Parking - konflikt ze spółdzielnią

sandramszsandramsz Użytkownik
edytowano października 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry!

Od 3 lat posiadam mieszkanie, które przynależy do spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie znajduje się w centrum Warszawy, blok jest ogrodzony, a na jego terenie znajduje się 12 miejsc parkingowych na 48 mieszkań. Miejsca przyznawane są dożywotnio, a po śmierci lub przekazaniu mieszkania rodzinie, dzieci/wnuki przejmują prawo do korzystania z miejsca parkingowego.
Mieszkanie posiada wyodrębnioną własność, jest wpisane do księgi wieczystej i płacę za nie co roku duży podatek z tytułu użytkowania gruntów.

Czy spółdzielnia (na wniosek komitetu domowego) może uchwalić taki regulamin, który zabrania nam korzystania z parkingu znajdującego się na terenie wspólnym? Spółdzielnia broni się twierdząc, że korzystający płacą za miejsce około 30 zł miesięcznie (porównując my za miejsce na prywatnym parkingu naprzeciwko bloku musimy płacić 400 zł miesięcznie).

Z góry serdeczni dziękuję za podpowiedzi, dzwoniłam już do kilku radców teoretycznie specjalizujących się w prawie spółdzielczym i żaden nie potrafił udzielić mi odpowiedzi na to pytanie.

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano października 2017
    Mieszkanie posiada wyodrębnioną własność, jest wpisane do księgi wieczystej i płacę za nie co roku duży podatek z tytułu użytkowania gruntów.
    Z tego co się orientuję, to w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych coś się ostatnio zmieniło. Członkiem spółdzielni mieszkaniowej jest każdy (z automatu) kto posiada mieszkanie w zasobach danej spółdzielni, bez względu na status prawny tego mieszkania. Natomiast członkami spółdzielni mieszkaniowej już nie mogą być "znajomi królika" czyli np. pracownicy spółdzielni mieszkaniowej.
    Wydaje mi się, że ta zmiana zdecydowanie umacnia Twoje prawo do korzystania z miejsc parkingowych. No, ale... ważne są zapisy w akcie notarialnym, który posiadasz.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Na jakiej podstawie opiera się twierdzenie o dożywotnim ustaleniu sposobu korzystania z parkingu?

    W przypadku wspólnoty mieszkaniowej - właściciele lokali mogą podjąć uchwałę o zmianie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami.




    "Kiedy można stracić miejsce parkingowe lub ogródek

    W pierwszej kolejności zasadnicza uwaga, o której deweloperzy zdają się zapominać – podział quoad usum nieruchomości wspólnej nie jest definitywny i właściciele lokali mogą go zmienić w drodze uchwały, z czego nabywca zawierając umowę winien sobie zdawać sprawę, szczególnie gdy uiszcza deweloperowi za to wyłączne korzystanie jakąś należność (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09, niepubl.). Oczywiście zniesienie takiego podziału musi być uzasadnione okolicznościami, chodzi mianowicie o taką sytuację, gdy narusza on zasady słuszności, np. ustanawia się prawo wyłącznego korzystania przy braku miejsc postojowych dla pozostałych nabywców, należy zatem zawsze mieć na uwadze obiektywne interesy wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej. Podział quoad usum nieruchomości wspólnej zwykle ma miejsce w przypadku zbywania lokali z ogródkami , ponieważ nie jest możliwe wydzielenie terenu jako odrębnej nieruchomości, która po wyodrębnieniu pierwszego lokalu na rzecz innego niż dotychczasowy właściciel podmiotu – uzyskuje status nieruchomości wspólnej. Deweloperzy na etapie wyodrębniania lokali przekazują takie ogródki do wyłącznego korzystania. Z tych samych przyczyn dzielony jest grunt na miejsca parkingowe i następnie ustanawiane na nim prawo do wyłącznego korzystania, identycznie dzieje się z komórkami , miejscami parkingowymi w garażach, które nie zostały wyodrębnione. Należy się zatem liczyć z tym, że takie miejsce czy komórkę, przy deficycie powierzchni nieruchomości wspólnej do korzystania, można stracić, ewentualnie trzeba będzie płacić wspólnocie opłaty za wyłączne korzystanie."


    Więcej na ten temat w artykule: "Umowa deweloperska: postanowienia quoad usum w większości bezskuteczne "

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2290-umowa-deweloperska-postanowienia-quoad-usum-w-wiekszosci-bezskuteczne-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.