Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

tajfun, Prezesod13lat, KubaP, gab, blazejh, Phantos, lolekanabolek, azygnerski, kamil_w, Haneczka, wp44, Michał, koziorozka, pacek57

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1.  
  No dobrze.
  Wszyscy już rozumiemy o co chodziło sędziemu, zdajemy sobie sprawę, że zapłaty co do zasady powinny iść z konta bankowego właściwego dla konkretnych wpłat i zapłat. Rozróżniamy środki pieniężne zgromadzone w banku od wartości zapisów na kontach księgowych. I tym podobne zaganiania z dziedziny księgowości mamy z grubsza opanowane. Weźmy przykład na liczbach.


  Sędzia uznał, że koszty mediów nie są kosztami NW. I dodatkowo kazał zarządcy w istocie uszczegółowić księgowość, w tym przede wszystkim, nakazał rozdzielić ewidencje zaliczek i kosztów na media od ewidencji zaliczek i kosztów na części wspólne. Generalnie kazał rozliczać ludzi czytelnie z mediów, żeby właściciele nie płacili za sąsiadów.

  Założenia, rozmiar wspólnoty

  Uwaga. Poniższe założenia to teoria, bo jeszcze po drodze jest praktyka, więc można porobić mnóstwo błędów w księgowaniach. Po prostu czegoś nieksięgować, albo księgować niezgodnie z założonym planem kont.

  1. Dla uproszczenia - w budynku są tylko dwa media: woda i ciepło.
  2. Również dla uproszczenia przyjmijmy, że wspólnota liczy tylko dziesięciu właścicieli.
  3. Wiemy też, że zarządca postanowił założyć w banku trzecie konto - na media. Teoretycznie w celu realizacji wyroku.

  4. Załóżmy wreszcie, że przed wyrokiem w tej wspólnocie księgowość wyglądała tak, że każdemu właścicielowi przyporządkowano tylko dwa konta rozrachunkowe (na jednym prowadzono naliczenia na media i NW, na drugim przypis na fundusz).

  5. Zapłaty na fundusz księgowano nawet na osobne konta rozrachunkowe właścicieli, po to żeby znane były salda poszczególnych właścicieli na samym funduszu. Czyli właściciel, a przynajmniej księgowość, łatwo mogli sprawdzić ile kto zalega za sam fundusz. Nie wiedzieli tylko ile kto zalega za wodę i ciepło.

  Są to założenia z jednej strony wcale niewygórowane z punktu widzenia małego skomplikowania planu kont wspólnoty, a z drugiej - pokazują jak, z dużym prawdopodobieństwem, wyglądała księgowość we wspólnocie tajfuna przed wyrokiem.

  Przykład nieskomplikowany, więc pytania tylko dwa:

  1. Ile kont rozrachunkowych funkcjonowało przed wyrokiem?
  2. Ile ogółem nowych kont księgowych utworzono na potrzeby jego realizacji?

  Dla forumowych znawców, obecnych lub byłych administratorów, wielbicieli exela i tym podobnych aparatów, odpowiedzi nie powinny być trudne.
Przejdź do dyskusji: karta właściciela
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego