Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, Amadeusz, KubaP, ewa9000, blazejh, nowy-wlasciciel, Prezesod13lat, lolekanabolek

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Może kogoś to zainteresuje oprócz niezalogowanych 18 KubP.
  Oto moje pismo do US w sprawie CIT-8 za 2017 rok, który wg urzędników był błędny bo mial same zera i był na niewłaściwym formularzu.Nie wykreślam danych bo nie mam się czego wstydzić.Może komuś się to przyda.
  Szczecin, dnia 11.03.2021 r.


  II Urząd Skarbowy Szczecin
  ul. Felczaka 19
  71-417 Szczecin

  Szanowna Pani
  Uprzejmie informuję ,ze moją intencją nigdy nie było ukrywanie dochodów Wspólnoty Mieszkaniowej. Zwłaszcza, że w świetle obowiązujących przepisów żadna, w tym i moja Wspólnota Mieszkaniowa nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, więc nie ma zysku i nie ma strat z tego tytułu. Wspólnota Mieszkaniowa, której jestem ustawowym reprezentantem, ma oficjalne konto bankowe, w którym są uwzględnione wszelkie operacje finansowe, dostępne dla wszystkich instytucji kontrolnych. Na mocy specjalistycznej dla naszej działalności Ustawy o własności lokali nie mamy obowiązku prowadzenia księgowości a jedynie pozaksięgowe rozliczenia dla członków Wspólnoty. Z chwilą powstania Wspólnoty Mieszkaniowej w roku 2006, i wybraniu mnie na członka jednoosobowego Zarządu, udałem się do II US Szczecin po informację, jakie mam obowiązki związane z zobowiązaniami podatkowymi. Otrzymałem informację, że MUSZĘ corocznie składać zeznanie CIT-8, nawet tzw. zerowe. Pomimo moich przekonań, że jest to typowy przejaw biurokracji urzędniczej dostosowałem się do tego nakazu wypełniając ten formularz przez kolejne lata. W pozycji przychody wpisywałem wartość zero, nie w celu oszukiwania fiskusa, ale zgodnie z obowiązującym prawem, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  Art.,12. 4. Do przychodów nie zalicza się:
  1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);
  Czy ten przepis jest niezrozumiały? Wspólnota Mieszkaniowa, to grupa właścicieli lokali w nieruchomości, zobowiązana ustawowo do dbałości o tzw. nieruchomość wspólną. Uchwalają oni corocznie planowane wydatki na pokrycie tych kosztów, tj. zakupu towarów np. drabina, wiadro, łopata lub usług, sprzątanie, administrowanie, prace budowlano-remontowe. Właściciele wnoszą z tego tytułu ZALICZKI, czyli kwoty pieniężne podlegające rozliczeniu w okresie rozliczeniowym ,czyli roku kalendarzowym. Rozliczeniu, czyli w przypadku nadpłaty zwrotu ich pieniędzy, w przypadku niedopłaty wezwanie do uregulowania zaległości. W tym miejscu zaznaczam ,że nie mamy innych przychodów finansowych, np. w związku z wynajmowaniem pomieszczeń, elementów budynku czy terenu, ani żadnych odsetek kapitałowych z lokat bankowych.
  W roku, prawdopodobnie 2017, otrzymałem telefoniczną informację z II US ,że wszelkie wpłaty pieniężne należy traktować jako przychód, który tez warunkowo podlega opodatkowaniu. Znowu, pomimo moich obiekcji, a jestem magistrem ekonomii, dostosowałem się do zaleceń administracyjnych i zmieniłem formę wypełniania formularza CIT-8. I od tej pory przychodami są wpłaty właścicieli zrównoważone tą kwotą jako koszty uzyskania tych przychodów, czyli dochód Wspólnoty Mieszkaniowej = 0. Czy to ma sens? Nie wiem, nie moją rolą jest krytyka ustawodawcy.
  Miłego dnia życzę.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-04-2021
   
  #Prezesod13lat nie wiem co ty bierzesz, ale bierz 1/4 dawki, bo za często masz odlot ... UoWL ; UoGN ;
 2. Merytoryczna wypowiedź guru tego forum. ŻENADA. I taki pajac doradza innym.

  Nowy doklejony: 24.04.21 15:20
  Szkoda ,że to forum nie odwiedza już zwykły śmiertelnik ze WM.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-04-2021
   
  Dobrze im napisałeś. To pismo wyjaśnia twoje stanowisko w sprawie. Szkoda, że nie będzie już odpowiedzi, bo stanowiska macie w Szczecinie wzajemnie jakby uzgodnione.

  Ja stale walczę z tym słowem "wpłaty" w kontekście przychodów, ale widać nie dam rady przewalczyć, żeby go nie używać. Urzędnik użył słowa "wpłaty"?

  Podoba mi się zwrot: "przychód warunkowo podlegający opodatkowaniu". Zanotuję sobie.

  Dobrze że nie wyszły z tego "wpłaty warunkowo podlegające opodatkowaniu". To już potworek językowy by był.
 3. Na szczęście (jak na razie) nie znalazł sie tam urzędnik, który kazałby mi wypełnić dodatkowo CIT-8/0. Doszłyby 3 dodatkowe arkusze papieru. Niestety urzędy, instytucje, sądy a także zarządcy z licencjami nie rozumieją idei tworzenia WM. Nadal niektórzy żyją w PRL-u z ich wydziałami komunalnymi, spółdzielniami. KubaP nie mial nic do powiedzenia więc zrobił to co potrafi najlepiej, obrażać. Kiedyś, oponentów po prostu wyrzucał z tego forum, dzisiaj chyba nie może. więc prowadzi monologi ze swoimi nickami. Ale z czegoś musi żyć!!!!
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego