Stosowanie się do regulaminu porządku domowego

boriksboriks Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Co można zrobić z właścicielem loaklu który nie stosuje się do uchwalonego porządku domowego? Np. uchwalono w regulaminie zakaz wyprowadzania zwierząt na teren wspólny a jeden z właścicieli puszcza psa i podlewa wszystkie drzewka na terenie wspólnym i nie tylko. Jak można go zmusić aby tego nie robił?

Komentarze

  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie może nakładać kar administracyjnych, stąd egzekwowanie kar w praktyce jest niemożliwe. Gdyby faktycznie wspólnota mieszkaniowa poniosła szkodę materialną to moglibyście obciążyć tego właściciela kosztami przywrócenia zniszczonego mienia do stanu pierwotnego.


    W innych sytuacjach gdy właściciel lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości - art. 16 uwl. Naruszenie zakazu wyprowadzania zwierząt na teren wspólny nie uznałbym jednak za naruszenie tej wagi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W zasadzie, jak wyjaśnił to Ondre, regulamin nie stanowi podstawy prawnej do egzekwowania wykonywania określonych w nim obowiązków.
    Wypuszczanie psa na teren wspólnoty może zostac uznane za wykroczenie, o którym mowa w art. 77 k.w. (Ustawa Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971 , Dz. U. Nr 71,12,114 z późn. zm.):

    " Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

    Jeżeli pies zanieczyszcza teren, czyni jakies szkody materialne, zastosowanie może ewentualnie miec:

    Art. 124. § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
    § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
    § 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
    § 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.