Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, blazejh, norbert, gab, azygnerski, Prezesod13lat, suziiza, Phantos, JD, tajfun, bogna, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1.  
  Rozumiem, że chodzi o koszt wspólnoty, który jest rozliczony z pojedynczym właścicielem (winowajcą zatkania wspólnej rury).

  Jednorazowe obciążenie właściciela jak najbardziej może być ujawnione na ogólnie przyjętej u was karcie rozliczeń z właścicielami. Nie ma przeciwwskazań, zwłaszcza, gdy, gdy księgowość prowadzona jest w odpowiednim programie księgowym dedykowanym dla wspólnot i jest to dosyć proste do zrobienia.

  Z wypowiedzi Tajfuna wynika dodatkowo, taka sprawa, którą on uważa za bardzo czytelne rozwiązanie, a mianowicie, że ten nowy podział naliczeń na trzy duże kupki (zamiast dwóch) powstały poprzez założenie trzeciego konta w banku, pozwala łatwiej skontrolować, czy taki winowajca rzeczywiście zapłacił wg naliczenia.

  I rzeczywiście: dodatkowe naliczenie dotyczy części wspólnych (NW), wiec jak jest osobne konto bankowe i jest osobna wpłata dot. NW własnie na to konto odpowiadająca wysokości naliczenia, to podług samej tylko wielkości tejże wpłaty na konto NW księgowy łatwo wyłowi, że winowajca pokrył swoje zobowiązanie. Nawet jeśli ten nie opisze wpłaty. Natomiast w systemie z dwoma kontami bankowymi będzie to albo trudne, a czasem wręcz niemożliwe (właściciele niestety robią dwie rzeczy nagminnie: nie zmieniają wysokości kwot zleceniach stałych i nie opisują wpłat).

  Także sposób uwidocznienia dodatkowego zobowiązania, to kwestia czysto techniczna i wtórna. Ważne jest jak zostało ono zaksięgowane i w zależności od sposobu tego księgowania, czy łatwym będzie wychwycenie dodatkowej wpłaty.
  System księgowy oparty na aż trzech kontach bankowych + dodatkowa i osobna karta naliczenia za tę rurę = maksymalne uszczegółowienie pod względem księgowym.

  Czytelny ale cholernie trudny w prowadzeniu w dużej wspólnocie. W dużej wspólnocie to kupa księgowań i kupa papieru przy prawie każdej zmianie naliczeń.
  Dlatego zarządca Tajfuna bronił się nogami i rękami, żeby go nie wprowadzać. I prawdę mówiąc trudno mu się dziwić, bo wspólnota jednak spora, a o podwyższaniu stawki zdaje się mowy nie było.

  W każdym razie na pewno nie jest tak, że system oparty o naliczenia i wpłaty w związku z zaprowadzeniem trzeciego konta bankowego (na media) jest rozwiązaniem optymalnym czy też uniwersalnym dla wspólnot.
Przejdź do dyskusji: karta właściciela
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego