GARAŻ BLASZANY NA TERENIE WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ pilne

magda_mmagda_m Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich
Kilka dni temu przyszło do mnie pismo, iż wszczęto postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę mojego garażu blaszanego oraz, że istnieje również możliwość odwołania stron w ciągu 7 dni. Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie:
czy jeżeli choć jeden mieszkaniec wspólnoty odwołałby się w tym czasie (ze zwyczajnej złośliwości - po prostu "żeby drugi nie miał", nie uzasadniając takiej decyzji żadnymi argumentami z prawnego punktu widzenia lub innego ważnego, np. iż garaż będzie tarasować drogę itp. (a takich podstaw w moim wypadku nie ma), czy takie odwołanie może w jakikolwiek sposób wpłynąć na zawieszenie postępowania administracyjnego? Dodam również, iż na samym początku powstała Uchwała Wspólnoty, w której wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę na piśmie. Oczywiście została złożona kompletna dokumentacja, aby pozwolenie uzyskać.
Mam jeszcze 1 pytanie: czy wszyscy właściciele mieszkań w mojej wspólnocie dostali owe powiadomienie ze Starostwa o wszczęciu postępowania?

Bardzo proszę Państwa o odpowiedzi i za wszelkie dziękuję :)

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy rzeczywiście w piśmie jest mowa o możliwości odwołania?
    Organ prawdopodobnie powiadomił wszystkich współwłaścicieli działki o toczącym się postępowaniu. Jeżeli budowa garażu zostanie zakwestionowana może, lecz nie musi to wpłynąc na wynik postępowania, natomiast nie skutkuje jego zawieszeniem (chyba, że wystąpią inne przesłanki).
    Uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie zamyka jej członkom drogi do odwołania się od decyzji.
    Jeżeli właściciel nie skorzysta z przysługującego mu środka zaskarżenia w procesie o uchylenie uchwały lub nawet w sytuacji oddalenia takiego powództwa, może skutecznie zakwestionować prowadzoną budowę w postępowaniu administracyjnym, jeżeli wykaże, że ma w tym interes prawny.

    W uzasadnieniu wyroku z dnia 7 grudnia 2007 r., Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: II OSK 1648/06) wskazał, że z przepisów ustawy o własności lokali, a w szczególności z art. 21 i 22 tej ustawy, wynika, że nie we wszystkich sytuacjach za członków Wspólnoty Mieszkaniowej działa wyłącznie Wspólnota, a w szczególności jej zarząd. Jeśli zatem członek Wspólnoty wykaże swój indywidualny, własny interes prawny, to istnieje podstawa, aby mógł wystąpić jako strona zainteresowana w postępowaniu administracyjnym w sprawie, w której może wystąpić także Wspólnota.

    W wyroku z dnia 8 marca 2007 roku (sygn. akt: II SA/Gd 276/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przedstawił pogląd, że procedura udzielenia zgody na adaptację, a możność uczestnictwa, w tym także kwestionowania rozstrzygnięć wydawanych w toku postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, stanowią bowiem odrębne i niekonkurencyjne tryby postępowania. W rozważanym przypadku Sąd dokonuje oceny czy przedsięwzięcie inwestycyjne naruszyło chroniony przez prawo interes prawny strony skarżącej jako właściciela lokalu objętego wspólnotą mieszkaniową. Skarżąca zatem miała obowiązek wykazać naruszenie jej własnego interesu prawnego opartego o przepisy prawa materialnego. Legitymowanym do wniesienia skargi będzie właściciel lokalu tylko wówczas, gdy wydanie decyzji wiąże z sobą naruszenie normy prawnej chroniącej indywidualnie rozumiany interes prawny tego podmiotu.
    Więcej na ten temat w artykule na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/659/32/.
    Proszę cierpliwie czekac na prawomocną decyzję.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.