Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorbartas
  • CommentTime10-04-2018
   
  Byłby ktoś w stanie podpowiedzieć co musi zawierać się w podaniu do zarządcy o wydzielenie kawałka strychu pod własne użytkowanie (magazynek/biuro)

  Dzięki za pomoc
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-04-2018
   
  Napisz podanie o najem powierzchni wspólnej . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime12-04-2018
   
  Kto ustala czynsz za wynajem takiego pomieszczenia? U nas jest sporo pomieszczeń wspólnych ( części strychów, schowki na wózki) i niektórzy korzystają z nich bez umowy najmu , niektórzy płacą za wynajem, ale czynsz ustalany jest indywidualnie dla każdego przez zarząd, nie znane są kryteria ustalania wysokości czynszu. Uważam, że to właściciele powinni uchwałą ustalić cennik najmu. Może jakaś podstawa prawna?
 1. drops:Kto ustala czynsz za wynajem takiego pomieszczenia? U nas jest sporo pomieszczeń wspólnych ( części strychów, schowki na wózki) i niektórzy korzystają z nich bez umowy najmu , niektórzy płacą za wynajem, ale czynsz ustalany jest indywidualnie dla każdego przez zarząd, nie znane są kryteria ustalania wysokości czynszu. Uważam, że to właściciele powinni uchwałą ustalić cennik najmu. Może jakaś podstawa prawna?
  Jeżeli jest to pomieszczenie/powierzchnia wspólna, to właściciele za pośrednictwem zarządu/zarządcy ustalają warunki z potencjalnym najemcą. Jak to technicznie przeprowadzicie, to wasz problem. Musi być uchwała ze zgodą większości właścicieli na wynajem oraz udzieleniem pełnomocnictwo dla zarządu do zawarcia umowy.
  Zarząd nie możne robić tego samodzielnie bez pełnomocnictwa.

  W powyższym prawdopodobnie wystąpi obowiązek podatkowy.
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime12-04-2018
   
  Obowiązek podatkowy na pewno, chodziło mi o uchwałę. dzięki.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-04-2018
   
  drops:Obowiązek podatkowy na pewno, chodziło mi o uchwałę.

  Musi być uchwała ze zgodą większości właścicieli na wynajem oraz udzieleniem pełnomocnictwo dla zarządu do zawarcia umowy.
  jak nie ma takiej ogólnej uchwały ws pożytków i ustaleniu minimalnych stawek , to musi być uchwała ogółu właścicieli lokali.
  Zazwyczaj Właściciele upoważniają Zarząd WM do najmu pomieszczeń wspólnych.

  Jak najem będzie dla członka wspólnoty, to podatku nie będzie . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime12-04-2018
   
  Czyli jeśli najem jest na rzecz członka wspólnoty, to od przychodu wspólnota nie płaci podatku dochodowego, dobrze zrozumiałam?
 2. Nie ma znaczenia, komu wspólnota wynajmie.
  Wszelkie pożytki "uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi" i przeznaczone na "utrzymanie tych zasobów" są zwolnione z podatku.
  Mówiąc prościej - jak przeznaczycie kasę na utrzymanie, remonty itp. to podatku nie ma.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-04-2018 zmieniony
   
  koziorozka:Nie ma znaczenia, komu wspólnota wynajmie.
  Wszelkie pożytki "uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi" i przeznaczone na "utrzymanie tych zasobów" są zwolnione z podatku.
  Mówiąc prościej - jak przeznaczycie kasę na utrzymanie, remonty itp. to podatku nie ma.


  Podatek dochodowy od osób prawnych

  Wspólnoty mieszkaniowe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, podlegają więc regułom podatkowym wynikającym z tej ustawy. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

  Z powyższej regulacji można wywieść, że aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, podlegał zwolnieniu przedmiotowemu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:

  1. dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  2. dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

  Powyższe oznacza, że nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia, oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

  Jak wynika z przeważającej części orzecznictwa i interpretacji indywidualnych, dochód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu otrzymanego czynszu najmu nieruchomości wspólnej w części przeznaczonej na fundusz remontowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

  http://www.administrator24.info/artykul/id9699,pozytki-we-wspolnocie-mieszkaniowej
  UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego