udziały a fundusze

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
CZy osoby , które posiadają piwnice(ok.6m2) zakupione od dewelopera na podstawie aktów notarialnych, piwnice są liczone do udziałów, czy osoby te powinne płacić fundusze z piwnice i mieszkania czy tylko za mieszkania.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do wielkości posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej, przepis ten ma zastosowanie również do właścicieli piwnic.
    Art. 12 uwl stanowi:
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli dany lokal (mieszkanie, lokal handlowy, garaż, piwnica, komórka itd) posiada swój udział w nieruchomości to wszelkie koszty powinny być regulowane zgodnie z wysokościa tych udziałów.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    [cite] wspólnota 80:[/cite]CZy osoby , które posiadają piwnice(ok.6m2) zakupione od dewelopera na podstawie aktów notarialnych, piwnice są liczone do udziałów, czy osoby te powinne płacić fundusze z piwnice i mieszkania czy tylko za mieszkania.
    Jeżeli wiesz, że powierzchnia piwnic jest liczona do udziałów, to skąd Twoje pytanie? Nie płaci się "za piwnice" ani "za mieszkania" - wysokość zaliczki zależy od udziału w nieruchomości wspólnej. Ustawa o własności lokali definiuje udział następująco:
    Art. 3.3 Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Zatem powierzchnia piwnic i ewentualnie innych pomieszczeń przynależnych (garaż, komórka - o ile są wpisane do aktu notarialnego jako pp) jest doliczana do powierzchni użytkowej lokalu przy obliczaniu udziału w nieruchomości wspólnej. Ale to już macie za sobą: udziały są wyliczone i podane w aktach notarialnych oraz zapisane w księgach wieczystych. Nie ma potrzeby liczyć tego od nowa. Wystarczy podzielić koszty utrzymania nieruchomości wspólnej przez udział i przez 12 miesięcy - wynik to zaliczka danego właściciela.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.