Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Michał, koziorozka, blazejh, AnnaR, azygnerski, man, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorJarek_
    • CommentTime25-03-2018
     
    Witam,
    Na jednej działce znajdują się dwa budynki :
    a) budynek wielorodzinny z 14 lokalami mieszkalnymi, każdy ma komórkę lokatorską w piwnicy. Poza tym są 3 wspólne pomieszczenia na poddaszu oraz 1 wspólne pomieszczenie w piwnicy oraz dwa "wspólne" pomieszczenia w piwnicy (wydzielone pod węzeł cieplny LPEC )
    b) budynek garażowy z 5 garażami. 4 pomieszczenia garażowe należą do mieszkańców budynku.

    Jak należy poprawnie wyliczyć udziały w nieruchomości?
    Problem w tym, że jeden z garaży nie należy do właściciela żadnego z mieszkań w budynku. Kiedyś ten garaż należał do osoby posiadającej mieszkanie w budynku ale został sprzedany osobie z poza nieruchomości. Czy osoba ta powinna mieć udział tylko w garażu czy też w nieruchomości wspólnej budynku?
    Dziękuje za pomoc
    pozdrawiam
  1. Ten budynek stanowi jeden lokal, czy każdy garaż z osobna? Skoro garaż został sprzedany, tzn, że garaże/budynek nie stanowią NW.
    Wielkośc udziału, jest już określona w KW można się jedynie zastanowić nad podziałem kosztów.
    Osoba, która kupiła garaż i jest spoza WM, ma te same prawa i obowiązki, co pozostali wł. garaży.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime26-03-2018 zmieniony
     
    Jarek_:Witam,
    Na jednej działce znajdują się dwa budynki :
    a) budynek wielorodzinny z 14 lokalami mieszkalnymi, każdy ma komórkę lokatorską w piwnicy. Poza tym są 3 wspólne pomieszczenia na poddaszu oraz 1 wspólne pomieszczenie w piwnicy oraz dwa "wspólne" pomieszczenia w piwnicy (wydzielone pod węzeł cieplny LPEC )
    b) budynek garażowy z 5 garażami. 4 pomieszczenia garażowe należą do mieszkańców budynku .

    Jak należy poprawnie wyliczyć udziały w nieruchomości?
    Problem w tym, że jeden z garaży nie należy do właściciela żadnego z mieszkań w budynku. Kiedyś ten garaż należał do osoby posiadającej mieszkanie w budynku ale został sprzedany osobie z poza nieruchomości.
    Czy osoba ta powinna mieć udział tylko w garażu czy też w nieruchomości wspólnej budynku?
    Kolego, zasady wyliczania udziałów są opisane w ustawie o własności lokali Art.3.. Sprawa kto fizycznie jest właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego czy użytkowego (garaż) nie ma znaczenia.
    Najpierw ustala się udział w częściach wspólnych, a potem przypisuje właściciela lokalu.

    Art 3.3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.

    4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.

    5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorJarek_
    • CommentTime26-03-2018
     
    KubaP:
    Jarek_:Witam,
    Na jednej działce znajdują się dwa budynki :
    a) budynek wielorodzinny z 14 lokalami mieszkalnymi, każdy ma komórkę lokatorską w piwnicy. Poza tym są 3 wspólne pomieszczenia na poddaszu oraz 1 wspólne pomieszczenie w piwnicy oraz dwa "wspólne" pomieszczenia w piwnicy (wydzielone pod węzeł cieplny LPEC )
    b) budynek garażowy z 5 garażami. 4 pomieszczenia garażowe należą do mieszkańców budynku .

    Jak należy poprawnie wyliczyć udziały w nieruchomości?
    Problem w tym, że jeden z garaży nie należy do właściciela żadnego z mieszkań w budynku. Kiedyś ten garaż należał do osoby posiadającej mieszkanie w budynku ale został sprzedany osobie z poza nieruchomości.
    Czy osoba ta powinna mieć udział tylko w garażu czy też w nieruchomości wspólnej budynku?
    Kolego, zasady wyliczania udziałów są opisane w ustawie o własności lokali Art.3.. Sprawa kto fizycznie jest właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego czy użytkowego (garaż) nie ma znaczenia.
    Najpierw ustala się udział w częściach wspólnych, a potem przypisuje właściciela lokalu.

    Art 3.3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.

    4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.

    5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.


    Czyli osoba posiadająca jedynie garaż będzie miała też udziały w budynku mieszkalnym? Czyli powinna ponosić też koszty utrzymania budynku?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime26-03-2018 zmieniony
     
    Jarek_:Czyli osoba posiadająca jedynie garaż będzie miała też udziały w budynku mieszkalnym?
    Czyli powinna ponosić też koszty utrzymania budynku?
    będzie miała udział w częściach wspólnych budynku : mury, dach, instalacje wspólne, windy, ... itd.
    Oczywiście, że musi uczestniczyć w kosztach utrzymania części wspólnych . A na jakiej podstawie nie miałaby ? nie rozumiem .... art. 12 UoWL jej nie zwalnia z wnoszenia zaliczek i uczestniczenia w kosztach utrzymania części wspólnych. Po za tym nie zbilansowały by się zaliczki na NW.

    Podobnie, jak Ty, będziesz uczestniczył w remoncie garaży (budynek garażowy z 5 garażami).: murów, dachów, instancji wspólnych... itd. UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorJarek_
    • CommentTime26-03-2018 zmieniony
     
    azygnerski:Ten budynek stanowi jeden lokal, czy każdy garaż z osobna? Skoro garaż został sprzedany, tzn, że garaże/budynek nie stanowią NW.
    Wielkośc udziału, jest już określona w KW można się jedynie zastanowić nad podziałem kosztów.
    Osoba, która kupiła garaż i jest spoza WM, ma te same prawa i obowiązki, co pozostali wł. garaży.


    Tak to jest jeden budynek garażowy. Z tego co wiem budynki stanowią NW. Czy osoba posiadająca jedynie garaż będzie miała też udziały w budynku mieszkalnym? Czyli powinna ponosić też koszty utrzymania budynku?

    Nowy doklejony: 26.03.18 13:45
    KubaP:
    będzie miała udział w częściach wspólnych budynku : mury, dach, instalacje wspólne, windy, ... itd.


    a czy będzie miała udział w częściach wspólnych budynku czyli pomieszczeniach na poddaszu i piwnicy?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime26-03-2018 zmieniony
     
    Jarek_:
    KubaP:będzie miała udział w częściach wspólnych budynku : mury, dach, instalacje wspólne, windy, ... itd.
    a czy będzie miała udział w częściach wspólnych budynku czyli pomieszczeniach na poddaszu i piwnicy?
    we wszystkim co stanowi części wspólne !. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego