Palenie papierosów na balkonie

zdzislawzdzislaw Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie
W mojej wspólnocie mamy problem, w jednym z mieszkań, które wynajmuje właściciel mieszkają osoby
które palom papierosy na balkonie. Nad tym mieszkaniem, mieszka starsza osoba, która jest bardzo wrażliwa na dym papierosowy, zwracanie uwagi nie skutkuje. Czy jest podstawa prawna do zakazania
palenia papierosów na balkonie.
Serdecznie Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę sprawdzić zapisy w regulaminie porządku domowego, może tam coś jest. Ponadto proszę zwrócić się do właściciela mieszkania, żeby zareagował. Innych możliwości prawnych nie widzę, bo na art.16 UWL taka uciążliwość się nie łapie.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin porządku domowego nawet jesli mówi o zakazie palenia na balkonach to w praktyce - niemożliwy do wyegzekwowania.
    W sejmie trwają prace nad zmianami ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowe przepisy wg wczesniejszych zapowiedzi miały zawierać dodatkowe przepisy zakazujące palenia na klatkach schodowych - ale w obecnym kształcie nie ma nawet tego!

    Nowy projekt zabrania się palenia wyrobów tytoniowych
    1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej,
    2) na terenie szkół, w tym szkół wyższych, oraz placówek oświatowo – wychowawczych, niezależnie od wieku uczniów i rodzaju działalności edukacyjnej,
    3) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w p. 1 i 2,
    4) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku i innych dostępnych do użytku publicznego,
    5) w środkach pasażerskiego transportu publicznego i związanych z nimi obiektach (stacje, dworce kolejowe i autobusowe, porty lotnicze, a w granicach miejscowości – także przystanki)
    6) w obiektach sportowych
    7) w prywatnych środkach transportu samochodowego:
    a) w związku z wykonywaniem zarobkowym przewozu osób,
    b) gdy pasażerami są dzieci do lat 13,
    8) w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do obiektów,
    o których mowa w pkt. 1–6
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytanie w komisji, które z naszego punktu widzenia jest ciekawe:

    Poseł Tadeusz Cymański (PiS):
    Jeszcze jedna uwaga, ponieważ otrzymałem wiele listów, chociaż rzeczywiście wstyd przed samorządami, ale i administratorami – bo nie każdy w Polsce ma swój prywatny dom i jeszcze sporo lat będzie zabudowa scentralizowana – prawdziwym przekleństwem jest palenie na balkonach – „wolnoć Tomku w swoim domku”. Zarządy spółdzielni mieszkaniowych i domów komunalnych często zakazują palenia, ale oparcie w przepisach jest dyskusyjne. Dla ludzi – matek z dziećmi, emerytów – jest przekleństwem, że pali się na klatkach schodowy i w windach. Otrzymuję wiele listów, w których udzie proszą, domagają się, aby w tej ustawie znalazła się też taka ingerencja w wolność, żeby jednak nie palić, bo żona wyrzuca palącego męża z mieszkania na balkon, ale kiedy jest zimno, to lepiej wyjść na klatkę i zrobić uciechę niepalącym sąsiadom. To jest ciekawy temat, ale myślę, że w pracach nad ustawą mógłby znaleźć swoje miejsce. Jeżeli koleżanki i koledzy posłowie mają podobne wrażenie, to w terenie można się tego dowiedzieć od naszych wyborców. Są to nieraz potężne bloki – mówię o Gdańsku, Pomorzu. Proszę pojechać i zobaczyć – po prostu klęska, porażka.


    Poseł Czesław Hoc (PiS):
    Dziękuję, panie przewodniczący.
    Zacznę od ostatniej kwestii i przejdę do wcześniejszych pytań. Jeśli chodzi o listy i korespondencję – pytał o to pan poseł Cymański – oczywiście otrzymujemy wiele sygnałów. Może zdziwię państwa, ale są to przede wszystkim sygnały, z których wynika, że ta ustawa jest za mało restrykcyjna. Najczęściej prośby i żądania, szczególne wnioski – zaznaczył to pan poseł Cymański – dotycząc wprowadzenia zakazu palenia w dwóch miejscach. Przede wszystkim na balkonach – niektórzy ludzie piszą na ten temat nawet wielkie epistoły – w blokach mieszkalnych w lecie, kiedy nie można otworzyć okna, ponieważ sąsiedzi palą na balkonach. Dla osób niepalących jest to coś horrendalnego. Chodzi również o klatki schodowe. Dlatego, po pewnych dyskusjach, prawdopodobnie zgłosimy poprawkę, aby zakazać palenia również na klatkach schodowych domów mieszkalnych. Natomiast prawdopodobnie nie odważymy się o poprawkę dotycząca zakazu palenia na balkonach, a to z powodu tego, jak zapisać w przepisach prawnych pojęcie „balkon”. Poza tym uważamy, że byłoby to zbyt ekstremalne rozwiązanie – rzeczywiście można byłoby pomyśleć, że jesteśmy na granicy ograniczenia swobód obywatelskich.

    Temat nie był poruszony przez innych dyskutantów poza wymienionymi powyżej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.