Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, Amadeusz, KubaP, ewa9000, blazejh, nowy-wlasciciel, Prezesod13lat, lolekanabolek

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. witam czy ktoś może wie jak to prawnie wygląda - mamy na osiedlu miejsca parkingowe na tzw "platformach" przesuwnych, i te platformy wymagają dużych kosztów związanych z ich konserwacją. czy jako właściciel miejsca parkingowego które nie jest na platformie i nie ma z tymi platformami nic wspólnego, mam obowiązek płacić za ich konserwację? kiedyś był taki wyrok SN mówiący o tym, że cała wspólnota nie musi naprawiać balkonów poszczególnych właścicieli, ponieważ nie jest to część wspólna - czy nie jest tak w wypadku platform, które też są chyba własnością prywatną właścicieli?

  każde miejsce parkingowe ma oddzielny od mieszkania akt notarialny.
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime27-04-2021 zmieniony
   
  Czy te miejsca parkingowe w formie platform znajdują się na wydzielonej działce gruntowej, czy są garażem wielostanowiskowym? Co jest w tym AN napisane o nabyciu miejsca parkingowego?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-04-2021 zmieniony
   
  pingwin101:witam czy ktoś może wie jak to prawnie wygląda - mamy na osiedlu miejsca parkingowe na tzw "platformach" przesuwnych', i te platformy wymagają dużych kosztów związanych z ich konserwacją.

  czy jako właściciel miejsca parkingowego które nie jest na platformie i nie ma z tymi platformami nic wspólnego, mam obowiązek płacić za ich konserwację?

  kiedyś był taki wyrok SN mówiący o tym, że cała wspólnota nie musi naprawiać balkonów poszczególnych właścicieli, ponieważ nie jest to część wspólna - czy nie jest tak w wypadku platform, które też są chyba własnością prywatną właścicieli?

  każde miejsce parkingowe ma oddzielny od mieszkania akt notarialny.
  Uważam, że nie , to jest koszt utrzymania platformy postojowej związanej z użytkownikiem tej platformy ( jak utrzymanie lokalu : np. media, unifon, zabezpieczenie przedlicznikowe EE)
  Jest jeden wyjątek, że te platformy nie mają notarialnego użytkownika i stanowią część wspólną . Wtedy wszyscy łożą na ich utrzymanie

  https://www.youtube.com/watch?v=WvFkwe6e0LY&ab_channel=SystemyParkingowe  UoWL ; UoGN ;
 2. Amadeusz:Czy te miejsca parkingowe w formie platform znajdują się na wydzielonej działce gruntowej, czy są garażem wielostanowiskowym? Co jest w tym AN napisane o nabyciu miejsca parkingowego?  miejsca parkingowe są na odrębnej księdze wieczystej od mieszkań, mają odrębne akty notarialne, ale jest to garaż wielostanowiskowy pod budynkiem mieszkalnym. stąd moje wątpliwości właśnie, skoro ktoś jest właścicielem miejsca na platformie, to co mnie obchodzi jego własność? nie mam nic wspólnego z tą platformą, mam miejsce obok i nie korzystam/nie przesuwam platform.
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime27-04-2021 zmieniony
   
  każde miejsce parkingowe ma oddzielny od mieszkania akt notarialny.
  W tej sytuacji oczywiste jest, że miejsce parkingowe nie należy do nieruchomości wspólnej a więc zakres ingerencji wspólnoty w nie jest niemożliwy i wspólnota nie ma uprawnień do podejmowania uchwał
  Sprawa jest jasna - masz rację - Ty nie partycypujesz w kosztach prywatnego garażu wielostanowiskowego. Poniżej wyrok w identycznej sprawie:
  "...Uprawnienia decyzyjne właścicieli lokali nie sięgają natomiast poszczególnych lokali, w szczególności w zakresie rozstrzygania o kosztach utrzymania tychże lokali, zarówno tych, które mogą być generowane przez większą ilość osób korzystających z tych lokali, np. koszty oświetlenia, jak i tych niezależnych od sposobu korzystania, np. koszty ogrzewania, ubezpieczenia, wynagrodzenie administratora, itp.
  Niezależnie od istnienia potrzeby rozstrzygnięcia o sposobie pokrywania kosztów dostawy prądu, konserwacji, przeglądów i napraw platform na miejscach postojowych lub innych kosztów związanych z korzystaniem z garażu wielostanowiskowego w budynku przy ul. (...)/(...), decyzja w tym zakresie nie należy do członków wspólnoty mieszkaniowej, tylko wyłącznie do współwłaścicieli garażu
  Sygn. akt XII C 1063 / 18 (poprzednio I C 128/18) WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  Dnia 13 kwietnia 2018 r.
  Sąd Okręgowy we Wrocławiu XII Wydział Cywilny..."
  http://orzeczenia.wroclaw.so.gov.pl/content.pdffile/$002fneurocourt$002fpublished$002f15$002f502500$002f0006003$002fC$002f2018$002f001063$002f155025000006003_XII_C_001063_2018_Uz_2018-05-08_002-publ.xml?t:ac=$N/155025000006003_XII_C_001063_2018_Uz_2018-05-08_002
 3. dziękuję Wam ślicznie za odpowiedzi, i Tobie Amadeusz za cenny link!
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-04-2021 zmieniony
   
  pingwin101:dziękuję Wam ślicznie za odpowiedzi, i Tobie Amadeusz za cenny link!

  Następny nabity w butelkę.... wziął miecz i tarczę i poszedł ...do boju !

  miejsca parkingowe są na odrębnej księdze wieczystej od mieszkań, mają odrębne akty notarialne, ale jest to garaż wielostanowiskowy pod budynkiem mieszkalnym.


  Miejsce parkingowe tak, ale co z urządzeniem, które służy, co najmniej dwóm właścicielom ?

  UoWL
  Art. 3. 2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime27-04-2021
   
  każde miejsce parkingowe ma oddzielny od mieszkania akt notarialny.


  A co jest napisane w tym akcie?

  Moźe byś w końcu przeczytał ten akt. Czego jesteś współwłaściccielem? Bo na pewno nie jesteś właścicielem miejsca.

  Ilu jest współwłaścicielu hali garażowej? Jak kształtują się udziały?
  Kto jest wĺaścicielem platform?

  Nowy doklejony: 27.04.21 23:27
  Uwl nie ma zastosowania do zarządzania halą, która jest odrębnym lokalem.

  Tak, jak nie ma zastosowania do zarządzania mieszkaniem Kowalskiego.
 4. kupiłem udziały w hali garażowej wyrażone ułamkiem. tak samo jak z mieszkaniem, kupiłem udział w budynku wyrażony ułamkiem.

  nie rozumiem tylko jednego? skąd i po co ta agresja? nie przyszedłem tutaj wdawać się w pyskówki, nie miałem do nikogo o nic pretensji, chyba ktoś mylnie zinterpretował mój pierwotny post.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime29-04-2021
   
  Udział w hali to nie to samo co udział w nieruchmości wspólnej.

  Kupiłeś mieszkanie wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i gruntu.

  Hala garażowa ma również udział w cześciach wspólnych budynku i gruntu.

  A ty masz udział w hali garaźowej, która to hala ma udział w cześciach wspólnych i gruntu.

  Gdybyś przeczytał akt notariany, to byś wiedział.

  A tak przychodzisz po radę i od początku wprowadzasz wszystkich w błąd.

  I zadowolony opuszczasz forum, bo ci ktoś napisał, na podstawie twojego błędnego opisu, że nie musisz płacić za konserwację platform.

  A ja twierdzę, że być może musisz.

  Być może dlatego, że platformy mogą być twoją współwłasnością. I wtedy nie ma znaczenia czy z nich korzystasz czy nie.

  Jeżeli są twoją współwłasnością, to powinno być to wpisane w akcie notarialnym. Moźe być tak, że każdy ma udział w hali ale jeden ma miejsce do użytkowania na wyłączność na ziemi inny na platformie.

  Może też być inaczej.

  Dopóki tego dokładnie nie sprawdzisz, to można tylko gdybać.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  pingwin101:kupiłem udziały w hali garażowej wyrażone ułamkiem. tak samo jak z mieszkaniem, kupiłem udział w budynku wyrażony ułamkiem.
  czy aby na pewno ? uważam, że nie rozumiesz zadawanych pytań , bo cedzisz informacje i kierujesz wici tak aby horda uczestników zaczęła biadolić, jaki to Ty jesteś uciśniony ... ok. słuchaj się populistów , oni za swoje podpowiedzi nie zapłacą, tylko TY .

  Po pierwsze kupiłeś dwa udziały
  1. Udział w częściach wspólnych związany z garażem wielostanowiskowym oraz lokalem mieszkalnym
  2. kupiłeś udział we współwłasności jakim jest garaż wielostanowiskowy
  to dwa różne udziały


  pingwin101:nie rozumiem tylko jednego? skąd i po co ta agresja?
  nie przyszedłem tutaj wdawać się w pyskówki, nie miałem do nikogo o nic pretensji,
  chyba ktoś mylnie zinterpretował mój pierwotny post.
  agresji ?... piszesz jak typowy PiS-ior po naukach w Klubach gazety polskiej ... piszą o Tobie prawdę, a Ty twirdzisz, że to Oni sa winni ...

  Na zadawane pytania odpowiadasz oględnie, a to nie poprawia Twojej sytuacji UoWL ; UoGN ;
 5. "Jeżeli są twoją współwłasnością, to powinno być to wpisane w akcie notarialnym. Moźe być tak, że każdy ma udział w hali ale jeden ma miejsce do użytkowania na wyłączność na ziemi inny na platformie."

  jeśli by to było napisane w akcie notarialnym, to bym to napisał. skoro nie pisałem, to oznacza to dość jasno, że nie ma o tym ani słowa. jeśli byłoby o tym coś napisane, to chyba zrozumiałe, że nie musiałbym szukać tutaj odpowiedzi?  "Gdybyś przeczytał akt notariany, to byś wiedział. A tak przychodzisz po radę i od początku wprowadzasz wszystkich w błąd."

  wskaż mi miejsce w którym trak strasznie wprowadziłem cię w błąd na początku. rozumiem że tobie błędy się nie zdarzają, a takie forum jak to jest według ciebie nie polem do dyskusji, tylko zero-jedynkową przestrzenią typu "pytanie-odpowiedź".  "I zadowolony opuszczasz forum, bo ci ktoś napisał, na podstawie twojego błędnego opisu, że nie musisz płacić za konserwację platform."

  jak widać, nie opuściłem forum, i nie zabrałem się za demontaż mojej wspólnoty, wiadomości które tu uzyskałem są tylko kolejnym elementem w dyskusji, i tyle.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  W akcie nie masz ani słowa o własności/współwłasności platform, ale z pewnością masz zapisy, kto jest wyłącznym użytkownikiem poszczególnych platform, a kto wyłącznym użytkownikiem innych miejsc.

  Taki opis za pomocą "quod usum" pośrednio niestety (dla Ciebie) wskazuje, że jesteś również współwłaścicielem platform. A użytkownicy platform są współwłaścicielami miejsca, które Ty użytkujesz na wyłączność.

  Stąd Twój związek z kosztami utrzymania platform jest taki sam jak związek użytkowników platform z kosztami utrzymania Twojego miejsca. A twoje jest przecież sprzątane raz lub dwa w miesiącu, a platformy niekoniecznie. Przynajmniej niektóre.

  Więc zasada ta, nawet jeśli mój przykład ze sprzątaniem nie jest do końca trafiony, wypływa generalnie z kodeksu cywilnego i działa w obydwie strony. Czyli nie ma znaczenia takim układzie z czego korzystasz, a z czego nie.


  ps. Nie ma tu analogii z balkonami ponieważ platformy nie są elementem konstrukcyjnym hali garażowej.
 6. KABARET
  KubaP pod różnymi nickami wymyśla wątki ,żeby się popisać "swoją ogromną, nikomu niepotrzebną WIEDZĄ Z KURSÓW".
 7. blazejh:W akcie nie masz ani słowa o własności/współwłasności platform, ale z pewnością masz zapisy, kto jest wyłącznym użytkownikiem poszczególnych platform, a kto wyłącznym użytkownikiem innych miejsc.

  Taki opis za pomocą "quod usum" pośrednio niestety (dla Ciebie) wskazuje, że jesteś również współwłaścicielem platform. A użytkownicy platform są współwłaścicielami miejsca, które Ty użytkujesz na wyłączność.

  Stąd Twój związek z kosztami utrzymania platform jest taki sam jak związek użytkowników platform z kosztami utrzymania Twojego miejsca. A twoje jest przecież sprzątane raz lub dwa w miesiącu, a platformy niekoniecznie. Przynajmniej niektóre.

  Więc zasada ta, nawet jeśli mój przykład ze sprzątaniem nie jest do końca trafiony, wypływa generalnie z kodeksu cywilnego i działa w obydwie strony. Czyli nie ma znaczenia takim układzie z czego korzystasz, a z czego nie.


  ps. Nie ma tu analogii z balkonami ponieważ platformy nie są elementem konstrukcyjnym hali garażowej.


  dziękuję za podtrzymanie dyskusji na normalnym poziomie.
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  blazejh: Stąd Twój związek z kosztami utrzymania platform jest taki sam jak związek użytkowników platform z kosztami utrzymania Twojego miejsca. A twoje jest przecież sprzątane raz lub dwa w miesiącu, a platformy niekoniecznie. Przynajmniej niektóre.
  No niekoniecznie jak wynika z wpisu:
  miejsca parkingowe są na odrębnej księdze wieczystej od mieszkań, mają odrębne akty notarialne, ale jest to garaż wielostanowiskowy pod budynkiem mieszkalnym. stąd moje wątpliwości właśnie, skoro ktoś jest właścicielem miejsca na platformie, to co mnie obchodzi jego własność? nie mam nic wspólnego z tą platformą, mam miejsce obok i nie korzystam/nie przesuwam platform.
  Dokładnie!
  W tej sytuacji każde stanowisko jest jakby odrębnym prywatnym "lokalem" - ktoś je kupił aktem notarialnym. Co innych właścicieli i w tym wypadku współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego obchodzi, że niektórzy z właścicieli swojego kawałka sobie "fontannę" zainstalowali, lub inaczej - kupili sobie "lokal z fontanną". Nie ma żadnych podstaw prawnych aby ci z właścicieli miejsc którzy takich "fontann" nie mają, płacili za ich utrzymanie w "lokalach prywatnych" sąsiadów.
  Nie widzę tu żadnego związku kosztów utrzymania prywatnych miejsc postojowych z innymi właścicielami miejsc postojowych. Jedyna oczywista wspólność wynika z użytkowania części wspólnych garażu czyli drogi dojazdowej, szlaban jakiś, oświetlenie itp.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime29-04-2021
   
  W tej sytuacji każde stanowisko jest jakby odrębnym prywatnym "lokalem" - ktoś je kupił aktem notarialnym.


  No i właśnie. Następna wymyślona głupotka napisana przez osobę, która nigdy nie widziała garażu podziemnego, o KW tego garażu nie wspominając.

  W prawie nie ma czegoś takiego, " jakby odrębny prywatny lokal". A do skutecznego przeniesienia UDZIAŁU w współwłasnosci nieruchmości niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego kupna- sprzedaży i na podstawie tego aktu - wpisu do KW.

  Ustawa o wĺasności lokali definiuje czym jest samodzielny lokal. Ale nie definiuje czym jest "tak jakby lokal".

  Nowy doklejony: 29.04.21 14:31
  https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false

  Wpisujesz nr KW hali garażowej i sprawdzasz ilu jest współwłaścicieli. Jeśli tylu ile miejsc na ziemi, to platformy nie są wspólne. Jeśli tylu ile wynosi suma miejsc naziemnych+ miejsca. a platformach, to platformy są wspólne.
  Możliwa też jest jeszcze inna konfiguracja.
  Część platform jest wspólna , część prywatna.
 8. W prawie nie ma czegoś takiego, " jakby odrębny prywatny lokal"
  ....nie definiuje czym jest "tak jakby lokal".
  Hahahahahahahha....
  Boooże, co za t...k!
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  Amadeusz:W tej sytuacji każde stanowisko jest jakby odrębnym prywatnym "lokalem" - ktoś je kupił aktem notarialnym.
  jak można być takim t...em!

  Miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym się nie kupuje , kupuje się prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego i udział we współwłasności czym jest garaż wielostanowiskowy i jego urządzenia . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime29-04-2021
   
  Amadeuszko, ty ciągle o sobie. :-)

  A wiedzy na temat wspólnot, jak nie miałaś tak nie masz.
 9. KubaP: Miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym się nie kupuje , kupuje się prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego
  Hahahaha....
  Następny t...k - ale temu nie ma się co dziwić.
  Jak "kupisz mieszkanie" w spółdzielni - czyli kupisz prawo do "wyłącznego korzystania z tego mieszkania" to sąsiedzi płacą za zużytą w twoim mieszkaniu wodę też?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  Jak "kupisz mieszkanie" w spółdzielni - czyli kupisz prawo do "wyłącznego korzystania z tego mieszkania" to sąsiedzi płacą za zużytą w twoim mieszkaniu wodę też?


  Na wspólnotach się nie znasz, na spółdzielnich, jak widać, też.

  A co wody... umiesz ją lać. Bezmyślnie.

  W spółdzielni się kupuje albo lokal z udziałem w NW. Wtedy jesteś właścicielem tego lokalu. Albo , już zanikające, spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wtedy właścicielem jest spółdzielnia a tobie przysługuje ograniczone prawo rzeczowe, o którym mowa w kodeksie cywilnym.
  I nie ma żadnej analogii do WSPÓŁWŁASNOŚCI HALI GARAŻOWEJ.

  Nie można kupić " prawa do wyłącznego korzystania z tego lokalu", bo czegoś takiego nie ma. Prawo do wyłącznego korzystania z danego lokalu wynika z prawa własności albo prawa do spół. wł. prawa do lokalu.
  Prawo do użytkowania na wyłączność miejsca w garażu wynika z posiadanego udziału w garażu i umowy współwłaścicieli o podziale do użytkowania, który to podział narzucił deweloper.

  Amadeuszko, jak chcesz ugotować zupę, to bierzesz przepis na zupę a nie sernik. Na Pudelku o tym nie pisali?
 10. S......................................j !!! :lamo:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2021 zmieniony
   
  Amadeusz:Jak "kupisz mieszkanie" w spółdzielni - czyli kupisz prawo do "wyłącznego korzystania z tego mieszkania" to sąsiedzi płacą za zużytą w twoim mieszkaniu wodę też?
  głąb, głąbem będzie, ja tego nie zmienię, tyle w temacie Amadeusza

  Tak, podpowiem ... czy MP jest trwale wydzielone ? . UoWL ; UoGN ;
 11. lubie to forum , lepsze od kabaretu.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime30-04-2021 zmieniony
   
  miejsca parkingowe są na odrębnej księdze wieczystej od mieszkań, mają odrębne akty notarialne, ale jest to garaż wielostanowiskowy pod budynkiem mieszkalnym. stąd moje wątpliwości właśnie, skoro ktoś jest właścicielem miejsca na platformie, to co mnie obchodzi jego własność? nie mam nic wspólnego z tą platformą, mam miejsce obok i nie korzystam/nie przesuwam platform.


  Punktem wyjścia powinno być stwierdzenie że wszystkie elementy wyposażenia i oraz podział miejsc parkingowych (struktura prawna tych miejsc) sa przedmiotem współwłasności. Bez względu na to czy hala jest na własnym akcie wyodrębniona, czy jest pomieszczeniem wspólnym wspólnoty.

  Więc nawet jeśli autor pytania coś pokręcił, to co do zasady takie platformy będą przedmiotem jakiegoś rodzaju współwłasności. Najczęściej w połączeniu z quod usum. I dopiero od tej zasady będą wyjątki.

  A ponieważ mają idiotycznie goły akt notarialny w tej hali, bez żadnych szczegółów, to o wyjątki w partycypacji w kosztach wspólnych trudno. Musieliby je przewalczyć albo uchwałą wspólnoty, albo jak chcą niektórzy, umową właścicieli hali garażowej.
 12. blazejh - Czy Ty wierzysz w te **** , które wymyślił klon KubyP?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime5 dni temu
   
  Prezesod13lat:blazejh - Czy Ty wierzysz w te **** , które wymyślił klon KubyP?


  Tak sprawnie wkleił te zdjęcia, że słowo daję - uwierzyłem.

  Poza tym skąd pewność, że ja nie jestem klonem KubyP? :wink:
 13. Rzeczywiście skoro wracasz do tematu po trzech dniach???? Forum musi żyć bo nie zapłacą.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego