Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthoradvocem
  • CommentTime11-12-2015
   
  Witam

  Posiadam udział w hali garażowej, w której wyznaczona 124 stanowiska postojowe. Poszczególne stanowiska Rózią się wymiarami w sposób dość istotny, te najmniejsze ( a tych jest zdecydowana większość ) maja 2,7m szerokość, ale jest też kilka których szerokość wynosi nieco ponad 4 m ( a nie są to stanowiska przeznaczone dla inwalidów, tylko "normalne" stanowiska postojowe). Na "szerokim" stanowisku przy odrobinie chęci można zaparkować dwa pojazdy i niektórzy użytkownicy tychże stanowisk tak właśnie robią. Nie jest to może wygodne ale praktykowane.
  Zgodnie z aktem notarialnym przysługuje mi prawo do wyłącznego korzystania ze stanowiska oznaczonego numerem X. Niestety "moje" stanowisko należy do tych najmniejszych i z biedą mieści jeden pojazd. Koszty utrzymania hali garażowej dzielone są proporcjonalnie do udziału we współwłasności czyli najprościej rzecz ujmując jeden udział jedno stanowisko.
  Czy w takiej sytuacji można dzielić koszty utrzymania hali garażowej nie proporcjonalnie do udziałów tylko w proporcji do rzeczywistej powierzchni stanowisk postojowych?
  Teraz wyglada to tak że parkując jeden samochód płacę tyle samo co ktoś kto spokojnie parkuje dwa na jednym miejscu postojowym.


  pozdrawiam
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime11-12-2015
   
  Koszty utrzymania hali garażowej dzielone są proporcjonalnie do udziału we współwłasności czyli najprościej rzecz ujmując jeden udział jedno stanowisko.
  To są dwa odrębne sposoby ponoszenia kosztów.
  Jeżeli według udziałów (czyli proporcjonalnie do wielkości powierzchni - metrów) to nie mogą być ponoszone po równo czyli jeden udział - jedno stanowisko. Jedno wyklucza drugie.

  Czy w takiej sytuacji można dzielić koszty utrzymania hali garażowej nie proporcjonalnie do udziałów tylko w proporcji do rzeczywistej powierzchni stanowisk postojowych?
  Dokładnie tak powinny być ponoszone koszty - według udziałów czyli w proporcji do rzeczywistej powierzchni, bo udział to przecież nic innego jak właśnie proporcja powierzchni.

  Teraz wyglada to tak że parkując jeden samochód płacę tyle samo co ktoś kto spokojnie parkuje dwa na jednym miejscu postojowym.
  - jeżeli tak jest, tzn. wszyscy właściciele miejsc parkingowych płacą po równo mimo różnych wielkości (metrów) danego miejsca postojowego - to jest to niezgodne z prawem.
  •  
   CommentAuthorPiotrek
  • CommentTime11-12-2015
   
  gecon:
  Teraz wyglada to tak że parkując jeden samochód płacę tyle samo co ktoś kto spokojnie parkuje dwa na jednym miejscu postojowym.
  - jeżeli tak jest, tzn. wszyscy właściciele miejsc parkingowych płacą po równo mimo różnych wielkości (metrów) danego miejsca postojowego - to jest to niezgodne z prawem.

  Wszystko zależy od tego jaki status ma hala garażowa.
  Jeżeli jest to część nieruchomości wspólnej, to masz rację.

  Jeżeli jest to odrębny lokal, to niekoniecznie - ustawa nie reguluje sposobu podziału kosztów w takim przypadku - zależy jak sobie to ustalą (współ)właściciele.
  •  
   CommentAuthorLalunia
  • CommentTime11-12-2015
   
  Z tego co piszesz advocem to posiadasz udział w hali garażowej, czyli jesteś współwłaścicielem tej hali.
  Zgodnie z Art. 207 k.c. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
  Zatem ponoszone wydatki na utrzymanie całej hali garażowej winny być dzielone w stosunku do posiadanego udziału.
  Podział do korzystania (quoad usum) pozwala na wyłączne korzystanie z miejsca postojowego, niemniej jednak nie ogranicza prawa własności w stosunku do posiadanego udziału. Owszem, wydaje się, że właściciele tych większych miejsc korzystają w większym zakresie, ale przysługuje im takie samo prawo własności wg posiadanego udziału. Nie ma podstaw do zwiększenia opłat za takie korzystanie. Podstawą obciążeń jest stan własności, nie sposób korzystania.
  •  
   CommentAuthoradvocem
  • CommentTime11-12-2015
   
  Może doprecyzuję troszkę.

  Hala garażowa jest odrębną nieruchomością, posiada własna księgę wieczystą.

  Każdy kto chciał kupić miejsce postojowe nabywał od dewelopera udział w nieruchomości w takiej samej wielkości tzn. kupując jedno miejsce nabywało się 1/124 części nieruchomości przypisanej do hali. Jednocześnie w akcie notarialnym wskazane było konkretne miejsce z którego może korzystać nabywca z zaznaczeniem tego miejsca na mapce i podaniem jego numeru. Deweloper w żaden sposób nie określił wymiarów miejsc postojowych. Oznaczył je jedynie liniami i stosowną numeracją. Wyszło mu jak wyszło, w sumie trzy rożne szerokości co chyba po części wynika z konstrukcji budynku.
  Kupując udział w garażu można było sobie wybrać miejsce z puli tych "nie zajętych".
  •  
   CommentAuthorLalunia
  • CommentTime11-12-2015
   
  Dokładnie tak, na tym polega współwłasność.
  Nabyłeś udział w odrębnej nieruchomości lokalowej. Dodatkowo, w umowie sprzedaży "umówiliście się", że przysługuje Ci prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego oznaczonego numerem. Bez umowy do korzystania z konkretnego miejsca postojowego też byłbyś współwłaścicielem lokalu i byłbyś obowiązany ponosić wydatki z tego tytułu.
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime11-12-2015 zmieniony
   
  "Hala garażowa jest odrębną nieruchomością, posiada własna księgę wieczystą"
  advocem - najważniejszy jest zapis notarialny. To, że ktoś źle pomalował linie na podłodze nie ma żadnego znaczenia dla wysokości opłat.
  Jedyna rada to poprawienie malowania.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime11-12-2015
   
  A jeżeli hala jest częścią wspólna nieruchomości i wszyscy wyłączni użytkownicy miejsc parkingowych płacą po równo mimo różnych powierzchni tych miejsc - to jest to niezgodne z prawem?

  Jeżeli jest niezgodne to wynika to z konkretnego przepisu czy z szerszej interpretacji?
  •  
   CommentAuthorLalunia
  • CommentTime11-12-2015 zmieniony
   
  Jeżeli doszłoby do podziału do korzystania z nieruchomości wspólnej zatem WM nie może generować wydatków z tym związanych, bo wtedy korzystający utrzymuje tę część w należytym stanie.
  Dobrym przykładem są balkony, które obecnie są uznawane za NW z podziałem do korzystania (WM na nich nie sprząta, nie remontuje i inne). Podział do korzystania z NW musiałby zostać uwzględniony we wszystkich aktach notarialnych. I bez znaczenia byłoby, czy ktoś ma większe miejsce postojowe czy mniejsze, czy też większy czy mniejszy balkon.
  Z lokalem garażowym jest tak samo, ale problem polega na tym, że wydatki na utrzymanie tego lokalu nie są wydatkami na utrzymanie miejsc postojowych lecz na utrzymanie całego garażu (oświetlenie, sprzątanie komunikacji, konserwacja bram itp.) czyli tych niepodzielonych do korzystania. Moża byłoby pokusić się o szczegółowe rozliczenie wydatków na mycie maszynowe powierzchni z uwzględnieniem powierzchni podzielonych (wydatek korzystającego)i niepodzielonych (wydatek współwłaścicieli) ale wtedy należałoby dać zlecenie na wykonanie sprzątania tego wydzielonego miejsca postojowego. Wydaje się to jednak mało korzystne, gdyż to nie ten wydatek generuje największe koszty (zapewne jest to energia elektryczna i konserwacja bram, czyli wspólne)
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-12-2015 zmieniony
   
  advocem:Posiadam udział w hali garażowej, w której wyznaczona 124 stanowiska postojowe.
  Zgodnie z aktem notarialnym przysługuje mi prawo do wyłącznego korzystania ze stanowiska oznaczonego numerem X.

  nic nie napisałaś czy z tym MP jest związany udział w NW.

  Czy masz może udział w udziale związanym z tym garażem jako odrębnym lokalem.?

  Czy może masz udział we współwłasności w częściach równych?

  Czy jest ustanowiona służebność przechodu i przejazdu w garażu wielostanowiskowym.?

  W zależności i co jest zapisane w AN takie są warunki uczestniczenia w kosztach utrzymania garażu wielostanowiskowego oraz utrzymania części wspólnej. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego