Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, wp44, KubaP, gab, Jaromir, tajfun, Michał, koziorozka, Zarządca, jaczylion, pldiego, PabloG, azygnerski, t66

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. W naszej wspólnocie zmarł właściciel mieszkania nie zostawił testamentu i nie miał spadkobierców czy zarządca na umowie może wystąpić do sądu o ustalenie właściciela nie ma już 100% głosujących. Jakie czynności musimy wykonać.
 2. W tej sytuacji należy zwrócić się do sądu o ustalenie spadkobierców, po to, by potem określić kto jest faktycznym spadkobiercą.
 3. To, że należy zwrócić się do sądu o ustalenie spadkobierców wiemy ale kto jest umocowany prawnie złożyć wniosek.
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime7-02-2018 zmieniony
   
  ANNAMARIA:To, że należy zwrócić się do sądu o ustalenie spadkobierców wiemy ale kto jest umocowany prawnie złożyć wniosek.

  No, jak to...?! :shocked: Macie zarządcę i co...? :confused: Nie podpowiedział Wam? Jesteście małą wspólnotą, to po co trzymacie gamonia na etacie? Bierze kasę to powinien załatwiać Wasze sprawy.
  W kwestii umocowania prawnego to... myślę, że może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny. A Wy ten interes macie, by... mieć całe gacie. :bigsmile:

  Nowy doklejony: 07.02.18 15:19
  ANNAMARIA: czy zarządca na umowie może wystąpić do sądu o ustalenie właściciela .

  Jeśli dacie mu swoje pełnomocnictwo do załatwienia tej sprawy, to może i... może orzeł dopiero rozwinie skrzydła. Ale to już jest Wasz kredyt zaufania.
 4. Haneczka tupetu Ci nie brakuje ale zarządca nie ma tego w zakresie obowiązków, a my chcemy wiedzieć więcej. Może inne wspólnoty są też zainteresowane. Myślę, że może ta strona po to jest aby się wspierać a nie obrażać.

  Nowy doklejony: 07.02.18 15:29
  Nowy doklejony bardzo Ci dziękuję o to mi chodziło bo na prawnika nas nie stać. Pozdrawiam.
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime7-02-2018 zmieniony
   
  ANNAMARIA:Haneczka tupetu Ci nie brakuje

  A może to jest tak, że wyciągasz złe wnioski.

  ANNAMARIA: Myślę, że może ta strona po to jest aby się wspierać a nie obrażać.

  No, dobrze myślisz... Nie wiem, z jakiego powodu piszesz o jakimś obrażaniu. Bądź realna i obiektywna. Przynajmniej staraj się.


  ANNAMARIA:o to mi chodziło bo na prawnika nas nie stać. Pozdrawiam.

  Zarządca prawnika nie zastąpi. Ale... zarządca z racji prowadzenia swojej działalności może współpracować z jakimś prawnikiem, który może pomóc mu za darmo, ale przecież nie musi. Wtedy też będą koszty i nie sadzę by zarządca w tej sprawie płacił z własnej kieszeni.

  A tak w ogóle to... prawnik też nie zawsze jest potrzebny. Zorientuj się, czy sami nie dalibyście rady w tej sprawie, gdyby nie można było liczyć na zarządcę, który za ustanowienie go pełnomocnikiem też może zażądać zapłaty.

  Zerknij tu:
  http://www.serwisprawa.pl/porady_prawne,28,10834,poszukiwanie-spadkobiercow
  i tu:
  http://www.multiprawo.pl/prawo-spadkowe/spadek/art,27,jak-ustalic-spadkobiercow.html

  Porozglądaj się w necie. Wbrew pozorom można znaleźć dużo konkretnych informacji.

  Też pozdrawiam. :smile:
 5. ANNAMARIA:W naszej wspólnocie zmarł właściciel mieszkania nie zostawił testamentu i nie miał spadkobierców czy zarządca na umowie może wystąpić do sądu o ustalenie właściciela nie ma już 100% głosujących. Jakie czynności musimy wykonać.
  "Pytanie:

  Zmarła właścicielka lokalu, była to osoba samotna, nie miała dzieci, ani rodziny, nie znamy jej spadkobierców. Nikt nie interesuje się mieszkaniem, które stoi puste, nie reguluje za nie należności. Od kogo wspólnota mieszkaniowa może wyegzekwować pieniądze i w jaki sposób uregulować tę sytuację?


  Odpowiedź:

  Jeżeli mieszkaniem nikt się nie zajmuje i żaden spadkobierca nie ujawnił swoich praw do spadku, to mamy do czynienia z sytuacją, którą prawo określa jako mianem spadku nieobjętego. Spadek uważa się za nie objęty, jeżeli żaden ze spadkobierców nie objął go w posiadanie (zarząd, użytkowanie, przechowanie)."


  Więcej na ten temat w artykule: "Gdy wspólnota mieszkaniowa nie może ustalić spadkobierców"

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/733-gdy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-moze-ustalic-spadkobiercowPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime9-02-2018 zmieniony
   
  Zarządca:
  "Pytanie:

  Zmarła właścicielka lokalu, była to osoba samotna, nie miała dzieci, ani rodziny, nie znamy jej spadkobierców. Nikt nie interesuje się mieszkaniem, które stoi puste, nie reguluje za nie należności. Od kogo wspólnota mieszkaniowa może wyegzekwować pieniądze i w jaki sposób uregulować tę sytuację?

  Odpowiedź wydaje się prosta. Wspólnota mieszkaniowa pieniądze może wyegzekwować od ustalonego spadkobiercy/-ów.

  Zarządca:
  http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/733-gdy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-moze-ustalic-spadkobiercow

  Odpowiedź z artykułu:
  W opisywanej sprawie zasadne byłoby, np. wynajęcie mieszkania i opłacanie należności za nie z czynszu najmu. Dlatego też w interesie wspólnoty mieszkaniowej leży jak najszybsze złożenie wniosku do sądu.
  Ta porada wydaje mi się mocno nietrafiona. Nie można dysponować cudzą własnością bez posiadania praw do niej, a tym bardziej wyprzedawać cudzego majątku.
 6. W przypadku, gdy spadek nie został objęty sąd ustanawia kuratora spadku, do jego obowiązku poza wyjaśnieniem kto jest spadkobiercą należy też zarząd majątkiem spadkowym - pod kontrolą sądu.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 7. Zarządca:W przypadku, gdy spadek nie został objęty sąd ustanawia kuratora spadku, do jego obowiązku poza wyjaśnieniem kto jest spadkobiercą należy też zarząd majątkiem spadkowym - pod kontrolą sądu.

  Ustanawia na wniosek, czy tak... z automatu?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego