Rozliczenie rocznej działalności wspólnoty mieszkaniowej

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano kwietnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,<br /><br />Czy nadal WM może przeznaczyć uchwałą nadwyżkę kosztów utrzymania zarządu na fundusz remontowy? Jest jakiś bardziej aktualny wyrok sądu na to?<br /><br />Proszę o pilne info.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    [b]Rozliczenie nadwyżek i strat[/b]
    Ze sprawozdania może wynikać, że wniesione w ciągu roku zaliczki były wyższe niż poniesione koszty lub odwrotnie. W przypadku nadwyżki przychodów nad kosztami właściciele na zebraniu decydują, na jaki cel przeznaczona zostanie nadpłata za rok ubiegły. W szczególności mogą oni podjąć uchwałę o przeznaczeniu środków na fundusz remontowy lub na bieżące opłaty. W wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt: II CSK 358/10) Sąd Najwyższy przedstawił pogląd, że jednym ze sposobów rozliczenia nadwyżki wynikającej z rozliczenia kosztów zarządu może być jej przeznaczenie  na zasilenie funduszu remontowego.
    
    W wyroku z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. akt: I ACa 542/11 (niepubl.) Sąd Apelacyjny w Warszawie podzielił powyższe zapatrywanie  Sądu Najwyższego i orzekł, że nadwyżki z tytułu zaliczek uiszczonych na koszty zarządu należą do majątku wspólnoty mieszkaniowej a ich rozliczenie [b]„może nastąpić w różny sposób: zwrot właścicielom, przeznaczenie na fundusz remontowy, przeznaczenie na koszty zarządu w następnym roku kalendarzowym” [/b]a o tym w jakiej formie to nastąpi decydują właściciele w drodze uchwały określającej sposób rozliczenia nadwyżki: [b]„wspólnota powinna rozliczyć się z uzyskanej nadwyżki z właścicielami lokali podejmując uchwałę o rozliczeniu nadwyżki” [/b](por. wyrok SA w Warszawie z dnia, sygn. I Aca 542/11).
    
    W przypadku nadwyżki kosztów nad przychodami właściciele zobowiązani są do pokrycia różnicy. Zatwierdzone przez właścicieli sprawozdanie jest podstawa do wykonania rozliczenia każdego z właścicieli za rok ubiegły. Rozliczenie to polega na porównaniu rzeczywistych kosztów wspólnoty przypadających na danego właściciela z zaliczkami wniesionymi przez niego w ciągu roku.
    

    nic dodać nic ująć

    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]Jest jakiś bardziej aktualny wyrok sądu na to?
    a co ciebie tak interesują obce wyroki, które nie dotyczą twojej wspólnoty ? Sądy są niezawisłe i nie ma precedensów..
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co z nadwyżką wpłat na fundusze:eksploatacyjny i remontowy po sprzedaży miszkania w trakcie roku, czy wspólnota winna je rozliczyć i oddać nadwyżkę opuszcającym mieszkania.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiego obowiązku. Takie sprawy muszą załatwić między sobą kupiec i sprzedający.
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jeśli w listopadzie nastąpiła sprzedaż mieszkania to wspólnota też ewentualnych dopłat za rozliczenie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek wnoszonych na centralne ogrzewanie rozliczanych w skali roku, powinna żądać od nowego właściciela ?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] siwecki:[/cite]a jeśli w listopadzie nastąpiła sprzedaż mieszkania to wspólnota też ewentualnych dopłat za rozliczenie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek wnoszonych na centralne ogrzewanie rozliczanych w skali roku, powinna żądać od nowego właściciela ?
    Od nowego i od starego, proporcjonalnie do okresu w jakim byli właścicielami mieszkania w danym roku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl(Iza):[/cite]Co z nadwyżką wpłat na fundusze:
    eksploatacyjny i remontowy po sprzedaży mieszkania w trakcie roku, czy wspólnota winna je rozliczyć i oddać nadwyżkę opuszcającym mieszkania.
    są dwie szkoły:
    jedna taka że to strony umowy się rozliczają,
    a druga, że to Wspólnota rozlicza się ze starym właścicielem (jak tylko posiada adres do korespondencji)
    oczywiście po rozliczeniu roku obrachunkowego, czyli w I kwartale następnego roku.
  • Opcje
    marian53marian53 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A moje pytanie jest takie co to są koszty eksploatacyjne bo moja wspólnota i zarządca zażądał opłat od metra mieszkania.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co to są koszty eksploatacyjne bo moja wspólnota i zarządca zażądał opłat od metra mieszkania
    Takie pojęcie nie powinno funkcjonować we wspólnocie.
    Właściciel ponosi dwa rodzaje kosztów:
    - koszty zarządu NW (remontowe, konserwacja, wynagrodzenia, przeglądy, c.o w częściach wspólnych, itp) - rozliczane wg udziałów na koniec roku.
    - opłaty za lokal (media dostarczone do lokalu, woda, c.o. itp) - rozliczane wg faktycznego zużycia na koniec roku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    [cite] marian53:[/cite]A moje pytanie jest takie co to są koszty eksploatacyjne bo moja wspólnota i zarządca zażądał opłat od metra mieszkania.
    To jest niewłaściwe określenie kosztów, które wywodzi się z oprogramowania czynszowego jakie stonowane jest przez Gminy oraz w spółdzielczości mieszkaniowej .

    Też nie jest właściwa metoda naliczania opłat, powinno być wg udziału % (art. 12 UoWL)

    Właściwym określeniem powinno być: koszty utrzymania lokalu i koszty utrzymania części wspólnych

    przykład masz tu https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
    [b]Art. 13.[/b]
    1. [b]Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu[/b], jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć [b]w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,[/b] korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co to są koszty eksploatacyjne
    Tzw. eksploatacja to zwykle koszty związane z utrzymaniem budynku, czyli oświetlenie, sprzątanie, drobne naprawy, ubezpieczenie, wynagrodzenie administratora itp.
    Tu zobacz przykład https://forum.zarzadca.pl/wiki/sprawozdanie_finansowe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.