Udzielenie pełnomocnictwa przez członka zarządu

MiromatMiromat Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy członek zarządu wspólnoty może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wykonywania przez nią w jego imieniu obowiązków członka zarządu?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdania na wielu forach są bardzo podzielone. Ja osobiście nie chciałbym mieć członka Zarządu w swojej wspólnocie, wybranego przez właścicieli lokali, który by tam za jakiś czas chciał ustanowić swojego pełnomocnika. Dążyłbym do "wyprowadzenia" jego z Zarządu WM.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozwolę sobie zacytować opinię eksperta:
    "...Takie pełnomocnictwo będzie bezwartościowe.
    Żaden członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa do "zastępstwa" w pracach zarządu. Ustawa nie przewiduje funkcji "zastępcy członka zarządu". Żadna ustawa.
    Również na przykład Kodeks spółek handlowych w odniesieniu do zarządów spółek czy ustawa o stowarzyszeniach w odniesieniu do zarządów stowarzyszeń. Zarząd jest organem wspólnoty, jej reprezentacją. Żadna ustawa nie przewiduje możliwości zastępstwa przez plenipotenta w takim gremium. Zgodnie z uwl, jedynym mocodawcą członków zarządu są właściciele lokali, którzy decydują o powołaniu do zarządu w drodze uchwały. Żadne pełnomocnictwo osoby fizycznej uchwały nie zastąpi.
    ..." - owner https://forum.zarzadca.pl/discussion/1618/kto-moze-byc-w-zarzadzie-wspolnoty/

    - z którą osobiście całkowicie się zgadzam.
    Gdzieś czytałem, że jakby to wyglądało gdyby poseł jako członek organu wybieranego przez obywateli dał pełnomocnictwo teściowej aby za niego brała udział w posiedzeniach Sejmu. Nie słyszałem o takim przypadku.
    Skoro właściciele wybrali do zarządu wspólnoty (do reprezentowania ich interesów) pana Iksińskiego razem z panią Ygrekową to nie może ich interesów reprezentować pani Zetowa razem z panem Iksińskim.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] Miromat:[/cite]Czy członek zarządu wspólnoty może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wykonywania przez nią w jego imieniu obowiązków członka zarządu?

    Członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wykonywania jego obowiązków.
    Prawo nie przewiduje takiego pełnomocnictwa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Miromat:[/cite]Czy członek zarządu wspólnoty może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wykonywania przez nią w jego imieniu obowiązków członka zarządu?
    Uważam, że takie zachowanie jest niewłaściwe. Ja bym takiego członka zarządu zawiesił w czynnościach lub odwołał.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem godziłoby to w ustawą zasadę reprezentacji wspólnoty przez jej organ.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a udzielania pełnomocnictwa do wypełniania poszczególnych czynności, zdań itp. które powinien wykonywać członek lub członkowie zarządu?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    siwecki - prawo nie zabrania udzielania pelnomocnictwa. Śmieszy mnie argumentacja Zarządcy
    Moim zdaniem godziłoby to w ustawą zasadę reprezentacji wspólnoty przez jej organ.
    A czy udzielenia pelnomocnictwa przez wlasciciela nie godzi w zasadę reprezentacji wlaściciela na zebraniu?
    Logiczne i zdroworozsądkowe jest stanowisko elan 124
    Ja osobiście nie chciałbym mieć członka Zarządu w swojej wspólnocie, wybranego przez właścicieli lokali, który by tam za jakiś czas chciał ustanowić swojego pełnomocnika. Dążyłbym do "wyprowadzenia" jego z Zarządu WM.
    Ale wszystko zależy od sytuacji, gdyby czlonek zarządu upoważnił swojego sąsiada np. księgowego do kontroli dokumentacji finansowej WM, byloby to uzasadnione, tak samo jak upoważnienie murarza do kontroli prac murarskich. Wcześniejsze wypowiedzi niektorych "znawców" same się kompromitują. Przyklad z posłem to demagogia. Oczywiście śmieszne jest podawanie przykladu z teściową czy szwagrem, mniej śmieszne byloby podanie przykladu pełnomocnictwa dla adwokata czy bieglego.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnotę może reprezentować zarząd - czyli osoby, które zostały wybrane uchwałą właścicieli.
    Żaden przepis nie przewiduje "zastępstwa członka zarządu" - to nie Politbiuro.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    User MirekL pomylił forum z kabaretem (to fragmenty tylko dwóch wpisów):
    - Śmieszy mnie argumentacja Zarządcy
    - Wcześniejsze wypowiedzi niektorych "znawców" same się kompromitują
    - Przyklad z posłem to demagogia
    - śmieszne jest podawanie przykladu z teściową
    - mniej śmieszne byloby podanie
    - Ubawiłem się do łez
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek - rzeczywiście to śmieszne.
    Posesja - może najpierw poczytaj troche kc (Uprzedzam ,że nie chodzi o Komitet Centralny, ale Kodeks Cywilny). Tam jest nawet chyba caly rozdzial odnośnie pelnomocnictwa. Nie zauważyłem tam zakazu udzielania pelnomocnictw przez czlonków Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. Chcecie się klócić dla zasady.
    Żaden przepis nie przewiduje "zastępstwa członka zarządu" - to nie Politbiuro
    Żaden przepis nie przewiduje, żeby w Zarządzie Wspólnoty mogly zasiadać kobiety. Ja to nazywam demagogią. Brakuje Ci jeszcze 40 wpisów i dogonisz liderów.Nie będę Ci w tym przeszkadzal.:bigsmile:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Przepisy nie przewidują szeregu innych zakazów czy nakazów bo wynika to z oczywistej interpretacji obowiązującego prawa i nie wymaga łopatologii.
    Zarząd majątkiem wspólnoty (zarządzanie nieruchomością wspólną) sprawuje ciało kolegialne (organ) jakim jest Zarząd Wspólnoty (jedno lub wieloosobowy), a nie poszczególne osoby.
    Członkowie zarządu nie mogą działać w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przez pełnomocników. Członek zarządu może udzielać pełnomocnictw do reprezentowania siebie jako osoby fizycznej (właściciela) a nie do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej (członka zarządu) - zgodnie z teorią organów osoby prawnej, działanie zarządu wspólnoty uważa się za działanie wspólnoty.
    Nietrudno wyobrazić sobie teoretyczną sytuację że np. obydwaj członkowie zarządu udzielili pełnomocnictw do ich zastępowania dwóm innym osobom niebędącym członkami zarządu, i ci dwaj pełnomocnicy jako zarząd wystąpili z pozwem.
    "...Jeżeli zarząd podpisuje pozew do sądu, musi udokumentować swoje umocowanie, załączając odpis uchwały o powołaniu zarządu. Jeżeli zamiast uchwały (czego wymaga ustawa) będą pełnomocnictwa od członków zarządu dla ich zastępców, sąd wezwie do uzupełnienia braków w terminie 7 dni; w razie bezskutecznego upływu terminu, sąd odrzuci pozew bez rozpatrzenia z powodu braku umocowania osób, działających za powoda...- owner" (podobna stosunkowo sprawa z Lublina: II SA/Lu 749/08).
    Wszytko to nie ma nic wspólnego z wyimaginowaną demagogią czy też śmiesznością.
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem pełnomocnictwo członka zarządu jest bezwartościowe. To zarząd może udzielić pełnomocnictwa, np. administratorowi lub innemu podmiotowi, a nawet osobie fizycznej m.in. w sytuacjach, które dość trafnie przedstawił Mirek L. Jeżeli zarząd jest jednoosobowy, to oczywiście pełnomocnictwa udziela jedna osoba, ale działająca jako zarząd, a nie jako członek zarządu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] siwecki:[/cite]a udzielania pełnomocnictwa do wypełniania poszczególnych czynności, zdań itp. które powinien wykonywać członek lub członkowie zarządu?

    Ustawa o własności lokali nie wyklucza moim zdaniem możliwości udzielania pełnomocnictw do dokonywania czynności, ograniczenie dotyczy składania oświadczeń woli w imieniu wspólnoty, oczywiście z wyjątkami zawartymi w przepisach innych ustaw - np. w k.p.c. (por. art. 97 kpc).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali nie wyklucza moim zdaniem możliwości udzielania pełnomocnictw do dokonywania czynności, ograniczenie dotyczy składania oświadczeń woli w imieniu wspólnoty
    Jakich czynności? Prawnych, czy faktycznych?
    Czynności prawne bez oświadczenia woli nie istnieją.
    Do czynności faktycznych nie jest potrzebne pełnomocnictwo.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Bieżąca kontrola stanu nieruchomości i wykonywania umów, prowadzenie ewidencji zgodnie ze wskazówkami zleceniodawcy, czynność doręczenia korespondencji, zebranie ofert na wykonanie prac, udzielania wyjaśnień związanych ze stanem nieruchomości, itd - takie czynności faktyczne mam na myśli.
    Oczywiście, że musi być umocowanie, np. w umowie o administrowanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.