Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, BNadra, azygnerski, blazejh, yeti, George, waleczny, tajfun, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1.  
  wawi50: Upomniałam się również o sprawozdania roczne wspólnoty tj. bilans oraz rachunek wyników ponieważ zarząd do tego czasu tj. przez 5 lat istnienia wspólnoty nie sporządzał tych ani żadnych innych (planów gospodarczych) dokumentów. Jedyne co osiągnęłam to to, że po zakończeniu roku sporządza mętne "sprawozdanie finansowe", plany gospodarcze nieznajdujące pokrycia w planowanych wpływach oraz potwierdzenia wpłat. Bilansu oraz rozliczenia wpłaconych zaliczek jak nie było tak nie ma.

  Zarząd nie ma obowiązku sporządzania takich dokumentów księgowych,jak bilans, czy rachunek wyników, ponieważ stosowanie do brzmienia art. Art. 29 ust. 1. ustawy o własności lokali "zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej".

  Oczywiście własciciele lokali mogą, np. uchwalić prowadzenie pełnej księgowości, dlatego w pierwszej kolejności proszę sprawdzić treść uchwał w zakresie formy i sposobu prowadzenia finansów wspólnoty oraz dokonywania rozliczeń poszczególnych właścicieli lokali. Oczywiście nawet najprostsza ewidencja pozaksięgowa winna spełniać warunki, które umożliwią ustalenie stanu zobowiązań, kosztów, przychodów i dokonanie rozliczenia, sporządzenie sprawozdania finansowego.

  Odnośnie natomiast rozliczania poszczególnych właścicieli - być może właściciele podejmują uchwały o przekazaniu nadwyżek wynikających z rozliczenia kosztów zarządu na takie cele, jak. np. fundusz remontowe? Choć się z tym nie zgadzam, to jednak zdaję sobie sprawę z tego, że orzecznictwo w zakresie dopuszczalności takich działań nie jest jednolite, zapadają wyroki, które uznają to za prawidłową praktykę.
  Proszę to również wyjaśnić tzn. sprawdzić treść uchwał w tym zakresie.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Przejdź do dyskusji: rozliczenie zaliczek
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego