Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorlenati
  • CommentTime20-09-2017
   
  Czy wspólnota mieszkaniowa (blok z lat 70-tych) ma obowiązek stworzenia miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych jeśli jeden z mieszkańców złożył taki wniosek? Miejsce takie nie było przewidziane w planie zagospodarowania terenu. Na terenie dookoła budynku nie ma wystarczającej liczby miejsc postojowych dla wszystkich lokali, w związku z czym obecnie panuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Czy mieszkaniec może dostać odpowiedź odmowną, jeśli tak to powołując się na jakie przepisy?
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime20-09-2017
   
  •  
   CommentAuthorlenati
  • CommentTime20-09-2017
   
  Dziękuję za link ale tam jest mowa że Rozporządzenie z 2002r. nakłada obowiązek wyznaczenia miejsca dla niepełnosprawnych w nowoprojektowanych nowobudowanych blokach, a nie ma nic o tych już istniejących, więc nie do końca rozwiązuje problem.
 1. Czy wspólnota mieszkaniowa (blok z lat 70-tych) ma obowiązek stworzenia miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych jeśli jeden z mieszkańców złożył taki wniosek?

  Skoro jesteście wspólnotą mieszkaniową, to przy tej okazji, postarajcie się być również ludźmi. Reszta zależy od okoliczności, sytuacji i... dobrej woli.
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime20-09-2017
   
  Lenati: Więc nie do końca rozwiązuje problem
  No bo wy możecie sami rozwiązać ten problem, poprzez podjęcie właściwej uchwały.
 2. Czy mieszkaniec może dostać odpowiedź odmowną, jeśli tak to powołując się na jakie przepisy?

  A na jakie przepisy on się powołał?
  Jak większość właścicieli się zgodzi (uchwała), to wyznaczycie takie miejsce.
  Uważam, że to zainteresowany powinien zapłacić za znaki, malowanie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime22-09-2017 zmieniony
   
  lenati: Czy mieszkaniec może dostać odpowiedź odmowną, jeśli tak to powołując się na jakie przepisy?
  Nie . Trzeba takie miejsce stworzyć jak najbliżej wejścia do jego bramy.

  http://www.zarzadcy.com.pl/facility/aktualnosci/Czy-wspolnota-ma-obowiazek-utworzenia-miejsca-parkingowego-dla-osoby-niepelnosprawnej/2865.html UoWL ; UoGN ;
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime22-09-2017 zmieniony
   
  Czy-wspolnota-ma-obowiazek-utworzenia-miejsca-parkingowego-dla-osoby-niepelnosprawnej

  Nie. Nie ma takiego obowiązku.
  W przytoczonym tekście:
  "Stanowisko wspólnoty uważam za rozsądne – żal, co prawda, trawnika, ale przy dzisiejszym stanie motoryzacji tworzenie miejsc parkingowych jest potrzebą chwili. Wspólnota powinna podjąć uchwalę o przeznaczeniu trawnika lub jego części na parking i wysokości opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego.
  Nie znam podstaw prawnych, z których wynikałby obowiązek wspólnoty mieszkaniowej do zapewnienia niepełnosprawnym miejsc parkingowych na swoim terenie nieodpłatnie"
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-09-2017 zmieniony
   
  Nie. Nie ma takiego obowiązku.

  http://www.eporady24.pl/miejsce_parkingowe_dla_niepelnosprawnych,pytania,18,125,7286.html

  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a konkretnie § 18, zgodnie z którym:

  „1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

  2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne”.


  Jeszcze taki suplement
  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/313057

  :shamed: UoWL ; UoGN ;
 3. Po co wklejasz kolejne linki?
  Z żadnego z nich nie wynika obowiązek dla wspólnoty.
  "suplement" dotyczy urzędu, ale nawet wtedy: "z odmową wnioskodawca może się spotkać np. wówczas, gdy..."
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-09-2017 zmieniony
   
  Po to jak walczyć z krnąbrnym zarządem WM , który twierdzi "nie bo nie i już".

  Gdy na terenie nieruchomości zamieszka niepełnosprawny i złoży Wniosek do wspólnoty o wyznaczenie MP dla niepełnosprawnych, wspólnota jest z obligowana /jeżeli ma taki teren/ do wyznaczenia miejsca do parkowania . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime26-09-2017 zmieniony
   
  "Liczba i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Jeśli jednak takich miejsc nie ma, to jest uzasadnione by je stworzyć, także względami humanitarnymi".

  Przepisu, który na wspólnotę nakładałby taki obowiązek nie znam.
 4. wspólnota jest z obligowana /jeżeli ma taki teren/ do wyznaczenia miejsca do parkowania

  Nieprawda.
  * obligować - nakładać obowiązek, zobowiązywać do czegoś, zmuszać do czegoś
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-10-2017 zmieniony
   
  Nieprawda.
  * obligować - nakładać obowiązek, zobowiązywać do czegoś, zmuszać do czegoś

  Prawda, prawda ... nie należy czepiać się słownictwa ... choć "zmuszać" to jest właściwe określenie .
  Jak się zderzysz z tematem to się przekonasz . UoWL ; UoGN ;
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime3-10-2017 zmieniony
   
  Nie czepiam się słów, tylko kwestionuję twoje twierdzenie, że mieszkańcowi nie można odmówić i "trzeba takie miejsce stworzyć jak najbliżej wejścia do jego bramy'
  Kolejny raz więc powtórzę: wspólnota nie ma obowiązku tworzenia miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, żaden przepis jej do tego nie obliguje.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-10-2017
   
  koziorozka:Nie czepiam się słów, tylko kwestionuję twoje twierdzenie, że mieszkańcowi nie można odmówić i "trzeba takie miejsce stworzyć jak najbliżej wejścia do jego bramy'
  Kolejny raz więc powtórzę: wspólnota nie ma obowiązku tworzenia miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, żaden przepis jej do tego nie obliguje.
  Ok, jak przerobisz taki przypadek na własnym grzebiecie to wrócimy do rozmowy .
  Teoria to nie wszytko. UoWL ; UoGN ;
 5. Teoria? Myślałam, że rozmawiamy o prawie, czyli obowiązujących wspólnotę przepisach.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime6-10-2017
   
  Problem w tym, że "prawo" składa się z teorii i praktyki , a nie wirtualnym świecie naszego chciejstwa, aby tak było, jak my chcemy . UoWL ; UoGN ;
 6. "Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa ! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. W tym pomieszczeniu łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego" (prof. Jerzy Miodek).
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime11-10-2017 zmieniony [Ważne]
   
  wp44
  koziorozka: Nie znam podstaw prawnych, z których wynikałby obowiązek wspólnoty mieszkaniowej do zapewnienia niepełnosprawnym miejsc parkingowych na swoim terenie nieodpłatnie
  Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ nie ma takich podstaw prawnych i nie ma takiego obowiązku w odniesieniu do budynków istniejących. Nota bene, nie tylko nieodpłatnie, ale odpłatnie również nie ma. To jest wola właścicieli.

  Proszę zauważyć, że w sytuacji, kiedy pojawiłaby się w nieruchomości wielolokalowej osoba niepełnosprawna i wspólnota zapewniłaby miejce dla niepełnosprawnych przy jednoczesnym braku przyporządkowania miejsc do konkretnych lokali, to ta osoba w praktyce (skoro już piszemy o praktyce) otrzymałaby wyznaczone miejsce na wyłączność. Wtedy nikt inny nie może z tego miejsca korzystać.

  Zresztą, ja uważam, że celem uniknięcia nadużyć, gdyby nawet wydzielono dla niepełnosprawnego miejsce postojowe, to takie miejsce powinno być wykorzystywane tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy ten niepełnosprawny jest w pojeździe. Znam bardzo wiele przypadków, kiedy osoby w pełni sprawne korzystają z miejsc dla niepełnosprawnych, ponieważ mają stosowny identyfikator za szybą, a jedynie od czasu do czasu wożą np. niepełnosprawnego współmałżonka, albo dziecko.

  Pozostaje do rozważenia jeszcze jedna kwestia: co w sytuacji, kiedy przy nieruchomości jest bardzo mało miejsc postojowych, a znajdzie się kilku niepełnosprawnych. Czy to oznacza, że każdy z nich ma dostać mp? A gdzie wtedy będą parkować właściciele bez niepełnosprawności? Mają się wszyscy wynieść ze swoimi samochodami? Otóż, fajnie się patrzy na zagadnienie tylko z jednego punktu widzenia, ale niestety, trzeba spojrzeć na problem trochę szerzej. Los nie jest sprawiedliwy i trzeba się z tym pogodzić.

  Może jeszcze jedna kwestia: są przecież różne stopnie niepełnosprawności. O ile osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim wzbudza mało kontrowersji, o tyle osoby swobodnie mogące się poruszać raczej nie powinny mieć problemu z przejściem kilku (nastu) dodatkowych metrów. A niestety, często wykorzystują swoją wątpliwą niepełnosprawność do zagarniania przestrzeni dla siebie, głównie dla własnej wygody i żeby mieć lepiej, niż inni.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2017
   
  wp44:Pozostaje do rozważenia jeszcze jedna kwestia: co w sytuacji, kiedy przy nieruchomości jest bardzo mało miejsc postojowych, a znajdzie się kilku niepełnosprawnych. Czy to oznacza, że każdy z nich ma dostać mp?
  to będzie jak z miejscami dla niepełnosprawnych w tramwaju ... walka na wiek .... Jak wspólnota nie ma takich miejsc, bo nie ma terenu, to nich szuka na przyległym ternie, np. w Gminie; na chodniku. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime11-10-2017
   
  wp44
  A dlaczego ma szukać?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2017
   
  Nie szukac tylko .... Co? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime12-10-2017 zmieniony
   
  "Kto pyta nie błądzi
  Kto silny, ten rządzi
  Kto głupi, ten pieprzy
  Kto pierwszy, ten lepszy

  Zacząłeś - to skończ
  Się uczysz - to błądź
  Nie byłeś - to bądź
  Chcesz mieć to - musisz wziąć... "
  (Wera Gorczyńska)
 7. Jak wspólnota nie ma takich miejsc, bo nie ma terenu, to nich szuka

  Wspólnota ma szukać?
  Nie brnij.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-10-2017
   
  koziorozka:
  Jak wspólnota nie ma takich miejsc, bo nie ma terenu, to nich szuka

  Wspólnota ma szukać?
  Nie brnij.
  nie wspólnota, ale zainteresowany , bo to jego interes , czytaj ze zrozumieniem. UoWL ; UoGN ;
 8. elan124:"Kto głupi, ten pieprzy "

  No, ale... może to lubić i mieć z tego wiele, wiele przyjemności. Także i głupota może mieć swój ukryty sens. :tongue:
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime12-10-2017 zmieniony
   
  Haneczka: Także i głupota może mieć swój ukryty sens
  I dlatego:"Bóg stworzył osły, żeby mogły służyć człowiekowi do porównania" (Heinrich Heine) :tooth:
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime12-10-2017
   
  wp44
  KubaP: czytaj ze zrozumieniem
  No wiesz, z Twojej wypowiedzi wynika jednoznacznie, że to nie zainteresowany, lecz wspólnota ma szukać. Przecież musisz pamiętać zasadę, choćby ze szkoły, że jeśli w zdaniu złożonym, w jednym członie pomijasz podmiot, to znaczy, że w tym zdaniu jest tzw. podmiot domyślny i w obu zdaniach podmiot jest ten sam.

  Jeżeli faktycznie chodziło Ci o zainteresowanego, to należało wyraźnie napisać: "Jak wspólnota nie ma takich miejsc, bo nie ma terenu, to niech ZAINTERESOWANY szuka na przyległym ternie, np. w Gminie; na chodniku". A nie wypominać innym, że Cię nie rozumieją.

  Jest różnica, prawda? : )
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-10-2017
   
  WP44 dzięki za wykład , UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego