Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

ewa9000, Amadeusz, gab, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-11-2020 zmieniony
   
  Skończy się wreszcie grzanie na koszt sąsiadów?

  (Sąd Najwyższy 28 września 2020 r. zobacz sygn. akt I NSNc 51/19),

  Ogrzewanie mieszkania przy pomocy ciepła, za które płacą sąsiedzi, to kontrowersyjna kwestia. Niedawno doczekała się ona ważnego rozstrzygnięcia. Nie będą z niego zadowolone osoby, które zakręcają kaloryfery.

  Jak słusznie wskazała pozwana w odpowiedzi na skargę nadzwyczajną, przytoczone normy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PN-EN 835 mówią jedynie o kryteriach, jakie powinny spełniać podzielniki kosztów ogrzewania, nie opisują natomiast systemu rozliczeniowego. Podstawą do określenia naddatku cieczy na parowanie zimne zgodnie z pkt 5.4 przywołanej normy jest średnia obliczeniowa temperatura czynnika grzejnego. Trafnie podnosi pozwana, że grzejnik nie jest jedynym źródłem ciepła w lokalu mieszkalnym. Cechą charakterystyczną instalacji centralnego ogrzewania w budynkach z okresu lat 70. i 80. jest to, że część tej instalacji jest wspólna dla wielu mieszkań i dostarcza do nich ciepło poza głównym źródłem ciepła dla lokatora, jakim są grzejniki w jego mieszkaniu. Nawet w razie zakręcenia zaworów termostatycznych przez lokatora, jego lokal nadal będzie ogrzewany ciepłem z sąsiednich lokali.

  Powód świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu poprzez zakręcenie grzejników, nolens volens korzystał z ciepła dostarczanego przez nieopomiarowaną część instalacji przez sąsiednie, ogrzewane pomieszczenia. Ciepło dostarczane do lokalu w taki sposób nie jest zwolnione od opłaty, pozwana miała więc prawo oczekiwać od powoda partycypacji w kosztach tego ciepła.

  Mając na względzie powyższe, Sąd Najwyższy na podstawie art. 3986 § 3 k.p.c. w zw.z. art. 95 pkt 1 u.s.n. orzekł, jak w sentencji.

  Źródlo : https://www.money.pl/gospodarka/skonczy-sie-wreszcie-grzanie-na-koszt-sasiadow-6573153238760352a.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fbwp&utm_term=post&utm_content=money&fbclid=IwAR15fb5iiEk6OYPbQrUpEPukIH4wew3kG2HwpfYozJdV6w0PCKj-GdGWRCw


  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime9-11-2020 zmieniony
   
  KubaP:Skończy się wreszcie grzanie na koszt sąsiadów?

  (Sąd Najwyższy 28 września 2020 r. zobacz sygn. akt I NSNc 51/19),


  Pewnie się nie skończy ale powyższy przykład pokazuje, że zakręcanie zaworów termostastycznych grzejników w pokojach i wyliczanie własnych rzekomych "nadpłat" ponieważ się zakręciło zawory i jeszcze bieganie z tym po sądach nie ma żadnego sensu.

  Gość musiał mieć chyba specjalnie jakieś względy u Prokuratora Generalnego że mu w ogóle złożył na dokładkę skargę nadzwyczajną do SN. Albo za dużo pieniędzy.

  Walczył o zwrot "nadpłaty 1600 pln" (początkowo 4 tys, ale skorygował roszczenie :shocked:). A ile pieniędzy wtopił na prawników? Na dwie instancje plus skarga do SN?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego