zmniejszenie zaliczek dla garaży

żądnawiedzyżądnawiedzy Użytkownik
Witajcie, mam mały kłopot
Na zebraniu Wspólnoty właściciel posiadający garaże w budynku Wspólnoty wnieśli zapytanie czy mogą uiszczać mniejsze zaliczki na eksploatacje i konserwację niż właściciele posiadający mieszkania?
Jak to wygląda w świetle prawa, czy może być podjęta uchwała z różnymi zaliczkami na garaże i lokale mieszkalne?
Z góry dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Ustawa chyba tego nie umożliwia.
    Właściciele płacą zaliczki proporcjonalnie do swojego udziału a NIE lokalu. Wielkość tego udziału określona jest w akcie notarialnym.
    "Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu" ustawa traktuje jednakowo. Tak samo, jak pomieszczenia przynależne (piwnica, strych, komórka, garaż).
    Tu poczytaj, rozdział 1
    http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html
    art.2, punkt 2 i 3
    art.3 punkt 3

    W ustawie jest też art.22 punkt 8 ale ja go nie rozumiem...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] żądnawiedzy:[/cite]Na zebraniu Wspólnoty właściciel posiadający garaże w budynku Wspólnoty wnieśli zapytanie czy mogą uiszczać mniejsze zaliczki na eksploatacje i konserwację niż właściciele posiadający mieszkania?
    Nie mogą, a wręcz przeciwnie, właścicielom lokali użytkowych można zwiększyć obciążenia (art. 12 ust. 3), ale nie wolno zmniejszyć (zakładam, że nie mają żadnych nadpłat i że garaż jest osobnym lokalem). Dla zachowania puryzmu prawnego napiszę, że zaliczki niekoniecznie muszą być proporcjonalne, sądy dopuszczają ich nieproporcjonalne zróżnicowanie, ale koszty nieruchomości wspólnej na koniec roku i tak muszą być rozliczone zgodnie z wielkością udziałów (z zastrzeżeniem w/w artykułu). Domyślam się, że właścicielom garażu chodzi nie tyle o same zaliczki, a raczej o to, aby partycypować w kosztach nieruchomości wspólnej w stopniu mniejszym, niż to wynika z ich udziału. Coś takiego jest niedopuszczalne.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [b]Art. 12.[/b] UoWL
    1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów. [/b]
    [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/color][/b] w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    
    [cite] żądnawiedzy:[/cite]Witajcie, mam mały kłopot
    Na zebraniu Wspólnoty właściciel posiadający garaże w budynku Wspólnoty wnieśli zapytanie czy mogą uiszczać mniejsze zaliczki na eksploatacje i konserwację niż właściciele posiadający mieszkania?

    Jak to wygląda w świetle prawa, czy może być podjęta uchwała z różnymi zaliczkami na garaże i lokale mieszkalne?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    to znaczy, że właściciele pozostałych lokali przejmą pokrywanie kosztów , te które zgodnie z prawem powinni pokrywać właściciele garaży.

    Czy opląty podatkowe za te garaże też chcą obniżyć i piszą do Gminy ?

    Zgodnie z art. 12 UoWL zaliczki na utrzymanie czesci wspólnych ponosi się zgodnie z posiadanym udziałem w NW. Prawo przewiduje tylko zwiększenie zaliczki dla lokalu użytkowych, a garaże zalicza się lokali użytkowych.

    Nowy doklejony: 26.03.15 09:16
    Zamiast dalej bić piane poczytajcie sobie to orzeczenie , można powiedzieć świeżutkie

    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2496-i-c-289-14-oplaty-za-garaze

    Polecam to orzeczenie tym, którzy wierzą w wyroki Sądowe, a nie w porady tych, co wiedzą ciut więcej od pytających:wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Ustawa chyba tego nie umożliwia.

    Ustawa na pewno tego nie umożliwia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.