Zgrzyt wspolnotowy. Mieszkania kontra lokale użytkowe.

MihMih Użytkownik
Dzień dobry Państwu.
Sprawa wygląda następująco:
Kamienica w centrum miasta składa się z około 30 mieszkań oraz 4 lokali użytkowych. Do mieszkań prowadzi jedna klatka schodowa, a do lokali jest oddzielne wejście od strony ulicy, poprzez część wspólną, taką jakby klatkę schodową. Mieszkańcy nagle zażyczyli sobie windę i remont klatki schodowej= koszt ogromny. W drodze głosowania oczywiście została uchwała przegłosowana (30 na tak, 4 na nie) i teraz właściciele lokali również będą musieli za to płacić. Z drugiej strony właściciele lokali chcąc wyremontować część wspólna prowadzącą do lokali odzyskali odmowę (30 na nie, 4 na tak). Czyli remont na własny koszt. W związku z powyższym czy jest możliwość odłączenia się w pewnym stopniu od wspólnoty. Założyć własną wspólnotę tylko dla lokali i osobną dla mieszkań. Wiadomo, remont dachu, elewacja piony kanalizacyjne dotyczą jednych i drugich więc tutaj jakby obie strony muszą płacić na fundusz remontowy. Co jednak z kosztami, które dotyczą tylko jednej ze stron? Czy jeśli mieszkańcy przegłosują sobie remont klatki schodowej na bogato: złote poręcze, winda, marmury to właściciele lokali (4 osoby) muszą się na wszystko zgodzić będąc w mniejszości?
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2020
    Pierwszy wniosek jaki się nasuwa po zapoznaniu z treścią Twojego wpisu , to taki, że nie znasz treści ustawy o własności lokali , to tak jakbyś nie znał alfabetu czy tabliczki mnożenia do 100 a prowadził biznes - handel.
    [cite] Mih:[/cite] W związku z powyższym czy jest możliwość odłączenia się w pewnym stopniu od wspólnoty. Założyć własną wspólnotę tylko dla lokali i osobną dla mieszkań.

    Wiadomo, remont dachu, elewacja piony kanalizacyjne dotyczą jednych i drugich więc tutaj jakby obie strony muszą płacić na fundusz remontowy. Co jednak z kosztami, które dotyczą tylko jednej ze stron?
    Nie ma takiej możliwości prawnych, aby na jednej działce gruntowej były dwie wspólnoty . O tym dowiesz się czytając ustawę o własności lokali.
    Nie ma czegoś takiego jak koszty jednej strony ? Koszty utrzymania części wspólnych jest wspólny dla lokali mieszkalnych i niemieszkalnych (użytkowych). Każdy właściciel lokalu ponosi je do wysokości posiadanego udziału w NW. Koszt utrzymania NW X udział w NW.
    [cite] Mih:[/cite] Czy jeśli mieszkańcy b]właściciele lokali[/b przegłosują sobie remont klatki schodowej na bogato: złote poręcze, winda, marmury to właściciele lokali (4 osoby) muszą się na wszystko zgodzić będąc w mniejszości?
    Nie.... mogą taki zakres remontu (uchwałę) zaskarżyć do sądu . Sąd rozstrzygnie czy taki zakres ( koszty do pokrycia ) są niezbędne, aby nieruchomość nie traciła na wartości.

    Jeszcze jedna uwaga, dlaczego podajesz wynik głosownia "jeden właściciel jedne głos", a nie w liczbach wynikających z udziału w NW ?. We wspólnocie głosuje się posiadanymi udziałami w NW
    [b]Art 23.[/b] 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, [b]liczoną według wielkości udziałów[/b], chyba, że w umowie lub w uchwale [u]podjętej w tym trybie postanowiono,[/u] że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    [cite] Mih:[/cite] a do lokali b]niemieszkalnych[/b jest oddzielne wejście od strony ulicy, poprzez część wspólną, taką jakby klatkę schodową.
    Mieszkańcy b]Właściciele lokali[/b nagle zażyczyli sobie windę i remont klatki schodowej= koszt ogromny. W drodze głosowania oczywiście została uchwała przegłosowana (30 na tak, 4 na nie) i teraz właściciele lokali b]niemieszkalnych[/b również będą musieli za to płacić.

    Z drugiej strony właściciele lokali b]niemieszkalnych[/b chcąc wyremontować część wspólna prowadzącą do b]ich[/b lokali odzyskali odmowę (30 na nie, 4 na tak). Czyli remont na własny koszt.
    To taką uchwałę o odmowie łożenia na część wspólną związaną z lokali niemieszkalnymi, czyli taką, która służy co najmniej dwóm właścicielom, należny zaskarżyć do sądu . Uważam, że w tym wypadku macie sprawę wygraną, jako właściciele lokali niemieszanych .
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.