Umowa - dostarczanie wody do lokalu

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na podstawie innych ustaw (dotyczacych mediów)<br />zarządca nieruchomości zabudowawnej budynkami wielolokalowymi zarządza dostawą wody i odbiorem ścieków do lokali i z lokali. podpisując umowe z dostawca wody nie w imieniu wspólnoty lecz w imieniu właścicieli lokali. <br />I dlatego jako pośrednik powinien mieć podpisana umowe z włascicielami lokali .W sprawach dotyczacych nieruchomości wspólnej właściciele lokali maja także statut prawny członka wspolnoty jako współwłaściciele NW<br />W sprawach dotyczacych lokali niw maja statutu członka wspólnoty poniewaz lokal nie jest elementem NW<br />UWL w ogóle nie reguluje dostaw mediów do lokali.<br />Projekt tej umowy rozszerza zakres uprawnień wspólnoty o lokale co jest sprzeczne z UWLI ja bym jejj nie podpisał.<br /> I co wtedy?

Komentarze

  • Opcje
    ważekważek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarządca nieruchomości zabudowawnej budynkami wielolokalowymi zarządza dostawą wody
    - co to za radosna twórczość?
    Co ma zarządca nieruchomości do zarządzania dostawami wody?
    Proszę poczytać sobie ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków - kto jest odpowiedzialny za dostawę wody do budynku wielolokalowego, kto jest uprawniony do zamontowania wodomierzy tzw. lokalowych itd. Dobrze też byłoby zapoznać się z ustawą prawo budowlane i zrozumieć definicję "zarządcy budynku" - napewno nie jest nim zarządca nieruchomości nawet z licencją.
    Projekt tej umowy rozszerza zakres uprawnień wspólnoty o lokale co jest sprzeczne z UWLI
    Ja wogóle się dziwię jak fachowy portal mógł zamieścić taki wzór umowy niezgodnej z prawem przede wszystkim.
    Umowy nikomu niepotrzebnej bo wygląda to tak jakby wszyscy właściciele (wspólnota) zawierali umowę z wszystkimi właścicielami - w tym wypadku w sprawie dostawy wody i wodomierzy - paranoja!
    Tego rodzaju sprawy wewnątrz wspólnoty reguluje się uchwałami.
    Tak na szybko, po pobieżnej analizie zapisów tej umowy:
    - cały pkt 3 niezgodny z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
    - pkt 4.2 b_zdura do kwadratu
    - pkt 4.6 (o odsetkach) jest niezgodny z prawem
    - pkt 4.7 niezgodny z UoWL
    Pomijam cały szereg sformułowań całkowicie abstrakcyjnych, dziwnych głupich wręcz i chociażby ze względu na to nigdy jako właściciel nie zgodziłbym się na podpisanie czegoś takiego.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spokojnie Panie Ważek. Oto odpowiedź<br /><br />Co ma zarządca nieruchomości do zarządzania dostawami wody?<br />Cytat z ustawy:<br />5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budyn-kami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.
  • Opcje
    ważekważek Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    Tyle razy to było wyjaśniane ale powtórzę po raz drugi:
    - właścicielem budynku wielolokalowego są wszyscy właściciele we wspólnocie (gdy lokale wszystkie wykupione) lub SP (UG, UM) czasami spółdzielnia lub samorząd terytorialny
    - zarządcą budynku wielolokalowego w wypadku wspólnoty są również wszyscy właściciele, w budynku spółdzielni - spółdzielnia.
    Mówiąc w skócie i uproszczeniu - zarządcą budynku (lub zarządcą obiektu budowlanego) jest ten podmiot który w świetle prawa budowalnego ma prawo dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych.
    W żadnym z tych kryteriów nie ma miejsca na zarządców nieruchomości bo to zupełnie inna "para kaloszy".
    Zgodnie z UoZZwWiOŚ pwik podpisuje umowę z właścicielem budynku czyli wspólnotą.
    To moja jedyna polemika z tobą Serwik bo nie mam zamiaru bawić się w nauczyciela elementarza z czlowiekiem o tak trudno przyswajalnej elementarnej wiedzy tłumacząc ci po kilka razy znaczenie pojedynczych wyrazów, jak to drzewiej usiłowali robic także inni użytkownicy.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Włascicielem budynku wielolokalowego nie sa wszyscy własciciele we wspólnocie tylko wszyscy wlascicile lokal iw w <br />tym budynku. Prosze nie mieszać w to wspolnoty.<br />Stwierdzenie że wspólnota jest włascicielem budynku wielolokalowego ( marzenie zarzadców.) to juz czysta paranoja<br />Twoja "interpretacja" oparta jest na jednym błędzie pojęciowym.<br />Utożsamiacie czlonka wspólnoty z włascicielem lokalu.<br /> Tymnczasem statut prawny członka wspólnoty własciciele maja tylko w zakresie zarzadzania nieruchomością wspólną a jedyną własnościa wspólnoty jest tz. majatek wspolnoty
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Muszę przyznać, że po raz pierwszy na tym forum spotkałem się takim idiotycznym stanowiskiem reprezentowanym przez serwika. Tego uczą na kursach zarządców?
    No comments.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gość Zarzadca.pl (serwik): Utożsamiacie członka wspólnoty z właścicielem lokalu
    jeżeli właściciel lokalu nie jest pojęciem tożsamym z członkiem wspólnoty, to jaka jest różnica pomiędzy nimi ?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest świetny chwyt socjotechniczny - palnięcie głupoty i już dyskusja rusza.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]To jest świetny chwyt socjotechniczny - palnięcie głupoty i już dyskusja rusza.:bigsmile:
    przecież na forach o to chodzi .
    Fora żyją z reklam , a jak nie ma na nim ruchu, to i reklamodawcy uciekają ... karuzela się kreci ...
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    forum.zarzadca.pl: elan124 napisał użytkownik:
    Gość Zarzadca.pl (serwik): Utożsamiacie członka wspólnoty z właścicielem lokalu
    jeżeli właściciel lokalu nie jest pojęciem tożsamym z członkiem wspólnoty, to jaka jest różnica pomiędzy nimi ?
    <br />Trzeba rozróżnić dwa pojęcia:<br />1. Właściciel lokalu jako notarialny wląściciel nieruchomości lokalowej<br />2.Właściciel lokalu jako osoba która z na mocy USTAWY oWL<br />uzyskuje prawa i obowiązki dotyczace przymusowej własności wspólnej ( nieruchomości wspolnej..<br />Gdyby to były pojęcia tożsame w sensie te same uprawn ienia , te same obowiązki i odpowiedzialność to rzeczywiście budynek wielolokalowy byłby własnościa wspólnoty czyli ułomnej osoby prawnej i funkcjonowałby wyłącznie w oprciu o UW ale to prowadzi do tragicznej sprzeczności , bo wtedy lokale byłyby częścią nieruchomości wspólnej czyli także własnością wspólnoty, czyli ...nieruchomośc wspólna by nie istniała.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :shocked:
    Skąd Ci się to wszystko bierze? Właścicielem budynku wielolokalowego są członkowie wspólnoty, ponieważ będąc właścicielami mieszkania nabywają oprócz mieszkania również udział w częściach wspólnych. Więc na całość własności budynku składają się mieszkania (własność prywatna) oraz części wspólne (współwłasność), a obie te "rzeczy" należą do członków wspólnoty.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moi drodzy !<br /><br />Więc finalnie ten dokument jest zgodny z prawem i powinien być zawarty pomiędzy mną ( włąścicielemlokalu) a Wspólnotą ( jako podmiotem prawnym) czy też nie ??<br /><br />Wydaje mi się że ze względu na problemy ( w tym nadużycia) jakaś forma uregulowania jest potrzebna ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Gość Zarzadca.pl:(Nowicjusz) [/cite]Moi drodzy !<br /><br />Więc finalnie ten dokument jest zgodny z prawem i powinien być zawarty pomiędzy mną ( właścicielem lokalu) a Wspólnotą ( jako podmiotem prawnym) czy też nie ??<br /><br />Wydaje mi się że ze względu na problemy ( w tym nadużycia) jakaś forma uregulowania jest potrzebna ?
    Kolejny papier , którego "władza" jest wątpliwa , bo ...

    niezależnie czy będzie taka umowa czy nie, to koszty i jakie wykazuje wspólnota, pokrywasz Ty jako właściciel lokalu , do wysokości posiadanego udziału w NW.
    To jest podstawowy podział .
    Wspólnoty opomiarowując poszczególne lokale wybierają "mniejsze zło" i dają więcej sprawiedliwości w podziale kosztów.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P
    Wspólnoty opomiarowując poszczególne lokale wybierają "mniejsze zło" i dają więcej sprawiedliwości w podziale kosztów.
    Ale są lokale opomiarowane przez wspolnoty z majątku wspólnoty. i są lokale opomiarowane przez inwestora za które to opomiarowanie zapłacili właściciele lokali przy zakupie. A to jest dość istotna różnica.Ale domyślam się że dla Ciebie -żadna.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite] Ale są lokale opomiarowane przez wspolnoty z majątku wspólnoty.
    nie z majątku wspólnotowego tylko z funduszu celowego ... a to jest wielka różnica ...
    a jak tak nie jest, to mamy do czynienie patologią , niewłaściwym gospodarowaniem majątkiem wspólnoty

    Dla mnie ważniejszy jest jednolity system rozliczania kosztów zakupu wody , a dopiero wtórnie kto jest właścicielem wodomierzy i kto je montował po raz pierwszy
    [cite] tajfun:[/cite]i są lokale opomiarowane przez inwestora za które to opomiarowanie zapłacili właściciele lokali przy zakupie.
    A to jest dość istotna różnica.
    Ale domyślam się że dla Ciebie - żadna.
    a jaka to jest różnica, bo kto inny za to zapłacił?
    przecież przy kolejnej wymianie np po 5 latach, można tak to zorganizować, że zapłacą właściciele lokali niezależnie kim są z funduszu celowego, aby zachować jednolity system rozliczania oparty na jednolitych w klasie dokładności pomiaru wodomierzach a nie podtrzymywać status quo i każdy sobie rzepkę skrobie ; od Sasa do lasa .
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Kuba P:
    nie z majątku wspólnotowego tylko z funduszu celowego ... a to jest wielka różnica ...
    a jak tak nie jest, to mamy do czynienie patologią , niewłaściwym gospodarowaniem majątkiem wspólnoty
    A tak dla uściślenia . Fundusze celowe nie są elementem majątku wspólnoty? Myślałem że są. Ostatecznie FR to też fundusz celowy.
    Mam pytanie. Skąd wiesz ( jak to księgujesz) czy ktoś wpłacił na fundusz celowy jeżeli ktoś jest dłużnikiem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite] A tak dla uściślenia .
    Fundusze celowe nie są elementem majątku wspólnoty? Myślałem że są.
    Ostatecznie FR to też fundusz celowy.
    Hmmm , jakby ci to wytłumaczyć...
    Fundusz celowy odnosi się do jednego celu np. wymiany lub legalizacja wodomierzy, gromadzenie środków na termomodernizacje , ect ... i nie wolno ich użyć do innych celów np.: zapłaty za energie cieplna

    Fundusz remontowy (to taki wielki worek bez dna) służy wielu celom wynikającym z Pl. Rem. i jest zapleczem finansowym dla Planu remontowego NW na dany rok lub lata przyszłe.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK Jasne wyjaśnienie . Nie mam pytań . Rozumiem jednak że fundusz celowy to także majątek wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite]OK Jasne wyjaśnienie . Nie mam pytań . Rozumiem jednak że fundusz celowy to także majątek wspólnoty.
    ale w tym znaczeniu, że właściciele lokali mogą zawiązać / rozwiązać fundusz celowy ,
    ale nie mogą zmienić przeznaczenia na inny cel niż został uchwalony
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Jasne. Ale mam jeszcze jedno pytanie ( już ostatnie) . W Regulaminie rozliczenia mediów, mamy zapis że podliczniki lokalowe i sterowniki są własnością własciciela lokalu.
    Oczywiście legalizowała i wymieniała je wspolnota . OK nie wchodźmy w szczególy. Natomiast jak powinno wyglądać rozliczenie. Mieliśmy FS na ta czynność. Ja myślę że jeśli te liczniki sa własnością włascicieli, to wspolnota powinna rozliczyć sie z każdym właścicielem. TYmczasem na rocznym zebraniu rozliczono to jak rozlicza sie NW. Podano kwote zakupu, zapłatę za wymiane i legalizacje wszystkich liczników i tyle. Nawet nie podano różnicy między suma wpłat a kosztami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite]Jasne. Ale mam jeszcze jedno pytanie ( już ostatnie) .

    Natomiast jak powinno wyglądać rozliczenie. Mieliśmy FS na ta czynność. Ja myślę że jeśli te liczniki sa własnością włascicieli, to wspolnota powinna rozliczyć sie z każdym właścicielem.
    1 :1 , ile ma urządzeń obsługujących jego lokal to tyle płaci
    [cite] tajfun:[/cite] TYmczasem na rocznym zebraniu rozliczono to jak rozlicza sie NW. Podano kwote zakupu, zapłatę za wymiane i legalizacje wszystkich liczników i tyle. Nawet nie podano różnicy między suma wpłat a kosztami.
    O patologi w twojej wspólnocie nie będę się wypowiadał , dla mnie jest to kreatywna ewidencja pozaksięgowa WM

    Preferowany przeze mnie wzór sprawozdania finansowego masz tutaj PRZYKŁAD 2
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe

    To ogół właścicieli decyduje o wzorze, nie administrator czy Zarząd.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki! Kuba czy nie można tak zawsze?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite]Dzięki! Kuba czy nie można tak zawsze?
    Można , ale to nie zależy tylko ode mnie, tylko od zasady "jak Bóg kubie, tak Kuba bogu ":wink:
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.