Adaptacja strychu i dołączenie go do mojego mieszkania we wspólnocie

deckarddeckard Użytkownik
edytowano listopada 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

W skrócie:

Jest oto niewielka wspołnota (20-kilka mieszkań) w której posiadam mieszkanie własnościowe na drugim piętrze.

Nad mieszkaniem znajodowała się "pusta przestrzeń", którą postanowiłem dołączyć do swojego mieszkania, jako niewielkie pomieszczenie (kilkanaście metrów powierzchni użytkowej).

Na zebraniu wspólnoty podjęta została stosowna uchwała, ustalona kwota sprzedaży, rozpoczęły się i po pewnym czasie zakończyły prace budowlane, zostało zgłoszone zakończenie robót i pytanie... co dalej :) (nadmienię, że nasz zarządca wspólnoty jest osobą zupełnie bierną bez jakiekolwiek wiedzy w temacie),

A więc:

1. Czy muszę teraz występować o zaświadczenie o samodzielności lokalu?

2. Zakładając, że tak, to czy dalej na podstawie tego zaświadczenia zostanie sporządzona dopiero umowa notarlaina kupna - sprzedaży tego strychu między mną a współnotą?

3. Jak rozumiem zmieni się wysokości udziałów w częściach wspólnych wszystkich nieruchomości i wszystkie księgi wieczyste mieszkań w tym budynku. Czy każdy z właścicieli mieszkań będzie musiał się stawiać osobiście u notariusza? Szanse, że każda osoba się stawi oceniam na 0,1% :) - więc oznacza to dość patową, problematyczną sytuację.

4. Zważywszy na punkt 3 i problemy ze stawieniem się wszystkich "u notariusza", zastanawiam się, kiedy ma / może nastąpić fiztyczne wpłacenie przeze mnie pieniędzy za wykupiony strych? Jeśli stanie się to zaraz po dokonaniu umowy kupna (punkt 3), to szansa, że lokatorzy "pójdą do notariusza", spadnie do 0%. Jeśli można "po notariuszu", to miałbym chociaż jakiś argument na zasadzie kija i marchewki ("stawicie się u notariusza, będą pieniążki").

5. Jeśli sprawa dojdzie do "zmiany wysokości udziałow" w częsci współnej wszystkich mieszkań - zastanawiam się, jak to wygląda "technicznie", kto "praktycznie" przelicza te udziały i ile to kosztuje? (nie mam na myśli opłat za zmiany ksiąg wieczystych, bo o tym wiem) Czy trzeba wykonać tak zwaną "inwentaryzację" całego budynku?

6. A może da się to wszystko jakoś uprościć i zoptymalizować? Może wieczyste użytkowanie tego strychu?

Dziękuje z góry za rady - nie sądziłem, że dołączenie 10 metrowego pokoju do mieszkania będzie takim kosmosem papierkowo - biurokratyczno - prawnym.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zebraniu wspólnoty podjęta została stosowna uchwała, ustalona kwota sprzedaży, rozpoczęły się i po pewnym czasie zakończyły prace budowlane, zostało zgłoszone zakończenie robót i pytanie... co dalej :bigsmile:

    Ad1 Tak
    AD2 Tak
    Ad3 - zmienią się udziały. Właściciele lokali muszą w tym temacie podjąć stosowną uchwałę i kto zapłaci za wypisy notarialne . Najlepiej iść do notariusza, który takie czynności wykonywał, on ci powie co dalej.
    Dziękuje z góry za rady - nie sądziłem, że dołączenie 10 metrowego pokoju do mieszkania będzie takim kosmosem papierkowo - biurokratyczno - prawnym.
    polak mądry po szkodzie ale czego to się dzisiaj nie robi bo jest demokracja i jest wolność....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Nie chcę cię straszyć, mam nadzieję,że wszystko pomyślnie załatwisz, ale warto, żebyś trochę poczytał
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/659-pulapki-adaptacji-strychu-we-wspolnocie-mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/szukaj?q=adaptacja strychu&searchphrase=all
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Notariusz może przyjść do wspólnoty. Nie muszą się stawiać właściciele, jeżeli jest zarząd, to ona zawiera umowę w imieniu wspólnoty. Moim jednak zdaniem, skoro następuje zmiana wielkości udziałów, to konieczne, aby uchwałę podjęto w formie aktu notarialnego, ale do tego wystarczy większość.Trzeba pójść do notariusza i omówić to z nim.


    Czy podpisywana była jakaś umowa ze ze wspólnotą w sprawie tego strychu? Są jakieś dokumenty poza uchwałą, może jakaś korespondencja?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nadmienię, że nasz zarządca wspólnoty jest osobą zupełnie bierną bez jakiekolwiek wiedzy w temacie
    Mogę prosić o nr licencji?
    podjęta została stosowna uchwała
    Stosowna, czyli jaka?
    rozpoczęły się i po pewnym czasie zakończyły prace budowlane, zostało zgłoszone zakończenie robót
    Przez kogo zgłoszone?
    1. Czy muszę teraz występować o zaświadczenie o samodzielności lokalu?
    Nie tylko nie musisz, nie wolno Ci tego zrobić. To nie jest Twoja własność.
    czy dalej na podstawie tego zaświadczenia zostanie sporządzona dopiero umowa notarlaina kupna - sprzedaży tego strychu między mną a współnotą?
    Oczywiście, musi być sprzedający i kupujący.
    Najlepiej iść do notariusza, który takie czynności wykonywał, on ci powie co dalej.
    Moim jednak zdaniem, skoro następuje zmiana wielkości udziałów, to konieczne, aby uchwałę podjęto w formie aktu notarialnego, ale do tego wystarczy większość
    Zarządca widocznie nie był nigdy u notariusza.:bigsmile:
  • Opcje
    deckarddeckard Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedzi.

    Kowal: ucwhala dotyczyla zgody i warunkow na jakich zostanie mi sprzedany strych, gdy dokonam jego adaptacji. pozwolenie na budowe, zakonczenie itd. byly zglaszane przeze mnie.

    Większość opinii / materiałow z jakimi się spotykam dotyczy adaptacji strychu we wspólnocie i kupna go jako samodzielnego mieszkania. Czy w moim przypadku (strych ma zostać dołaczony do mojego miszkania) procedura jest wiec dokładnie taka sama? Czyli pokój na strychu bedzie mial swoja osobna ksiege wieczysta, a gdy go kupie to bede wlascicielem dwoch mieszkan? (swojego i strychu)? Bede musial pozniej polaczyc te ksiegi, aby bylo to jednym mieszkaniem? :) Doprawdy dośc absurdalnie to brzmi :cool:

    ps. Notariusz w moim miescie nie jest zbyt elastyczny, jakiś czas temu cala operację adaptacji strychu i dolaczenia go do mieszkania okreslil jako "niemozliwa do przeprowadzenia". Trzeba bedzie chyba szukac innego.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    deckard -
    cala operację adaptacji strychu i dolaczenia go do mieszkania okreslil jako "niemozliwa do przeprowadzenia".
    Nie chcę Cię martwić , ale chyba ma dużo racji.
    A może da się to wszystko jakoś uprościć i zoptymalizować? Może wieczyste użytkowanie tego strychu?
    Prawnie jest to niemożliwe, ale.... musicie działać "niekonwencjonalnie".
    Domniemywam ,że uchwała jest już "prawomocna" i nikt jej nie zaskarżył? Po prostu spełnij jej warunki, zapłać ustaloną stawkę i korzystaj z tej dodatkowej powierzchni. Nigdy nie "zalegalizujesz" jej jako "dodatkowego pokoju" ale też bardzo trudno będzie Cię jej pozbawić bez "rekompensaty finansowej". Zarchiwizuj wszystkie rachunki, umowy i pisma, zbieraj wszelkie rachunki w przyszłości odnośnie twoich wydatków np. na malowanie i mieszkaj.
    Trzeba bedzie chyba szukac innego
    A może inny prawnik sporządzi Wam umową sprzedaży strychu? U nas wszystko jest możliwe.:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Kowal:
    Nie chcę Cię martwić , ale chyba ma dużo racji.
    Chyba jednak notariusz nie ma racji: LINK, LINK 2
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego należy czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. W art. 22 ust. 2 tej ustawy zostało zapisane, że do podjęcia przez zarząd czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała, w której właściciele wyrażą zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielą zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących takiej czynności w formie prawem przewidzianej. Na podstawie art. 21 ust. 3 zarząd składa oświadczenia w celu wykonania uchwał wspólnoty w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6 ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.
    Zatem w dużej wspólnocie zgodę na sprzedaż nieruchomości wspólnej powstałej w wyniku przebudowy (art. 22 ust. 3 pkt. 5) winni wyrazić właściciele lokali większością głosów liczoną według wielkości udziałów (art. 23 ust. 2).
    Natomiast opinia powyższa nie ma zastosowania do sprzedaży gruntu po dokonaniu podziału, bowiem czynność ta nie została wymieniona w art. 21 ust. 3 co oznacza, że po podziale sprzedaż gruntu wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali.

    Józef Bajor - Naczelnik Wydziału do Utrzymania Zasobów Mieszkaniowych - Departament Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury
    https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi/2/zgoda-wlascicieli-na-sprzedaz-nieruchomosci-wspolnej-powstalej-w-wyniku-przebudowy
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    deckarddeckard Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Dziękuje za kolejne odpowiedzi.

    Jestem po rozmowie z kolejnym notariuszem. Również stwierdził, że operacja jest tak skomplikowana, kosztowna i czasochłonna że lepiej, abym się dobrze zastanowił, czy chcę to robić. Dodał też, że on się raczej i tak tego nie podejmie.

    No to jestem w du... znaczy kropce :bigsmile:

    Jest jednak małe światło w tunelu. Jest nim sporządzenie umowy quoad usum dotyczące tego nowego pokoju / lokalu. Umowe miałby sporządzić prawnik, a następnie została by ona poświadczona notarialnie i jej zapis dopisany do księgi wieczystej.

    Czy ktoś z Was to przerabiał? Wiem, że wówczas nie będę właścicielem, ale będę spał spokojnie i odejdą problemy z księgami wieczystymi wszystkich lokali i tym całym bajzlem.

    Pytań / wątpliwości jest kilka.

    1. Czy taka umowę można zapisać w księdze wieczystej "na czas nieokreślony" (a także dla ewentualnych kolejnych właścicieli mieszkania?)
    2. W jaki sposób w takim wypadku miałbym "zapłacić" za strych? Zapisać w umowie, że przekazuję na konto jednorazowo kwotę XXX w zamian za zgodę na umowę quoad usum? A może, że wykonam świadczenia o tej wartości na rzecz wspólnoty (jakiś płot, chodniki, czy remont).
    3. Czy w tym wypadku konieczne jest zaświadczenie o samodzielności tego lokalu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zatem w dużej wspólnocie zgodę na sprzedaż nieruchomości wspólnej powstałej w wyniku przebudowy (art. 22 ust. 3 pkt. 5) winni wyrazić właściciele lokali większością głosów liczoną według wielkości udziałów (art. 23 ust. 2).
    Natomiast opinia powyższa nie ma zastosowania do sprzedaży gruntu po dokonaniu podziału, bowiem czynność ta nie została wymieniona w art. 21 ust. 3 co oznacza, że po podziale sprzedaż gruntu wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali.

    art. 22. 3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    katalog otwarty co niejednokrotnie było wpisywane w orzeczeniach sądowych
  • Opcje
    deckarddeckard Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Tak, dla świetego spokoju podbije temat i zapytam jeszcze raz, zanim pojde do prawnika, czy ktokolwiek z Was ugryzl temat umowy 'quoad usum' z zapisem wpisanym do ksiegi wieczystej?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali mogą w drodze umowy o sposobie korzystania (tzw. umowa quoad usum) podzielić między sobą nieruchomość wspólną do wyłącznego użytku. Czynność ta nie wymaga żadnej szczególnej formy i wiąże następców prawnych współwłaścicieli. W piśmiennictwie jednolity jest pogląd, że określenie sposobu korzystania prowadzi do zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej i jako czynność przekraczająca zarządu nieruchomością wspólną wymaga:

    - w przypadku małej wspólnoty - na zasadzie art. 199 kodeksu cywilnego - zgody wszystkich właścicieli lokali,

    - w przypadku dużej wspólnoty - na zasadzie art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali - uchwały właścicieli lokali.



    W uchwale z dnia 19 czerwca 2007 r., III CZP 59/07, Biul. SN Nr 6/2007, Sąd Najwyższy orzekł, iż: „określenie zasad korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze umowy zawartej przez niego ze wspólnotą mieszkaniową".

    Strony, na podstawie art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku mogą wnosić o ujawnienie sposobu korzystania w księdze wieczystej, zyskuje on wówczas skuteczność względem praw nabytych po jego ustanowieniu. Nabywca nabywa swoje prawo z ograniczeniem wynikającym z treści wpisu. Dlatego też w sytuacji, gdy nowy współwłaściciel wstąpi w miejsce dotychczasowego, jest związany sposobem korzystania z nieruchomości wspólnej wynikającym z treści wpisu. Do ujawnienia wpisu konieczna jest forma pisemna umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi.
    Więcej w artykule: Umowa quoad usum o sposobie korzystania z pomieszczeń piwnicznych stanowiących nieruchomość wspólną na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/umowy/620-umowa-quoad-usum-o-sposobie-korzystania-z-pomieszczen-piwnicznych-stanowiacych-nieruchomosc-wspolna
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.