Prośba o pomoc

Tad.skiTad.ski Użytkownik
W 2007 roku wspólnota korzystała z wody od dwóch dostawców. Jeden z nich nie dostarczył w 2007 faktury. Większość z lokatorów nie posiadała liczników i rozliczała się wg ryczałtu (powszechną akcję instalacji liczników wspólnota rozpoczęła w 2007 roku i zakończyła w 2008). Z tego tytułu powstała nadpłata, która została rozliczona, tzn. podzielona pomiędzy lokatorów płacących ryczałtem. Ja jako osoba płacąca wg liczników nie byłem uwzględniany przy podziale tej kwoty.
Po otrzymaniu w lipcu 2008 roku faktury za 2007 rok zarządca zwrócił się w sierpniu 2008 r. do zarządu „o podjęcie decyzji w sprawie różnicy wynikającej z rozliczenia pomiędzy zużyciem licznika głównego na nieruchomości a licznikami w lokalach, która będzie rozliczana jako woda techniczna do powierzchni lokalu”. Zarząd przyjął propozycję zarządcy i marcu 2009 roku (podejrzewam, że tak późno gdyż chciano zakamuflować fakt dodatkowego obciążenia zwrotami środków za oszczędności w ogrzewaniu) członkowie wspólnoty otrzymali dociążenie za wodę techniczną. Tym dociążeniem zostałem obciążony również ja, pomimo, że na bieżąco i terminowo płaciłem za wodę wg wskazań liczników. Jednocześnie pragnę nadmienić, że faktura zaległa dotyczyła okresu od stycznia 2007 a ja jestem członkiem wspólnoty od września 2007.
Sprawa dotyczy kwot od 500 do 1000 zł (kilku lokatorów posiadało liczniki) Pomimo kilkukrotnych prób wyjaśnienia z zarządem i zarządcą tej sytuacji i wykazania, że jest to w stosunku do osób płacących wg liczników jawna niesprawiedliwość nie udało mi się polubownie załatwić sprawy. Sadzę, że nie jest to w interesie zarządu, gdyż jego członkowie również nie posiadali liczników. Poza tym decyzja o dociążeniu spotkała się z wielkim protestem lokatorów nawet tych, którzy otrzymali zwrot wpłacanych w 2007 roku zaliczek, pomimo, że niedopłata była niższa od zwróconych zaliczek. Możliwe, że zarząd obawia się większego protestu gdyby jeszcze podzielił na ryczałtowców kwoty, którymi niesprawiedliwie obciążył płacących za liczniki.
Proszę poradźcie jak mam dochodzić sprawiedliwości i wpłynąć na zarząd (zarządcę) aby anulował mi to dociążenie. Twierdzą, że wynika ono między innymi z kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (a przecież co miesiąc lokatorzy płacą za to) i podpierają się ciągle tzw. wodą „techniczną”, której w biurze zarządcy nie potrafiono mi precyzyjnie zdefiniować. Nikt nie zwraca uwagi na fakt, ze płaciłem wg liczników a dziurę w budżecie wygenerowano zwracając środki lokatorom płacącym ryczałtem, za których zmuszają mnie do zapłacenia. Zarządca nie wziął pod uwagę nawet tego, że obciąża mnie fakturą od stycznia 2007 roku pomimo, że ja jestem we wspólnocie od września, a wcześniejsze zobowiązania zostały w pełni uregulowane.
Proszę doradźcie mi co zrobić, muszą być chyba jakieś metody wpłynięcia na zarząd i zarządcę.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że nadpłata wynikała z braku obciążeń od dostawcy wody. Została rozliczona pomiędzy właścicieli, którzy nie mieli zainstalowanych liczników.
    W związku z dostarczeniem faktury - Zarząd powstałą w ten sposób różnicę rozliczył jako wodę "wspólną" - jednak wyłącznie pomiędzy właścicieli, których urządzenia są opomiarowane.

    Opisane działanie nie jest prawidłowe. Sposób rozliczania wody powinien byc ustalony przez wspólnotę w formie uchwały. Zarząd nie może samodzielnie podejmowac takich decyzji, gdyż przekraczają one zarząd zwykły nieruchomością. Ponadto, tzw. woda "wspólna" winna byc rozliczana stosownie do udziałów. W wielu wspólnotach stosuje się taką praktykę, że osoby posiadające liczniki rozlicza się wg. ich stanów a pozostałe koszty dostaw wody pomiędzy właścicieli, którzy liczników nie posiadają.
    Z treści zapytania wynika, że tak to się odbywa w Pana wspólnocie. Taka praktyka również jest niedopuszczalna, ponieważ powoduje, że ciężary związane z kosztami wody wspólnej ponoszą wyłącznie właściciele, którzy nie zamontowali liczników.
    Proszę wystąpic do zarządu o przedstawienie stosownej uchwały, w razie jej braku - wspólnota nie będzie mogła prowadzic skutecznej windykacji, o ile wykaże Pan bezzasadnośc obciążeń.
    Oczywiście, jeżeli w istocie obciążenie dotyczy okresu, w którym nie był Pan właścicielem - wspólnota może dochodzic zapłaty wyłącznie od Pana poprzednika.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Tad.skiTad.ski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Zarządcy
    Dziękuję za wskazówki, chciałbym jednak sprostować:
    Faktura zaległa została rozliczona wg powierzchni na wszystkich nie tylko na osoby posiadające liczniki, tzn. tych co płacili zgodnie ze wskazaniami liczników jak i tych, którzy nie posiadali liczników, którym zwrócono wpłacone wcześniej zaliczki w związku z nie otrzymaniem faktury. Tym samym osoby posiadające liczniki płaciłyby ponownie, tym razem partycypując w kosztach, którymi powinni byc obciążenie lokatorzy płacący ryczałtem.
    Jeżeli chodzi natomiast o koszty wody wspólnej to wszyscy lokatorzy wpłacają zaliczki wg stawki uchwalonej przez wspólnotę.
    Czy jeżeli zarząd (zarządca) postanowił rozliczyć wodę z zaległej faktury odnoszącej sie do okresu gdy nie wszyscy posiadali liczniki i zrobił to dopiero wtedy gdy we wszystkich lokalach zamontowano liczniki to miał prawo rozliczyć to łącznie, tzn. bez rozdzielania okresów licznikowych i bezlicznikowych. Zarządca w naszym wypadku obciążenie przysłał w marcu 2009 pisząc, że odnosi się to do rozliczenia wody do lipca 2008. tym samym zsumował zaległą fakturę za 2007 rok z innymi niedoborami wynikajacymi już z sytuacji po zainstalowaniu wszystkich liczników. Nie wykazał się moim zdaniem profesjonalizmem i nie oddzielił okresu gdy tylko część lokatorów posiadała liczniki od okresu gdy posiadali je wszyscy. Jest to pójście na łatwiznę przy opracowywaniu rozliczeń fiansowych, co w konsekwencji doprowadziło dodatkowym obciążeniem lokatorów płacących sumiennie wg wskazań liczników.
    Zarząd prawdopodobnie będzie tłumaczył sie tym, ze było to rutynowe rozliczenie różnic w wodzie pomiędzy wskazaniami liczników, nie zwracajac uwagi na fakt, że dziure w budżecie wspólnoty wygenerowła decyzja o zwrocie wpłaconych zaliczek.
    Czy zarząd mogł podjąć decyzję o zamknięciu roku finansowego gdy brakowało zaległej faktury i zwrócić lokatorom zaliczki ?
    Czy wchodzi w rachubę wystapienie na drogę sądową przeciwko zarządowi wspólnoty np. w sprawie o próbe wyłudzenia pieniędzy ? Jestem członkiem wspólnoty więc czy nie zostanie to potraktowane jako wystepowanie przeciwko sobie ?
    Czy zarządca dopełnił wszystkich formalności i zgodnie ze sztuką zawodową mógł podstawiać zarządowi do akceptacji rzoliczenia zaległych faktur, za które zwrócono wpłacone zaliczki, sugerując, że moga być one potraktowane jakow tzw. woda "techniczna" ? Mam wrażenie, że zarządca manipuluje zarządem gdyż zorientował się, że jest on zupełnie niekompetentny.
    Bardzo proszę o odpowiedź.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli koszt tzw. wody wspólnej, którym został Pan obciążony przez zarządcę przewyższa koszt wody wspólnej, który wynika z rozliczenia przyjętego w formie uchwały, to rzeczywiście brak podstaw do zapłaty. Właśnie ta różnica (o ile taka występuje) byłaby świadczeniem nienależnym.
    Odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa na forum z uwagi na brak dokumentacji. Proszę, w oparciu o podjętą uchwałę i faktury wstawione przez dostawcę (również tę sporną) wyliczyc koszt wody wspólnej, jeżeli obciążenie jest wyższe ni ż wynikające z uchwały – proszę wezwac zarząd do dokonania rozliczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cały rok 2007 powinien zostać rozliczony od nowa a wynik należności skompensowany z poprzednim rozliczeniem (tym bez zaległej faktury). Rozliczenie niefortunnej faktury na powierzchnie lokali ma na celu, jak przypuszczam, tylko ograniczenie dodatkowej pracy zarządcy. Taki sposób podejścia do rozliczenia świadczy też o tym, że prawdopodobnie nie posiadacie regulaminu rozliczeń wody.
  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę zapoznać się ze stawkami ryczałtu w waszej gminie - Uchwała gminy w sprawie zatwierdzenia taryf za dostarczanie wody z urządzeń sieci komunalnej i odprowadzanie ścieków ….. lub w sprawie ustalenia taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy….. lub w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków…. Tam porównacie ryczałt wyliczony po zwrotach z tym obowiązującym w gminie.

    Jak nie ma takiego regulaminu w gminie to patrz: Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody
    PRZECIĘTNE NORMY ZUŻYCIA WODY NA JEDNEGO MIESZKAŃCA W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH NIE WYPOSAŻONYCH W LICZNIKI INDYWIDUALNE WODY.
    WYPOSAŻENIE MIESZKANIA W INSTALACJE PRZECIĘTNE NORMY ZUŻYCIA WODY NA JEDNEGO MIESZKAŃCA W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH NIE WYPOSAŻONYCH W LICZNIKI INDYWIDUALNE WODY

    M3/MIESZKAŃCA (MIESIĄC)

    wodociąg bez ubikacji i łazienki (brak kanalizacji) pobór wody ze zdroju podwórzowego lub ulicznego 0,9

    wodociąg, ubikacja bez łazienki 1,5 - 1,8*

    wodociąg, zlew kuchenny, wc, brak łazienki i ciepłej wody 2,1 - 2,7*

    wodociąg, ubikacja, łazienka, lokalne źródło ciepłej wody (piecyk węglowy, gazowy - gaz z butli, elektryczny, bojler) 2,4 - 3,0*

    wodociąg, ubikacja, łazienka, dostawa ciepłej wody do mieszkania (elektrociepłowni, kotłowni osiedlowej lub blokowej) 4,2 - 5,4 *

    * - wartości wyższe odnoszą się do budynków podłączonych do sieci kanalizacyjnej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.