Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthortoja
  • CommentTime8-11-2017
   
  Witam wszystkich
  Zacznę od tego, że posiadam odgrodzone miejsce pod swoimi oknami zwane dalej tarasem. W miejscu owym nie znajdują się żadne media ani żadne inne urządzenia, jedynie moje okna.
  Taras jest odgrodzony od 12 lat. Oczywiście dostałem zgodę od lokatorów jak i od ADM na odgrodzenie. Inspektor budowlany, który wydał decyzję stwierdził, że nie musiałem zabiegać o zgodę lokatorów gdyż i tak bym otrzymał pozwolenie, ze względu na to, że okna są na takiej wysokości od poziomu gruntu, że prawo zezwala na odgrodzenie.
  Od roku tworzymy Wspólnotę Mieszkaniową i jak wiadomo w takich wspólnotach ciężko się dogadać, to samo jest w mojej.Jest jedna właścicielka, która prawie wszystkie decyzje WM neguje, a ostatnio właśnie kuje ją w oczy mój taras. Proszę mi powiedzieć, czy umowa(pozwolenie), która była zawarta 12 lat temu nadal obowiązuje, oraz jak jest z przepisem mówiącym o możliwości odgrodzenia części wspólnej, gdy okna są poniżej jakiejś wysokości od poziomu gruntu.
 1. Ten taras to ogródek przydomowy - fragment zajętego gruntu? Soro tak, to własność wspólna, wymaga zgody wspólnoty.

  Co należy w tym przypadku rozumieć przez "odgrodzenie", na czym miałoby polegać, skoro wcześniej napisano, że "posiadam odgrodzone miejsce pod swoimi oknami zwane dalej tarasem".Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthortoja
  • CommentTime8-11-2017
   
  Dlatego odgrodzenie, gdyż miejsce pod moimi oknami było już odgrodzone z trzech stron. Jedną ze stron stanowi budynek(ściana budynku na której są moje okna, druga strona, to również ściana garażowa, trzecia, to typowe ażurowe ogrodzenie ze stalowych prętów. Ja jedynie postawiłem czwartą stronę ogrodzenia w której jest furtka.
  Bardziej mnie interesuje przepis na którego podstawie zostało wydane pozwolenie, mówiący o odległości okna od poziomu gruntu.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-11-2017
   
  toja:Od roku tworzymy Wspólnotę Mieszkaniową
  Zacznę od tego, że posiadam odgrodzone miejsce pod swoimi oknami zwane dalej tarasem.

  Taras jest odgrodzony od 12 lat. Oczywiście dostałem zgodę od lokatorów jak i od ADM na odgrodzenie.
  Jest jedna właścicielka, która prawie wszystkie decyzje WM neguje, a ostatnio właśnie kuje ją w oczy mój taras.
  czy masz to wpisane w akt notarialny, że taras masz do wyłącznego użytkowania ? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortoja
  • CommentTime9-11-2017
   
  W akcie notarialnym nie, ale w zezwoleniu na odgrodzenie tak.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-11-2017 zmieniony
   
  toja:W akcie notarialnym nie, ale w zezwoleniu na odgrodzenie tak.
  Jak nie ma w AN to jest to teren wspólny .
  Szkoda że tego nie dopilnowałeś, jak kupowałeś rok temu lokal, wpisu o tym tarasie..

  toja: Bardziej mnie interesuje przepis na którego podstawie zostało wydane pozwolenie, mówiący o odległości okna od poziomu gruntu.
  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001422 UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortoja
  • CommentTime9-11-2017
   
  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  Rozumiem, że tam mam szukać odpowiedzi na moje pytanie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-11-2017
   
 2. Jeżeli to miejsce pod oknami jest gruntem wspólnym z którego Pani od lat korzysta, to oznacza, iż doszło do określenia sposobu korzystania. Generalnie balkon przylegający do lokalu też wiąże się z korzystaniem ze wspólnej nieruchomości, skoro rozciąga się na wspólnym gruntem.

  Często się o tym zapomina, a przecież gminy naliczają opłaty za korzystanie z gruntu gminnego polegające na tym, że wystaje nad nim kawałeczek elewacji.

  Czy sąsiadka ma może balkon? A gdyby miała - to płaci za korzystanie z przestrzeni powietrznej nad wspólną nieruchomością? A może inni sasiedzi mają?

  Wracając do Pani uprawnień, to jako współwłaściciel zawarła Pani umowę o sposobie korzystania (nawet, jeżeli nie na piśmie, to w sposób dorozumiany), zmiana takiej umowy wymagałaby uchwały, którą może Pani zaskarżyć do sądu, o ile się z nią nie zgodzi.


  Co do odgrodzenia, to uważam, że postawienie płotu wymagałoby zgody wspólnoty mieszkaniowej - tu nie chodzi o odległości, tylko o to, że jest to wspólny grunt.

  Z drugiej strony, jeżeli płot zostanie postawiony, a nie zostaną przy tym naruszone normy prawa administracyjno - budowlanego - to wspólnota mógłaby oponować jedynie na drodze sądowej.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthortoja
  • CommentTime9-11-2017
   
  Bardzo dziękuję wszystkim, za wyczerpującą odpowiedź.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-11-2017 zmieniony
   
  Zarządca: Generalnie balkon przylegający do lokalu też wiąże się z korzystaniem ze wspólnej nieruchomości, skoro rozciąga się na wspólnym gruntem.
  Kolego jaja sobie robi . Ja wiem że jaja obecnie są w cenie , ale takich herezji pisać nie wolno .

  Zarządca: Jeżeli to miejsce pod oknami jest gruntem wspólnym z którego Pani od lat korzysta, to oznacza, iż doszło do określenia sposobu korzystania.
  Ale to było przed wyodrębnianiem lokali czyli za czasów jedengo właściciela nieruchomości . Takie korzystanie przez wieki należało wpisać w akt notarialny, ale tego nie zrobiono, więc podział sprzed wyodrębnienia lokalu nie obowiązują.
  Przykre prawo, ale prawo. UoWL ; UoGN ;
 3. Własność gruntu rozciąga się między innymi nad jego powierzchnią, dlatego w niektórych gminach płaci się opłaty za zajęcie pasa gruntu pod elewację, która nad nim zawisła.


  Jeżeli taras jest odgrodzony od 12 lat a od roku tworzycie Państwo wspólnotę, to oznacza, że umowa quad usum została zawarta, nawet gdy nie uczyniono tego na piśmie.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-11-2017 zmieniony
   
  Zarządca:Jeżeli taras jest odgrodzony od 12 lat a od roku tworzycie Państwo wspólnotę, to oznacza, że umowa quad usum została zawarta, nawet gdy nie uczyniono tego na piśmie.
  wal z tym do sądu a otrzymasz szybko odpowiedź .... :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile: UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego