Za małe drzwi wejściowe do budynku ...

NajemcaNajemca Użytkownik
Witam mieszkam w Bloku 2 piętrowym dwu klatkowym na jedną klatkę przypada 8 mieszkań .Problem polega na tym że wspólnota wymieniła drzwi wejściowe do bloku które mają mniej niż 80 cm .Zgłaszałem im ten problem ale bez skutecznie .Więc się chcę zapytać kto jest wstanie zmusić wspólnotę do wymiany tych drzwi na większe .Czy straż pożarna czy prawo budowlane ma takie prawo Pozdrawiam .

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pogadaj jeszcze raz z sąsiadami wskazując przepisy:


    § 62. 1. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.

    § 240. 1. Drzwi wieloskrzydłowe, stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia oraz na drodze ewakuacyjnej, powinny mieć co najmniej jedno, nieblokowane skrzydło drzwiowe o szerokości nie mniejszej niż 0,9 m.

    (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    Najemca: kto jest wstanie zmusić wspólnotę do wymiany tych drzwi na większe
    Jakie powinny być te drzwi masz podane wyżej, chociaż w tym samym rozporządzeniu jest też:
    § 75
    1. Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
    Zwróć uwagę, że wszędzie pisze "powinny" co nie oznacza, że "muszą".
    No można by powalczyć o te 10 cm (nawet w PINB) ale brak argumentów, bo wózek inwalidzki też się mieści w takich drzwiach.
    Jeżeli jesteś najemcą (jak wynika z nicku) w tej wspólnocie to Twoja walka może zakończyć się tym, że zapewne otrzymasz wypowiedzenie najmu.
  • Opcje
    NajemcaNajemca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam i dziękuje za zainteresowanie się tematem Najemca to tylko taki nick jestem właścicielem mieszkania od 15 lat w tym bloku ale te drzwi to porażka do mieszkania mam drzwi 90 cm .Przepisy przepisami tylko kto teraz zapłaci za to że koleś z wspólnoty nie umie liczyć i zamówił mniejsze drzwi jak te co były zamontowane .Jestem ciekaw jak do tego mają się przepisy przeciw pożarowe .Pozdrawiam
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    gecon:
    w tym samym rozporządzeniu jest też: Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m
    Owszem, jest tak napisane, ale Najemcy chodzi o drzwi wejściowe do budynku, a nie o drzwi do pomieszczeń, dlatego do tych drzwi nie ma zastosowania paragraf 75, lecz ten przytoczony przez Trader.
    gecon:
    Zwróć uwagę, że wszędzie pisze "powinny" co nie oznacza, że "muszą".
    Niestety, "powinny" oznacza, że muszą. "Powinność" w świetle przepisów oznacza obowiązek, a nie zalecenie, czy sugestię. Akurat tutaj jest rozbieżność pomiędzy znaczeniem potocznym słowa "powinny" i tym w świetle przepisów.

    Należy zwrócić uwagę, że wspomniana szerokość 0,9 m ma być osiągnięta w świetle ościeżnicy, a nie np. w świetle otworu w przegrodzie budowlanej.

    Sprawa jest prosta i czysta. Wystarczy wniosek do PINB o wszczęcie postępowania, o ile rozmowa nie przyniesie rezultatu.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem ciekaw jak do tego mają się przepisy przeciw pożarowe .
    tak jak wyżej gdzie jest mowa o drogach ewakuacyjnych - patrz § 240. 1. wyżej.
    Ten przepis jest wystarczającym argumentem.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najemca:
    kto teraz zapłaci za to że koleś z wspólnoty nie umie liczyć i zamówił mniejsze drzwi jak te co były zamontowane
    Zapłaci koleś ze wspólnoty, co nie umie liczyć. Proste. Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 02.02.16 14:28
    Dobra praktyka nakazuje, aby zostawić ekipie remontowej to, co należy do ekipy remontowej. Wtedy wspólnota nie ma problemu. Jeśli wykonawca coś sobie źle wymierzył, to już jego problem. No, ale od czasu do czasu, w tej czy tamtej wspólnocie, musi się znaleźć jakiś najmądrzejszy, który się zna na wszystkim i on będzie decydował, jakie mają być drzwi. I problem już nie jest wykonawcy, tylko wspólnoty, a wykonawca kasuje podwójnie i jest zadowolony.
  • Opcje
    NajemcaNajemca Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    Witam i jeszcze raz dziękuje za pomoc a więc znalazłem numer do PINB i mam pytanie czy załatwię tą sprawę przez telefon czy muszę się osobiście stawić w starostwie może są jakieś wnioski do pobrania aby je wypełnić i wysłać drogą elektroniczna mam zdjęcia tych drzwi wstawiłbym na forum ale tu chyba niema takiej możliwości Jutro rano zadzwonię do inspektoratu . Dodam tylko tyle że sąsiadka dziś miała problem z wniesieniem lodówki przez te drzwi musieli ją rozpakować na chodniku i tak poocierali ręce wnosząc ją .Pozdrawiam
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najemca: Jutro rano zadzwonię do inspektoratu
    I tego się trzymajmy. Pozdr.
  • Opcje
    wm29awm29a Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę również, że PINB będzie odpowiednią jednostką w tej sprawie. Z ciekawości jutro zmierzę swoje :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.