jaki domofon - analogowy czy cyfrowy?

saleksalek Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Wolne tematy
Witam,
Chcemy w bloku (2 klatki po 7 lokali) założyć domofony. Bardziej skłaniam sie do domofonów analogowych, ze względu na: koszty, mniejsza awaryjność oraz tańsze naprawy. Nasza dzielnica nie jest bezpieczna i obawiam sie, ze ktoś mógly w przypadku domofonów cyfrowych łatwo taki mechanizm uszkodzic. Poza tym w samym bloku mamy "nieciekawego' lokatora. Bylabym wdzięczna za informacje odnośnie Waszych doświadczeń z domofonami. Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cyfrowy , mamy 21 wiek !!!

    Awaryjność jak? jak go z "buta" nie będziecie traktować to w ogóle się nie będzie psuł.
    Do analogowych praktycznie już nie produkuje się części zamiennych . Naprawy robią z tzw. przekładki.
  • Opcje
    anikaanika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nam zamontowali ostatnio cyfrowe, dlaczego latwiej uszkodzic? tak samo latwo jak i analogowe, u nas sa cyfrowki radbitu. wygladaja fajnie i sa solidne. wisza juz jakis czas i nikt ich nie rusza chociaz osiedle nie jest najprzyjemniejsze. koszty nie sa szczegolnie wieksze niz przy analogowych. zreszta teraz cyfrowe to chyba standard jest?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadza się, cyfrowe to standard. Analogowe nadają się do muzeum.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może głupie pytanie, ale czy jeszcze można kupić nowe analogowe?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cyfrowe ale z możliwością czytania tzw "pastylek". Przydatne dla osób starszych ...
  • Opcje
    anikaanika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na pastylki moga byc cyfrowe i cyfrowo-analogowe, dla uzytkownika bez znaczenia. pastylki sa rzeczywiscie fajne dla osob starszych, albo na indywidualne przyciski wywolania plus zamek szyfrowy na kod
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cyfrowe na kod są najlepsze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cyfrowe na kod z czytnikiem tzw. "pastylek" ( kart wstępu) są najlepsze... wszystkim się dogodzi...
  • Opcje
    PetentPetent Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W bloku zdecydowanie sprawdzi się analogowy domofon, jeszcze najlepiej jakiejś solidnej firmy i z wytrzymałego materiału. U nas na osiedlu zainstalowali wandaloodporne domofony Fermax, bo szczerze mówiąc mieszkam w nieciekawej okolicy. Na razie zdają egzamin.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Analogowe to modele domofonów są na wymarciu . Serwis jest za drogi !!!!!, lepiej zmodernizować system i ma się spokój na 2-3 lata , chyba, że wandale mieszkają w okolicy to i analogowy długo nie wytrzyma
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Petent:[/cite]W bloku zdecydowanie sprawdzi się analogowy domofon, jeszcze najlepiej jakiejś solidnej firmy i z wytrzymałego materiału. U nas na osiedlu zainstalowali wandaloodporne domofony Fermax, bo szczerze mówiąc mieszkam w nieciekawej okolicy. Na razie zdają egzamin.

    Fermax? Może od razu Elvox, albo Siedle:bigsmile:

    Owszem, są to bardzo elegancko wyglądające domofony, ale również bardzo drogie. Sam panel rozmówny potrafi kosztować nawet 3 000 PLN. Dlatego tego typu rozwiązania montuje się albo w nowych apartamentowcach, albo przy dużych instalacjach, bo wówczas można uzyskać duże rabaty.

    Na "polskie warunki" to raczej Laskomex (są bardzo ładne panele ze stali nierdzewnej), albo np. Proel.
  • Opcje
    himehime Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja ostatnio będąc u kolegi w Łodzi widziałam super system. W bloku mieli domofon na breloki, świetna sprawa, znacznie skraca czas otwierania drzwi. Bardzo wygodne rozwiązanie. Im chyba montowała to firma Fermax, myślę, że to dobra alternatywa do bloków.
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano maja 2015
    [cite] hime:[/cite]A ja ostatnio będąc u kolegi w Łodzi widziałam super system. W bloku mieli domofon na breloki, świetna sprawa, znacznie skraca czas otwierania drzwi. Bardzo wygodne rozwiązanie. Im chyba montowała to firma Fermax, myślę, że to dobra alternatywa do bloków.

    Hmmm. Konto założone akurat w dniu napisania postu, a w dodatku jedyny post dotyczy tego wątku. Wniosek: już drugi raz już ktoś reklamuje tę mało popularną na polskim rynku (chociaż produkującą bardzo dobre i ładne domofony).

    Breloki RFID to dzisiaj standard, oferowany przez wszystkich producentów domofonów, w tym również krajowych. Jeszcze raz podkreślam: Fermax, Elvox, Siedle, Comelit itp. to bardzo zaawansowane i bardzo eleganckie domofony. Absolutne mistrzostwo pod względem designu. Niestety, ceny są absolutnie zaporowe. W tym miejscu uaktualnię cenę, którą podałem kilka postów wyżej (z ciekawości zrobiłem rozeznanie). Panel zewnętrzny w konfiguracji: klawiatura z wyświetlaczem, czytnik breloków i obudowa kasety to koszt nawet 4-5 000 PLN. Z kolei unifon z monitorem to minimum 1000 PLN/szt. Do tego jeszcze inne akcesoria, które są przynajmniej kilkaset % droższe, niż analogiczne rozwiązania krajowe.

    Dlatego w polskich warunkach ten sprzęt jest montowany w 99,9% w nowych apartamentowcach. Wiem, co piszę, bo interesuję się tematem zabezpieczeń i w starszych budynkach widziałem ten sprzęt chyba tylko 2x. Jeśli ktoś to montuje w kamienicach/blokach, to raczej tylko w przerobionych na biura.

    PS. Kolego, który tak reklamuje Fermaxa: jeśli twierdzisz inaczej, podaj proszę przykładowy koszt samego sprzętu tej firmy dla budynku 20 lokali, przy założeniu tylko wariantu audio i najtańszych modeli kaset i unifonów:bigsmile:
  • Opcje
    yrekyrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja wiem czy Fermax jest taki drogi? My mamy w naszej wspólnocie fermaxy a to nie jest jakieś ekskluzywne osiedle, choć nowe.
  • Opcje
    mirasmiras Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Analogowe, to fakt, moga wytrzymać zdecydowanie dłuzej. U mojej mamy analogowy zepsuł się po prawie 20 latach użytkowania, w moim mieszkaniu cyfrowy popsuł się po 5. Chociaż to nam trafił się jakiś feralny sprzęt, bo inni mieszkańcy nie narzekają. Ja jednak nie decydowałbym się na analogowy mimo wszystko, przy cyfrowym nie wisisz na słuchawce i masz interkom.
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano października 2015
    Nowy doklejony: 15.10.15 13:33
    [cite] yrek:[/cite]Ja wiem czy Fermax jest taki drogi? My mamy w naszej wspólnocie fermaxy a to nie jest jakieś ekskluzywne osiedle, choć nowe.

    W przypadku wyposażenia całego osiedla w domofony danej marki, inwestor/deweloper zyskuje spore upusty. Dlatego owszem, na nowych osiedlach spotyka się domofony takich marek. Pewien czas temu, przymierzając się do wymiany domofonu w swojej wspólnocie (2 panele rozmówne, 30 unifonów), ceny takich systemów jak Fermax, Siedle, BPT, Comelit, Elvox, itp. wychodziły wręcz astronomiczne, nawet w przypadku wersji jedynie audio. Dlatego w przypadku już istniejących realizacji, które dopiero wyposażane są w domofony (albo modernizowana jest stara instalacja), praktycznie nikt tego nie instaluje.

    Oczywiście wiem, że każda wspólnota sama decyduje o swoich wydatkach (w ramach przepisów UoWL), ale 3-6 000 PLN za sam panel zewnętrzny to gruba przesada. Same unifony są ok. 150% droższe od polskich odpowiedników. Polski domofon wychodzi więc dużo taniej. Może nieznacznie ustępuje designem (to akurat rzecz gustu), ale funkcjonalnie i jakościowo jest to rozwiązanie komplementarne.

    PS. Dziwi mnie to agitowanie za Elvoxem, tym bardziej, że robią to osoby (1 osoba?), pisząca z nowego konta, albo z konta, bez żadnej historii postów. Jeszcze raz podkreślę: montowanie wynalazków typu Fermax, Elvox, Comelit, BPT, czy np. Siedle w zwykłych blokach nie jest dzisiaj niczym uzasadnione. Ba - wygląda nawet śmiesznie, bo to -nie obrażając nikogo- trochę jak montaż drogiej designerskiej klamki do drzwi z supermarketu, które kosztują kilkaset PLN.

    PS. 2 Jeśli twierdzisz, że Fermax, nie jest drogi, jeszcze raz proszę: podaj przykładowe ceny panela, unifonu i innych elementów. Zaraz zestawimy to z analogicznymi (nie z analogowymi :bigsmile:) rozwiązaniami produkcji krajowej.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I uwaga na ubezpieczenie. Taki panel w zaawansowanej instalacji cyfrowej ukraść niezwykle łatwo bez śladu włamania i należy mieć ubezpieczenie od kradzieży z tzw. zwykłej. Kradzież z włamaniem, która zwykle jest w pakiecie standardowym ubezpieczeń od ognia i żywiołów nie obejmie. Kosz dodatkowy instalacji elektronicznych ww marek.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano października 2015
    kamil_w: funkcjonalnie i jakościowo jest to rozwiązanie komplementarne.
    Hm... co to jest rozwiązanie komplementarne?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że zasada doboru typu domofonu to :
    mam być tani w bieżącej obsłudze
    (awaryjność , dostęp do cześć zamiennych , serwis blisko)
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]
    kamil_w: funkcjonalnie i jakościowo jest to rozwiązanie komplementarne.
    Hm... co to jest rozwiązanie komplementarne?

    Uzupełniające się wzajemnie pod względem funkcji i jakości (w rozumieniu polski domofon i super/hiper/ekstremalnie drogie systemy, których producentów wymieniłem wcześniej). Reasumując: miałem na myśli rozwiązanie, które jest de facto równorzędne:bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano października 2015
    No tak, równorzędne to rozumiem. To co innego. Porównywalne też bym zrozumiał. Równoważne, podobne, zamienne itp. również.

    Ale uzupełniające się wzajemnie pod względem funkcji i jakości, to znowu czarna dziura (może mam gorszy dzień?). Uzupełniające się wzajemnie same z sobą, czy te polskie z super/hiper/ekstremalnie drogimi? A jeśli to drugie, to na jakiej zasadzie jedne z drugimi się uzupełniają? Zresztą, jeśli to pierwsze, to też zastanawiające, na jakiej zasadzie. :neutral:

    Pozdr.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :cry:
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale mnie ciągniesz za język... Polskie uzupełniają się z zagranicznymi. Może nie są aż tak bardzo eleganckie, ale rekompensują to innymi cechami.

    POLSKIE
    (+) cena, jakość, możliwości konfiguracji, odporność na zniszczenie, kompatybilność elementów pomiędzy wieloma systemami
    (-) stylistyka

    ZAGRANICZNE
    (+) wyrafinowany design
    (-) ekstremalnie wysoka cena, standardowe panele są dość delikatne, elementy dedykowane dla konkretnego systemu, trudniej dostępne części zamienne: konieczność oczekiwania na sprowadzenie elementów oraz mniejsza sieć dystrybucji
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano października 2015
    cdn: :cry:
    Nie płacz. Kiedyś musi nadejść taki dzień, w którym ludzie przestaną wreszcie używać słów, których znaczenia nie rozumieją.

    Pomyśl o czymś przyjemnym. :surfing:
    A może o Rosjanach z kredytami we frankach?
    Komentarz edytowany wp44
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]
    cdn: :cry:
    Nie płacz. Kiedyś musi nadejść taki dzień, w którym ludzie przestaną wreszcie używać słów, których znaczenia nie rozumieją.

    Przeczytaj mój post powyżej, zanim wydasz fałszywy osąd. Nie dorabiaj historii, proszę.

    EOT
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kamil_w: Nie dorabiaj historii, proszę
    Historia sama się tworzy. Na naszych oczach. Jest to historia komplementarna.
  • Opcje
    anikaanika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kamil_w nie masz racji. Są elegancko wyglądające domofony w cenie dużo niższej niż 3000 zł i do tego polskie. Zobacz to: http://sklep.radbit.pl/produkt/domofon-cyfrowy-wielorodzinny-czytnik-kody/ albo to: http://sklep.radbit.pl/produkt/multiex-cyfrowy-domofon-z-szyfratorem/
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te nowoczesne domofony mają jedną wadę. W momencie gdy użytkownik lokalu otwiera kodem wejście przed blokiem, rezydencją. potencjalny złodziej buszujący w mieszkaniu słyszy charakterystyczny sygnał i ma czas zniknąć niepostrzeżenie z łupem.
  • Opcje
    orgorg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teraz to jedynie cyfrowe na kod / breloczki / karty. Analogowe to nawet trudno kupić, chociaż się jeszcze znajdzie, ale wbrew pozorom wcale nie są tanie.
  • Opcje
    mieszkanka89mieszkanka89 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja tez bym wybrała cyfrowy.
    W naszej wspolnocie jest firmy ELPA.
    Porzadna jakosc, na pewno nie kupujcie tych najtanszych.
    Bo w nich pozniej bywa problemem zdiagnozowanie błędow.
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano lipca 2017
    [cite] anika:[/cite]kamil_w nie masz racji. Są elegancko wyglądające domofony w cenie dużo niższej niż 3000 zł i do tego polskie. Zobacz to: http://sklep.radbit.pl/produkt/domofon-cyfrowy-wielorodzinny-czytnik-kody/ albo to: http://sklep.radbit.pl/produkt/multiex-cyfrowy-domofon-z-szyfratorem/

    Przecież ja nie napisałem, że cyfrowe domofony z czytnikiem breloków co do zasady są drogie. Drogie są tylko zagraniczne. Wspomniałem, że jest wiele polskich domofonów, które mają wszystkie "współczesne" funkcje (m.in. czytnik RFID), a ich cena jest korzystna. Podane przez Ciebie przykłady tylko temu dowodzą. Moja wypowiedź dotyczyła wyłącznie domofonów marek: Fermax, Elvox, Comelit, Siedle, BPT. Tak, są to ładne domofony, ale ich cena jest astronomiczna. Dlatego spotyka się je raczej w nowym budownictwie. Tam deweloper może liczyć na spore rabaty i dlatego się to opłaca. Mój konserwator domofonów wspomniał, że tylko raz instalował coś takiego na już istniejącym osiedlu. Wyszło tylko nieznacznie drożej niż polski zamiennik, bo... zainstalowano 11 paneli rozmównych i ok 190 unifonów. Tak, przy tej ilości można liczyć na rabaty. Ale dla wspólnoty 20-40 lokali średnio się to opłaca. Wyceniałem Elvoxa w kilku firmach. I odpuściłem...

    Jeszcze jedna sprawa. Wymiana domofonu to dobra okazja do zwrócenia uwagi na zamek. Zwora elektromagnetyczna - owszem, ma wiele zalet. Ale w razie "zawieszenia się" domofonu, bywa sporym problemem, bo nie można się dostać do budynku. Dlatego niektórzy montują dodatkowo stacyjki na kluczyk, dzięki którym można w takiej sytuacji przerwać obwód i otworzyć drzwi. Po wielu naradach, w mojej wspólnocie pozostaliśmy przy zamkach mechanicznych. Z uwagi na duży ruch, standardowe dość szybko się zużywały. Dopiero Assa dała radę, a przy okazji zbudowaliśmy sobie system kluczy, sukcesywnie wymieniając kolejne wkładki i/lub zamki. W dodatku taki zamek ma dodatkowy "języczek", który po zamknięciu drzwi jest wciśnięty i blokuje rygiel, uniemożliwiając otworzenie zamka przez szparę przy pomocy drutu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.