Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, wp44, KubaP, Miodownik, gab, Iwona 71, Lok93P, monikakb, IwonaB, KAROLSKO, man, Zarzadca.pl, koziorozka, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorkaefka1805
  • CommentTime6-11-2018 zmieniony
   
  KubaP:
  kaefka1805: orientujesz się może czy jako wspólnota musimy prowadzić księgi rachunkowe?
  wspólnota ma prowadzić ewidencje pozaksięgową kosztów utrzymania nieruchomości , wpłacanych zaliczek.
  Nie wyobrażam sobie, aby obecnie wspólnota nie korzystała z współczesnych narzędzi, jakim są programy komputerowe, które poprowadzą nawet laika, po prawidłowej ewidencji .

  Dobrze jest skorzystać z programów wspomagających zarządzanie nieruchomościami np. Weles3 https://aries.e-adm.pl/ . Łącza one prowadzenie ewidencji administratorskiej z ewidencją księgową, rozliczeniową, ect.

  kaefka1805:W ustawie znalazłam zapis mówiący o tym, że:
  zarząd wspólnoty mieszkaniowej musi sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej w imieniu wspólnoty, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej,
  podjąć czynności zmierzające do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i dokonać rozliczenia kosztów z tym związanych.

  Co w praktyce oznacza prowadzenie dokumentacji technicznej obiektu? Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych dokumentów tego typu.
  Jak to co? Książkę Obiektu Budowlanego . Wszystko jest opisane http://www.administrator24.info/artykul/id3291,prowadzenie-ksiazki-obiektu-budowlanego-w-10-krokach

  To trzeba wykonać inwentaryzację obiektu i stworzyć dokumentację techniczną obiektu http://www.instsani.pl/59/rodzaje-i-elementy-dokumentacji-technicznej


  Obecnie osoby, które prowadzą rachunki korzystają jeszcze z maszyn do pisania :wink: ale wszystko działa.

  Niestety, nasz budynek nie posiada nawet podstawowego planu sytuacyjnego (tzn. pewnie gdzieś jest, ale nikt nie wie gdzie), nie wspominając już o wszelkich planach instalacji np. początkowo w budynku były piece w każdym z mieszkań a obecnie jest centralne ogrzewanie wykonane bez jakiegokolwiek planu w latach 80-tych.

  Reasumując założenie obecnie takiej dokumentacji to ogromne koszty (ktoś musi przyjść, zrobić inwentaryzację stanu faktycznego, zrobić rysunki itd), więc najpewniej zrezygnujemy z tej opcji założenia wspólnoty mieszkaniowej :neutral:.

  Czy są jeszcze jakieś rozwiązania prawne tak, aby podpisać umowę z PGE ale nie byłaby to umowa imienna na konkretnych mieszkańców a na ogół mieszkańców w naszym bloku?
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego