Yaga.BestContent.Recent

  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    Czy inwestycja służy wszystkim właścicielom, to podlega ocenie dopiero w sądzie. A wtedy już jest za późno na kompromis.

    Kompromis osiąga się wcześniej na poziomie uchwały. Jedni deklarują, że chcą modernizacji, inni nie.
    Na podstawie uchwały zarząd odstępuje od stosowania art. 13,2 bezwzględnie i żąda dostępu tylko do lokali które się zgadzają na modernizację i za nią płacą. Zatem działając na gruncie ustawy, po uchwale, zarząd stosuje 13,2.
    I macie instalację wspólną, która wystąpi tylko w części lokali.

    z tym że, na logikę i chłopski rozum: jeśli instalacja może funkcjonować tylko w niektórych lokalach, to z definicji nie służy wszystkim właścicielom. Więc bez uchwały zarząd nie ma podstaw do stosowania 13.2.
    Art 13,2 nie może by stosowany w sprzeczności z art. 140 kc.
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    drops napisał użytkownik: »
    Mnie bardziej interesuje kwestia - czy w przypadku gdy wszyscy właściciele nie wyrażą zgody na podłączenie do sieci miejskiej to czy taką inwestycję można finansować z funduszu remontowego? Moim zdaniem, taka inwestycja nie służy wszystkim właścicielom, nie jest konieczna więc nie ma podstaw do finansowania z FR.

    Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej powinien służyć finansowaniu remontów, gdyż jak wynika z orzecznictwa sądowego, z funduszu remontowego nie powinny być finansowane przedsięwzięcia inwestycyjne niemające na celu odtworzenia stanu pierwotnego nieruchomości wspólnej oraz niestanowiące bieżącej konserwacji (wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 17 grudnia 2014 r., sygn. akt I C 1105/13). Remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Konsekwentnie fundusz remontowy winien służyć gromadzeniu w dłuższej perspektywie czasowej środków na pokrycie wydatków związanych wyłącznie z wykonaniem tego rodzaju prac (wyrok SA w Gdańsku z 8 maja 2014 r., sygn. akt V ACa 837/13). Właściciele lokali zobowiązani są uczestniczyć w kosztach niezbędnych do zachowania substancji i prawidłowego funkcjonowania nieruchomości wspólnej, natomiast nie znajduje oparcia w przepisach ustawy o własności lokali nałożenie na właścicieli lokali kosztów nowych zadań inwestycyjnych.
    Źródło: https://www.experto24.pl/nieruchomosci/zarzadzanie-i-administrowanie/sprawdz-czy-fundusz-remontowy-mozna-przeznaczyc-na-inwestycje.html?cid=K000KN

  • Gmina może zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykupu terenu

    Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/gmina-moze-zmusic-wspolnote-mieszkaniowa-do-wykupu-terenu

    problem w tym że gminy nie występują do sądów z art 209
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    drops napisał użytkownik: »
    Czy Zarząd Wspólnoty moze zmusić właścicieli do wejścia do mieszkań i nowych podłączeń?

    Zgodnie z zapisem UoWL to
    Art.13.2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku,
    jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.


    Zarząd może skorzystać z tego zapisu
  • Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej

    drops napisał użytkownik: »
    Czy Zarząd Wspólnoty moze zmusić właścicieli do wejścia do mieszkań i nowych podłączeń?

    Art. 140 KC reguluje własność, w tym negatywną stronę własności, która oznacza, że właściciel może korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób. Słowa te oznaczają, że inne podmioty prawa mają obowiązek nie ingerowania w sferę uprawnień właściciela, a więc nie naruszania jego prawa własności.

  • Administrator, zarządca, zarząd - pomieszanie ról

    To członkowie wspólnoty wybrali nowy zarząd, więc "pretensje" do samych siebie
  • Niudostepnianie faktur

    To jest coś, co wszyscy musimy mieć. Na szczęście wydaje mi się to również rozsądne, ponieważ znacznie pomaga dobrze się bawić i pieniądze. Wiesz, wiele osób jest zdezorientowanych, czy spróbować, czy nie, ale mogę powiedzieć, że jest to całkiem odpowiednie. W rezultacie, mam chęć podzielenia się z Wami moim doświadczeniem i wspomnieć o tym informacja, gdzie można przeczytać recenzję na temat różnych aplikacji w kasynie. Dlatego też używaj go poprawnie.
  • Zakaz prowadzenia działalności we Wspólnocie Mieszkaniowej

    Myślę, że można to wytłumaczyć jako dobrą okazję do zarabiania pieniędzy w Internecie. Jest też wiele różnych miejsc, w których możesz spróbować obstawiać, ale jestem gotów doradzić ci w tym źródle https://vulkanvegas-poland.com/aplikacja/ gdzie jest możliwość przeczytania recenzji o źródle bukmachera, co jest naprawdę wygodne. Dlatego wystarczy kliknąć link i jak najszybciej użyć tak fajnego źródła.
  • Przeciekający sufit balkony. Naprawa po stronie wspólnoty czy własciciela lokalu

    kielnia napisał użytkownik: »
    Przeciekający sufit balkonu, w czasie opadu deszczu.
    Od dłuższego czasu podkładam wiadro, by nie zalać sąsiadowi balkon piętro niżej.
    Naprawa przeciekającego sufitu po stronie wspólnoty czy właściciela lokalu.

    Po stronie Wspólnoty mieszkaniowej .... bo jest uszkodzona warstwa uszczelniająca , która chroni konstrukcje budynku ...


  • Przeciekający sufit balkony. Naprawa po stronie wspólnoty czy własciciela lokalu

    Dla jasności, bo łatwo się w tym wątku pogubić.
    Dopłaty których odradzałem , dotyczyłyby odpłatności z tytułu samego ustanowienia quod usum na balkonach. Nie zgarnął tych opłat deweloper, ale zgarnęła wspólnota. Byłaby to zmiana umowy zawartej jeszcze z deweloperem. I takiej zmiany odradzałem.
    Zrozumiałem tak ten wątek z dopłatami, jako wykup pewnego rodzaju przywileju, tak jak kupuje się quod usum w hali garażowej. I wtedy byłby cIt i nic by te kwoty nie miały wspólnego z funduszem remontowym.

    Natomiast zwiększenie przypisów na fundusz dla niektórych właścicieli jest możliwe i często się tak uchwałą robi.
    Albo wykonanie dodatkowego przypisu jednorazowo.