czy burmistrz może zawetowac zerwanie umowy z firmą zarządzającą

darekdarek Użytkownik
Witam .Mam takie pytanie-mieszkam w kamienicy z pięcioma rodzinami w tym trzy rodziny łacznie ze mną mamy wykupione mieszkania.Dwa lata temu zawarliśmy umowę z firmą która zarządzał nasza kamienicą , jednak zarządca się nie sprawdził i razem z mieszkańcami chcieliśmy zerwac umowę40% udziałów posiada gmina , a my mamy 60% .W umowie było napisane że jesli będziemy chcieli zerwa umowę musi byc 3 miesięczne wypowiedzenie i tak też zrobiliśmy.Zebraliśmy podpisy od wszystkivh rodzin , którzy mają wykupione mieszkania i daliśmy wypowiedzenie do tej że firmy , ale po tygodnu przyszła odmowa , bo burmistrz się nie zgadza.Stąd moje pytanie , czy burmistrz przy mniejszości udziałów w mojej kamienicy ma prawo zablokowac na wypowiedzenie owej firmy i wyborze innej , tylko że my chcemy zarządzac sami i współpracowac z burmistrzem ale bez pośredników.Bardzo prosze o odpowiec czy burmist może zawetowac mniejszością 40do 60% wypowiedzenie umowy firmie.

Komentarze

  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    5 lokali mieszkalnych w bydynku w tym 3 właścicieli plus reszta to Gmina czy tak?
    Czy firma zarządzająca pełniła funkcję zarządu czy tylko administratora budynku? A jak tylko administratora to kto jest zarządem?
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    firma reprezemtuje nas czyli wspólnotę i jednocześnie jest zarządcą ale my jej jż nie chcemy
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    powinno byc reprezentuje nas czyli wspólnotę ,ale my jej już nie chcemy
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Z treści posta można wywnioskowac, że w nieruchomości położonych jest pięc lokali. Jeżeli tak - wówczas do spraw zarządu rzeczą wspólną zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Art. 199 k.c. stanowi natomiast, że:
    Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
    Art. 201 k.c.
    Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
    Moim zdaniem wypowiedzenie umowy nie stanowi czynności przekraczającej zarząd zwykły i brak zgody burmistrza nie ma wpływu na jej skutecznośc. Proszę miec jednak na uwadze, że przepisy nie precyzują takich kwestii. W ostateczności możecie Państwo, na zasadzie art. 201 wystąpic do sądu o rozstrzygnięcie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rozumumiem że przy 60% udziale nas czyli loktorów , a 40% udziałów gminy burmistrz miasta nie ma prawa zawetowa wypowiedzenia umowy czy tak?
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zawetowac
  • Opcje
    BERNARDBERNARD Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W PANSTWA PRZYPADKU CHODZI O ZMIANE ZARZADU WSPOLNOTY A NIE O ZWYKLE WYPOWIEDZENIE UMOWY. ZARZAD i ADMISISTROWANIE TO DWIE ROZNE RZECZY. W GLOSOWANIU NAD TAKA UCHWALA BURMISTRZ MA PRAWO GLOSOWAC NA TAK LUB NA NIE LUB WSTRZYMAC SIE. W MALEJ WSPOLNOCIE DO 7 LOKALI POTZREBUJECIE ZGODY 100% WLASCICIELI I TAKA UCHWALA NIE PRZEJDZIE JESLI WYPOWIE SIE ZA NIA TYLKO 60%.
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale my sami wybraliśmy firmę , która nas by w naszym imieniu reprezentowała nasze intresy i przy wyborze firmy nie było burmistrza, mogliśmy wybra firme która tylko chcemy i niko prócz nas to nieo bchodziło a teraz nagle burmistrz ma zabra głos i przekreśli większośc wg. prawa tylko większością głosów można wybra nowy zarząd i taką iloś mamy wię gdzie problem i kto tu ma rację pan o niku zarządca czy pan o niku bernard?
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sami wybraliśmy zarząd i możemy chyba sami zrezygnowa , ajk się wybiera firmę budowlaną np.do naprawy dachu , to tylko tą firmę należy cały czs wybiera , bo burmistrz tak chce to jakś bzdura , wybraliśmy tę firmę i możemy z niej zrezygnowa , to chyba logiczne nie podlegamy po żadną administrację a tzw zarząd wybrał się sam w tej firmie a nie przez nas w umowie jest napisane że jeśli chcemy zrezygnowa to mamy okres wypowiedzenia 3 miesiące i tak zrobiliśmy a burmistrz zawetował to jakś kpina
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawarliście umowę o administrowanie z firmą X czy wybraliście Firmę X jako Zarząd wspólnoty ?
    Kto podpisał umowę z Firmą X?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zmiana zarządu to czynnośc przekraczająca zarząd zwykły, w takim przypadku konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    darekdarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    firma X zajmuje się zarządzaniem naszym budynkiem ale to my decydujemy co mamay robic jesli chodzi o jakieś naprawy , czy wykonanie robót , czyli administrują
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli firma X jest wyłącznie administratorem wspolnoty to wystarczy zwykła większość. Zarząd wspolnoty wypowiada taką umowę.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eedo:[/cite]czy wybraliście Firmę X jako Zarząd wspólnoty ?
    Firma nie może "być zarządem" wspólnoty: "Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona" (art. 20.1 zdanie 2 uwl).
    [cite] eedo:[/cite]Jeżeli firma X jest wyłącznie administratorem wspolnoty to wystarczy zwykła większość. Zarząd wspolnoty wypowiada taką umowę.
    W małej wspólnocie nie ma zarządu.
    Z wypowiedzi założyciela wątku wynika, że firma zarządzająca sprawuje zarząd nieruchomością wspólną i reprezentuje wspólnotę na zewnątrz, czyli jest zarządcą w rozumieniu ustawy o własności lokali. Nie jest jasne, czy powierzenie zarządu odbyło się w formie aktu notarialnego, jak przewiduje to art. 18.1 uwl - jeśli by tak było, do ważności wypowiedzenia zarządu nieruchomością wspólną konieczna jest obecność notariusza, który zaprotokołuje decyzję wspólnoty.

    Niezależnie jednak od tego, decyzja ta wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Zatem bez zgody gminy nie da się tego przeprowadzić.
    Jedyne wyjście do wystąpienie do sądu. Z wnioskiem musi wystąpić grupa współwłaścicieli, których udziały wynoszą co najmniej połowę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.