Przeszklenie balkonu a zgoda wspólnoty

kovistokovisto Użytkownik
edytowano kwietnia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Cześć,

chciałbym zabudować taras i od tygodnia przeglądam informacje co jest potrzebne, żeby zrobić to legalnie. No i jestem trochę w kropce.

Mój przypadek:
Taras ma wejście tylko z mojego mieszkania. Nad tarasem nie ma już nic tak więc chciałbym postawić zadaszenie. Nie zależy mi na wyrzuceniu balustrady i stawianiu murka, mogę zrobić ściankę tuż za/przed balustradą.

Problem:
Czytałem, że w przypadku robót budowlanych potrzebna jest zgoda wspólnoty - uchwała. Niestety moja wspólnota jest dysfunkcyjna i fundusz remontowy uchwalaliśmy 2 lata - nie dlatego że były głosy przeciwko, ale dlatego że wiele osób nie uczestniczy w zebraniach, wynajmują mieszkania i kontakt z nimi jest utrudniony
Jeżeli miałbym też przepchnąć uchwałę to będzie to droga przez mękę.

Dlatego szukam sposobu by zrobić to bez uchwały. Widzę sprzeczne opinie.
Z jednej strony tu http://czasopisma.beck.pl/nieruchomosci/aktualnosc/zgoda-na-zabudowe-tarasu-lub-balkonu/
piszą, że zgoda nie jest wymagana. Z drugiej na forum tutaj i w jakichś artykułach w necie czytałem że jest.

Jeżeli usunąłbym balustradę to na pewno zgoda byłaby potrzebna, dlatego chcę ją zostawić. A może nie potrzebuje, bo to na moim balkonie, który nie jest częścią wspólną będą prace? już trochę się w tym gubię
Daszek mógłbym zrobić przezroczysty przez co nie zmieniałby wyglądu budynku/elewacji - to moja interpretacja - czy słuszna?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2018
    [cite]kovisto[/cite] Czytałem, że w przypadku robót budowlanych potrzebna jest zgoda wspólnoty - uchwała.
    Niestety moja wspólnota jest dysfunkcyjna i fundusz remontowy uchwalaliśmy 2 lata - nie dlatego że były głosy przeciwko, ale dlatego że wiele osób nie uczestniczy w zebraniach, wynajmują mieszkania i kontakt z nimi jest utrudniony
    ja uważam, że jest źle zorganizowana, głosowanie indywidualne u mnie, w bardzo dużej wspólnocie, trwa 3-4 tygodnie.
    Głosowanie odbywa się w rundach na indywidualnych karatach do głosowania dotaczanych na adresy korespondencyjne.
    Od drugiej tury uzupełniającej jest, ustalona uchwałą właścicieli lokali, opłata ... za "tumiwisizm" 20 zł od właściciela, który nie brał udziału w głosowaniu. Głosowanie odbywa siuę Za lub PRZECIW treści uchwały.
    Osoby, które nie chcą głosować podpisują kartę na marginesie ( ze ją widziały) i oddają "pustą". W sądzie będzie to dobry dowód w sprawie.
    [b]Art. 24.[/b] [b]W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali[/b] zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b]może żądać rozstrzygnięcia przez sąd[/b], który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.
    
    [cite]kovisto[/cite] chciałbym zabudować taras
    Dlatego szukam sposobu by zrobić to bez uchwały.
    nie ma szans , nie dostanie pozwolenia na budowę . Uchwała potrzebna ci jest do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wszak będziesz budował oranżerię .
  • Opcje
    kovistokovisto Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedź.

    Możesz opisać bliżej jak takie zbieranie głosów wygląda. U mnie jest tylko albo na zebraniach albo indywidualnie gdy ktoś chodzi po mieszkaniach - a że wiele jest wynajmowanych to nie ma właścicieli na miejscu.
    Wysyłasz listy i zliczasz głosy jakie spłynęły. A co jak nie spływają? Nie ma problemu z zebraniem kworum?

    U nas zarządca powiedział, że taka opłata za "tumiwisizm" będzie i tak nieprawomocna, bo w ustawie jest, że każdy musi partycypować w życiu wspólnoty, ale nie ma ustalonych żadnych kar. Masz jakąś podstawę prawną dla nakładania takich kar?
    Mógłbym podrzucić ten pomysł naszemu zarządowi opierając się o jakiś zapis prawny.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2018
    [cite]kovisto[/cite]U nas zarządca powiedział, że taka opłata za "tumiwisizm" będzie i tak nieprawomocna, bo w ustawie jest, że każdy musi partycypować w życiu wspólnoty, ale nie ma ustalonych żadnych kar.
    uważam, że ten twój Zarządca nie nadaje się do zarządzania, bo nie rozwiązuje problemów wspólnoty, tylko je potęguje

    U mnie robi się tak :
    Wychodząc z założenia, że Zarząd WM/ Zarządca jest zobligowany do uzyskania rozstrzygnięcia pod głosowanymi uchwałami (art.24 UoWL), robimy tak:

    Na adresy korespondencyjne ( częściowo do skrzynek oddawczych, a częściowo na adresy poza nieruchomość) wysyła się indywidualne karty do głosowania z podaniem terminu I tury nieuzupełniającej ( u mnie jest to 14 dni od terminu zebrania )

    Do takiej karty do głosowania dołącza się pismo przewodnie, że na zebraniu było reprezentowanych XXX % , którzy zagłosowali za przyjęciem uchwał w VVVV% oraz, że po wyznaczonym termie I tury głosowań uzupełniających, jak uchwały nie uzyskają rozstrzygnięcia, to zostaną ponownie rozesłane karty do głosowania do tych właścicieli lokali, co nie głosowali do tej pory wraz z nota księgową :
    W przypadku, gdy głosowane uchwały nie uzyskają ustawowej większości ( ZA lub PRZECIW) w zakreślonym powyżej terminie zostanie wyedytowania i dostarczona następna tura kart do głosowania do tych właścicieli, co nie zwrócili zagłosowanych kart wraz z notą księgową w kwocie[b] 20,00 zł[/b] [b][font=Georgia]„[i]za ponowne wykonanie i dostarczenie na adres korespondencyjny karty do głosowania nad uchwałami[/i] „[/font][/b] 
    https://forum.zarzadca.pl/komentarz/49207/
    

    Dopiero po tej II rundzie, jak uchwały nie uzyskały rozstrzygnięcia, kierowany jest wniosek /na koszt tych co nie brali udziału w głosowaniu -Art. 24. UoWL/ do sądu, aby ten podjął decyzje za nich.
    Jak do tej pory wszystkie uchwały uzyskiwały rozstrzygniecie w I turze wyznaczonego terminu.
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/7438/uchwala-w-trybie-indywidualnego-zbierania-glosow-data-podjecia-uchwaly/#Item_4
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aby być w zgodzie z przepisami projekt zabudowy balkonu/tarasu przedstawiasz w wydziale architektury. Urząd ma 30 dni na wydanie opinii.
    Z życia: jak taras jest od podwórza, to nikt się nie czepi.
    Jak od frontu, ulicy, to lepiej mieć zgodę wydz. architektury.
  • Opcje
    LysyLysy Użytkownik
    edytowano kwietnia 2018
    Od drugiej tury uzupełniającej jest, ustalona uchwałą właścicieli lokali,
    Podoba mi się Twój pomysł. Czy mógłbyś podzielić się tekstem podjętej u Was uchwały?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lysy - To się cieszę, że tobie pomogłem.
  • Opcje
    roonieroonie Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A tak troszkę poza tematem... Jaki jest mniej więcej koszt takiej oszklonej zabudowy na balkonie 2,5m x 1m?
    Jeżeli nie w temacie to przepraszam, jednak ciekawi mnie realny koszt czegoś takiego. ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.