Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, KubaP, azygnerski, koziorozka, alamakota, t66, man, Jaromir, alim, tajfun, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam
  Potrzebuję porady i pomocy z Waszej strony,od 2 lat mam problem z oparami grilowanych burgerów, które znajdują się pod moim mieszkaniem (duża wspólnota mieszkaniowa,lokal gastronomiczny właściciel prywatny który podnajmuje najemcy).Drzwi od lokalu są otwarte cały czas od momentu otwarcia lokalu kwiecień 2015 a więc nie ma mowy aby okna u mnie były normalnie otwarte ponieważ zasysane są opary do domu,oczywiście woli rozwiązania problemu nie ma.Dodatkowo rok trwała walka o to aby został uszczelniony przewód wentylacyjny wkładem kominowym(wszyscy mają oddzielne przewody wentylacyjne) gdyż opary wydobywały się tym przewodem do domu bez względu czy okna były otwarte czy zamknięte( ciekawostką jest to że po mojej interwencji w sanepidzie i następnie w nadzorze budowlanym zlecono pilnie uszczelnienie tego przewodu wentylacyjnego,wspólnota mieszkaniowa nie "poczuwała się" do załatwienia tego problemu tylko winę przelała na właściciela lokalu pod nami,nadzór stwierdził że wspólnota ewidentnie jest zobligowania do wykonania tych prac już w momencie sygnału od lokatora,opary już nie wydostają się z wentylacji po interwencji nadzoru i uszczelnieniu.Zostają mi jeszcze otwarte drzwi lokalu gastronomicznego,i tu pytanie zasadnicze,czy wspólnota mieszkaniowa jest zobligowana do pomocy lokatorowi w tym temacie (problem ten dotyczy kilkoro mieszkań) i czy w swoich zwykłych czynnościach może podać właściciela do sądu o zaniechanie imisji.Pozdrawiam i proszę o pomoc
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-06-2017 zmieniony
   
  sasiad123:Zostają mi jeszcze otwarte drzwi lokalu gastronomicznego,i tu pytanie zasadnicze,czy wspólnota mieszkaniowa jest zobligowana do pomocy lokatorowi w tym temacie (problem ten dotyczy kilkoro mieszkań) i czy w swoich zwykłych czynnościach może podać właściciela do sądu o zaniechanie imisji.
  Pozdrawiam i proszę o pomoc
  mógłbym skwitować "widziały gały co i gdzie kupowały" ...

  Art. 16. 1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
  2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
  UoWL ; UoGN ;
 2. tu nie chodzi o to że zabraniam komuś robić biznes,tu chodzi o to że nie da się normalnie funcjonować w swoim domu.
  cyt.mógłbym skwitować "widziały gały co i gdzie kupowały" ... (a czy lokator który mieszka na 2,5 7 piętrze też widział co kupuje czy jemu także można tak odpisać ....prawo nie określa miejsca i wygody zamieszkania) ale dziękuję za odpowiedź

  Nowy doklejony: 26.06.17 14:06
  a tak konkretnie czy działania wspólnoty mieszkaniowej w trybie procesu kodeksu postępowania cywilnego nie jest przypadkiem działaniem wykraczającym poza obowiązki zwykłego zarządu i czy do tego wspólnota nie potrzebuje zgody wszystkich członków na podstawie uchwały? (komentarze w stylu widziały gały co brały uważam że może być to dobry wątek, ale nie na tym forum)
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-06-2017 zmieniony
   
  Weź poczytaj sobie ustawę o własności lokali zanim zadasz kolejne pytanie .
  Ja kupując lokal, nad lokalami użytkowymi, zapisał bym w AN ograniczenie ci do charakteru usług. - bez gastronomi lub nie kupował , bo stan techniczny na to nie pozwala , małe przekroje wentylacyjne , wyziewy , ect.


  sasiad123:(a czy lokator który mieszka na 2,5 7 piętrze też widział co kupuje czy jemu także można tak odpisać ....
  prawo nie określa miejsca i wygody zamieszkania)
  (komentarze w stylu widziały gały co brały uważam że może być to dobry wątek, ale nie na tym forum)

  Tak, to dotyczy wszystkich w pionie .
  każda uchwała w dużej wspólnocie podejmowana jest większością UoWL ; UoGN ;
 3. nie za bardzo się rozumiemy:)komentarz o pionach dodałem ponieważ tam także wydobywały się zapachy oparów z wentylacji i odpowiedziałem tym na pana komentarz cytuję "mógłbym skwitować "widziały gały co i gdzie kupowały" ...
  1.jestem inicjatorem kilku uchwał więc nie będę czytał już ustawy kolejny raz:)
  2.chodzi mi tylko o to że chcę wystąpić do wspólnoty o zainicjowanie procesu karnego w naszym problemie,ale nie jestem pewien czy wspólnota może "od tak" ruszyć,i czy nie będzie do tego potrzebna przypadkiem zgoda większości właścicieli ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-06-2017 zmieniony
   
  sasiad123:nie za bardzo się rozumiemy :bigsmile: komentarz o pionach dodałem ponieważ tam także wydobywały się zapachy oparów z wentylacji i odpowiedziałem tym na pana komentarz cytuję "mógłbym skwitować "widziały gały co i gdzie kupowały" ...
  1.jestem inicjatorem kilku uchwał więc nie będę czytał już ustawy kolejny raz :bigsmile:
  to nie świadczy, że jesteś obeznany z nią, jak zadajesz tak proste pytania , poniżej


  sasiad123:2.chodzi mi tylko o to że chcę wystąpić do wspólnoty o zainicjowanie procesu karnego w naszym problemie,ale nie jestem pewien
  czy wspólnota może "od tak" ruszyć,i czy nie będzie do tego potrzebna przypadkiem zgoda większości właścicieli ?
  czytać nie chcesz ustawy, a tam jest napisane, że "większością" a nie wszyscy zapadają uchwały właścicieli lokali , i tak można wkoło Macieju ...

  Z ustawy o własności lokali (UoWL)
  Art. 16. 1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
  2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
  UoWL ; UoGN ;
 4. panie Kubo szanowny:) CZY ZARZĄD WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ MUSI W TYM PRZYPADKU WYJŚĆ Z UCHWAŁĄ DO WŁAŚCICIELI ABY WEJŚĆ NA DROGĘ SĄDOWĄ, CZY MOŻE DZIAŁAĆ NA MOCY NADANEGO PRAWA I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ W TYM TEMACIE OD RAZU ?

  Nowy doklejony: 26.06.17 14:53
  może wcześniej źle napisałem
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-06-2017 zmieniony
   
  sasiad123:panie Kubo szanowny:)
  CZY ZARZĄD WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ MUSI W TYM PRZYPADKU WYJŚĆ Z UCHWAŁĄ DO WŁAŚCICIELI ABY WEJŚĆ NA DROGĘ SĄDOWĄ,
  CZY MOŻE DZIAŁAĆ NA MOCY NADANEGO PRAWA I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ W TYM TEMACIE OD RAZU ?


  Chopie ...nie krzycz tak! . http://www.zarzadca.eu/wiki/regulamin
  Najpierw uchwała właścicieli lokali na podstawie twardych dowodów, a potem Sąd

  Czy Ty uważasz, że sprzedaż lokal to czynność zwykła Zarządu? :shocked:
  Zarząd zajmuje się tylko częściami wspólnymi tak wynika z ustawy o własności lokali

  Z uchwałą nie musi Zarząd, ale może zainteresowany właściciel lokalu (przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali) . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime26-06-2017 zmieniony
   
  sasiad123:czy wspólnota mieszkaniowa jest zobligowana do pomocy lokatorowi w tym temacie(problem ten dotyczy kilkoro mieszkań) i czy w swoich zwykłych czynnościach może podać właściciela do sądu o zaniechanie imisji.

  Wszystko zależy od tego jaki macie zarząd wspólnoty. Czy będzie chciał się w to zaangażować, czy też nie. Gdyby chciał to może, a nawet... powinien, skoro wypełnia swoje obowiązki zgodnie z ustawą. Pytanie: jak zmusić zarząd do właściwej reakcji?
  Spektakl przed sądem to nadzieja, ale... wiesz, co czasem mówią o nadziei... że to matka głupich, a potem dodają, że.. każdą matkę trzeba kochać. Tak więc, zanim pójdziesz do sądu postaraj się wykorzystać inne możliwości, ponieważ, choć sąd dużo może, to czasem ( ?) nie pomoże.
  Zacznij od pisma (za potwierdzeniem odbioru) do zarządu/administratora/zarządcy. A jeśli tych właścicieli, którym przeszkadza swąd wydobywający się z jadłodajni jest więcej - napiszcie pismo wspólnie i wszyscy się pod nim podpiszcie. Zarząd powinien zareagować.

  Nowy doklejony: 26.06.17 15:35
  KubaP:Zarząd zajmuje się tylko częściami wspólnymi tak wynika z ustawy o własności lokali.

  I tu się z Tobą nie zgodzę. :cactus2:
 5. W piątek spotykamy się z zarządem wspólnoty(są za nami),z firmą zarządzającą oraz prawnikiem,chciałem do tego czasu zaczerpnąć różnych opinii,także na tym forum.
  dziękuję za podpowiedzi (i nie mam zamiaru na nikogo krzyczeć:))
  pozdrawiam

  Nowy doklejony: 26.06.17 15:55
  ps.Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna Wydział Higieny i Żywności też ma ochotę się z nami spotkać,Ministerstwo Zdrowia umywa ręce jako władczy organ nad Głównym Inspektoratem Sanitarnym,wiem że jest przemieszanie z wymieszaniem w tym wszystkim ale finalnie nie ma szans abyśmy się poddali bo to walka na śmierć albo życie:)
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime26-06-2017
   
  KubaP: Zarząd zajmuje się tylko częściami wspólnymi tak wynika z ustawy o własności lokali
  A w którym... miejscu ? :tooth:
  Sąsiad123: I nie mam zamiaru na nikogo krzyczeć
  To nie pisz DUŻYMI literami. W internecie duże litery to: k r z y k !
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-06-2017
   
  Haneczka:
  KubaP:Zarząd zajmuje się tylko częściami wspólnymi tak wynika z ustawy o własności lokali.

  I tu się z Tobą nie zgodzę.
  i masz do tego prawo się nie zgadzać, inaczej to forum byłoby martwe. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime27-06-2017
   
  KubaP: Zarząd zajmuje się tylko częściami wspólnymi tak wynika z ustawy o własności lokali
  A z którego to artykuliku wynika... ? :bigsmile:
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime27-06-2017
   
  Jeśli zawiedzie sposób przez zarząd wspólnoty, to pozostanie Ci trop imisji bezpośredniej (art. 140 kc). Do dochodzenia praw jako właściciela nieruchomosci z tego artykółu nie będzi ci do niczego potrzebna wspólnota.

  Właścicielowi nieruchomości (np. lokalu mieszkalnego) naruszonemu w swoim prawie przysługuje co do zasady roszczenie negatoryjne o zaniechanie immisji.
  Roszczenie przysługuje Tobie i przeciwko włascicielowi poniżej (nie najemcy). Więc w trybie kc wspólnotę zostawiasz na boku.
 6. dziękuję do tej pory Wszystkim za podpowiedzi i sugestie będą nam bardzo przydatne
 7. Taka odorowość narusza dobra osobiste autorki wątku, dlatego też niezależnie od roszczenia o wydanie stosownego zakazu przez sądu, może wystapićdo sądu z pozwem o ochronę na podstawie art. 24 kodeksu cywilnego.

  Pomocne orzecznictwo:

  z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2015r., sygn. akt: I ACa 448/14"

  "Zdaniem Sądu Okręgowego powódka swoje żądanie udowodniła, wykazując że odór występuje i emitowany jest na jej nieruchomość. Samo działanie przez pozwaną zgodnie z prawem nie wyklucza uciążliwości odorowych. Reasumując, uzasadnione było uwzględnienie żądania powódki, gdyż zdaniem Sądu nakazanie pozwanej zaniechania dalszych naruszeń, mimo faktu, że pozwana spółka nie jest bierna w swoich działaniach, zmobilizuje ją do podjęcia dodatkowych działań i poszukania nowych rozwiązań. Pozwana powinna zdaniem Sądu przedsięwziąć starania, które w jak największym stopniu przyczynią się do zmniejszania stanu odorowości, które powódce umożliwią normalne egzystowanie w ramach prowadzonego przez nią gospodarstwa domowego. Nie może być bowiem tak, że powódka korzystając z przysługującego jej prawa własności nie może z niego swobodnie korzystać, otwierać okien, czy spędzać czasu w ogrodzie. Niewłaściwym jest również, aby powódka zmuszona była opuszczać swoją nieruchomość i wyjeżdżać do rodziny do innej miejscowości, ponieważ nie jest w stanie swobodnie oddychać."Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime28-06-2017
   
  Przy czym dochodzenie ochrony dóbr osobistych jest znacznie trudniejsze. A zwykle łączy się z dochodzeniem odszkodowania lub zadośćuczynienia.
  Jeśli mają po prostu przestać smrodzić to polecam roszczenie negatoryjne.
 8. Miałem podobną sytuację i naprawdę trudno coś wyegzekwować niestety. Tylko roszczenia.Jak redukować pomarańczową skórkę?
  •  
   CommentAuthorinysin
  • CommentTime6-07-2017
   
  Myślę, ze należy poruszyć tą kwestię podczas spotkania wspólnoty mieszkaniowej - w końcu zarząd tez ma jakieś zobowiązania wobec mieszkańców!Zakup zioła na wrzodziejące zapalenie jelita grubego - bardzo skuteczne
 9. Witam ponownie:)
  powoli,powoli idziemy do przodu z tematem który poruszyłem na forum,zarząd naszej wspólnoty jak widzę okazuje życzliwość i jest za nami,poinformuję Was jak ta sprawa się zakończy,aby inni lokatorzy których spotka podobna sytuacja wiedzieli do kogo "uderzać"
  Pozdrawiam

  Nowy doklejony: 10.10.17 10:18
  Witajcie
  jak obiecałem w mojej sprawie zakończyło się tak, że wspólnota mieszkaniowa dużo mi pomogła w sprawie smrodu, podchodząc "ludzko do tematu",założyła na przewodach wentylacyjnych na dachu turbowenty,a właściciel lokalu w końcu zrozumiał że wynajmując w bloku mieszkalnym lokal pod działalność gastronomiczną utrudniającą funkcjonowanie innym naraża się na ciągłe wizyty w urzędach i traci na to czas,więc podejmuje się dalej go wynajmować ale nie w branży gastronomicznej.Jeszcze raz dziękuję wszystkim ze sugestie i podpowiedzi.
  pozdrawiam
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime10-10-2017 zmieniony
   
  Będzie ci brakowało tych zapachów, chyba, że się do nich nie... przyzwyczaiłeś ! :bigsmile: Pozdrawiam
 10. Super, że się udało, gratulacje!
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego