Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorukasz
  • CommentTime6-03-2015
   
  Witam,

  chcielibyśmy wymienić wodomierze i ciepłomierz lokatorów jako wspólnota. Liczniki znajdują się na zewnątrz lokali (na korytarzach). Podniosła się dyskusja o rozliczenie płatności: z metra czy za sztukę. Czy liczniki zliczamy do części wspólnej? Czy bardziej sprawiedliwie jest rozliczyć każde mieszkanie od pakietu liczników - każdy właściciel korzysta ze swojego pakietu. Prawo w tej materii nie wyjaśnia w 100% granicy części wspólnej...chyba, że się mylę?

  Co o tym Państwo sądzicie?

  Dzięki z góry za odpowiedź
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime6-03-2015 zmieniony
   
  Co o tym Państwo sądzicie?

  Ja nie jako Państwo ale także właściciel mam poniższe zdanie na ten temat.
  Na przekór logice ale podobno zgodnie z prawem bo tak orzekło kilka sądów, wspólnocie nie wolno tego robić bo właściciele lokali mają sobie wymieniać wodomierze i ciepłomierze wtedy kiedy im pasuje, na jakie chcą i każdy sam ma sobie robić i opłacać takie wymiany.
  •  
   CommentAuthorcdn
  • CommentTime7-03-2015
   
  wspólnocie nie wolno tego robić bo właściciele lokali mają sobie wymieniać wodomierze i ciepłomierze wtedy kiedy im pasuje, na jakie chcą i każdy sam ma sobie robić i opłacać takie wymiany.

  To nieprawda. Wspólnota może zorganizować wymianę, zakupić hurtowo liczniki tego samego typu i zlecić ich wymianę, ale nie zapłacić za to powinni poszczególni właściciele - moim zdaniem od lokalu (czyli po równo, bo liczniki kosztują tyle samo, niezależnie od udziału czy metrażu). To proste przedsięwzięcie: trzeba zebrać oferty, wybrać najlepszą, podjąć uchwałę, wyznaczyć w niej termin na wpłatę pieniędzy przez właścicieli na konto wspólnoty na wymianę i zlecić usługę.Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Pomyśl o Rosjanach z kredytami we frankach.
 1.  
  cdn:
  To nieprawda. Wspólnota może zorganizować wymianę, zakupić hurtowo liczniki tego samego typu i zlecić ich wymianę, ale nie zapłacić za to powinni poszczególni właściciele - moim zdaniem od lokalu (czyli po równo, bo liczniki kosztują tyle samo, niezależnie od udziału czy metrażu). To proste przedsięwzięcie: trzeba zebrać oferty, wybrać najlepszą, podjąć uchwałę, wyznaczyć w niej termin na wpłatę pieniędzy przez właścicieli na konto wspólnoty na wymianę i zlecić usługę.
  A wiesz cdn jak to wyglądało w praktyce w mieście Wejherowo we wspólnotach zarządzanych przez firmę BON.
  Przez dwa lata właściciele płacili dodatkowo po 15 zl / mc. Po zebraniu kwoty firma zainstalowała nowe wodomierze i zalegalizowała ciepłomierze.Na rocznym zebraniu tydzień temu zarządca " rozliczył" tą usługę. Jak ? Otóż zaliczył te koszty do kosztów NW. Napisał przychód 40 tys, koszty 39 tys. Ponieważ nadwyżka wyniosła 1000 zł przedstawiciel zarządcy powiedziała że nie ma sensu oddawać po 8 zł włascicielom.N moje drugie pytanie - za czyje pieniądze zainstalowano liczniki dłużnikom, zrobiła" kwadratowe oczy"
  A swoją drogą . Jak w międzyczasie spytałem w biurze tej firmy , ilu właścicieli nie płaci na wymianę i legalizacje liczników, otrzymałem rewelacyjna odpowiedź - a skąd my mamy o tym wiedzieć!
  Na moje pytranie , czy zamierza rozliczyc te koszty z wszystkim właścicielami indywidualnie zdziwiona Pani J .D powiedziała że przecież ustaliła to na zebraniu. Z kim pytam ? A z tymi panami przy tym stole obok -padła odpowiedź. Cała ta dyskusja odbywała się w obecności zupełnie zdziwionych ( o co chodzi ) jednostek ludzkich.
  Własciciele lokali nie dostali , ani rozliczenia , ani instrukcji użytkowania , ani kart gwarancyjnych.
  Ja wiem że to są jaja. Ale takie rzeczy się dzieją.
  I teraz . Po włączeniu ogrzewania jako przezorny człowiek po kilku godzinach spojrzałem na licznik, a tam zero. Oczywiście w takiej sytuacji powinienem zwrócić sie do zarządcy który wykonał ta usługę( wg cdn). Ale tego nie zrobiłem. Spyta ktoś dlaczego? A dlatego że w regulaminie rozliczeń jest punkt który mówi że jeśli licznik w okresie roliczeniowym przez jakis okres nie pracuje to rozliczenie nastepuje wg innej ( dużo droższej) procedury.Ale zapisu że po wymianie należe ten licznik sprawdzić ,czy prawidłowo działa , nie ma.Natomiast jest inny zapis - winę za awarię licznika ponosi właściciel, bo to jest jego własność
  Na całe szczęście facetem który wymianiał ten licznik był konserwator wspólnoty ( mój dobry znajomy) . Przyszedł. Wymontował licznik. Dmuchnął...oooo mówi - był zatkany.
  I ...licznik poszedł.
  Przed wymiana tych liczników napisałem do BON że domagam sie podpisania umowy na tą usługę.Uważam bowiem że jesli liczniki sa prywatną własnością właścicieli lokali ( o czym także mówi Regulamin Rozliczeń) wspolnota bez zgody właściciela nie ma prawa ingerować w jego własność. Z drugiej strony , napisałem że jako człowiek racjonalnie myślący popieram sposób wymiany przez BON , ale pod warunkiem podpisania indywidualnej umowy. OLANO mnie całkowicie. Zarządca sam ustalił sobie koszt usługi.( około 5000zl)Nawet podatek od zlecenia zapłaciła wspolnota.
  Drogi cdn . Zapewne w twojej wspólnocie wszystko dział perfekcyjnie.Natomiast w moje tak jak opisuje.Nie boję się ujawniać , ani nazwy firmy ani skrótów nazwisk .
  Bo to co pisze jest absolutną prawdą.
  Czekam na wyniki głosowania uchwał, które skończy się znowu w maju lub czerwcu.
  Ale to dobrze , bo w tym czasie zaoszczędze na piwie i uzbieram kase na pozew sądowy.
  •  
   CommentAuthorKowal
  • CommentTime7-03-2015
   
  Albo WM przestrzega prawa i uznaje te elementy za część wspólną nieruchomości, i wówczas wymienia je WM, po kosztach zgodnie z udziałami, albo WM lamią przepisy prawa i zajmują się prywatnymi lokalami właścicieli. Jeżeli będzie zgoda wszystkich nie ma problemu, można działać jak radzi cdn. Ale jak nie - przewiduję problemy z płatnością i udostępnianiem lokalu.
  ukasz - wyjaśnij mi, co robi u Ciebie ciepłomierz na korytarzu?
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime7-03-2015
   
  Kowal. W nowych wspólnotach. piony instalacji nie idą w lokalach ale w szachtach ( kanały poza lokalami) i liczniki sa montowane w skrzynkach na korytarzach wewnątrz ścian nośnych.
  •  
   CommentAuthorKowal
  • CommentTime7-03-2015
   
  tajfun - Ty nie ucz ojca dzieci robić. Jak wodomierz jest na klatce, to dlaczego WM zajmuje się rozliczaniem wody? Niech właściciel pójdzie do wodociągów i podpisze umowę indywidualną, wówczas wodomierz będzie ich. A WM zajmie się ewentualnym ujęciem wody 'gospodarczej". Tak to działa w nowych WM. Mnie dziwi co CIEPLOMIERZ mierzy na klatce schodowej u ukasza?
  A co do Twojego przykładu z wodomierzem.
  Przez dwa lata właściciele płacili dodatkowo po 15 zl / mc.

  Widocznie podjeli "głupią uchwalę' na pewno przygotowaną przez niedouczonego zarządcę. I narobili sobie problemów, a powinni zrobić tak. Ująć w PG WM pozycję prognozowana wymiana wodomierzy i uwzględnić na to pieniądze. Wówczas sytuacja byłaby jasna i oczywista. I żadnych problemów z rozliczaniem. Natomiast poglądy takich jak gecon to szkodnictwo i zachęta do pieniactwa
  właściciele lokali mają sobie wymieniać wodomierze i ciepłomierze wtedy kiedy im pasuje, na jakie chcą i każdy sam ma sobie robić i opłacać takie wymiany.

  Ale co mnie to obchodzi, chcą problemy to je mają.
  tajfun -
  we wspólnotach zarządzanych przez firmę BON.

  Własciciele lokali nie dostali , ani rozliczenia , ani instrukcji użytkowania , ani kart gwarancyjnych

  Zarządca sam ustalił sobie koszt usługi.( około 5000zl)Nawet podatek od zlecenia zapłaciła wspolnota.

  Widocznie taki sposób zarządzania Wam pasuje.
  Ale to dobrze , bo w tym czasie zaoszczędze na piwie i uzbieram kase na pozew sądowy.

  A przy okazji, co chcesz zaskarżyć?
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime7-03-2015 zmieniony
   
  cdn: Wspólnota może zorganizować wymianę, zakupić hurtowo liczniki tego samego typu i zlecić ich wymianę,

  Według sądów nie ma takiej możliwości.
  "...Wodomierze zamontowane za zaworem odcinającym wodę do lokalu są jego częścią składową, oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do jego wymiany, czy legalizacji wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. akt: I ACa 222/13.
  ...W analizowanej na wstępie sprawie spór sprowadzał się do tego, że wspólnota mieszkaniowa traktując wodomierze jako część nieruchomości wspólnej uznała, że ma podstawy prawne do ich wymiany, natomiast jeden z jej członków taki pogląd zakwestionował uznając, iż urządzenie to stanowi część składową lokalu i w konsekwencji takiego rozumowania zaskarżył uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na zakup i wymianę liczników zimnej i ciepłej wody oraz liczników centralnego ogrzewania w lokalach mieszkalnych.
  Sąd Okręgowy przyznał właścicielowi rację i uchwałę uchylił, ponieważ doszedł do przekonania, że ta część instalacji , która znajduje się za zaworem doprowadzającym media do danego lokalu nie stanowi części wspólnych, ponieważ to od tego miejsca instalacja służy tylko i wyłącznie właścicielom lokali. Część składową lokalu stanowią zatem następujące, umiejscowione za tym zaworem elementy: liczniki, rury, krany, spłuczki i grzejniki.
  W konsekwencji takiego rozumowania przyjął, iż liczniki nie mogą być przedmiotem uchwał, ponieważ nie mieszczą się w zakresie zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej, wszak wspólnota zarządza wyłącznie nieruchomością wspólną.
  W konsekwencji wniesienia przez wspólnotę apelacji od tego rozstrzygnięcia – sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który zaskarżony wyrok utrzymał..."
  http://www.zarzadca.pl/komentarze/2258-kto-jest-wlascicielem-wodomierza-wspolnota-czy-wlasciciel-lokalu
 2. Wyrok w sprawie wodomierzy był chyba tylko jeden
  http://www.zarzadca.eu/wiki/granica_czesci_wspolnej
  Ja bym uchwaliła wymianę z rozliczeniem udziałami, czyli wszystkie liczniki jako część wspólna. I koniecznie odczekała 6 tygodni, czy nikt nie zaskarży.
  Uważam, że taki sposób jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem i ułatwia wszystkim życie - przyszłe awarie, kontrole działania itp.
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime7-03-2015
   
  Było jeszcze ileś tam jak chociażby ten:
  "...uznaje urządzenia pomiarowe za własność poszczególnych właścicieli. Z jej stanowiska wynika, że treść uchwały była podyktowana chęcią zminimalizowania kosztów zakupu tych urządzeń, które byłyby znacznie wyższe, gdyby każdy z właścicieli nabywał je odrębnie. Tym samym stanowisko, że uchwała nr 6/2006 wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, a przez to - jako sprzeczna z prawem - podlega uchyleniu, należało podzielić..."
  - wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o sygn. I ACa 601/08

  koziorozka; taki sposób jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem

  Też uważam że puszczenie wymiany na żywioł czyli każdy sobie jest czystą głupotą o czym pisałem:
  Na przekór logice ale podobno zgodnie z prawem bo tak orzekło kilka sądów,
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime7-03-2015 zmieniony
   
  Ja też uważam że taki sposób jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem, ale jest niezgodny z prawem. A problem tej niezgodności można prosto rozwiązać. Wystarczy podpisać odpowiednie umowy pomiędzy wspólnotą a właścicielami lokali.Dlaczego akurat umowy. No bo jeżeli nie jest to część wspólna to uchwały tego nie rozwiążą.
  Kowal. Co będę skarżył? Sprawozdanie finansowe za 2014rok. Uważam że każdy własciciel powinien być indywidualnie rozliczony z tych liczników. Uważam także że każdy właściciel powinien być rozliczony ze wszystkich swoich finansowych zobowiązań wobec wspólnoty.
  Jak jesteś taki skuteczny w sprawie indywidualnych umów, to zapraszamy do Wejherowa .Zrób to . Dobrze zapłacimy.
  •  
   CommentAuthorKowal
  • CommentTime7-03-2015
   
  Niestety ,ja Wam nie poradzę. Już dwa razy łamiąc prawo wymieniłem wodomierze w swojej WM, ponieważ uważamy ,że to jest część wspólna nieruchomości WM. I byłoby tak też w tej warszawskiej WM, zacytowanej przez gecona, gdyby tam zawór odcinający był nie za ale przed wodomierzem, ale co by wówczas cytowal gecon?
  Co będę skarżył? Sprawozdanie finansowe za 2014rok

  tajfun - a co będziesz żądal? Uchylenie uchwały zatwierdzającej to sprawozdanie? Masz chyba jakieś poważne argumenty, czy tylko tak dla jaj?
  W sprawozdaniu podano nieprawdziwe dane? Nie. Naruszono Twój interes prawny? Nie zwrócono Ci 8 zl? No to jest argument ale na pozew o odszkodowanie. POWODZENIA. Ale przypuśćmy ,że osiągniesz sukces. Sąd uchyli tą uchwale i wycofa ją z obiegu prawnego. Będziecie wszyscy szczęśliwi. A co będzie jak nie będzie na to uchwały? Ja nigdy nie poddaje tego pod głosowanie, jedynie o Absolutorium, a i to tylko dla świętego spokoju. Widzę ,że też lubisz "popieniaczyć"
  Uważam że każdy własciciel powinien być indywidualnie rozliczony z tych liczników.

  Jak ja bym Ci rozliczal, to jeszcze byś doplacil, i zapewniam Cię ,że byłoby to zgodne z prawem i kosztorysem.
  Jak jesteś taki skuteczny w sprawie indywidualnych umów

  Czy ja gdzieś pisałem ,że u mnie mam indywidualne umowy? Niestety, nie miałem tego szczęścia, mam wodomierz zbiorczy a właścicieli rozliczam z odczytów wodomierzy lokalowych.I nie mam ztym problemów.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime7-03-2015
   
  ukasz:chcielibyśmy wymienić wodomierze i ciepłomierz lokatorów jako wspólnota.
  Liczniki znajdują się na zewnątrz lokali (na korytarzach). Podniosła się dyskusja o rozliczenie płatności: z metra czy za sztukę.
  Czy liczniki zliczamy do części wspólnej?
  Czy bardziej sprawiedliwie jest rozliczyć każde mieszkanie od pakietu liczników - każdy właściciel korzysta ze swojego pakietu.
  Prawo w tej materii nie wyjaśnia w 100% granicy części wspólnej...chyba, że się mylę?
  to wymieniajcie, jak macie uchwałę celową, że zbieracie na ich wyminę, od Sztuki zainstalowanego, dla poszczególnego lokalu UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime7-03-2015
   
  Kowal:
  Niestety ,ja Wam nie poradzę. Już dwa razy łamiąc prawo wymieniłem wodomierze w swojej WM, ponieważ uważamy ,że to jest część wspólna nieruchomości WM. I byłoby tak też w tej warszawskiej WM, zacytowanej przez gecona, gdyby tam zawór odcinający był nie za ale przed wodomierzem, ale co by wówczas cytowal gecon?

  Chyba jest wręcz odwrotnie. Jeśli zawór odcinający ( otwierający) jest przed licznikiem to jest to ostatni element NW. Za licznikiem jest drugi zawór. I jest to zawór właściciela lokalu, aby mógł w każdej chwili zakręcić sobie wodę ( np: wyjazd).
  Tak dla bezpieczeństwa. Taki jest stan faktyczny w mojej wspólnocie.
  Mój zarządca po raz drugi podaje pod głosowania projekt zmiany Regulaminu rozliczeń mediów w który jest pkt 9 mówiący że koszty wody zimnej , ciepłej oraz CO zużytej przez lokal stanowią koszty NW.Jeżeli koszty mediów to koszty NW to idąc logicznie w odwrotnym kierunku instalacje w lokalu to też elementy NW. Takie bowiem kryterium przyjęte jest w orzecznictwie. Bo tam się używa pojęcia - koszty eksploatacji instalacji. Ale liczniki u nas są wyłączone z NW i stanowią własność właściciela lokalu. Także wszelkie awarie powstałe w obrębie lokalu sa traktowane jako awarie z winy własciciela i usuwa je właściciel na swój koszt. Czy nie uważasz że jest tu poplątanie z pomieszaniem. Koszty mediów to koszty NW , aby można było stosować art 17, ale wszelkie koszty eksploatacji , remontów, wymiany i legalizacji ponosi właściciel lokalu.Mówiąc inaczej. W mojej ( i nie tylko) wspólnocie dzieli się NW na dwie NW. Jedna NW utrzymywana przez wspólnotę kończy się na zaworze przed licznikiem a druga NW to NW w obrębie lokalu wraz z licznikiem utrzymywana przez właściciela.Tak wynika z zapisów w regulaminie rozliczeń.Własciciel może wyminić tylko sterownik temperatury w lokalu za resztę wolno mu tylko ....płacić i nie pytać ...dlaczego tyle?
  I proszę mnie nie nazywać pieniaczem! Bo ja wiem jak jest , co pisze i o co walczę.
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime7-03-2015
   
  tajfun:Mój zarządca po raz drugi podaje pod głosowania projekt zmiany Regulaminu rozliczeń mediów w który jest pkt 9 mówiący że koszty wody zimnej , ciepłej oraz CO zużytej przez lokal stanowią koszty NW.

  W orzecznictwie ogólnie przyjmuje się, że jeżeli instalacje wyposażone są w liczniki, które mierzą pobór mediów dla danego lokalu, to tę część instalacji, która jest za licznikiem nie traktuje się jako NW. Ponieważ u was macie indywidualne liczniki na wszystkie media, to uchwałę proponowaną przez twojego zarządcę możesz śmiało zaskarżyć i bez problemu uzyskasz jej uchylenie. Lepiej postarać się, aby nie doszło do procesu, napisać pismo (poleconym) do zarządcy uprzedzające go, że uchwała jest sprzeczna z prawem, że w razie jej uchwalenia zaskarżysz ją do sądu. Powiadom o wszystkim sąsiadów, aby wiedzieli w czym rzecz, wtedy nie wyjdziesz w ich oczach na pieniacza, tylko na obrońcę praworządności ;)
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime7-03-2015 zmieniony
   
  tajfun: Mój zarządca po raz drugi podaje pod głosowania projekt zmiany Regulaminu rozliczeń mediów w który jest pkt 9 mówiący że koszty wody zimnej , ciepłej oraz CO zużytej przez lokal stanowią koszty NW.
  Koszty mediów to koszty NW , aby można było stosować art 17,

  To całkowity brak logiki, bo skoro koszty mediów zaliczone miałyby być do kosztów zarządu NW to po co te wszystkie wodomierze, ciepłomierze i inne różne urządzenia pomiarowe niebędące przyrządami pomiarowymi jeżeli koszty zarządu NW ustawa nakazuje rozliczać udziałami:
  ...w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
  ...każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime7-03-2015
   
  Egzo:
  tajfun:Mój zarządca po raz drugi podaje pod głosowania projekt zmiany Regulaminu rozliczeń mediów w który jest pkt 9 mówiący że koszty wody zimnej , ciepłej oraz CO zużytej przez lokal stanowią koszty NW.

  W orzecznictwie ogólnie przyjmuje się, że jeżeli instalacje wyposażone są w liczniki, które mierzą pobór mediów dla danego lokalu, to tę część instalacji, która jest za licznikiem nie traktuje się jako NW. Ponieważ u was macie indywidualne liczniki na wszystkie media, to uchwałę proponowaną przez twojego zarządcę możesz śmiało zaskarżyć i bez problemu uzyskasz jej uchylenie. Lepiej postarać się, aby nie doszło do procesu, napisać pismo (poleconym) do zarządcy uprzedzające go, że uchwała jest sprzeczna z prawem, że w razie jej uchwalenia zaskarżysz ją do sądu. Powiadom o wszystkim sąsiadów, aby wiedzieli w czym rzecz, wtedy nie wyjdziesz w ich oczach na pieniacza, tylko na obrońcę praworządności ;)

  Tak właśnie zrobiłem w tamtym roku. Wyjaśniłem to na forum wspolnoty. I uchwała nie przeszła. Ale w innych wspolnotach przeszła i nik jej nie zaskarżył. I w tym roku zarządca próbuje jeszcze raz .Kiedy zwróciłem jej uwagę na zebraniu i powiedziałem że zaskarże ją do sądu jak przejdzie to mnie wykpiła. Ja nie jestem pieniaczem. Taka jest sytuacja w tym " niedoinformowanym " najgrzeczniej mówiąc środowisku.Zarządca postępuje jak chce (podobnie z rozliczeniem wymiany liczników) ponieważ widzi i wie że może tak zrobić bo ....ludzie akceptują jego działania. Jestem sam. Sam na ponad 1000 włascicieli.Na forum wspolnoty wielokrotnie próbowałem zachęcić ludzi do refleksji, jakiego działania , spotkań. NIC, NIC , NIC.
  Postanowiłem więc pójść inną drogą. Sam zagłosuje za tym regulaminem , ale tylko po to aby sąd rozstrzygnął tą uchwałę. Może wtedy ludzie się przekonają jak są manipulowani . Nie mam innej drogi.
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime7-03-2015 zmieniony
   
  Postanowiłem więc pójść inną drogą. Sam zagłosuje za tym regulaminem , ale tylko po to aby sąd rozstrzygnął tą uchwałę.
  To żadna inna droga - to nic nie zmienia, jeżeli chcesz zaskarżyć uchwałę to lepiej jest zagłosować przeciw.
  Może wtedy ludzie się przekonają jak są manipulowani
  Zapewniam cię, że nie przekonają się - znam ten ból, wierz mi i wiem co piszę.
  W mojej dawnej wspólnocie nawet wyrok o przywłaszczeniu przez licencjonowanego administratora ponad 20 tys zł czyli okradzeniu ich - nie przekonał ich. Gdy w procesie cywilnym musiał zwrócić kolejne 5 tys zł - też ich to nie przekonało - dalej rządzi nimi a niegramotny zarząd mu asystuje, chociaż wspólnota w sumie była niewielka bo tylko 40 właścicieli - i... żadnego mądrego.
  Tak komuna im mózgi wyprała, że "władza" ma zwsze rację bez względu co zrobi.
  Na głupotę nie wynaleziono lekarstwa jeszcze niestety.
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime7-03-2015
   
  tajfun: Postanowiłem więc pójść inną drogą. Sam zagłosuje za tym regulaminem , ale tylko po to aby sąd rozstrzygnął tą uchwałę. Może wtedy ludzie się przekonają jak są manipulowani . Nie mam innej drogi.

  To błędna taktyka, radzę zrobić tak jak napisał gecon. Jeżeli zrobisz jak planujesz, to będzie jak igranie ze wspólnotą. Najpierw przyczyniasz się swoim głosem i przykładem do przyjęcia uchwały, a następnie ją zaskarżasz - to jest podręcznikowy przykład pieniactwa. Radzę zachować konsekwencję w swoim postępowaniu, to nawet lepiej wypadnie w sądzie i wobec właścicieli lokali. Oni i tak już mają namieszane w głowie przez administratora, ty nie przyczyniaj się do powiększania chaosu.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime7-03-2015
   
  Masz rację. Dzięki.

  Nowy doklejony: 07.03.15 23:47
  Ale po chwili namysłu mam wątpliwość. A jak ta uchwała nie przejdzie to co? Chodzi o to że ta uchwała tylko potwierdza istniejący stan rzeczy. Jak nie przejdzie to dalej zarządca będzie traktował koszty mediów jako koszty NW, z wszelkimi tego konsekwencjami ( np : naliczanie odsetek).
  Mam sie modlić żeby przeszła?
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime7-03-2015 zmieniony
   
  Robi tak pomimo braku uchwały? Czyli jeżeli forsuje uchwałę, to ma świadomość, że to co robi jest nieprawidłowe, a uchwała jest mu potrzebna jako rodzaj du...krytki. Pozostaje tylko nie stosować się do bezprawnych roszczeń w zakresie w jakim dotyczą ciebie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-03-2015 zmieniony
   
  Egzo:
  To błędna taktyka, radzę zrobić tak jak napisał gecon.
  Nie polecam takiego stosowania prawa wg gacona czy Egzo... w rozliczeniach kosztów najważniejsze jest dobro ogułu właścicielei lokali, a nie snobistyczna polityka jednego właściciela lokalu .
  U nas , też mamy fundusz celowy na wymianę urządzeń pomiarowych obsługujących lokal, za które płaci się za pośrednictwem konta wspólny. (tzw. jednolity system rozliczania kosztów)
  Mamy też jednego odmieńca, który co zmieniają się najemcy jego lokalu , wymienia te urządzenia (wodomierze i ciepłomierz) na "własny" koszt (najemców???) .
  O wymienianie nie informuje Administratora. Fakt wymiany urządzeń ujawniany jest przy okresowych rozliczeniach- odczytach .
  Zgodnie z naszym regulaminem, taki lokal jest traktowany, jako lokal nieopomiarowany.
  Oczywiście wszelkie niedobory są mu przypisywane . Po 6 latach takich praktyk sprawa trafiła do sądu.
  Sąd podtrzymał pogląd WM . Niestety koszty sądowe które poniósł ów właściciel niczego, go nie nauczyły . Przepychanka trwa nadal. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime8-03-2015
   
  Kubo P. Z punku widzenia zarządcy to co ty określasz interesami ogółu to interes wszystkich właścicieli, także dłużników. Zarządca powinien działać tak aby wspólnota miała tz płynność finansową. TYlko że to odbywa sie kosztem uczciwie płacących właścicieli.
  Ale z punku widzenia tych uczciwie płacących , interes ogółu to interes ludzi uczciwie płacących. Wspólnota bowiem to nie jest instytucja zobowiązana do pomagania właścicielom lokali w ich problemach finansowych , bez względu na przyczyny.
  Inną sprawą jest to czy te instalacje zaliczymy do NW czy nie, a inna sprawą jest uczciwość zarządcy w stosunku do właścicieli lokali.
  1. Czy ja mam prawo do informacji , kto nie zapłacił za wymianę liczników, czy nie?
  2. Czy mam prawo do informacji skąd zarządca wziął kasę dla tych co nie zapłacili za wymianę?
  3. Czy mam prawo do indywidualnego rozliczenia wpłacanych przeze mnie środków na wymianę i legalizacje ?
  4. Czy mam prawo spytać jakiego rodzaju pełnomocnictwem procesowym posługuje się zarządca ( 18.1) jeśli nie wynika to z umowy?
  5. Czy mam prawo spytać dlaczego nalicza się odsetki przez pięć lat także od mediów do lokali od 10 , jeśli w regulaminie mediów jest data do 30 każdego miesiąca?
  6.. Co oznacza zapis że organem wspólnoty jest zebranie właścicieli?
  7. Na jakiej podstawie prawnej zarządca zawarł umowę na zarządzanie sam z sobą. Wsadził ją do szuflady i nikt jej nie zna ?
  8 . Czy mam prawo do informacji ile wynosi rzeczywiste zadłużenia właścicieli a nie tylko tych powyżej 1000zł
  Mogę jeszcze przytoczyć wiele takich pytań.Tylko to nie ma sensu. Bo problem mojej wspólnoty leży w kulturze prawnej , odpowiedzialności , zdrowym rozsądku, braku wyobraźni ludzi.
  Jeśli na 1030 właścicieli na osiedlu jest tylko jeden człowiek ( ja) który zadaje takie pytanie jak wyżej zarządcy, a reszta łyka wszystko jak gęsi kluski. Jesli nikt nie reaguje na inwektywy zarządcy w stosunku do człowieka którego właściciele wybrali sobie do Rady Wspólnoty po to aby dbał o interesy ...interesy ogółu:bigsmile: to jaka droga mi zostaje Kubo P . EDUKACJA ???
  Mój problem sprowadza się do do odpowiedzi . Czy pier...ć to wszystko , czy wykorzystać ostatnią drogę jaka została, czyli sąd.
  Rosądek mówi mi - olej to " całe towarzestwo" ( patrz Ogniem i Mieczem). Wewnętrzna przekora mówi - idź dalej bo masz rację. Rozsądek mówi - ciężko ci będzie cokolwiek zmienić. A z drugiej strony- kto powiedział że będzie łatwo.
  •  
   CommentAuthorKowal
  • CommentTime8-03-2015
   
  Jeśli na 1030 właścicieli na osiedlu jest tylko jeden człowiek ( ja) który zadaje takie pytanie jak wyżej zarządcy

  tajfun - Ty powinieneś medal dostać, za "Wolność waszą i naszą".
  Jesli nikt nie reaguje na inwektywy zarządcy w stosunku do człowieka którego właściciele wybrali sobie do Rady Wspólnoty

  A co zarządcę obchodzi, że właściciele wybrali sobie Jakiegoś "Miss Uniwersum", on zacznie się przejmować jak wybiorą KOMPETENTY ZARZĄD.
  tajfun - w Wejherowie jest 1000-lokalowa WM? To chyba rekord Polski? Wynajmujecie stadion na zebrania?
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime8-03-2015 zmieniony
   
  Kowal . czy ty w końcu przestaniesz ćpać. Gdzie ja napisałem że jest 1000-lokalowa wspólnota? Raz widzisz liczniki na korytarzu, za chwilę widzisz je na klatce schodowej. TY masz jakieś halucynacje?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime10-03-2015
   
  wp44
  Kowal:Mnie dziwi co CIEPLOMIERZ mierzy na klatce schodowej u ukasza?
  To samo, co u wszystkich innych, którzy mają CIEPŁOMIERZ na klatce schodowej. Wyszukaj sobie w internecie, co mierzy ciepłomierz. Ojcze robiący dzieci.
  •  
   CommentAuthorAbc
  • CommentTime26-04-2018
   
  Odświeżam temat i proszę o pomoc : ciepłomierz zamontowany na korytarzu został wymieniony bez zgody i wiedzy właścicieli lokali. Nie otrzymaliśmy informacji o planowanej wymianie, nie uczestniczylismy w zdjęciu poprzednich i montażu "nowych" ( zostały zamontowane takie już z "przebiegiem" ).... czy to jest normalne? Czy jest jakieś rozporządzenie świadczące o tym jak powinna przebiegać taka procedura? Bardzo proszę o pomoc.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-04-2018 zmieniony
   
  Abc:Odświeżam temat i proszę o pomoc :
  ciepłomierz zamontowany na korytarzu został wymieniony bez zgody i wiedzy właścicieli lokali.
  Nie otrzymaliśmy informacji o planowanej wymianie, nie uczestniczylismy w zdjęciu poprzednich i montażu "nowych" ( zostały zamontowane takie już z "przebiegiem" ).... czy to jest normalne?

  A co w tym temacie mówią dokumenty wspólnoty : uchwały?
  Ogłoszenia na tablicy informacyjnej nie było ?

  Abc: Czy jest jakieś rozporządzenie świadczące o tym jak powinna przebiegać taka procedura?
  rozporządzenie ? :shocked: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: tak... uchwała wspólnoty UoWL ; UoGN ;
 3. To w mojej wspólnocie jest chyba jeszcze większy burdel. Nasz zarządca też w tamtym roku wymienił ciepłomierze w 2 blokach z 6. Znajdują się one na klatkach schodowych. Kasa poszła z funduszu remontowego. Uchwały na to żadnej nie było. Tylko ustalenia jakieś na zebraniu. Nie orientowałem się wtedy jeszcze w temacie, więc nie zwróciłem na to uwagi. W tym roku dali nam uchwały na wymianę wodomierzy i ciepłomierzy w kolejnych blokach z funduszu remontowego. Okazało się jednak, że np. w moim bloku wodomierze zostały wymienione w tamtym roku już. A w tym roku dopiero na to uchwałę robią. Oczywiście żadnych informacji o wymianie na tablicach ogłoszeniowych. Z wymiany się dowiedzieliśmy, z rozliczeń za media, bo stany liczników zostały w nich wyzerowane.

  Na zbliżającym się zebraniu będę wnioskować o utworzenie funduszu celowego na wymianę liczników, opłatę za liczniki niech rozłożą na raty. Bloki, które już mają opłacone liczniki z fund remont niech w ratach zwrócą koszt na poczet funduszy remontowego. Bieżące faktury za wymianę liczników niech zostaną opłacone z środków funduszu remontowego. Po zebraniu środków na funduszu celowym zostaną one zwrócone na f. remotowy
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-04-2018 zmieniony
   
  Na zbliżającym się zebraniu będę wnioskować o utworzenie funduszu celowego na wymianę liczników,
  i to jest właściwy kierunek.
  Macie Regulamin rozliczania mediów ? (kosztów zakupu energii cieplnej , wody i ścieków) UoWL ; UoGN ;
 4.  
  tak, mamy regulamin uchwalony w 2013r. Wczoraj naniosłem na nim pewne drobne korekty, bo szczerze mówiąc to on chyba był tylko po to aby być i zaproponuję uchwałę w sprawie zmiany regulaminu. W każdym razie nie w regulaminie nic o tym, że koszt wymiany liczników idzie z f. remontowego. Podczas rozmowy z pracownikiem naszego wspaniałego zarządcy na pytanie, czemu wymiana liczników idzie z f. remontowego usłyszałem, że jest to standardowa procedura, i że jest to zapisane w regulaminie o rozliczaniu mediów.

  Może masz jakieś uwagi, co taki regulamin powinien zawierać??
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-04-2018
   
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego