Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, BNadra, azygnerski, blazejh, yeti, George, waleczny, tajfun, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorjan
  • CommentTime20-02-2010
   
  kto mi odpowie na pytanie jaką wartość obecnie na dzień dzisiejszy przedstawia kwota kaucji mieszkaniowej wplacona w roku1967 w wysokości 4747 złotych.byłbym wzięczy za odpowiedż.pozdrawiam
  •  
   CommentAuthorgonia
  • CommentTime20-02-2010
   
  niestety, nie wiem.
 1. Nie ma przepisów, które mówią jak należy waloryzować kaucje.
  Można je wyliczyć na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia z 1967 roku - podobnie robią Sądy określając ich wysokość.
  O możliwości waloryzacji kaucji pisano w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 3.10.2000 r. oraz w uchwale Sądu Najwyższego z 26.09.2002 r. III CZP 58/02.
  •  
   CommentAuthorgonia
  • CommentTime21-02-2010
   
  Kwota kaucji mieszkaniowej jest obliczana w dniu, kiedy mieszkanie zostało wykupione. Jeżeli jest to mieszkanie gminne, to ustala to rada.
  Zależy, czy kaucja była w wysokości jednomiesięcznego czynszu, czy wielomiesięcznego. Ale ,,głowy" nie dam.
  •  
   CommentAuthorjan
  • CommentTime21-02-2010
   
  GONIA...RAZ NIE WIESZ A POTEM WIESZ. SPRAWA WYGLĄDA TAK. RADA MIAASTA UCHWALIŁA 90 PROCENTOWĄ BONIFIKATĘ PRZY SPRZEDAŻY ALE KUPUJĄCY M. IN.A MUSIAŁ SIĘ ZRZEC KAUCJI. TEN PRZEPIS ZOSTAŁ ZASKARŻONY DO SĄDU. I WOJ. SĄD ADMINISTRACYJNY UZNAŁ ZE PUNKT TEJ UCHWAŁY ZMUSZAJĄCY KUPUJ. DO ZRZEX\CZENIA SIE KAUCJI JES NIEWAŻNY. WYROK JEST PRAWOMOCNY. STĄD MOJE PYTANIE O KAUCJE CZY WARTO WYSTĘPOWAĆ DO GMINY O ZWROT TEJ KAUCJI BO NIE WIEM ILE TO UCZYNI OBECNIE.POZDR.
  •  
   CommentAuthorgonia
  • CommentTime21-02-2010
   
  Nie wiadomo było o co tak naprawdę pytasz, teraz wiadomo.
  Gmina ma ci wypłacić kaucję i koniec i moim zdaniem powinieneś żądać tego zwrotu, a nie zastanawiać się, czy gmina to uczyni, MUSI.
  •  
   CommentAuthora-z
  • CommentTime22-02-2010 zmieniony [Blog]
   
  Do gminy trzeba się zwrócić.

  Wg mnie mniej niż 10 zł
  Poważnie. :devil:

  Dla tak starych kaucji nie ma uchwalonej obowiązkowej waloryzacji.
  Poważnie.:devil:

  Właściciele ida do sądu i częstokroć wygrywają w miarę uczciwą rewaloryzację.
  Czasami jednak nie (szczególnie jak gmina dysponuje sprytnym prawnikiem).

  W wielu miastach gminy podejmują decyzje, że zamiast przegrywać w sądzie wolą przedstawić każdemu co zażąda zwrotu kaucji kwotę stanowiącą od 30 % do 60 % rzeczywistej wartości kaucji. Wiele osób się na to godzi i gmina zaoszczędza pieniądze.
  Pamiętaj, że wzięcie kaucji w tak smiesznej wysokości, a pójście później do sądu w 100 % pozbawia Cię szans na odzyskanie jakichkolwiek większych pieniędzy. Jak Ci gmina wyliczy i powie jakąś kwotę, to nie wolno Ci brać tej kwoty z zamiarem dosądzenia się reszty.
  Proponowaną kwotę trzeba odrzucić ze wstrętem. :bigsmile:
  •  
   CommentAuthorFiness
  • CommentTime24-08-2010
   
  ZWROT KAUCJI MIESZKANIOWYCH

  Mieszkańcy, którzy wykupili mieszkania na własność z zasobów Urzędu Miasta (Gminy), zasobów PKP (kolejowe), WAM (wojskowe) lub inne zakładowe mogą odzyskać kaucje mieszkaniowe, które wpłacili przy zawarciu umowy najmu mieszkania. Kaucje przeliczane są przy uwzględnieniu obecnych cen i wskaźników.
  W celu skompletowania dokumentów koniecznych do zgłoszenia roszczenia prosimy o zgłoszenie się:

  KANCELARIA ROZLICZENIOWA Finess Sp. z o.o.
  ul. Raciborska 22 (I piętro), 44 – 200 Rybnik
  (budynek przy Centrum Handlowym „Plaza”)

  tel. (32) 726 61 37

  Dni przyjmowania:
  Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
  Środa od godz. 12.00 do godz. 18.00
  Czwartek od godz. 10.00 do godz. 16.00

  Konsultacje w powyższym temacie udzielane są bezpłatnie.

  ZABRZE KATOWICE RUDA ŚLĄSKA GLIWICE
  Plac Teatralny 10 (II piętro) ul. Warszawska 10 (II piętro) ul. Kubiny 6 (I piętro) ul. Dubois 16
  Tel. 32 726 32 22 Tel. 32 725 25 22 Tel. 32 725 93 12 Tel. 32 726 61 31
  •  
   CommentAuthorFiness
  • CommentTime24-08-2010
   
  jan:kto mi odpowie na pytanie jaką wartość obecnie na dzień dzisiejszy przedstawia kwota kaucji mieszkaniowej wplacona w roku1967 w wysokości 4747 złotych.byłbym wzięczy za odpowiedż.pozdrawiam


  Na dzień dzisiejszy do odzyskania miałby Pan ponad 5 tyś zł
  •  
   CommentAuthora-z
  • CommentTime24-08-2010 [Blog]
   
  http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/zwrot_kaucji_mieszkaniowej-a_1241.htm

  Jak z tego wynika, system waloryzacji kaucji mieszkaniowych nie jest spójny. W wyroku Sądu Najwyższego z 26 września 2002 r. (syg.akt III CZP 58/02) stwierdzono, że wszystkie kaucje mieszkaniowe mogą zostać zwaloryzowane. Jednak warunki takiej waloryzacji są uzależnione od daty wpłacenia kaucji. I tak:  kaucje płacone pod rządami obecnej ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, gdy kaucja została wpłacona po 10 lipca 2001 r. – podstawą zwrotu i waloryzacji kaucji jest art. 6 ust. 3 i 4 ustawy, wysokość zwracanej kaucji uzależniona jest od wysokości miesięcznego czynszu i dokonanej wpłaty, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana,


  w przypadku kaucji wpłaconych w okresie obowiązywania ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, tj. wpłaconych w okresie od 12 listopada 1994 r. do dnia 9 lipca 2001 r. – obowiązek waloryzacji polega na urealnieniu kaucji w stosunku do wartości odtworzeniowej lokalu,


  odnośnie kaucji wpłaconych przed 12 listopada 1994 r. ma zastosowanie art. 358 [1] § 3 Kodeksu cywilnego, czyli ogólne zasady prawa cywilnego – a waloryzacja kaucji mieszkaniowej dokonywana jest na drodze sądowej.
  •  
   CommentAuthorFiness
  • CommentTime26-08-2010
   
  Nasza Kancelaria waloryzuje kaucje zgodnie z wytycznymi Sądu, odzyskaliśmy już kaucje mieszkaniowe na łączną kwotę ponad 1,5 ml zł. Odzyskujemy kaucje nie tylko drogą sądową , ale też polubownie.
 2. a-z: odnośnie kaucji wpłaconych przed 12 listopada 1994 r. ma zastosowanie art. 358 [1] § 3 Kodeksu cywilnego, czyli ogólne zasady prawa cywilnego – a waloryzacja kaucji mieszkaniowej dokonywana jest na drodze sądowej.


  Tzw. waloryzacja sądowa świadczeń pieniężnych może miec miesjce, gdy nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza. Sąd wydając wyrok uwzględnia interesy obu stron (a nie tylko wpłacającego kaucję), zatem nie o przeliczenie na podstawie jakiś mierników tu chodzi, lecz o rozłożenie konsekwencji wynikających z tej sytuacji na obie strony. Oczywiście należy przy tym miec na uwadze ich sytuację majątkową (kto ma więcej dostanie trochę mniej)Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 3. Pomocne piśmiennictwo:
  "Zwrot kaucji następuje w kwocie zwaloryzowanej, obliczonej według zasady, przyjętej przy określeniu kaucji - liczbę miesięcy, przez którą pomnożono czynsz, mnoży się w celu obliczenia kaucji zwaloryzowanej - przez kwotę miesięcznego czynsz obowiązującego w dniu zwrotu kaucji. Oznacza to wyłączenie możliwości waloryzacji na podstawie 358 1 par. 3 kc. "
  Zobowiązania, częśc szczegółowa, Z. Radwański, J. Panowicz - Lipska, Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 2010, s. 120Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthormozaiki
  • CommentTime21-09-2010
   
  Co zrobić w sytuacji, gdy jeszcze nie mam wykupionego mieszkania ( wkrótce dostanę ofertę z miasta w sprawie wykupu) i wiem że będę musiał podpisać tzw. ugodę z gminą, że zrzekam się roszczeń w sprawie zwrotu kaucji. Jeśli tego nie podpiszę to mam zapomnieć o wykupie mieszkania ze zniżką? Może ktoś miała taką sytuację?
  •  
   CommentAuthorjan
  • CommentTime27-09-2010
   
  jesli wykupujesz mieszkanie komunalne z zasobów gminy rybnik - to takiego wymogu nie będzie bo ten wymóg został przez sąd administracyjny a gliwicach uznany jako nie zgodny z prawem.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego