WYNAGRODZENIE ZARZĄDU WSPOLNOTY

SamborSambor Użytkownik
edytowano października 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Artykuł z "Rzeczpospolitej": "Nie można podważyć uchwały o podwyżce wynagrodzenia zarządu tylko dlatego, że podjęła ją jedna rodzina, do której należy osoba pełniąca funkcję jednoosobowego zarządu. Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 24 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I ACa 1572/14)." Wspólnota podwyższyła wynagrodzenie jednoosobowemu Zarządowi. Uchwała w tej sprawie została poddana pod głosowanie w drodze indywidualnego zbierania głosów jedynie w rodzinie S., która ma większość udziałów. Właściciele pozostałych lokali dowiedzieli się o podjęciu uchwały z powiadomienia otrzymanego po fakcie. Kilkoro z nich zaskarżyło ją do sądu. Sąd Okręgowy oddalił ich powództwo. Jego zdaniem wszystko odbyło się zgodnie z prawem tj. ustawą o własności lokali i brak jest podstaw do uznania, że uchwała narusza interes właścicieli oraz zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością. Uważam, że mieli swojego człowieka w nadzwyczajnej kaście!
Czy nie uważacie Państwo, że w tym przypadku sąd zlekceważył zasady podejmowania decyzji we wspólnocie? Nieistotna jest podwyżka wynagrodzenia i jej wysokość lecz brak powiadomienia pozostałych współwłaścicieli o projekcie podwyższenia wynagrodzenia. I to powinno być sednem wyroku. Podwyżka była skutkiem, a nie przyczyną, złamania prawa dotyczącego zasad podejmowania decyzji, uchwał.

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano października 2018
    Moim zdaniem masz racje.Brak powiadomienia nawet jednego właściciela powinien skutkować uchyleniem uchwały .Z takim stanowiskiem sadu spotkałem sie juz na tym forum.
    Ale cóż , Jeden sad tak ,inny inaczej. Pozostaje odwołanie do Sadu Apelacyjnego Niebieskiego.

    Ale cytat z uzasadnienia::Nie jest prawdziwy zarzut powodów, że nie zostali powiadomieni o treści zaskarżonej uchwały - zarząd wspólnoty stosownie do treści art. 23 ust. 3 ustawy zawiadomił powodów o treści uchwały, a powodowie dzięki temu, że zostali o treści uchwały zawiadomieni, zaskarżyli ją wytaczając rozpoznawane powództwo. Natomiast całkowitym nieporozumieniem jest zarzut powodów o braku zawiadomienia ich o zebraniu właścicieli, skoro uchwała nie była podejmowana na zebraniu, lecz w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    Moim zdaniem w trybie indywidualnego zbierania głosow ( bez powiadomienia wszystkich włascicieli) nie wystarcza 50 +. Ale jak widać sąd miał inne zdanie.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Sambor:[/cite]Uchwała w tej sprawie została poddana pod głosowanie w drodze indywidualnego zbierania głosów jedynie w rodzinie S., która ma większość udziałów. Właściciele pozostałych lokali dowiedzieli się o podjęciu uchwały z powiadomienia otrzymanego po fakcie.

    Czy nie uważacie Państwo, że w tym przypadku sąd zlekceważył zasady podejmowania decyzji we wspólnocie?

    Nieistotna jest podwyżka wynagrodzenia i jej wysokość lecz brak powiadomienia pozostałych współwłaścicieli o projekcie podwyższenia wynagrodzenia. I to powinno być sednem wyroku.

    Podwyżka była skutkiem, a nie przyczyną, złamania prawa dotyczącego zasad podejmowania decyzji, uchwał.
    Jetem zwolennikiem, że przy głosowniach sposobem zbierania indywidualnych głosów wszyscy właściciele powinni być powiadomieni na piśmie, że takie głosowanie się odbywa.
    Czym innym jest czy wezmą w tym udział i oddadzą głos.

    Kolejną sprawą jest fakt notorycznego niepowiadamiania właścicieli lokali zachowując formę pisemna o treści podjętej uchwały.

    Dla mnie kuriozalnym jest fakt, gdy jedna rodzina ma większość we wspólnocie . Tak się zdarza we wspólnotach, gdy ta rodzina jest związana z deweloperem. Deweloper rozpisuje jako darowizna na swych członków rodziny lokale które się nie sprzedały . Tak się dzieje w małych miejscowościach .

    Uważam, że w takich przypadkach, taki "rodzinny właściciel", powinien być traktowany, jak "większościowy właściciel" i głosowanie nad uchwałą odbywać się "jeden właściciel jeden głos" . Dla mnie jest to sprzeczność interesów.
  • Opcje
    SamborSambor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za opinie i co mnie cieszy, zgodne z moimi odczuciami. Pozdrawiam.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2018
    Najzabawniejsza w uzasadnieniu, jest ochrona danych osobowych, gdzie z jednej strony się chroni dane a gdzie indziej podaje pełny adres WM Słowackiego 11 w Piotrkowie Tryb.
    A co to ma wspólnego z wątkiem ?, chciałeś zaistnieć i walnąłeś wpis....
    [quote]"[b]Nie można podważyć uchwały[/b] o podwyżce wynagrodzenia zarządu [b]tylko dlatego, że podjęła ją jedna rodzina[/b], do której należy osoba pełniąca funkcję jednoosobowego zarządu[/quote]
    
  • Opcje
    SamborSambor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Nie można podważyć uchwały o podwyżce wynagrodzenia zarządu tylko dlatego, że podjęła ją jedna rodzina, do której należy osoba pełniąca funkcję jednoosobowego zarządu" pod warunkami:
    1. o takim wniosku zostali powiadomieni wszyscy współwłaściciele
    2. rodzina posiada większość udziałów we wspólnocie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.