Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, BNadra, azygnerski, blazejh, George, waleczny, tajfun, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime6-06-2018 zmieniony
     
    BNadraTabliczki muszą być, ale niezależnie powinien być komunikat, wynika to z art. 22'2 § 10 Kodeksu Pracy.
    a co kodeks Pracy ma Wspólnego ze Wspólnotą?

    z Kodeksu Pracy
    § 9.
    W przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.
    § 10.
    Przepis § 9 nie narusza przepisów art. 12 i art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1).


    BNadraNie chcę wdawać się tu w szczegółowe rozważania ale skracając swój tok myślowy - ja przyjmuję że każda Wspólnota zatrudnia albo potencjalnie może zatrudniać pracowników

    Nie wynika z RODO, tylko z 22'2 § 6 Kodeksu Pracy.
    jak juz to zatrudnia firmy które przysyłają swoich pracowników .

    Wspólnoty w większości nie są pracodawcami ...

    z Kodeksu pracy
    § 6.
    Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

    Co to ma wspólnego ze Wspólnotą Mieszkaniową?

    BNadraPosiadanie regulaminu monitoringu nawet jak wspólnota nie zatrudnia pracowników w mojej ocenie jest dobrym rozwiązaniem,
    zasady funkcjonowania monitoringu na częściach wspólny są opisane w Regulaminie Wspólnoty, od kilku lat . Po co więc tworzyć jakiś nowy-odrębny regulamin ?


    BNadraJestem pewien że w razie kontroli,
    jak ty sobie wyobrażasz kontrole wspólnoty ? np.: Zasoby mieszkaniowe w jednym mieście , Zarząd wirtualny siedzi za granicą, administrator w innym mieście UoWL ; UoGN ;
Przejdź do dyskusji: RODO a monitoring wspólnoty
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego