Wspólnota Mieszkaniowa - jak ją zorganizować ?

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
Bardzo dobry artykuł wyczerpująco opisuje całe zagadnienie "zakładania" wspólnoty mieszkaniowej. Warto przeczytać i warto zastosować wszystkie zawarte w tym tekście wskazówki. <br />Status wspólnoty oraz określenie i opisanie sposobów wykonywania czynności związanych z zarządzaniem Wspólnotą, dobrze napisane na samym początku eliminują bardzo dużo problemów, które później może przynieść życie. <br /><br />polecam ten artykuł<br />Marek<br />http://zarzadzanie-nieruchomosciami.eu

Komentarze

  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    polecam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Gość Zarzadca.pl:(marek234)[/cite]Bardzo dobry artykuł wyczerpująco opisuje całe zagadnienie "zakładania" wspólnoty mieszkaniowej.
    Uważam, że należy rozpocząć od rozrysowania sobie struktury działania własnej wspólnoty , podległości "służbowej" i kto pod kogo "polega", co z czego wynika ... a dopiero później obstawiać się przepisami prawa.
    Nie ma dwóch takich samych wspólnot .

    7w5CSkwe9BgMPD0DBB.jpg
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam <br />mam pytanie odnośnie w/w artykułu http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac<br />w pkt. 3 jest napisane że mamy na załatwienie regon-u i nip-u 14 dni od daty ukonstytuowania się wspólnoty <br />pyt.1 kiedy wspólnota się ukonstytuowała, czy w chwili wyodrębnienia pierwszego lokalu, czy po wyborze zarządu ??<br />pyt.2 skąd owe 14 dni ??
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano marca 2015
    14 dni od powstania podmiotu, czyli od wyodrębnienia pierwszego lokalu. W praktyce - od wyboru zarządu (chociaż i ten termin często nie jest dotrzymywany, a urzędy go nie egzekwują). Podstawa prawna: art. 62.4 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2015
    7w5CSkwe9BgMPD0DBB.jpg[/quote]
    Co jakiś czas oglądam to dziwadło i zastanawiam się, kto mógł wymyślić coś tak absurdalnego? Od kiedy to sąd i Sejm jest elementem "struktury wspólnoty mieszkaniowej"? Poza tym sąd nie jest organem nadzorującym wspólnotę, jest elementem wymiaru sprawiedliwości, a Sejm nie stanowi prawa we wspólnocie, stanowi prawo w państwie. Ten schemat to jakiś potworek, sen szalonego biurokraty.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten schemat to jakiś potworek, sen szalonego biurokraty.
    No to KubaP. zyskał jeszcze jeden przydomek, że już ich pewnie nawet nie spamięta.
    Tylko co z niego za biurokrata?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]No to KubaP. zyskał jeszcze jeden przydomek
    Nie wiem kto jest autorem tego malunku (link do grafiki prowadzi do fotoforum.gazeta.pl), ale wiem jedno: przedstawia on wszystko, tylko nie schemat organizacyjny wspólnoty :cool:
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano marca 2015
    No nie mówiłem, że zaraz się odezwie? Jak zwykle jesteś Jakubie niezawodny
    KubaP: Rozumiem, że ty twierdzisz, że to właściciele narzuca jak ma wyglądać jego indywidualna zaliczka , że to Administrator jest wykonawcą uchwał ogółu właścicieli lokali a pojedynczy właściciel jest zwolniony z obowiązków ma tylko prawa , prawo do krytykowania
    Ty zaś, jak rozumiem, uważasz, że to administrator narzuca właścicielom, ile przeznaczają pieniędzy na jakie cele i administrator nie ma wykonywać poleceń swego pracodawcy, czyli właścicieli lokali w danej nieruchomości. Zaiste, niewiele się różnisz od ciecia Stanisława Anioła z Alternatywy 4.
    Dziwi mnie tylko twoja niska samoocena i takie łatwe przypisywanie sobie roli "śmiecia" i "podnóżka".
    Zapamiętaj sobie administratorze z bożej (i zarządu, który Cię zatrudnił) łaski : administrator nie jest niczyim reprezentantem (jak Ci się marzy). Ani ogółu właścicieli lokali (większości), ani pojedynczego właściciela lokalu. Administrator jest wynajętym przez nich pracownikiem, który jeśli źle wypełnia swoje obowiązki, to się z nim rozwiązuje umowę.

    Oczywiście, że właściciele lokali mają obowiązki - są to obowiązki opisane w UoWL. Mają też niezaprzeczalnie prawo do krytykowania złego pracownika, z którym zarząd podpisał umowę na wykonywanie określonych prac za ich pieniądze.
    Komentarz edytowany citizen
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Co te twe wypociny mają wspólnego z powyższą grafiką o strukturze działania WM , ale jak już tak no to ja ci odpiszę
    [cite] citizen:[/cite]No nie mówiłem, że zaraz się odezwie? Jak zwykle jesteś Jakubie niezawodny
    a co mam jakiś zakaz zabierania głosu ? Jeszcze się taki nie narodził co by mi ten zakaz dał. Ty citizen tylko możesz sobie o tym pomarzyć.
    [cite] citizen:[/cite]Ty zaś, jak rozumiem,
    ty niczego nie rozumiesz, a domniemasz , wyobraźnia przewyższa twoją wiedzę na temat działania WM citizen, tak aby wpis był pod publiczkę
    [cite] citizen:[/cite]uważasz, że to administrator narzuca właścicielom, ile przeznaczają pieniędzy na jakie cele i administrator nie ma wykonywać poleceń swego pracodawcy, czyli właścicieli lokali w danej nieruchomości.
    ja tak nie uważam, to twoja chora wyobraźnia dzieli na : MY (właściciele z citizenem) i ONI (Administrator).
    Tobie marzy się abyś mógł dyrygować Administratorem, że chciałbyś decydować, którą ręką ma odbierać telefony, a którą pisać dokumenty. Dla ciebie Administrator to taki piesek na rozciąganej smyczy - a co z jego godnością jako człowieka ?
    [cite] citizen:[/cite]Zaiste, niewiele się różnisz od ciecia Stanisława Anioła z Alternatywy 4.
    Anioł ze mnie nie jest, ale ty citizen już zostałeś "kierownikiem osiedla" z ostatniego odcinka "Alternatyw 4". Tęsknisz do komuny ...
    [cite] citizen:[/cite]Dziwi mnie tylko twoja niska samoocena i takie łatwe przypisywanie sobie roli "śmiecia" i "podnóżka".
    to są twoje wywody i chora wyobraźnia citizen, tak traktujesz mnie i nie tylko mnie na tym forum

    [cite] citizen:[/cite]Zapamiętaj sobie administratorze z bożej (i zarządu, który Cię zatrudnił) łaski : administrator nie jest niczyim reprezentantem (jak Ci się marzy). Ani ogółu właścicieli lokali (większości), ani pojedynczego właściciela lokalu.

    Administrator jest wynajętym przez nich pracownikiem, który jeśli źle wypełnia swoje obowiązki, to się z nim rozwiązuje umowę.
    no i mamy despotę pierwszej klasy , władza ponad wszystko. Dla ciebie administrator jest pieskiem na rozciąganej smyczy , tyle może na ile smycz jest długa . Reszta nie ma znaczenia ...dla ciebie citizen
    [cite] citizen:[/cite]Oczywiście, że właściciele lokali mają obowiązki - są to obowiązki opisane w UoWL.
    Mają też niezaprzeczalnie prawo do krytykowania złego pracownika, z którym zarząd podpisał umowę na wykonywanie określonych prac za ich pieniądze.
    do krytykowania mają prawo ...tak mają ... i takiego "pracownika" jakim jest członek Zarządu WM , dlatego lepiej zmienić lewusa członka Zarządu, który rozwala atmosferę we wspólnocie, skłóca właścicieli lokali w imię swoich egoistycznych racji i naraża na niepotrzebne wydatki , łatwiej mu wybierać nowego Administratora i przekazać dane wrażliwe właścicieli lokali, niż z administratorem współpracować , prowadzić samo edukacje w imię dobra ogółu właścicieli lokali

    po co ta ściema o tych obowiązkach, które traktujesz wybiórczo, jak ci pasuje .
    Dzisiaj coś jest obowiązkiem, a innego dnia to już obowiązek Administratora , bo tak ci podpowiada twoje chciejstwo.

    W ustawie te obowiązki i prawa kończą/zaczynają (jak ci pasuje) sie słowem "w szczególności" , dla ciebie to nic nie znaczy,

    widzisz citizen jak ty potrafisz przekabacić wpisy innych na swoja modłę ... byle tylko publika cię klepała po plecach
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj zabolało cie administratorku, zabolało - widać trafiłem w czułe i słabiutkie miejsce. To jest nawet zabawne obserwować twoje pienienie się
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dyskusja z KubąP nie ma jak widać najmniejszego sensu, ale dla jasności sprawy dla innych użytkowników tego forum podaję następujące informacje:
    - jestem od kilku lat w czteroosobowym zarządzie sporej WM
    - zarząd podpisał na samym początku istnienia wspólnoty umowę z firmą zarządzającą nieruchomościami. Nasza współpraca z firmą układa się znakomicie, ku zadowoleniu obu stron: każda ze stron zna swoje powinności i prawa. Pomoc firmy jest niezwykle istotnym elementem w życiu naszej wspólnoty
    - dzięki pomocy firmy administrującej udało nam się wielu uniknąć błędów w zarządzaniu nieruchomością wspólną, mimo (a może dzięki temu), że to zarząd wyszukał firmę na rynku nieruchomości i zawarł umowę bez uchwały właścicieli.
    - kondycja finansowa naszej nieruchomości jest bez zarzutu, właściciele lokali zadowoleni oraz coraz bardziej ze sobą zżyci i współdziałający (także z zarządem właścicielskim), co wyraźnie kontrastuje ze złymi stosunkami międzyludzkimi sprzed kilku lat, gdy budynek był w zasobach spółdzielni.
    - każdy rok kończymy dobrym wynikiem finansowym (brak zaległości w opłatach), w budynku robimy kolejno potrzebne remonty, a więc i kondycja techniczna budynku się systematycznie poprawia, absolutorium dla zarządu to prawie 100% głosów ZA

    Aha - i korzystamy z e-kartoteki. Ale za to nie korzystamy z rad KubyP.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę nie robić sobie ,,jaj" albo zaznaczyć, że zamieszczony jest tekstem archiwalnym nie przystającym do obecnego stanu prawnego. J.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że należy rozpocząć od rozrysowania sobie struktury działania własnej wspólnoty , podległości "służbowej" i kto pod kogo "polega", co z czego wynika ...
    No właśnie i dlatego ten schemat jest dziwadłem, jest do kitu - wprowadza w błąd.
    Z niego wynika że na samym dole "podległości" są właściciele lokali. A tak przecież nie jest.
    To zarząd (i jeżeli jest - administrator) podlegają pod właścicieli a nie odwrotnie.
    Poza tym samo zebranie nie jest strukturą organizacyjną (wspólnota to nie spółdzielnia!) a tym bardziej nie jest organem stanowiącym prawo.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] gecon:[/cite]
    Uważam, że należy rozpocząć od rozrysowania sobie struktury działania własnej wspólnoty , podległości "służbowej" i kto pod kogo "polega", co z czego wynika ...
    No właśnie i dlatego ten schemat jest dziwadłem, jest do kitu - wprowadza w błąd.
    Z niego wynika że na samym dole "podległości" są właściciele lokali. A tak przecież nie jest.
    To zarząd (i jeżeli jest - administrator) podlegają pod właścicieli a nie odwrotnie.
    Poza tym samo zebranie nie jest strukturą organizacyjną (wspólnota to nie spółdzielnia!) a tym bardziej nie jest organem stanowiącym prawo.
    niczego bardziej bzd-urnego nie czytałem , jak ktoś nie umie czytać schematów, to niech się nie wypowiada, bo tylko szkodzi innym ... ku uciesze gawiedzi.

    Właściciele lokali są "na dole" , bo ... tworzą wspólnotę i są wykonawcami np. uchwał , kosztów utrzymania lokali i części wspólnej, ect.
    Strzałka po prawej stronie winduje ich na górę, bo to ogół właścicieli lokali tworzy "nadzór" choć każdy z osobna (art.27 UoWL) nad Zarządem/Administratorem i wewnętrzne prawo wspólnotowe ( uchwały), które ma wykonywać Zarząd WM i Administrator.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    walecznywaleczny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Gościa Zarzadca.pl: czemu umowa cywilno prawna:
    [cite]http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac[/cite]
    1. Przedmiot umowy.

    2.1.Przedmiotem umowy jest świadczenie usługi zarządzania nieruchomością na rzecz Zleceniodawcy w zakresie objętym niniejszą umową.

    2.2.Strony stwierdzają że nieruchomość Zleceniodawcy składa się z działki gruntu oraz domu mieszkalnego - stosownie do treści zapisów w dziale I księgi wieczystej KW nr: .................................,prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Warszawie, Wydział Ksiąg Wieczystych oraz stosownie do treści wypisu z rejestru gruntów.
    zawiera sformułowanie "dom mieszkalny" a nie "zabudowa mieszkalna". Pomijam błędną numerację pkt. Jeśli doszło do wyodrębnienia min 2 lokali to jest to już "zabudowa wielorodzinna". Dobrze że to wzór:)
    [cite]http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac[/cite]
    4. Wspólnota mieszkaniowa wyrabia pieczątkę i zakłada rachunek bankowy:
    Po otrzymaniu numerów REGON i NIP przedstawiciele wspólnoty wyrabiają pieczątkę, na której zwykle poza nazwą wspólnoty umieszcza się nr NIP, następnie zawierają umowę z bankiem na prowadzenie rachunku bankowego. Posiadaczem takiego rachunku jest wspólnota mieszkaniowa a nie np. zarząd. Zmiana zarządu lub zarządcy nie będzie zatem pociągać za sobą konieczności otwarcia nowego konta dla wspólnoty, zmieniają się wówczas jedynie osoby uprawnione do dysponowania rachunkiem, na który właściciele lokalu wpłacają zaliczki, z tego konta zarząd, bądź zarządca regulował będzie zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej.
    Czy przedstawiciele mogą scedować te czynności na administratora/zarządcę ?


    Cały art. to cenne źródło wiedzy. Dziękuję
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest to wizja , jakich wiele jest w Polsce , użyte sformułowania nie odpowiadają wymogom prawnym, mają charakter "określeń stosowanych potocznie ", jak ktoś chce, może się do tego stosować, ale w ten sposób popiera "patologie wspólnot mieszkaniowych".
    [cite] waleczny [/cite]Czy przedstawiciele mogą scedować te czynności na administratora/zarządcę ?
    nie przedstawiciele tylko członkowie Zarządu, jak już mogą zlecić do wykonania cześć obowiązków spoczywających na nich, Administratorowi, udzielając Mu pełnomocnictwa rodzajowego.
    [cite] waleczny [/cite]Cały art. to cenne źródło wiedzy. Dziękuję
    Może dla Ciebie , dla mnie nie nie.

    https://www.google.com/search?q=jak+zorganizowac+wspólnotę+mieszkaniowa&amp;oq=jak+zorganizowac+wspólnotę+mieszkaniowa&amp;aqs=chrome..69i57j0.12288j0j7&amp;sourceid=chrome&amp;ie=UTF-8
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.