Yaga.BestContent.Action

  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    Jeśli to rozliczenie pochodzi od przedsiębiorcy, którego byłeś kontrahentem, to jesteś skazany na ich wyliczenia. Mogą je pokazać, mogą nie pokazać. I trzymajmy się jednak realiów. Raczej to rozliczenie będzie bardziej twoim problemem niż dewelopera.
    Okres rozliczeniowy - naturalnie od daty otrzymania kluczy (lokalu). Nie płacisz za okres od aktu do odbioru kluczy i lokalu, kiedy do lokalu nie miałeś dostępu.
    Podział miesięcy na połówki - tylko gdyby się komuś tam chciało tak liczyć rzetelnie. Wtedy owszem. Ale raczej nie spodziewaj się korekty z tego tytułu.
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    noxyrg napisał użytkownik: »
    Zrobiłem porównanie dwóch faktur, mojej i sąsiada, który ma taki sam metraż mieszkania. Wygląda na to, że do obliczenia mojej wartości deweloper wykorzystał okres od początku miesiąca, zamiast od połowy kiedy to odebrałem mieszkanie ( odpowiednie stosunki mi się nie zgadzają ).

    To nie jest problemem WM ale dewelopera , który robił rozliczenie . Należy złożyć reklamację do niego i spotkać się z lokalnym prawnikiem , który zapozna się szczegółowo z dokumentami i odpowiedzią dewelopera.
    Właścicielem lokalu stajesz się od momentu podpisania aktu notarialnego, a nie "odebrania kluczy".

  • Przeciekający sufit balkony. Naprawa po stronie wspólnoty czy własciciela lokalu

    Dla jasności, bo łatwo się w tym wątku pogubić.
    Dopłaty których odradzałem , dotyczyłyby odpłatności z tytułu samego ustanowienia quod usum na balkonach. Nie zgarnął tych opłat deweloper, ale zgarnęła wspólnota. Byłaby to zmiana umowy zawartej jeszcze z deweloperem. I takiej zmiany odradzałem.
    Zrozumiałem tak ten wątek z dopłatami, jako wykup pewnego rodzaju przywileju, tak jak kupuje się quod usum w hali garażowej. I wtedy byłby cIt i nic by te kwoty nie miały wspólnego z funduszem remontowym.

    Natomiast zwiększenie przypisów na fundusz dla niektórych właścicieli jest możliwe i często się tak uchwałą robi.
    Albo wykonanie dodatkowego przypisu jednorazowo.
  • Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.

    borowski napisał użytkownik: »
    Dzień dobry!
    Jeżeli klient otrzymuje zapłaty przelewem za faktury sprzedaży na osoby fizyczne, to kasa fiskalna nie jest wymagana? Czy do limitu 20k liczy się tylko płatność gotówką na os. Fizyczna?

    Co ty za głupoty wypisujesz jaka kasa fiskalna jak gotówka we WM
    We WM wszelkie zapłaty za usługi winny odbywać poprzez rachunek bankowy WM np. przelewem , czekiem
    Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
  • Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

    Tak to jest katalog otwarty, dlatego wszystko to, czego nie wyszczególniono w tym katalogu wprost, nie może stanowić przedmiotu pełnomocnictwa rodzajowego z tej właśnie przyczyny, że takie pełnomocnictwo wymaga tego wyszczególnienia. Na tym polega istota pełnomocnictwa rodzajowego.
  • Projekt uchwały o zmianie podmiotu Zarządcy

    Jeżeli dopisano podmiot, to moim zdaniem to niewiele zmienia. Ta uchwała zawiera dwie uchwały : o określeniu sposobu zarządu oraz o wyborze osoby zarządcy. Ten poprzednik powinien być wykreślony, a nawet więcej: on nie powinien byc wpisany. Sąd wieczystoksięgowy winien poprzestać na zapisie dotyczącym zmiany sposobu zarządu.
  • Dług sprzed 12 lat

    Zobowiązania poprzedniego właściciela nie dotyczą następcy, tzn. dotyczą o tyle, że jeżeli nie zostanę zwindykowane przez wspólnotę mieszkaniową, nowy właściciel będzie swoim udziałem "partycypował" w stracie wynikającej z przedawnienia. Zarząd, który dopuścił do przedawnienia jest obowiązany do naprawienia szkody.
  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    gab napisał użytkownik: »
    Ty tak serio? Tyle zrozumiałeś z skargi kasacyjnej i fragment uzasadnienia bierzesz za obowiązujące prawo?. Czy bezmyślnie kopiujesz to, co inny mądry inaczej napisał?

    Teza wyroku dotyczy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16.12.2008 r. sygn. akt II GSK 583/08. Jeżeli się nie zgadzasz z tą tezą to pisz do NSA i tam przedstaw swoje "mądrości".

  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Lokator111 napisał użytkownik: »
    Dzień dobry Państwu,
    Zwracam się o pomoc w sytuacji mojej wspólnoty.
    W moim bloku wisi kartka z adresem korespondencyjnym do firmy-administratora, ale nie ma takiego adresu do zarządu wspólnoty - jest tylko adres emeil.

    To poproś Administratora, albo sama to zrób , aby wywiesił na tablicy ogłoszeń Skład Zarządu WM wraz z ich adresem domowym . Może się okazać, że to Administrator założył taką "blokadę informacyjną", aby odcinać właścicieli lokali od kontaktu z zarządem WM.


    Nie można wywieszać danych zarządu na klatce, do której dostęp mają obcy. Jeśli ktoś obcy ma interes prawny , to ma kontakt do administratora. Czlonkowie wspólnoty piwinni mieć możliwość równueż innego kontaktu z zarządem. Może zarząd wyznaczy dyżury raz np. na dwa tygodnie?
  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    W uchwale o składzie Zarządu nie ma wymienionych tych osób wraz z ich adresem? U nas tak praktykujemy, bo "Janów Kowalskich" może być kilku.
    Wprawdzie Zarząd powinien podać dane kontaktowe do siebie, ale jeśli to tylko e-mail, to poza zmianą składu, który poważnie podejdzie do swojej roli, niewiele zrobisz. Można wysyłać listy na adres Administratora, ale kierując pisma do Zarządu. Powinien zostać przez Administratora przekazany Zarządowi.