wpłaty Gminy na F.R

drag123drag123 Użytkownik
edytowano lutego 2017 w O Forum
W wspólnocie są nadal mieszkania komunalne - czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy? Jakaś wykładnia prawna & będę wdzięczny.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 15.1. uowl.: "Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca".

    Oprócz pokrywania normalnych, bieżących kosztów eksploatacyjnych budynku i poszczególnych lokali, właściciele lokali, chcąc utrzymać nieruchomość w odpowiedniej kondycji, powinni przewidywać koszty większych napraw lub remontów nieruchomości wspólnej. Narzędziem stosowanym w tym procesie jest budżet remontowy oraz tworzony (uchwała ) na jego podstawie przez wspólnotę mieszkaniową fundusz remontowy .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] drag123:[/cite]W wspólnocie są nadal mieszkania komunalne - czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy?
    Jakaś wykładnia prawna & będę wdzięczny.

    Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i ma obowiązek wpłaty na bieżąco zaliczki na FR. chyba, że ...

    jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.

    Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/3051/gmina-a-fundusz-remontowy-cd/

    http://www.rp.pl/artykul/80112-Czy-gmina-musi-placic-zaliczki-na-fundusz-remontowy.html#ap-2
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i ma obowiązek wpłaty na bieżąco zaliczki na FR. chyba, że ...
    jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
    Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.

    Znam miasta w której faktycznie były takie uchwały. Oczywiście jest to rażąco niezgodne z UoWL. Gmina, w której wiem, że tak się dzieje przegrywa w sądach ze wspólnotami w pierwszej instancji. Jestem pewien, że taką uchwałę niczego nieświadomym właścicielom w danej wspólnocie podsuwał do głosowania gminny administrator.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drm:[/cite]Znam miasta w której faktycznie były takie uchwały.
    Oczywiście jest to rażąco niezgodne z UoWL. Gmina, w której wiem, że tak się dzieje przegrywa w sądach ze wspólnotami w pierwszej instancji. Jestem pewien, że taką uchwałę niczego nieświadomym właścicielom w danej wspólnocie podsuwał do głosowania gminny administrator.
    nie jest to do końca prawdą.

    Np w przypadku funduszu remontowego gdy WM rozpoczyna zaplanowane remonty , Gmina ma obowiązek wpłacić na konto WM przypadająca część inaczej poddaje się egzekucji komorniczej tak mają zapisane w tej uchwale związanej ze zwolnieniem z bieżących płatności zaliczek na FR.
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP, przecież to już nawet nie jest niezgodne z UoWL, toż to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. To może w mojej wspólnocie zaproponuję, żeby nie płaciła zaliczek na fundusz remontowy, gmina, ja i mój sąsiad którego lubię, a reszta ma płacić? Przegłosujemy to. I według Ciebie będzie wszystko OK?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drm: Przecież to już nawet nie jest niezgodne z UoWL, toż to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem
    Zdrowy rozsądek się tutaj nie liczy, liczy się mętna woda, w której łatwo łowić... "raki" :bigsmile:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    drag123: czy właściciel Gmina jest zobowiązana wpłacać ze Swoich lokali z otrzymywanych wpłat z czynszu wpłacać na konto Wspólnoty kwoty na Fundusz remontowy?
    Oczywiście, że tak - to obowiązek ustawowy.
    KubaP: chyba, że ...
    jest uchwała właścicieli lokali, że Gmina będzie pokrywać koszty wydatkowane na remonty części wspólnych po ich rozliczeniu.
    Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty.
    To jest stwierdzenie wymyślone, niezgodne z prawem.
    (...)
    Żadna uchwała właścicieli nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy.
    A zapis UoWL mówi jednoznacznie, że:
    Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
    Gmina jako właściciel lokali niewyodrębnionych we wspólnocie jest takim samym właścicielem jak każdy inny i ma obowiązek zaliczki na koszty zarządu (a takimi są też zaliczki na remonty, FR) co miesiąc wpłacać.
    Jest bogate, jednolite orzecznictwo na ten temat, jak chociażby:
    "Wskazać natomiast w tym miejscu należy, że przyjęta zasada równego traktowania Gminy W. z pozostałymi członkami wspólnoty stanowi, jak wskazała strona pozwana, przywrócenie symetrii obowiązków właścicieli lokali. To po pierwsze. Po drugie nie sposób nie dostrzec, że prawidłowe zarządzanie nieruchomością wspólną w zakresie gromadzenia środków na funduszu remontowych wymaga, ażeby wspólnota dysponowała odpowiednią ilością środków pieniężnych w sytuacji, kiedy zaistnieje konieczność ich wydatkowania w związku z remontem czy innymi zdarzeniami. Przyjęcie zasady, że jeden z członków wspólnoty i to ten, któremu przysługuje ponad 60 % udział w nieruchomości wspólnej będzie zwracał poniesione już koszty remontów może doprowadzić do sytuacji, w której wspólnota nie będzie dysponowała odpowiednia ilością środków pieniężnych. Nie istnieją też, w ocenie Sądu, żadne okoliczności przemawiające za swoistego rodzaju czasowym kredytowaniem jednego z członków wspólnoty przez pozostałych członków. - I C 708/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu z 2014-07-11
    http://orzeczenia.wroclaw.so.gov.pl/content/$N/155025000000503_I_C_000708_2014_Uz_2014-08-13_001
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Podstaw prawna: Uchwały danej wspólnoty
    Kasander: Żadna uchwała właścicieli nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy.
    Też tak sądzę, że żadna UCHWAŁA właścicieli lokali, nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] drm:[/cite]KubaP, przecież to już nawet nie jest niezgodne z UoWL, toż to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem.
    "zdrowym rozsądkiem" nie napełnisz żołądka, gmina jako "budżetowiec" działa na innych zasadach finansowych niż ty i twój ulubiony sąsiad ... dlatego Wspólnota może, ale nie musi, traktować Gminę na innych zasadach niż ciebie i twojego ulubionego sąsiada.

    FR to fundusz celowy i wspólnota może go traktować inaczej niż zaliczki na eksploatację lokalu czy utrzymanie części wspólnych (Art. 15. 1. UoWL), tak więc straszenie kogokolwiek bzdetami istnieje tylko w świecie wirtualnym.
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Na najbliższym zebraniu wspólnoty zaproponuję, żeby gmina za nic nie płaciła. W końcu to "budżetowiec" i działa na innych zasadach. Jak ktoś będzie protestował to powiem mu: Wspólnota może, ale nie musi, traktować Gminę na innych zasadach niż Ciebie. A jak ktoś się oburzy i zapyta? Jaka jest tego podstawa prawna, co z UoWL?! Odpowiem: "Podstawa prawna: uchwała wspólnoty" I wszystko stanie się jasne.

    Taki jest twój tok rozumowania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] drm:[/cite]Na najbliższym zebraniu wspólnoty zaproponuję, żeby gmina za nic nie płaciła. W końcu to "budżetowiec" i działa na innych zasadach.
    (...) jak nie wiesz czym jest fundusz celowy, zaliczka eksploatacyjna czy zaliczka na utrzymanie części wspólnych.

    [cite] elan124:[/cite]Też tak sądzę, że żadna UCHWAŁA właścicieli lokali, nie ma prawa zmieniać zapisów ustawy o własności lokali.
    a który to zapis UoWL zmienia uchwała właścicielei lokali ? oświeć nas

    Przypomnę, że mowa jest o uchwalę zwalniającej Gminę z bieżących wpłat na FR (fundusz celowy)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    mowa jest o uchwalę zwalniającej Gminę z bieżących wpłat na FR
    Mowa jest o niezgodnej z prawem uchwale zwalniającej jednego z właścicieli (gminę) z wpłat zaliczek na koszty zarządu.
    FR obojętnie jak by nie był nazywany (nawet celowy) - jest częścią składową kosztów zarządu - zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej.
    Przepis ustawowy jest w tej kwestii jednoznaczny:
    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    (...)
    "Na koniec należy wskazać, że przepisy powołanej ustawy zezwalają na tworzenie funduszu na ponoszenie kosztów, o jakich mowa w art. 13 ust. 2 tej ustawy. Środki z tego funduszu mają na celu jedynie pokrycie wydatków niezbędnych dla zachowania substancji i prawidłowego funkcjonowania nieruchomości. Tworzenie takiego funduszu nie jest jednak obowiązkowe. Nie może on służyć pokrywaniu wydatków na inne cele, w szczególności cele inwestycyjne" - Wyrok z Dnia 18 grudnia 2007 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - Wydział I Cywilny w Sygn.- Akt I ACa 1226/07.
    "Należy jednak mieć na względzie, że uprawnienia „prawotwórcze" wspólnoty mieszkaniowej nie są oczywiście nieograniczone, mimo braku regulacji ustawowych w zakresie tworzenia funduszu remontowego trzeba respektować obowiązujące przepisy, w szczególności dotyczące zakresu działalności wspólnoty mieszkaniowej, który dotyczy wyłącznie zarządu nieruchomością wspólną." - Portal Informacyjny Zarządca
    "Właściciele lokali mogą, celem pokrycia kosztów remontów nieruchomości wspólnej, wyodrębnić fundusz remontowy, jego „wyodrębnienie nie jest obligatoryjne i zależy od woli członków wspólnoty, wymaga podjęcia uchwały, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu (art. 22 ust. 3 pkt. 3 „ - cyt. z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 maja 2006 roku, sygnatura I Aca 290/06).
    „Fundusz remontowy" to w rzeczywistości część składowa kosztów zarządu, ściśle zaliczki na remonty nieruchomości wspólnej, którą w szczególny sposób się wyodrębnia, a to poprzez odmienne nazewnictwo ( „fundusz remontowy") czy sposób jej księgowania - zwykle tworzy się odrębne konto księgowe, niekiedy środki gromadzi na osobnym rachunku bankowym. Zwykle tylko do takich kwestii ograniczają się wspólnoty mieszkaniowe w swoich uchwałach, oczywiście podają w nich jeszcze wysokość miesięcznej opłaty na poczet tego funduszu.
    Charakter wpłat na fundusz remontowy wydaje się być zdeterminowany przez ustawę o własności lokali. W art. 15, ustawy ustawodawca jednoznacznie określił, że właściciele lokali „na pokrycie kosztów zarządu uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca". Przepisy ustawy o własności lokali są bezwzględnie obowiązujące, co oznacza, że właściciele nie mogą, w drodze uchwały podjętej większością głosów dowolnie określać swoich uprawnień i obowiązków . Tak jak wspólnota nie ma możliwości zmienić terminu płatności zaliczek, tak nie może, np. obniżyć obciążeń niektórych właścicieli z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej (może je natomiast zwiększyć w przypadku lokali użytkowych na podstawie art. 12, ust. 3, por. wyrok Sądu Najwyższego, II CK 98/2004). - http://www.zarzadca.pl/content/view/493/32/
    Nie istnieją też, w ocenie Sądu, żadne okoliczności przemawiające za swoistego rodzaju czasowym kredytowaniem jednego z członków wspólnoty przez pozostałych członków. - I C 708/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy we Wrocławiu z 2014-07-11
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I coś nam tutaj KubaP zamilkł. Czy KubaP przyznał kiedykolwiek, że się po prostu pomylił? :)
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I coś nam tutaj KubaP zamilkł.
    On nie tyle zamilkł, bo produkował się tu dalej, ale z braku argumentów tylko w swoim stylu a z racji że jest to styl agresywny i tradycyjnie nie na temat wątku - zostały jego odzywki wykasowane przez Admina.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] drm:[/cite]I coś nam tutaj KubaP zamilkł.
    Czy KubaP przyznał kiedykolwiek, że się po prostu pomylił? :bigsmile:
    Ja podtrzymuję swoje stanowisko . Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią .
    Jeszcze raz powtórzę :
    Właściciele lokali mogą - uchwałą- (ale nie muszą) zwolnić Gminę z bieżących wpłat na fundusz celowy, jakim jest fundusz remontowy. Gmina jest zobligowana dokonać jednorazowej wpłaty po rozliczeniu kosztów zakwalifikowanych na fundusz remontowy,
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    KubaP: Właściciele lokali mogą - uchwałą
    zmienić cały... świat a rozpocząć od zmiany (oczywiście uchwałą) stron świata. Najlepiej zamienić stronę północną na południową i odwrotnie ! :tooth:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] KubaP:[/cite]Właściciele lokali mogą - uchwałą- (ale nie muszą) zwolnić Gminę z bieżących wpłat na fundusz celowy, jakim jest fundusz remontowy. Gmina jest zobligowana dokonać jednorazowej wpłaty po rozliczeniu kosztów zakwalifikowanych na fundusz remontowy,
    Kubuś, jesteś nielogiczny. :confused:

    Najpierw trzeba płacić, czyli ponosić określone koszty.
    Następnie te koszty należy analizować i... to nie ma nic wspólnego z analem. "Należy" oznacza bezwzględną konieczność aktywności umysłowej, by nie naruszyć ciągłości i kondycji finansowej.
    Potem koszty należy rozliczyć.
    A w międzyczasie analizy i rozliczenia kosztów konieczna jest również kalkulacja nowej zaliczki, by było czym płacić kolejne, planowane i te nie zawsze dające się zaplanować, wydatki.
    To jest jak wąż Ouroboros. :tooth:
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    Ja podtrzymuję swoje stanowisko. Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią.
    KubaP przyznaj, pracujesz w jakieś gminnej spółce z.o.o gdzie zarządzają/administrują wspólnotami, lub co gorsza gminnym zakładzie budżetowym. Tylko tam słyszę takie lub podobne filozofowanie, które z prawem nie ma nic wspólnego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] drm:[/cite]KubaP przyznaj,
    co bym nie napisał to i tak już "wyrok" został wydany
    [cite] drm:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    Ja podtrzymuję swoje stanowisko. Wyrwane fragmenty z orzeczeń sądowych nic nie zmienią.
    KubaP przyznaj, pracujesz w jakieś gminnej spółce z.o.o gdzie zarządzają/administrują wspólnotami, lub co gorsza gminnym zakładzie budżetowym.
    a co to ma wspólnego z tematem wątku? czy ty pracujesz Ośrodku Pomocy Społecznej Uciśnionym przez System Właścicielom Lokali ? (taki p. Śpiewak czy Guzioł warszawski), czy stowarzyszeniu poszkodowanym w zderzeniu urzędnikami Gminy?
    [cite] drm:[/cite] Tylko tam słyszę takie lub podobne filozofowanie,
    czy tobie, nie przyszło do głowy, aby poszukać odpowiedzi w środowiskach opiniotwórczych z autorytetami, a nie na forum?
    [cite]Haneczka[/cite]Następnie te koszty należy analizować i... to nie ma nic wspólnego z analem.
    "Należy" oznacza bezwzględną konieczność aktywności umysłowej, by nie naruszyć ciągłości i kondycji finansowej.
    tyle słów , a wystarczyło napisać, że trzeba być roztropnym w takim działaniu?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] KubaP:[/cite] tyle słów ,
    Masz rację. Zapomniałam, że do Ciebie należy zwracać się monosylabami, albo ... obrazkami.
    [cite] KubaP:[/cite] a wystarczyło napisać, że trzeba być roztropnym w takim działaniu?
    Mam wątpliwości, czy rozumiesz sens tego słowa.
    Poza tym, nie pisuję tu do Ciebie indywidualnie, więc nie traktuj tego jako jakiegoś specjalnego wyróżnienia.

    W podsumowaniu, specjalnie dla Ciebie:
    :cactus1: :cactus2: :cactus1:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Haneczka[/cite]Zapomniałam, że do Ciebie należy zwracać się monosylabami, albo ... obrazkami.
    lubisz te gierki na forum , nie? :rose:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite]Haneczka[/cite]Zapomniałam, że do Ciebie należy zwracać się monosylabami, albo ... obrazkami.
    lubisz te gierki na forum , nie? :rose:
    No.

    :cactus2: :cactus1: :cactus2:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.