Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorkozian
  • CommentTime6-04-2018
   
  Witam, jestem właścicielem mieszkania do którego przynależy taras zielony (mieszkanie na 1 piętrze, taras jest na dachu sklepu usługowego który wystaje poza obrys budynku).
  Przy wyjściu na taras ułożone są płytki na podporach. Chciałbym powiększyć powierzchnię tarasu poprzez likwidację trawnika (aż do papy), ułożenie płyt, legarów drewnianych oraz deski drewnianej. Następnie do tego tarasu (nietrwale związany z budynkiem) chciałbym postawić płotki szczelne (odgrodzić się od sąsiadów z boku) oraz postawić lekką altanę (przykręconą na wkręty do rzeczonego tarasu).

  1. Czy potrzebuję zgody wspólnoty? Rozumiem, że zmniejszam powierzchnię biologicznie czynną, jednak mogę podsypać trochę substratu który będzie spełniał ten wymóg.
  2. Co w przypadku pojawienia się przecieku na poziomie mojego tarasu (jeden był na dniach usuwany, nie wiem czy skutecznie) - czy muszę zdemontować nowy taras, czy powinien zrobić to Inwestor (budynek jest nowy, na gwarancji).

  Proszę o odpowiedź i dyskusję.
 1. Czy można tak zrobić - pytanie do architekta i wspólnoty.
  Ewentualny przeciek - ty demontujesz sam co twoje, czyli wszystko. Dach ma być dostępny do napraw.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-04-2018 zmieniony
   
  kozian: 2. Co w przypadku pojawienia się przecieku na poziomie mojego tarasu (jeden był na dniach usuwany, nie wiem czy skutecznie) - czy muszę zdemontować nowy taras, czy powinien zrobić to Inwestor (budynek jest nowy, na gwarancji).
  będziesz musiał, na swój koszt, udostępnić Wspólnocie dostęp do warstwy izolacji w celu usunięcia przecieku i tak za każdym razem.
  Nikt Tobie nie zwróci kosztów odtworzenia twojej zabudowy / "nasadzeń"

  z UoWL:
  Art. 13. 2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorkozian
  • CommentTime16-04-2018
   
  Nie rozumiem dlaczego miałbym demontować taras na swój koszt skoro nie ma żadnej winy z mojej strony, że przeciek występuje. Zazwalać na dostęp będę - wpuszczę ekipę, jednak wydaje mi się, że demontażu powinien dokonać gwarant, a nie niczemu winny użytkownik tarasu.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-04-2018 zmieniony
   
  kozian:Nie rozumiem dlaczego miałbym demontować taras na swój koszt skoro nie ma żadnej winy z mojej strony, że przeciek występuje.
  Zazwalać na dostęp będę - wpuszczę ekipę, jednak wydaje mi się, że demontażu powinien dokonać gwarant, a nie niczemu winny użytkownik tarasu.
  tu masz link ... może zrozumiesz

  https://www.eporady24.pl/remont_balkonu_tarasu_w_domu_wielorodzinnym_kto_pokrywa_koszty_jego_naprawy,pytania,8,113,4450.html

  W uchwale z 7.03.2008 r. (III CZP 10/08) Sąd Najwyższy orzekł, że remont tych części balkonu, które są trwałym elementem budynku, obciąża wspólnotę mieszkaniową. Jednocześnie SN potwierdził, że balkon jest częścią składową danego lokalu jako tzw. pomieszczenie pomocnicze, a koszty jego utrzymania ponosi właściciel lokalu. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego