Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

ewa9000, Amadeusz, gab, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Może ktoś z Was mi podpowie,
  Jako Wspólnota chcemy wziąć kredyt na remont dachu (remont jest dość pilny). We wspólnocie jest 5 współwłaścicieli, wszyscy zgadzają się, co do konieczności remontu i posiłkowaniu się kredytem. Niemniej jednak 4 właścicieli obawia się sytuacji, w której zostaną zmuszeni do płacenia rat i odsetek za 1 współwłaścicieli. Właściciel ten od 20 lat nie interesował się mieszkaniem. Zapuścił je totalnie. Do tego nie płaci zaliczek. Co najmniej 2, 3 razy w ciągu roku WM podejmuje uchwałę na dłużnika i kieruje sprawę do e-sądu, a następnie do komornika. od komornika wiemy, że właściciel ten ma szereg innych długów, które też są ściągane przez organy administracji publicznej i komorników.

  Czy macie jakiś pomysł by zabezpieczyć się przed faktem, że ten jeden właściciel nie będzie płacił swojej raty kredytu?. Zgodnie z UWL wszyscy właściciele odpowiadają w swoich częściach za zobowiązania WM. W sytuacji kiedy 4 właścicieli będzie dokonywać regularnych płatności, a 1 właściciel tego nie będzie robił, bank zacznie ściągać swoją ratę zabierając WM środki na zaliczki na media i PG.

  Czy ktoś może wie, co możemy zrobić? Jak się zabezpieczyć by za tego 1 właściciela nie płacić?

  Jeden prawnik podpowiedział nam byśmy podjęli uchwałę WM, w której uznajemy, że po niezapłaceniu, co miesiąc swojej raty zarząd może wezwać do uregulowania zaległości w ciągu 7 dni. Jeśli to się nie stanie to każdy właściciel dobrowolnie poddaje się egzekucji w celu zaspokojenia potrzeb WM.
  Z taką uchwałą notarialną za każdym razem możemy iść do komornika, bez konieczności pójścia do Sadu.
  Natomiast inny prawnik stwierdził, że taka uchwała nie jest wystarczająca by pójść od razu do komornika, jego zdaniem tak czy inaczej trzeby by było skierować sprawę choćby do e-sądu.

  Bardzo proszę o podpowiedzi jak tę kwestię rozwiązać.
  Może ktoś ma inny dobry pomysł.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime5-05-2020
   
  Czy macie jakiś pomysł by zabezpieczyć się przed faktem, że ten jeden właściciel nie będzie płacił swojej raty kredytu?.

  Nie zabezpieczycie się w żaden sposób.

  jeśli ktoś go nie zlicytuje za długi, będziecie się nim mieć problem  Zgodnie z UWL wszyscy właściciele odpowiadają w swoich częściach za zobowiązania WM


  Ten artykuł uwl brzmi inaczej.
  Art. 17.
  Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.


  Kredyt bierze wspólnota i wspólnota kredyt spłaca. Jeśli nie będzie spłacać to bank postawi kredyt w stan natychmiastowej wymagalności. Jeśli wspólnota nie spłaci wciągu kilku dni , to bank wtedy podzieli zobaowiązanie wg udziałów i będzie się domagał spłaty od każdego.

  Jeden prawnik podpowiedział nam byśmy podjęli uchwałę WM, w której uznajemy, że po niezapłaceniu, co miesiąc swojej raty zarząd może wezwać do uregulowania zaległości w ciągu 7 dni. Jeśli to się nie stanie to każdy właściciel dobrowolnie poddaje się egzekucji w celu zaspokojenia potrzeb WM.


  Zmieńcie prawnika, bo głupot Wam naopowiadał. Ale pewnie to nie był nawet prawnik.

  Uchwałą WM nie możecie zmusić nikogo do poddania się dobrowolnej egzekucji.

  Nowy doklejony: 05.05.20 07:56
  Wspólnota musi mieć odpowiednio wysokie wpłaty na FR. Inaczej nie dostanie kredytu. Jeśli jeden z właścicieli nie wpłaca na FR, to bank może kredytu nie udzielić.
  Jaki udział ma ten problematyczny właściciel?
  •  
   CommentAuthora-z
  • CommentTime7-11-2020
   
  Domagajcie się od komornika sprzedaży lokalu dłużnika. Ten co kupi będzie płacił opłaty i nie będzie żadnych problemów z kredytem.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-11-2020
   
  ajonaszekCzy macie jakiś pomysł by zabezpieczyć się przed faktem, że ten jeden właściciel nie będzie płacił swojej raty kredytu?.
  nie ma innej drogi, jak droga windykacji wobec osób, które nie chcą płacić WM swojej działki kredytu .... to co opisujesz, to są gierki prawne, które raczej przynoszą więcej szkody Wspólnocie niż pożytku UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego