używanie butli z gazem w 8-pietrowym budynku mieszkalnym

olalaolala Użytkownik
Zwracam się z prośbą o pomoc w takiej sprawie. Czy w bloku 8-pietrowym, gdzie nie ma instalacji gazu ziemnego mogę używać gazu z butli? Mieszkamy 8 lat,przez tyle lat nikt nic nam nie mówił,nasza wspólnota była zarzadzana przez spółdzielnie mieszkaniową, która na zarzuty kilku osób mających kuchnie elektrycznie odpowiadała im, że nie ma przepisów dokładnie precyzujących zakaz używania butli gazowych.W ub. roku zarzadzanie przeszło w ręce kilku osób z bloku, którzy każą innym zlikwidować butle w kuchni. Czy mają rację,czy mogą nas do tego zmusić? Jest zarządzenie ministra infrastruktury z 2002 roku,ale jest tam zakaz używania butli z gazem jeśli jest jednocześnie instalacja gazu ziemnego.Będę wdzięczna za odpowiedz.

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    olala - poszperaj w wątkach, niedawno tą sprawę wałkowaliśmy.Oczywiście możesz korzystać z butli.Nie ma żadnego przepisu zabraniającego.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] olala:[/cite]Czy w bloku 8-pietrowym, gdzie nie ma instalacji gazu ziemnego mogę używać gazu z butli?
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U.02.75.690:
    § 157. 5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich.

    § 8. W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujący podział budynków na grupy wysokości:
    1) niskie (N) - do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie,
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    olala - [align=right](...) Admin.[/align] Ty nie budujesz swojego budynku.A tego dotyczą cytowane przepisy. Pytasz się, czy możesz używać w swoim mieszkaniu gazu z butli. Odpowiedź jest prosta - TAK. Butlę z gazem możesz mieć w każdym swoim pokoju, i nawet w ubikacji. Chyba, że w instrukcji tej butli pisze ,że używanie możliwe jest jedynie na biwaku, i np. tylko nad morzem. Ja ,który jestem szczęśliwym właścicielem mieszkania z instalacją z gazem ziemnym, mogę również sobie kupić dwie butle gazowe z kuchenką turystyczną i gotować sobie herbatę lub kawę. Niestety nie mogę zwrócić się do Nadzoru budowlanego z wnioskiem o zamontowanie w moim mieszkaniu dodatkowej instalacji zasilającej gazem płynnym. Po pierwsze bo to niezgodne z cytowanymi przepisami, a po drugie bo to nielogiczne, gaz ziemny jest tańszy. Jeżeli otrzymasz jakieś pismo od Zarządu swojej Wspólnoty w tej sprawie to zachowaj to jako dowód ignorancji autorów pisma.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    [align=right](...)Admin[/align]
    Nadzór budowlany nie zajmuje się montażem instalacji gazowych ani żadnych innych.
    Nie rozpatruje też wniosków o pozwolenie na budowę ani zgłoszeń robót.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    olala - wspomniałem o Nadzorze Budowlanym, tylko dlatego,że jest to jedyny organ administracji państwowej,który mógłby ewentualnie być zainteresowny tym problemem. Ale nie mógłby w jakikolwiek sposób interweniować, ponieważ jest to organ nadzoru budowlanego, mający prawo kontroli w fazie realizacji projektu budowlanego. Jesteś właścicielką lokalu, który może być kontrolowany w przypadkach szczególnych, stwarzania zagrożenia dla innych. Kontrola Twojego mieszkania może się odbyć jedynie w skrajnych przypadkach, zazwyczaj na wniosek sądu. Używanie kuchenki gazowej nie jest przestępstwem. Dla pewności zadzwoń do Straży Pożarnej z zapytaniem,czy mogę używać w swoim mieszkaniu kuchenku gazowej na gaz płynny? Jak trzeba poproś o odpowiedż na piśmie!!!
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z § 157 ust. 5 w zw. z § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, czyli do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalnych o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych (§ 156 ust. 4 ww. rozporządzenia).
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/1047-instalowanie-butli-gazowych-w-lokalach.html
  • Opcje
    olalaolala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco, chyba nie masz racji,może się mylę, ale akurat to rozporzadzenie nie jest właściwe dla rozpatrywanego tematu, bo tu chodzi o założenie instalacji gazowych , które tak,faktycznie są dziś montowane tylko w budynkach do 4 piętra,ale ja mam kuchnię gazowo-elektryczną,b.dobrej jakości i po prostu butlę z gazem. Kiedy zarządzała nami spółdzielnia mieszkaniowa pani prezes na zebraniu,kilka lat temu, jasno powiedziała w odpowiedzi na pytanie jednej z lokatorek, że nie może zakazać uzywania gazu, bo nie ma takiego przepisu.Dopiero teraz obecny zarząd zaczyna nas straszyć,tyle że na chwilę obecną żadnego pisma nie otrzymaliśmy.Ale propozycja zadzwonienia do Straży jest bardzo dobra,zrobię to w tygodniu.
  • Opcje
    olalaolala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Mirka,dzięki za odpowiedz.Zadzwonię do Straży. Miałabym do Ciebie jeszcze jedną prośbę,do Ciebie i do innych czytelników tego forum także.Oprócz problemu z gazem mam jeszcze problem z centralnym ogrzewaniem, gdybyś Ty lub ktoś inny mógł mi coś w tym temacie doradzić, byłabym wdzieczna.Od momentu, kiedy zarzadzanie naszym blokiem przeszło w ręce zarządu wspólnoty tj od III.2010 CO działa jak chce ten zarząd.Mieszkam na ostatnim pietrze,kaloryfery albo mi grzeją ledwo ledwo,albo wcale i stuka niemiłosiernie coś i to nonstop w rurze CO, kiedyś tego wszystkiego nie było.Kaloryfery grzały na ful,było okay,żadnego stukania w rurach nie było. Proszę i błagam o pomoc,panowie z zarządu się śmieją,wg nich stukać będzie bo tak ma być,co do zimna mówią, że powinnam się z tym zwrócić do hydraulika,owszem mamy takowego, był już u mnie trzy razy,stwierdził, że zimno jest dlatego, że parametry ciepła bardzo nisko zostały ustawione i on nic na to nie poradzi.. Wiem, że będę musiała się stąd przez to wyprowadzić, ale przeciez nie nagle,śpię w zatyczkach,bo to jednostajne stukanie, tak jakby wielkie krople deszczu waliły w rurach, jest przeokropne.Zimno też jest okropnie,nie wiem do kogo w takiej sytuacji, kiedy zarząd odmawia pomocy,mam się zwrócić,może Ty mi cos podpowiesz, z góry dziękuję.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    olala - chyba Ci nie pomogę, taki mądry to ja nie jestem. Zasięgnij informacji u innego hydraulika, napewno jest jakieś rozwiązanie.POWODZENIA.:bigsmile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca.pl - robisz to samo co owner. Cytujesz przepisy i co dalej? To jest jakaś zagadka? Organy administracyjne i osoby funkcyjne są wymienione w Ustawie PRAWO BUDOWLANE.Tam są ich prawa i obowiązki. Każdy z tych urzędników może jedynie pocałować klamkę zwykłego "śmiertelnika". Dla nich ewentualnym partnerem do rozmów jest właściciel/zarządca budynku.Od niego mogą żądać dokumentów, jemu mogą wydawać decyzje administracyjne. Jeżeli zarządca zgłosi naruszenie prawa budowlanego to Pan Inspektor "łaskawie" każe mu to usunąć, A co zarządca z tym zrobi dalej..... jego sprawa. Mnie jako sprawującego Zarząd to wkurza, i co dalej. NIC. Mam prawo wezwać Straż Miejską, Policję, Straż Pożarną, Sanepid itp. ale musi to być wezwanie uzasadnione. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej jest ignorantem, nie znającym życia.:bigsmile:
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i stuka niemiłosiernie coś i to nonstop w rurze CO
    Stuka na skutek różnicy temperatur (temperatura rur w stosunku do temperatury wody). Dzieje się tak na skutek regulacji temperatury w węźle cieplnym i na grzejniku. Jeżeli cały proces odbywa się za szybko następuje właśnie taka reakcja o której piszesz.
    Zimno też jest okropnie
    Ile jest stopni w mieszkaniu?
    jeżeli w pokojach jest min. 20C, przy zamkniętych oknach, mierzone na wysokości 150cm i jeżeli w łazience jest 24C, to spełnione jest minimum.
    ,kaloryfery albo mi grzeją ledwo ledwo
    być może się zapowietrzyły albo zepsuł termostat ? (ale skoro mówisz, że był hydraulik to ten przypadek trzeba raczej odrzucić)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Mieszkam na ostatnim pietrze,kaloryfery albo mi grzeją ledwo ledwo,albo wcale

    Wygląda mi to na zapowietrzenie kaloryferów. Wezwij hydraulika z prawdziwego zdarzenia niech ci je odpowietrzy zamiast opowiadać bajki o parametrach.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Zarządca.pl - robisz to samo co owner. Cytujesz przepisy i co dalej?
    MikeL w linku podanym przez Zarządca.pl jest wyjaśnienie GUNB, oni powołuj się właśnie na te przepisy.
    Ale nie mógłby w jakikolwiek sposób interweniować, ponieważ jest to organ nadzoru budowlanego, mający prawo kontroli w fazie realizacji projektu budowlanego
    Nie tylko w fazie realizacji również po niej.
    Dla nich ewentualnym partnerem do rozmów jest właściciel/zarządca budynku.
    Nie zawsze. Podam przykład:
    Ktoś "dobrej woli" będzie sobie przechodził obok budynku od którego odchodzi wiata. Nie spodobało mu się to, bo wiaty przez 10lat nie było a tu nagle została zbudowana
    i "porozmawia" sobie o tym fakcie z Nadzorem Budowlanym a on wyciągnie konsekwencje, jeżeli właściciel nie będzie miał stosownego zezwolenia albo nie zgłosił budowy.
    Wracają co do tematu,
    zacznijmy od przytoczenia tych przepisów z Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury
    z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac
    budynki i ich usytuowanie
    § 157
    5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym moga byc wykonywane tylko w budynkach niskich.


    teraz pytanie, co stanowi instalację gazową?

    §156.4. Instalacje gazowa zasilana gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdujacej sie wewnatrz budynku,
    stanowi butla gazowa, urzadzenie redukcyjne przy butli, przewód z armatura, kształtkami i innym
    wyposazeniem, a takze urzadzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi,
    jezeli stanowia one element składowy urzadzen gazowych.



    Jeżeli udowodnisz, że korzystając z butli gazowej nie tworzysz instalacji gazowej to wygrywasz.

    Jeżeli ktoś twierdzi inaczej jest ignorantem, nie znającym życia.
    Podchodząc życiowo a nie przepisowo do tej sprawy też uważam, że może sobie w obecnych uwarunkowaniach olala używać takiej "instalacji gazowej"
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    surfer - doprecyzuje swoje stanowisko. W linku jest wskazany przepis prawny, to fakt. Co on oznacza , zakaz używania butli gazowej w mieszkaniu? NIE. Jest to przepis techniczny, dla projektantów, budowlańców, nadzoru budowlanego w zakresie instalacji gazu płynnego w budynkach. Na tej podstawie organy administracji- budowlanej wydają pozwolenia na budowę, a organy nadzorcze kontrolują budowlańców. Jakie są konsekwencję nieprzestrzegania tego przepisu,1. brak zgody organu w fazie projektu, 2. nakaz rozbiórki w fazie budowy lub po wykończeniu. Cały proces opisany jest w bibli budowlanej PRAWO BUDOWLANE. Zachęcam do przeczytania rozdziału o sankcjach karnych. Po oddaniu budynku do eksploatacji, rola tych organów zanika. Pojawi się ,gdy np nastąpi katastrofa budowlana lub "życzliwy donos obywatelski"
    "porozmawia" sobie o tym fakcie z Nadzorem Budowlanym a on wyciągnie konsekwencje
    Zwróć uwagę, że nadzór nie dotyczy w całości właścieli domków!!! Święte prawo własności. Oni nie muszą dokonywać przeglądów,prowadzić dokumentacji, kontrola przestrzegania przez nich przepisów budowlanych ich własności to FIKCJA. Analogicznie jest w budynkach wielolokalowych. Wszystkie prace związane z ingerencją w część wspólną, wymiana drzwi wejściowych, okien - wymaga akceptacji Wspólnoty.Roboty wewnętrzne - poza wszelką kontrolą (za wyjątkiem remontu instalacji wspólnej w lokalach). W sąsiedniej wspólnocie facet dokonał gruntownej przebudowy mieszkania, łącznie z wyburzeniem ściany nośnej. I co ma zrobić Zarząd? Straż Miejska, Policja - nie ma żadnych podstaw do interwencji. Wejdzie do lokalu jak będzie miała nakaz sądowy.PINB - na jakiej podstawie prawnej? Jak się zawali będzie podstawa.
    To jest samo życie.I naprawdę nie muszę się przed nikim tłumaczyć, że podłączając butlę do kuchenki dokonałem "samowoli budowlanej" tworząć "nielegalną instalację gazu płynnego. Ten cytowany przepis jest diametralnie różny w zależności od interpretacji. Nawet jeżeli przyjąć stanowisko GUNB za słuszne, to jest to martwy przepis, bez żadnych sankcji karnych.Nie pierwszy i nie ostatni.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W sąsiedniej wspólnocie facet dokonał gruntownej przebudowy mieszkania, łącznie z wyburzeniem ściany nośnej. I co ma zrobić Zarząd? (...) PINB - na jakiej podstawie prawnej?
    Wyburzenie ściany nośnej to przebudowa obiektu budowlanego (budynku). Nie ma jej na ustawowej liście wyłączeń od wymogu uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29.2 PB), zatem urzędowe pozwolenie (a więc projekt i zgoda wspólnoty) jest konieczne. Jeżeli przebudowa została wykonana bez projektu i pozwolenia, to jest samowolą budowlaną.

    Zarząd powinien ten fakt zgłosić do PINB, ponieważ stanowi to zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Jeżeli znając ten fakt nie zgłosi go, będzie współwinny w razie katastrofy.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]jeżeli przyjąć stanowisko GUNB za słuszne, to
    ...wypada przeprosić za wyzywanie polemistów od dyletantów i ignorantów.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - nie wchodź ze mną w polemikę bo to nie ma sensu. Reprezentujemy skrajne poglądy i przy nich pozostańmy.Jeżeli nie chcesz przyznać mi racji- trudno, przeżyję.Nikt mnie nie przekona, że używanie butli z gazem płynnym jest dozwolone do 4 piętra a wyżej zabronione.Mamy przed sobą tą samą ustawę - Prawo budowlane, ale różnie ją odczytujemy. Oczywiście stanowisko GUNB można uznać za słuszne - instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich. Racja. Wynika to prawdopodobnie ze względów technicznych i bezpieczeństwa. Tylko ,że ja rozumiem ten przepis jako instalacja gazowa w budynku, w którym zbiornik z gazem jest wkopany gdzieś w ogródku, a Ty ,że są to indywidualne butle z gazem w lokalach. Jak nie będziesz twierdził ,że mówię brednie, to ja obiecuje,że Twoje stanowisko odmienne od mojego nie nazwę dyletanctwem i ignorancją.Co do uprawnień PINB. Ja nic nie wymyślam i nie "konfabuluję". W ustawie są jasno sprecyzowane prawa Inspektora i ich się nie przeskoczy. W stosunku do właściciela lokalu, tak samo jak do właściciela domku jednorodzinnego Inspektor jest bezsilny.Mnie jako sprawującego Zarząd, też się to nie podoba. Ale takie jest prawo. Jeżeli Zarząd złoży doniesienie do PINB o "nieprawidłowościach" to "strzeli sobie w kolano" (sam tego doświadczyłem). Inspektor, nie przestając pić kawy wyda odpowiednią decyzję administracyjną w celu usunięcia nieprawidłowości, i komu ją wręczy???? Właścicielowi/zarządcy budynku!!!!! I za nie wykonanie zaleceń grożą sankcję. Komu? Właścicielowi/zarządcy budynku!!! Inspektor wkracza po katastrofie budowlanej, wtedy szuka się winnych.Mnie się to bardzo nie podoba, bo naraża ,mnie na sankcje z tytułu "nadzoru- złe słowo kontroli" Ale ,żeby móc kontrolować trzeba mieć uprawnienia. Część wspólna sprawa jasna, a co z lokalami właścicieli. Prawdę mówiąc, zależy to od ich dobrej woli.Wspomniałem kiedyś, że w administrowanej przeze mnie wspólnocie doszło do wybuchu gazu. Wszystkie okna wyleciały kilka metrów na podwórze, styropian na zewnątrz odpadł.Z doświadczenia życiowego wywnioskowałem, że może jest uszkodzona ściana zewnętrzna i grozi zawaleniem. Zadzwoniłem więc do PINB zgłaszając wypadek, odesłali mnie z kwitkiem. Nie mają zgłoszenia przez Policję katastrofy budowlanej, nie mają nawet biegłego ,który zrobiłby ekspertyzę, nie za darmo - zapłacimy. Zleciliśmy facetowi z książki telefonicznej,800 zł za informację, że wszystko w porządku. O swoim doświadczeniu w mojej WM przemilczę, bo mnie szlag trafi. Oczywiście popieram - :bigsmile: każde zauważone niedociągnięcie opisywać, zgłaszać gdzie tylko można (dla ochrony .. .)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nikt mnie nie przekona, że używanie butli z gazem płynnym jest dozwolone do 4 piętra a wyżej zabronione.Mamy przed sobą tą samą ustawę - Prawo budowlane, ale różnie ją odczytujemy. Oczywiście stanowisko GUNB można uznać za słuszne - instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich. Racja. Wynika to prawdopodobnie ze względów technicznych i bezpieczeństwa. Tylko ,że ja rozumiem ten przepis jako instalacja gazowa w budynku, w którym zbiornik z gazem jest wkopany gdzieś w ogródku, a Ty ,że są to indywidualne butle z gazem w lokalach.

    MirekL, jesteś w błędzie, przepisy przytoczone przez surfera jednoznacznie określają indywidualną butlę z gazem znajdującą się wewnątrz budynku jako Instalację gazową zasilaną gazem płynnym. Życie życiem, a przepisy przepisami.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - Przepisy przepisami. Racja. To bardzo dobry przepis , ale nie jest on skierowany do gospodyń domowych. Twoja interpretacja doprowadziła do następujących konkluzji:
    1.W budynkach wysokich nie wolno używać gazu z butli
    2. W budynkach niskich wolno, ale ...... podłaćzenie butli do kuchenki gazowej wymaga Pozwolenia na budowę (instalacji gazowej)
    Zgodnie z Prawem Budowlanym należy złożyć ten wniosek do oragnu admin.-budowlanej. Wszczęte jest postępowanie administracyjne, gdzie stronami są również sąsiedzi za ścianą. Inwestycja oddziaływuje na ich mieszkanie. Może nie zgłoszą zastrzeżeń?? Natomiast wszyscy Ci, którzy złąmali prawo i wykonali tą instalacje, dokonali "samowoli budowlanej" i grozi im wydanie decyzji administracyjnej nakazującej rozbiórkę.
    Życie życiem, a przepisy przepisami
    Do tego chcesz mnie przekonać???:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podłaćzenie butli do kuchenki gazowej wymaga Pozwolenia na budowę (instalacji gazowej)


    Skąd ten wniosek??
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL, tworzysz jakieś nowe, dziwne "prawo"... Odkąd podłączenie butli wymaga zezwolenia na budowę?? Nie odpowiedziałeś do tej pory na to pytanie...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - a Ty wciąż ciągniesz temat. Ja nie tworzę żadnego dziwnego prawa. Logicznie argumentuję swoje stanowisko.
    MirekL, jesteś w błędzie, przepisy przytoczone przez surfera jednoznacznie określają indywidualną butlę z gazem znajdującą się wewnątrz budynku jako Instalację gazową zasilaną gazem płynnym. Życie życiem, a przepisy przepisami.
    Przynosząc do domu butlę z gazem płynnym i podłączając ją "budujesz instalację zasilaną gazem płynnym ". Tworzysz instalacje, której nie było, nie wolno Ci zgodnie z prawem Budowlanym tego robić, musisz mieć na to pozwolenie. Oczywiście jest to BZDURA. Nie wolno tak dosłownie interpretować przepisy, bo dochodzi się do nonsensów.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oj Mirek, Mirek
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj Zarządca, Zarządca.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj Mirek, Mirek:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.