Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się
Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych
Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)
Na tej samej, która każe WM regulować płatności za wodę, ciepło w lokalachUmowa "dżentelmeńska" dotycząca czysto formalnych (technicznych) rozwiązań nie może być podstawą prawną czasowego przywłaszczania cudzej własności czyli zaliczek na opłaty za utrzymanie prywatnego lokalu bo wspólnocie mówiąc brutalnie: wara od prywatnych pieniędzy właściciela. Wspólnota jest od zarządzania NW a nie lokalami prywatnymi.
"...W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną, gdyż, jak wskazano, z przepisów ustawy o własności lokali wynika ograniczenie zakresu zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Przepisy tej ustawy pozwalają stwierdzić, że do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej...."- Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r.
Art.2.1. Przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej „ustawą”, stosuje się, z zastrzeżeniem ust.3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
[...]
5)jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w pkt 1 i 2;
Art.3.1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1)jednostce – rozumie się przez to podmioty i osoby określone w art.2 ust.1;
Art.4. [...]
3.Rachunkowość jednostki obejmuje:
1)przyjęte zasady (politykę) rachunkowości;
2)prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym;
3)okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów;
4)wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego;
5)sporządzanie sprawozdań finansowych;
6)gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą;
7)poddanie badaniu, składanie do właściwego rejestru sądowego, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.
Nie wszystkie wspólnoty naliczają opłaty tylko od powierzchni lokalu mieszkalnego! Robią to tylko lenie (dla ułatwienia sobie życia) oszukujący właścicieli,Masz mylne pojęcie o definicji wspólnoty. To nie są jacyś "oni" co oszukują właścicieli bo wspólnota to właśnie właściciele (art. 6 UoWL)!
A uchwała podsunięta na zebraniu do uchwalenia (bez dokumentów z których wynika kwota proponowanej opłaty), ustalająca opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego jest bezprawna od dnia podjęciaTak samo, nie wiem kto może podsuwać właścicielom uchwały, dlaczego pozwalają sobie na to - a poza tym nie ma takiego pojęcia jak "bezprawna od dnia podjęcia". Życie pokazuje, że nawet uchwała niezgodna z prawem obowiązuje do czasu aż nie zostanie skutecznie zaskarżona przez właściciela, a i to czasem się zdarza gdy jakiś sędzia nie zna ustawy i zawyrokuje, że jest ważna (są przykłady takich orzeczeń).
wnoszę opłaty na konto wspólnoty w wysokości jaką uważam za sprawiedliwą, uczciwą i czekam na reakcję zarządcy.Jakie by nie było podłoże Twoich działań, w tym wypadku jest to łamanie prawa z Twojej strony - we wspólnocie nie może być wolnoamerykanki. Jeżeli zarządca sprawuje zarząd powierzony to zapewne będzie wiedział co zrobić albo właściciele sami zadecydują, że nie chcą sponsorować jednego z "krnąbrnych" właścicieli.
To podtrzymuj, a sąd i tak nie założy kw i nie wpisze właściciela bez papierka. Najwyraźniej oświadczenie spółdzielni to mało. No ale jeśli znasz sposób, żeby ominąć sąd wieczystoksięgowy i dokonać przekształcenia, to śmiało...
Aktualnie spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu posiada córka ,a my kopiliśmy je od spadkobiercy w roku 1978 i od tej pory jesteśmy w nim zameldowani.
oraz ograniczone prawo rzeczowe dla 3 lokali mających księgi wieczyste.
Lokali posiadających księgę wieczystą jest więcej ( chyba 15) ,ale w księdze wieczystej spółdzielni wpisane są tylko 3.
.
Wystąpienie do sądu było o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,ponieważ z uwagi na zapis w rejestrze gruntów ( nie pamiętam szczegółów) poinformowano nas ,ze przekształcenie na własność w tej SM nie jest możliwe.
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2013 r.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste stanowi ekspektatywę tego prawa; niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jej ujawnienia.