przewód kominowy

autograf78autograf78 Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam po raz pierwszy.najpierw wstęp. budynek/blok/ 18mieszkań. wspólnota duża. ogrzewanie -piece węgl. oraz co etażowe wykonane przez uztykowników mieszkań oraz ogrzewanie elektr i gazowe.niektórzy lokatorzy którzy wykonywali co. musieli zamontować wkład kominowy. czyli jedni mają wkłady kominowe zainstalowane na swój koszt inni nie oraz w przypadku ogrz. elektrycznego nie korzysta sie z komina.podczas ostatniej kontroli p[rzewodów kominowych -kominiarz orzekł że należy w naszym budynku zamontować wkłady kominowe we wszystkich przewodach kominowych przynależnych do danego lokalu/18szt/do każdego lokalu przypada jeden przewód kominowy.TERAZ PYTANIE .KTO MA ZA TO ZAPŁACIĆ;? JEŚLI DOJDZIE DO MONTAŻU TO Z FUNDUSZU REMONTOWEGO. NA F. REM. SKŁADAJĄ SIE PIENIĄŻKI WSZYSTKICH 18 LOKALI.A CO Z TYMI KTÓRZY JUŻ NA SWÓJ KOSZT ZAINSTALOWALI WKŁADY. A CO Z TYMI KTÓRZY NIE POTRZEBUJĄ PRZEWODÓW KOM. BO POSIADAJĄ OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE?JA UWAŻAM ŻE PRZEWÓD KOMINOWY JEST WŁASNOŚCIĄ WŁAŚCICIELA I KAŻDY POWINIEN PONIEŚĆ KOSZTY ZAINSTALOWANIA WKLADU KOMINOWEGO PRZYNALEŻNEGO DO DANEGO MIESZKANIA.CO WY NAT? POZDRAWIAM

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kominiarz orzekł że należy w naszym budynku zamontować wkłady kominowe we wszystkich przewodach kominowych przynależnych do danego lokalu/18szt/
    Ktoś rozmawiał z tym kominiarzem dlaczego tak sporządził protokół?
    Bo może kominiarza powinniście zmienić?
    Poza tym
    a) przeczytaj o wkładach https://forum.zarzadca.pl/wiki/granica_czesci_wspolnej
    b) wyłącz Caps Lock
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale co zrobić w konkretnej opisanej sytuacjii??
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obawiam się Autograf78 że chyba nie masz racji.
    Zaznaczam, że nie jestem specjalistą od kominów, ale skoro prawie nikt nie kwapi się do udzielenia odpowiedzi chciałem podzielić się swoją wiedzą na ten temat.
    Komin mimo że obsługuje tylko danego właściciela jest jednak częścią nieruchomości wspólnej - podobnie jak balkony chociaż korzysta z niego tylko własciciel lokalu to jednak elementy konstrukcyjne z których i tak nikt inny nie korzysta są integralnie związane z konstrukcją budynku tak jak dach, ściany, stropy itd. należąc do części wspólnych.

    "...Norma PN EN 1443:2004 definiuje komin jako drogę odprowadzania spalin (w przypadku komina spalinowego) i odprowadzania zużytego powietrza (w przypadku komina wentylacyjnego). Konstrukcja stanowiąca integralną część budowli lub też wolno stojąca, murowana, betonowa, metalowa lub inna zawierająca jeden lub więcej pionowych przewodów to wedle tej definicji - obudowa komina..."

    "...Decyzje dotyczące rodzaju wkładu kominowego, wynikają bezpośrednio ze sposobu ogrzewania jaki preferujemy, rodzaju i umiejscowienia urządzeń grzewczych, a także rozmieszczenia wentylacji. Wybór medium-gaz, olej czy też paliwa stałe, znacząco wpływa na rodzaj stali z której zbudowany będzie nasz wkład kominowy. Tak wentylację, jak i odprowadzenie spalin realizuje się z pomocą przewodów kominowych, zatem jaki powinien być komin, jego rodzaj oraz kształt i powieszchnia przekroju poprzecznego zależeć będzie od rodzaju i mocy urządzenia grzewczego..."

    Reasumując, nie sądzę żeby najwłaściwszym rozwiązaniem było, aby każdy indywidualnie dobierał sobie wkład kominowy i każdy dowolnie sobie go montował w konstrukcji budynku ingerując w część wspólną.
    Ze względu na fakt iż kominy są elementem integralnie związanym z konstrukcją budynku a więc służą jako całość tej konstrukcji wszystkim - należy uznać je za nieruchomość wspólną a więc zgodnie z UoWL każdy właściciel ma obowiązek partycypować w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej do wysokosci udziałów (art. 12 ust.2 UoWL)
    Problemem do roztrzygnięcia jest rozważenie kwestii opłat przez tych właścicieli którzy już mają wkłady zamontowane - należałoby ocenić czy również one nie wymagają wymiany (czy spełniają wymagania aby je pozostawić). Z właścicielami niekorzystającymi z kominów nie powinno być problemów tak jak z właścicielami lokali na parterze obowiązanych ponosić koszty utrzymania wind.
    Nikt za Was, właścicieli tego problemu nie rozwiąże - musicie sami podjąć odpowiednią decyzję w formie uchwały.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    W zapytaniu nie chodzi o kominy, które rzeczywiście są elementem integralnie związanym z konstrukcją budynku, a ściślej, to konstrukcja sama w sobie tworzy przewód kominowy (pod warunkiem, że mówimy o przewodach kominowych murowanych z cegły lub innego materiału ceramicznego). W zapytaniu chodzi o wkłady kominowe, które już z konstrukcją nie są związane.

    Ja na ten przykład nie mam żadnych wątpliwości - właściciele, którzy już zamontowali wkłady na swój koszt, postąpili prawidłowo - domaganie się zwrotu od pozostałych współwłaścicieli byłoby bezzasadne. Właściciele, którzy dopiero chcą zamontować wkłady, powinni sobie sami w to zainwestować.

    Użytkownik "Daarek" napisał: "nie sądzę żeby najwłaściwszym rozwiązaniem było, aby każdy indywidualnie dobierał sobie wkład kominowy i każdy dowolnie sobie go montował w konstrukcji budynku ingerując w część wspólną". Ja uważam inaczej - nie ma żadnej przesłanki, na podstawie której można byłoby twierdzić, że właściciel dobierając dla swojej własnej instalacji wkład kominowy zrobi to gorzej, niż zarządca. Tym bardziej, że to i tak robi wyspecjalizowany instalator, a nie osobiście jeden czy drugi. Twierdzę, że jest wręcz odwrotnie - właścicielowi zależy, żeby mieć u siebie porządną rzecz, zarządcy to generalnie nie obchodzi, bo dla zarządcy liczy się sztuka i papier.

    Ponadto, zainstalowany wkład kominowy nie ingeruje w konstrukcję, a nawet więcej - taki montaż wkładu kominowego, który powodowałby ingerencję w konstrukcję jest zabroniony.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] autograf78:[/cite]kominiarz orzekł że należy w naszym budynku zamontować wkłady kominowe we wszystkich przewodach kominowych przynależnych do danego lokalu/18szt/do każdego lokalu przypada jeden przewód kominowy.
    TERAZ PYTANIE .KTO MA ZA TO ZAPŁACIĆ;?
    Po pierwsze nie pisz dużymi literami, bo ta na forach oznacza KRZYK na forum ( patrz netykieta)
    A teraz odpowiedź na twoje pytanie . Każdy właściciel lokalu płaci za swój przewód kominowy. Nie można tego zrealizować z FR.
    Inna sprawą, że wspólnota - Zarząd WM, może wspomóc organizacyjne.... wybrać jednego wykonawcę , co powinno obniżyć koszty usługi.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Autograf78 napisał: "...ogrzewanie -piece węgl...."
    "...Jedynym materiałem posiadającym atest do pracy z urządzeniami opalanymi węglem lub miałem węglowym są wkłady ceramiczne. Po rozwierceniu istniejącej instalacji kominowej, komin jest wypełniany masami systemowymi uszczelniającymi, izolacyjnymi a następnie montowany jest wkład ceramiczny..." - http://www.kominy-serwis.pl/systemy.php#montaz

    Jak widać czasami zachodzi konieczność dość znacznej ingerencji w ściany (kontrukcję budynku). osobiście gdybym był właścicielem w takim budynku nie zgodziłbym się aby każdy indywidualnie i dowolnie modernizował sobie kominy (rozwiecał czy rozkuwał do odpowiedniej szerokości, średnicy) . Ze względów bezpieczeństwa lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest wykonanie tego kompleksowo z odpowiednim odbiorem mając na uwadze, że choć kominy (wkłady) są indywidualne to jednak wszystkie znajdują się w jednym budynku wspólnoty i w razie nieszczęścia (wybuch, zatrucia, nieszczelności itp) nawet właściciel który nic nie zawinił może być poszkodowanym i chociażby z tych względów "upierałbym" się za całościową, jednolitą modernizacją kominów.
    Nie bez znaczenia powinien być fakt (wspomina o nim KubaP) możliwości wynegocjowania odpowiedniego rabatu na całościową usługę.

    ...Montaż wkładu kominowego odbywa się poprzez wpuszczenie go na linie od góry do przewodu kominowego oraz rozkucia komina na małej długości w pomieszczeniu z kotłem celem osadzenia dolnych elementów systemu: wyczystka, drzwiczki, miska na kondensat..." - http://www.kominiarze.pl/?site=montaz

    "...Wyznaczyć miejsca położenia trójnika przyłączenia kotła, wyczystki i ewentualnie trójnika regulatora ciągu kominowego w odniesieniu do wysokości czopucha spalin, uwzględniając łatwy dostęp do wyczystki.
    Rozkuć komin pod wymiary w/w kształtek z ewentualnym naddatkiem na miejsca łączenia z rurami pionowymi.
    Miejsce osadzenia wyczystki z odskraplaczem należy wyrównać, a pod wężyk odprowadzenia kondensatu wykuć rowek umożliwiający łagodne jego wyprowadzenie poza ścianę komina lub do połączenia z neutralizatorem.
    Jeżeli byłaby konieczność użycia świeżej zaprawy, to miejsce jej ewentualnego styku ze zbiorniczkiem odpływu kondensatu należy oddzielić dodatkową izolacją
    ..." - http://www.ekomin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=59

    "...Doskonałym zabezpieczeniem przewodów kominowych jest instalacja kwaso-żaroodpornego, chromoniklowego wkładu. Częstym ograniczeniem dla tego typu rozwiązań są liczne zanieczyszczenia oraz niedociągnięcia tradycyjnych przewodów kominowych.
    Dlatego też przed przystąpieniem do montażu owego wkładu, należy starannie oczyścić przewód na całej długości (dotyczy również sadzy, smoły itp.). Nierzadko występuje również konieczność poszerzenia średnicy komina. kutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia frezującego, które w sposób mechaniczny poszerza średnicę przewodu kominowego. Rozwiercanie kominów pozwala uniknąć innych, wysoce inwazyjnych sposobów poszerzania kominów (np. kłucie ścian na całej długości przewodu kominowego). Na zakończenie procesu rozwiercania komina, jest on dokładnie oczyszczany, odkurzany oraz uszczelniony wkładem kominowym lub masą SKD
    ..." - http://www.kominy-serwis.pl/systemy.php#montaz

    Polecam ten ostatni link w którym kompleksowo przedstawiony jest materiał n atemat modernizacji kominów.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    przeniesiono do historii edycji posta
    Komentarz edytowany czajnik5
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wypraszam sobie tego rodzaju uwagi.
    Cały czas piszę o modernizacji kominów a nie tylko o wkładach.
    Po to przedstawiam wycinki wraz z linkami aby każdy kto jest ciekawy całości materiału mógł sobie wyrobić własne zdania na dany temat.
    Pisałem w pierwszym poście, że nie jestem znawcą kominów, nie muszę rewidować swoich poglądów, po to przytaczam po szperaniu w internecie różne materiały aby właśnie taki znawca jak TY mógł tradycyjnie dać upust swoim "kompleksom" potwierdzając po raz kolejny posiadanie jedynego monopolu na wiedzę.
    Wszelkie zastrzeżenia w terminologi fachowej, prawnej czy też metodologii procesów technologicznych proszę bądź tak uprzejmy, przemyśl adresata tych apeli i kieruj je do ich autorów, firm, sędziów, uczelni itd itp.
    Brzydki nawyk szyderczego traktowania dyskutantów a także uznawanych autorytetów w wielu dziedzinach nie tylko na tym forum - przez ciebie nie najlepiej świadczy o tobie.
    Nie życzę sobie dalszej polemiki na ten wpis.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]Nie życzę sobie dalszej polemiki na ten wpis.
    Hm... Jest na to recepta. Nie dokładaj wpisów. Nie ma wpisów - nie ma polemiki.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję i również serdecznie pozdrawiam. :bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Polemika polemiką, ale tak na prawdę mamy różne systemy do kotłów na paliwo stałe. Jedne lepsze, inne gorsze. Poniżej przykład systemu, w którym firma poradziła sobie z agresywnymi spalinami w sprytny sposób.

    http://www.spiroflex.com.pl/cms/index_news_pl.php?subaction=showfull&id=1267086346&archive=&start_from=&ucat=2&

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tymi wkładami to jest trochę tak, jak z ocieplaniem własnej ściany przez niektórych właścicieli...Najpierw wydali kasę, żeby im było cieplej a potem wspólnota podejmuje decyzję o ociepleniu całości, na które to ocieplenie muszą płacić wszyscy.Tak było też z wodomierzami. Każdy właściciel musiał zakupić za swoje pieniądze wodomierz, a w spółdzielni to z pieniędzy na fundusz remontowy zakupiono wszystkie wodomierze. Firma zamontowała a lokatorzy zapłacili tylko za montaż.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]w spółdzielni to z pieniędzy na fundusz remontowy zakupiono wszystkie wodomierze. Firma zamontowała a lokatorzy zapłacili tylko za montaż.
    Jeżeli montowano wodomierze w lokalach spółdzielczych, to chyba normalne, że płacił właściciel lokali, czyli spółdzielnia? Tylko dlaczego lokatorzy płacili za montaż? Zabrakło kasy w spółdzielczym FR?
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy wspólnota musi respektować ustne zalecenie kominiarza dotyczące konieczności montazu wkładów kominowych?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Ustne???!!!!??:bigsmile:
    co to za praktyka ...zalecania wystawia się na piśmie i kominiarz dobrze o tym wie , więc niech przeleje te zalecania na "papier"/białko/ do wspólnoty albo zapisze je w protokole przeglądowym...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.