Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, Lysy, blazejh, KubaP, Zarządca, Phantos, Sambor, wp44, Haneczka, Pablo199, SwietyDiabel, SwiStakowo, t66, KAROLSKO

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorpawlikp80
  • CommentTime30-11-2017 zmieniony
   
  Dobry wieczór,

  Czy występował ktoś z Państwa do dewelopera w sprawie oświadczenia o zachowaniu gwarancji po wykonaniu prac remontowych. Budynek jest na 5 letniej gwarancji. W budynku jest lokal użytkowy w stanie surowym-deweloperskim tzn. ściany nie otynkowane, instalacje nie zakryte ,żeby wynająć pod działalność niezbędne są przeróbki w instalacji wod-kan i ect. Instalacje położył deweloper do wpięcia na cele biurowe wc w części wspólnej ,natomiast przyszły najemca na cele gabinetu kosmet. powinien mieć wc odrębnie. Na forum nie znalazłem podobnego tematu jak w tytule.

  Pozdrawiam
 1. Czy gwarancja wynika z umowy? Zwykle obowiązuje rękojmia wynikająca z przepisów, natomiast gwarancja to dodatkowe zobowiązanie.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 2. Uzyskalem zgode akceptacje na prace remontowe w lokalu użytkowym pod warunkiem, że nie będzie ingerencji w ściany nośne żelbeton. czy to wystarczy mogę potraktować to jako akceptacja i zostaje zachowana wtedy gwarancja ?
 3. Jeżeli nie naruszysz części konstrukcyjnych objętych gwarancją to nie naruszysz zasad gwarancji. Niech gwarant potwierdzi zakres robót a potem odbierze je z adnotacja na protokole o zachowaniu warunków gwarancją.
 4. a ja tak z innej beczki pod temat się podłączę. Pól życia mieszkam za granicami Polski, chcę w końcu wrócić, ale dużo przepisów nie znam. Mam własną firmę w Niemczech już 13 lat. Tu jako wykonawca usług jestem prawnie zobowiązany do dania na moją pracę 5 lat gwarancji. *tzn. jeżeli np kafelki zaczną się luzować, lub jeżeli w budynku wystąpią pęknięcia i takie tam, i jestem zobowiązany to naprawić w ramach gwarancji.)
  jak to ma się do Polski. Tzn : pawlikp80 pisze o gwarancji, ale w Pl jest też rękojmia. Przy podpisywaniu Aktu Notarialnego rok temu Notariusz mówił mi że od 2014 bodajże przepisy o developerach mówią , że developer jest zobowiązany do 5lat rękojmi na dany lokal użytkowy, tzn jeżęli pod (nawet) koniec 5 letniego użytkowania stwierdzę wady, które są w wyniku złego zbudowania, lub wykorzystania złych materiałów podddać celem rękojmi i developer musi taką rzecz naprawić.
  Jaka jest róznica w pojęci Rękojmi na budowi, a gwarancją (gdzie niektórzy dają tylko na rok lub dwa. Sorki że się pod temat podpiąłem.

  dorzucam prawne aspekty rękojmi :
  Deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez 5 lat. 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Dotychczas odpowiedzialność dewelopera ustawała po upływie 3 lat, nowa ustawa wydłuża ten czas do 5 lat od chwili wydania nieruchomości kupującemu.

  Nowy doklejony: 07.12.17 10:09
  https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia-czy-gwarancja/

  no i proszę znalazłem :)

  Do pawlikp80. W Niemczech dostajesz często lokale pod klucz, z developerem omawiasz wystrój łazienki, oświetlenie, ale są też rzadziej obiekty gdzie są w stanie surowym. Czego na pewno nie może zrobić w stanie surowym:
  nie możesz bez zgody developera zmieniać instalacji wodnej (on udziela na nią rękojmi), jeżeli ruszysz bez zgody, praktycznie developer może się później wypiąć, ktoś wprowadzał w jego pracy zmiany, za które on teraz nie może odpowiadać.
  Nie możesz tez zmieniać układu ścian, robić dodatkoych przebić na przejscia i takie tam. Jeżeli elktrykę robił developer to też nie możesz bez jego zgody ingerować. Developer możę się na ingerencje zgodzić, ale nie musi, wykonał zamierzony projekt, za który udziela rękojmi. Jeżeli sie zgodzi, to będzie prawdopodobnie wymagał by przeróbek dokonała fachowa firma z uprawnieniami.
  Jeżeli masz mieszkanie na poddaszu, i są one zabudowane np płytami (na dzień dzisiejszy ognioodporne) to często nad nimi jest zaraz paroizolacja, wtedy też nie możesz ingerować w taki sufit, bo uszkadzasz paroizolacje, i narażasz się na dodatkowe koszty, jak to ktoś odkryje (zawilgacasz wełne , przez co spadają jej wartości)
  Z praktyki : jeżeli ja wykonuję dla kogoś jakiś projekt to nikt nie ma prawa w niego ingerować, chyba że liczy się z utratą gwarancji. Często jestem wzywany nawet na godzinę by np zdemontować jakąś pierdołę, tylko dlatego że ja wykonywałem ta pracę i klienci nie chcą w ten sposób stracić gwarancji.
 5. Rękojmia wynika z przepisów, natomiast gwarancja to dodatkowe zabezpieczenie interesów kupującego.

  Sprzedający nie musi udzielać gwarancji, ale może.

  Jeżeli udzieli, to nabywca może dochodzić swoich uprawnień z gwarancji, jak i z rekojmi.
  Deweloperzy z reguły gwarancji nie udzielają, natomiast sami z niej często korzystają.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 6. Dziekuje za podpiecie sie w temacie ;) Utwierdziles mnie dokladnie tak jest instalacja wodkan projekt wykonawczy i powykonawczy zgoda jest ,ze to uciecie rury i wstawienia trojnika do podpiecia geberitu to proste i kilka sek roboty. Ale ingerencja jest i dlatego potrzebuje wzor takiego osw. na zachowanie gwaranta.

  Pozdrawiam
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego