zarzad

aleksyaleksy Użytkownik
edytowano sierpnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy w kontekscie wyroku nsa o tym ze to wlasciwie umowa z firma zarzadzajaca powinna dawac tytul do tego aby zarzadzac nieruchomoscia wspolna a nie naprzyklad powierzenie w akcie notarialnym art18 uwl mozna powiedziec ze wszedzie tam gdzie nastapilo takie powierzenie na podstawie uwl to ten zarzad tak naprawde dziala bez waznej legitymacji co o tym myslicie?

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Jakiego wyroku NSA? Przede wszystkim jak się powierza zarząd ( 18.1 ) to nie powołuje się " zarządu podmiotowego" w rozumieniu Uowl. Osoba fizyczna lub prawna nie jest określana jako zarząd lecz zarządca. Powierzenie zarządu to inaczej powierzenia zarządzania ( zarządu w znaczeniu funkcjonalnym nie podmiotowym) Taki zarządca nie jest organem wspólnoty. A jego kompetencje wynikają z zapisów w AN przy pierwszym wyodrebnieniu lokalu, lub z uchwaly 18.2a .
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    aleksyaleksy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi oczywiscie o wyrok z dnia 17.06.2015r o sygnaturze akt llGSK 1153,14 przeczytajcie to sobie gdyz jest to bardzo ciekawy wykok zwlaszcza na tle innych wyrokow ktore juz zapadaly w podobnych sprawach choc w innych sadach i czasami mozna odniesc wrazenie ze tak naprawde wszystko uzaleznione jest od skladu orzekajacego a nie od litery prawa ktore mozna przeciez w dowolny sposob interpretowac.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Dobrze podałeś tą sygnature ? Ok. Już znalazłem.
  • Opcje
    aleksyaleksy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jesli zarzad jest powierzony to oznacza ze wszystkie kompetencje zarzadu wlascicielskiego sa przejmowane wlasnie przez ten zarzad a zatem jest to tez i organ ktory moze reprezentowac wspolnote na zewnatrz miedzy innymi w sadzie.

    Nowy doklejony: 23.08.15 10:39
    tak sygnatura llGSK 1153 ukosnik 14
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    http://www.orzeczenia.com.pl/orzeczenie/0908f/nsa,II-GSK-1153-14,dzialalnosc_zawodowa_w_dziedzinie_gospodarowania_nieruchomosciami/
    [cite] aleksy:[/cite]chodzi oczywiscie o wyrok z dnia 17.06.2015r o sygnaturze akt llGSK 1153,14 przeczytajcie to sobie gdyz jest to bardzo ciekawy wykok zwlaszcza na tle innych wyrokow ktore juz zapadaly w podobnych sprawach choc w innych sadach i
    czasami mozna odniesc wrazenie ze tak naprawde wszystko uzaleznione jest od skladu orzekajacego a nie od litery prawa ktore mozna przeciez w dowolny sposob interpretowac.
    to Ty dopiero teraz do tego doszedłeś ? , :wink:
    Wyroki się zmieniają wraz ze zmianą składu sędziowskiego . inna interpretacja , pomysł na życie, zabłyśniecie w orzecznictwie, doktrynie....a nie interes powoda.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] aleksy:[/cite]jesli zarzad jest powierzony to oznacza ze wszystkie kompetencje zarzadu wlascicielskiego sa przejmowane wlasnie przez ten zarzad a zatem jest to tez i organ ktory moze reprezentowac wspolnote na zewnatrz miedzy innymi w sadzie.

    Nowy doklejony: 23.08.15 10:39
    tak sygnatura llGSK 1153 ukosnik 14
    A to niby na jakiej podstawie?A w ogóle na czym polega powierzenie zarządu.?
  • Opcje
    aleksyaleksy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak tylko ze obywatele powinni miec poczucie ze zyja w jednym kraju gdzie obowiazuje jednolite orzecznictwo w podobnych sprawach.

    Nowy doklejony: 23.08.15 11:07
    ano na tej wlasnie ze to umowa wlascicieli art.18uwl scedowala na ten zarzad wszyskie uprawnienia jakie przysluguja zarzadowi wybranemu wedlug art.20 tejze ustawy.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aleksy:[/cite]tak tylko ze obywatele powinni miec poczucie ze zyja w jednym kraju gdzie obowiazuje jednolite orzecznictwo w podobnych sprawach.

    Nowy doklejony: 23.08.15 11:07
    ano na tej wlasnie ze to umowa wlascicieli art.18uwl scedowala na ten zarzad wszyskie uprawnienia jakie przysluguja zarzadowi wybranemu wedlug art.20 tejze ustawy.
    Oczywiście masz racje....o ile w tej umowie( umowie o sposobie zarządu nieruchomością wspólną, zawarta w AN przy pierwszym wyodrębnieniu takie "scedowanie" jest. A jesli go nie ma? W mojej wspólnocie akurat nic takiego nie ma. Jest suchy zapis. Powierza się zarząd NW Pani Kowalskiej .I ...nic więcej.
  • Opcje
    aleksyaleksy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no i wystarczy sposob zarzadu zostal okreslony i teraz pani kowalska przejela wszelkie pelnomocnictwo we wspolnocie i niezaleznie od tego co zrobi pani kowalska odpowiedzialnosc ponosi wspolnota a raczej jej czlonkowie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    aleksy: jesli zarzad jest powierzony to oznacza ze wszystkie kompetencje zarzadu wlascicielskiego sa przejmowane wlasnie przez ten zarzad a zatem jest to tez i organ ktory moze reprezentowac wspolnote na zewnatrz miedzy innymi w sadzie.
    ...no i wystarczy sposob zarzadu zostal okreslony i teraz pani kowalska przejela wszelkie pelnomocnictwo we wspolnocie
    To jest nieprawdziwe stwierdzenie i nie wystarczy - zarządca powierzony (któremu powierzono sprawowanie zarządu) nie jest organem wspólnoty.
    Do reprezentowania wspólnoty potrzebuje specjalnych zapisów w umowie lub osobnego pełnomocnictwa właścicieli, wyrażonego odpowiednią uchwałą.
    Proszę uważnie zapoznać się z poniższymi orzeczeniami z których najważniejsze fragmenty cytuję:
    "...W orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. np. wyrok z dnia 14 stycznia 2004 r., I CK 108/03, uchwała z dnia 27 listopada 2003 r. niepubl., III CZP 74/03, OSNC 2005, nr 1, poz. 6, postanowienie z dnia 14 września 2005 r., III CZP 62/05, niepubl.), konsekwentnie przyjmuje się, że ustawa o własności lokali posługuje się pojęciem „zarząd" w dwóch znaczeniach, to jest w znaczeniu funkcjonalnym i w znaczeniu podmiotowym...
    Sąd Najwyższy przyjął pogląd, zgodnie z którym powierzenie zarządu osobie prawnej nie jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa w rozumieniu art. 86 k.p.c...
    Podkreśla się w doktrynie, że zarządca nie może reprezentować wspólnoty przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też upoważnienie nie znalazło się w umowach, o których mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l., bądź w uchwale, o jakiej mowa w art. 18 ust. 2a....
    należy w ocenie Sądu Najwyższego w obecnym składzie przywołać następujące argumenty. Nie ma podstaw do stosowania art. 21 ust. 1 u.w.l. dla określenia kompetencji zarządcy, któremu powierzono zarząd na podstawie art. 18 ustawy. Uprawnienie zarządu w znaczeniu podmiotowym do reprezentowania wspólnoty płynie z samej uchwały powołującej ten organ i znajduje uzasadnienie w teorii organów osoby prawnej (art. 38 w związku z art. 331 k.c.), podczas gdy zarządca w rozumieniu art. 18 u.w.l. jest tylko przedstawicielem wspólnoty i dla umocowania do działania w jej imieniu potrzebuje pełnomocnictwa (art. 96 k.c., art. 86 i 87 k.p.c..). Ponadto, w art. 33 u.w.l. zawierającym odesłanie do przepisów regulujących zarząd nieruchomością wspólną, w tym do art. 21 ust. 1, mowa jest o reprezentacji wspólnoty przy dokonywaniu czynności materialnoprawnych, nie dotyczy on natomiast przedstawicielstwa procesowego. Niezależnie od tego, z przepisu wynika jedynie, że zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu. Samo jednak upoważnienie musi wynikać z umowy lub uchwały. Oznacza to, że w braku stosownych postanowień umowy czy uchwały nie można przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 i art. 33 określić zakresu umocowania zarządcy. W konsekwencji tych rozważań należy zatem dojść do wniosku, że reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przed sądem przez zarządcę wymaga umocowania w umowie o określeniu sposobu zarządu nieruchomością wspólną bądź w uchwale o zmianie tej umowy..." - uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r.- Sygn. akt III CZP 129/08
    "...Odnosząc się natomiast do wezwania przedłożenia uchwały zarządu wspólnoty poinformował, że w jej imieniu działa W. [...] sp. z o.o. w K. jako zarządca w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, co oznacza, że uchwała zarządu wspólnoty jest zbędna.
    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje:
    Skargi wniesione przez: S. M., A. R., P. P. oraz Wspólnotę Mieszkaniową budynku przy ul. B. w K. z uwagi na ich nieopłacenie podlegają odrzuceniu. Sąd był zobligowany do odrzucenia skargi wspólnoty mieszkaniowej również z powodu nie uzupełnienia braku skargi w zakresie umocowania radcy prawnego L. S. do występowania w imieniu skarżącej wspólnoty...
    W doktrynie oraz orzecznictwie powszechnie się przyjmuje, że ustawa o własności lokali posługuje się pojęciem "zarząd" w dwóch znaczeniach tj. w znaczeniu funkcjonalnym i podmiotowym. W pierwszym znaczeniu chodzi o zarządzanie nieruchomością wspólną, czyli podejmowanie czynności faktycznych i prawnych koniecznych do jej utrzymania. Podmiotem podejmującym takie czynności jest zarządca będący osobą trzecią w stosunku do wspólnoty. W drugim znaczeniu chodzi o organ wspólnoty wchodzący w skład jej struktury organizacyjnej, gdzie działanie tego organu jest działaniem samej wspólnoty. Zarząd będący organem wspólnoty składa oświadczenia w imieniu wspólnoty. Tym samym zarząd do swojego działania i wywołania skutku bezpośrednio w sferze prawnej wspólnoty nie potrzebuje dodatkowego pełnomocnictwa. Odmiennie przedstawia się sytuacja, gdy zarząd nieruchomością wspólną zostanie powierzony zarządcy. Wtedy zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu właścicieli lokali wynika z treści postanowień umowy lub uchwały właścicieli przewidzianych w art. 18 ust. 1 i ust. 2a ustawy. Zarządca nie może zatem reprezentować wspólnoty mieszkaniowej przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też stosowne upoważnienie nie znalazło się w umowie o określeniu zarządu bądź uchwale o zmianie tej umowy (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2007 r. sygn. akt 1792/07 uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. CZP 129/08, WYROK Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2004 r., sygn. akt I CK 108/03, postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 maja 2006 r. sygn. akt I ACa 290/06)..." - II SA/Kr 193/15 - Postanowienie WSA w Krakowie z 2015-04-29
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aleksy:[/cite]tak, tylko ze obywatele powinni miec poczucie , ze żyją w jednym kraju gdzie obowiązuje jednolite orzecznictwo w podobnych sprawach.
    marzenia trzeba mieć , ale realne ...
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie są marzenia, tylko stan oczekiwany, do którego należy dążyć, ale tu potrzebna jest wielka reforma wymiaru sprawiedliwości.

    Swoją drogą, wyobrażacie sobie Państwo sytuację, w której mamy nieskończenie wiele teorii naukowych wzajemnie sprzecznych? Na przykład środowisko naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że siła grawitacji nie działa w dół (a ściślej w kierunku centrum masy Ziemi), tylko w bok, z lewa na prawo, natomiast środowisko UJ dowodzi, że odwrotnie, czyli z prawa na lewo, a w Szczecienie będą twierdzić, że ukośnie pod kątem 45 stopni w górę.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wyobrażacie sobie Państwo sytuację, w której mamy nieskończenie wiele teorii naukowych wzajemnie sprzecznych? Na przykład środowisko naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że siła grawitacji nie działa w dół (a ściślej w kierunku centrum masy Ziemi), tylko w bok, z lewa na prawo, natomiast środowisko UJ dowodzi, że odwrotnie, czyli z prawa na lewo, a w Szczecienie będą twierdzić, że ukośnie pod kątem 45 stopni w górę.
    Niestety tak właśnie wygląda realizacja prawa przez znudzonych swoim zawodem sędziów.
    Podobno nawet uzasadnienia wyroków czy postanowień piszą im sekretarki a im nawet podpisać też się nie chce.
    tu potrzebna jest wielka reforma wymiaru sprawiedliwości.
    Dokładnie i to wg. zasady Cejrowskiego: najpierw - "wszystkich won!" a potem od nowa, od zera przyjmować po weryfikacji przez niezależną komisję.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A komisja będzie ze Szczecina, Warszawy czy Krakowa?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]A komisja będzie ze Szczecina, Warszawy czy Krakowa?
    z Wroclawia ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]A komisja będzie ze Szczecina, Warszawy czy Krakowa?
    z Wroclawia ...
    No to będzie na pewno ...niezależna:cool:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]
    z Wroclawia ...
    No to będzie na pewno ...niezależna :cool:
    [/quote] Lwosko - baciarska ... to chyba niezależna :smartass:
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok NSA z dnia 17.06.2015r, sygn. akt II GSK 1153/14, orzeka, że "zarządca nieruchomości" (podstawa prawna Ustawa o gospodarce nieruchomościami), nie mylić z "zarządcą, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art.18 ust.1 UWL", jest obowiązany posiadać umowę o zarządzanie nieruchomością, o której mowa w art.185 ust.2 UGN (w formie pisemnej pod rygorem nieważności).
    Jest to o tyle istotne, że "zarządca nieruchomości" przyjmując od WM nieruchomość wspólną w zarząd winien spełnić wymogi zawarte w UGN.

    Na wspólnocie nie spoczywa obowiązek posiadania takiej umowy, a właśnie na "zarządcy nieruchomości" (UGN), który ma zostać "zarządcą, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art.18 ust.1 UWL"
    Brak takiej umowy może skutkować nieważnością czynności podejmowanych przez podmiot zarządzający, który nie spełnił wymogu art.185 ust.2 UGN, któremu nadano rygor nieważności.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Lalunia:[/cite]Wyrok NSA z dnia 17.06.2015r, sygn. akt II GSK 1153/14, orzeka, że "zarządca nieruchomości" (podstawa prawna Ustawa o gospodarce nieruchomościami), nie mylić z "zarządcą, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art.18 ust.1 UWL", jest obowiązany posiadać umowę o zarządzanie nieruchomością, o której mowa w art.185 ust.2 UGN (w formie pisemnej pod rygorem nieważności).
    Jest to o tyle istotne, że "zarządca nieruchomości" przyjmując od WM nieruchomość wspólną w zarząd winien spełnić wymogi zawarte w UGN.
    ten zapis prawny dotyczy tylko tych wspólnot, gdzie udział większościowy w NW należy do Gminy lub Skarbu Państwa.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na jakiej podstawie tak uważasz?
    Że niby regulacja zawarta w art.185 ust.2 UGN ma być traktowany wybiórczo? Skąd to ma niby wynikać? Podaj podstawę prawną
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] Lalunia:[/cite]Na jakiej podstawie tak uważasz?
    Że niby regulacja zawarta w art.185 ust.2 UGN ma być traktowany wybiórczo? Skąd to ma niby wynikać?
    Podaj podstawę prawną
    I tu cie zaskoczę art.1.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    i wszytko jasne ...
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozostaje jeszcze art.1 ust.8 UGN
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Lalunia:[/cite]Pozostaje jeszcze art.1 ust.8 UGN
    art.1.8 działalności zawodowej, której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.
    tylko że po zniesieniu obowiązku posiadania licencji zawodowej ten punkt jest martwy.

    Podtrzymuje to co napisałem wcześniej, że UoGN dotyczy tylko wspólnot z udziałem większościowym Gminy i Skarbu Państwa.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Lalunia: Pozostaje jeszcze art.1 ust.8 UGN
    No właśnie!
    KubaP: ten zapis prawny
    (art.185 ust.2 UGN)
    dotyczy tylko tych wspólnot, gdzie udział większościowy w NW należy do Gminy lub Skarbu Państwa.
    To jest oczywista nieprawda!

    Tak było w nieaktualnej już wersji ustawy (przed zniesieniem licencji).
    Zapisy tej ustawy nie dotyczą nieruchomości "prywatnych" a więc także tych we władaniu wspólnot (właścicieli) jednakże cały dział V a więc zapis art. 185 ust.2 UoGN - dotyczy przedsiębiorców i firm zajmujących się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami, bez względu jaką nieruchomością zarządzają.
    Art. 1. 1. Ustawa określa zasady:
    8) działalności zawodowej, której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.
    Nawet właściciel domu jednorodzinnego jeżeli podpisze umowę na zarządzanie jego domem przez firmę zarządzającą to ta firma musi stosować się do zapisów tego działu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]
    KubaP: ten zapis prawny
    (art.185 ust.2 UGN)
    dotyczy tylko tych wspólnot, gdzie udział większościowy w NW należy do Gminy lub Skarbu Państwa.
    To jest oczywista nieprawda!
    [b]Art. 1.[/b] 1. [b]Ustawa określa zasady:[/b]
    1) [b][color=#00f]gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego[/color][/b];
    
    [b]Art.185[/b]. 2. Zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
    
    Tyle w temacie ....
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wykonując działność zawodową zarzadcy nieruchomości nadal trzeba spełniać wymogi ustawowe, czyli posiadać umowę w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art.185 ust.2 UGN) oraz polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z zarządzaniem nieruchomością (art.186 ust.3).

    Bez znaczenia pozostaje to, kto powierza zarząd nieruchomością takiemu zarządcy nieruchomości.
    Jeżeli zarząd powierzają właściciele lokali i ma to być zarząd nieruchomością wspólną (art.18 ust.1 UWL) to obowiązują na podstawie art.1 ust.8 UGN te same zasady co w przypadku gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art.1 ust.1 UGN.
    Wymóg umowy dotyczy zarządcy nieruchomości ze względu na regulacje w UGN, nie wspólnoty.

    Również wspólnota mieszkaniowa mogłaby podpisać umowę z zarządcą nieruchomości poprzez swój zarząd i wtedy taki zarządca nieruchomości będzie jedynie podmiotem działającym na zlecenie WM (przyjęło się nazywać taki podmiot administratorem). Tutaj również obowiązywałby wymogi UGN w zakresie umowy pomimo tego, że nie byłoby mowy o zarządzie powierzonym (art.18 ust.1 UWL)

    Ustawodawca art.1 UGN pozostawił w takiej treści i nie można mówić o martwym przepisie zawartym w ust.8, skoro jest on obowiązujący w obecnym brzmieniu UGN.
    A rozdział 3 UGN nadal reguluje działność zarządcy nieruchomości, jako działności zawodowej, choć nie wymagającej licencji.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Lalunia:
    Bez znaczenia pozostaje to, kto powierza zarząd nieruchomością takiemu zarządcy nieruchomości.
    Jeżeli zarząd powierzają właściciele lokali i ma to być zarząd nieruchomością wspólną (art.18 ust.1 UWL) to obowiązują na podstawie art.1 ust.8 UGN te same zasady co w przypadku gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art.1 ust.1 UGN.
    Wymóg umowy dotyczy zarządcy nieruchomości ze względu na regulacje w UGN, nie wspólnoty.
    Spór o pietruszkę.
    W poprzednim stanie prawnym (przed kastracją ustawy o gosp. nier.) art. 185.2 miał sens. Ale wtedy ustawa określała również warunki niezbędne dla uznania umowy za umowę o zarządzanie, ukształtowało się też orzecznictwo sądowe w tych sprawach. Teraz jedynym warunkiem jest forma pisemna.

    gecon ma rację - osoba fizyczna lub prawna, sprawująca zarząd powierzony nieruchomością wspólną, nie jest organem wspólnoty, na co zwrócił Sądowi Najwyższemu uwagę Sąd Apelacyjny w Katowicach (po tym orzeczeniu katowickiego sądu, SN zmienił swoje stanowisko w tej sprawie).

    O ile bowiem zarząd wspólnoty ma uprawnienia nadane ustawą o własności lokali (i np. kpc), o tyle zarządca z art. 18.1 ma tylko tyle uprawnień, ile mu przekażą właściciele lokali w drodze umowy powierzenia zarządu. Jeżeli umowa jest zdawkowa (najczęstszy przypadek), typu: "powierza się zarząd nieruchomością wspólną Panu / spółce ...." - to jego uprawnienia nie obejmują reprezentacji przed sądem, bo umowa milczy w kwestii udzielenia mu pełnomocnictwa w tym zakresie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite]cdn[/cite]W poprzednim stanie prawnym (przed kastracją ustawy o gosp. nier.
    No, jak już kastrują ustawy, to co mają myśleć ich autorzy , co im może grozić
    [quote][b]Art. 1.[/b] 1. Ustawa określa zasady: 
    1) [b]gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego;[/b] [/quote]
    

    [cite]cdn[/cite]Jeżeli umowa jest zdawkowa (najczęstszy przypadek), typu: "powierza się zarząd nieruchomością wspólną Panu / spółce ...."
    - nie podzielam tego poglądu, że są "zdawkowe" , bo te, które czytałem, to miały od 8 do 16 stron maszynopisu (font 12 ).

    Uważam, że wiele zapisów jest zbyt szczegółowych, co czasami paraliżuje pracę administratora przy obsłudze właściciela lokalu (np. podpisy na zaświadczeniu o niezaleganiu podpisuje Zarząd WM , zamiast przedstawiciel Administratora)
  • Opcje
    dizmadizma Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biurokracja znacznie wydłuża okres załatwienia jakichkolwiek spraw
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @dizma
    zapominiałeś dodać: howk !!!
    Sorry, ale stwierdzenie bardzo arbitralne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] dizma:[/cite]Biurokracja znacznie wydłuża okres załatwienia jakichkolwiek spraw
    to zależy od punktu siedzenia ...
    wielu tu, na forum, jest takich, co mają etykietkę członka Zarządu i chce mieć władzę we wspólnocie, stąd te szczegółowe zapisy w umowach o administrowanie ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.