Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,
  mam pytanie do szanownych ekspertów. Na ostatnim spotkaniu mieszkańców z Zarządcą dowiedzilieśmy sie że nasz Zarządca bez wiedzy mieszkańców zawarł umowę na konserwację osiedla. Dopiero teraz wyszła ta sprawa a nikt wcześnej nie miał pojęcia o istnieniu takiej firmy. Zarządaliśmy rezygnacji z usług firmy XXXXX. Zarządca jednak stwierdził że nie można zrezygnować z usług, gdyż osiedle musi posiadać taką firmę (jak wspomniałem wcześnej do utrzymania osiedla w stanie niepogorszonym), a o zdanie mieszkańców nnie musiał się pytać gdyż powołał się na czynności zwykłego zarządu, że w takich sytuacjach nie ma takiej potrzeby.
  jak to jest w rzeczywistości, rozumię że Zarządca ma obowiązek utrzymania osiedla w stanie niepogorszonym ale czy ma prawo zawierać umowę na czas nieokreślony i nie informowac mieszkanców o takim stanie rzeczy?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-07-2018 zmieniony
   
  kolek820:jak to jest w rzeczywistości, rozumię że Zarządca ma obowiązek utrzymania osiedla w stanie niepogorszonym ale czy ma prawo zawierać umowę
  na czas nieokreślony i nie informowac mieszkanców o takim stanie rzeczy?
  a jak to wg ciebie ma zrobić, gdy jest Zarządcą. Sam latać i konserwować ?
  Czy znasz swoje obowiązki wynikające z ustawy o własności lokali ( np. Art. 27)

  :zakaz:
  Aha , "mieszkańcy" niewiele mają do gadania . We Wspólnocie rządzą "właściciele lokali" , a to jest jednak duża różnica.

  Uważam, że dobrze zrobił , bo jego wynagrodzenie nie obejmuje czynności związanych z "konserwowaniem osiedla" , tylko zarządzaniem częściami wspólnymi . http://www.zarzadca.eu/wiki/wzor_-_zaliczka
  To do niego należy zorganizować stałą, bieżącą konserwację części wspólnych , a jak to zrobi to już jest jego sprawa.( czynności zwykłego zarządu)

  Tak duża nieruchomość (jak osiedle), powinna mieć swojego stałego konserwatora, czy to w postaci osoby ( najlepiej zamieszkałej na tym osiedlu) , czy podmiotu, który będzie świadczył usługi. UoWL ; UoGN ;
 2. A zarządca powien poinformowac mieszkanców, cz też może robić sobie co mu się zywnie podoba.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-07-2018 zmieniony
   
  kolek820:A zarządca powien poinformowac mieszkanców, cz też może robić sobie co mu się zywnie podoba.
  Zarządca w ramach czynności zwykłego zarządu może robi co chce . Jak się wam ten wariant zarządzania nie podoba, to zmieńcie go .
  Wybierzcie sobie Zarząd WM i to on będzie decydował , a obecny Zarządca stanie się Administratorem.
  :zakaz:
  Aha , "mieszkańcy" niewiele mają do gadania . We Wspólnocie rządzą "właściciele lokali" , a to jest jednak duża różnica.
  Zapoznaj się z zakładką "Baza wiedzy (wiki)" na tym forum. UoWL ; UoGN ;
 3. Może jakieś porady.
  Jak zmusić zarządce do systematycznego przesyłania mieszkancom informacji o stanie faktycznym tj. jakie są podejmowane przez niego czynności, jakie zwiera umowy i z kim.
  Nie ukrywam że nasz zarządca robi wszystko aby wyczyścic fundusz remontowy na dany rok. Bierze firmy z łapanki (tak nam się wydaje, ale po głębszej analizie to kolesiostwo zarządcy), informację zgodnei z UoWL sa przekazywane 1 na rok na spotkaniu. Co w takiej sytuacji. Wiem pewnie odpiszecie zeby zmienić zarzadcę, tylko że jest potrzebne 50% +1 głos. CIęzko uzyskac taką ilość bo w dużej mierze mamy "IGNORANTÓW" na osiedlu i maja gdzieś że muszą dopłacic kilka, kilkadzeisiąt zł
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-07-2018
   
  kolek820:Może jakieś porady.
  Jak zmusić zarządce do systematycznego przesyłania mieszkancom informacji o stanie faktycznym
  podaj podstawę prawną , na razie jest to twoje chciejstwo

  ale po głębszej analizie to kolesiostwo zarządcy
  zawsze to będzie kolesiostwo, jak nie zarządcy, to twoje , czy innego współwłaściciela ... zawsze będzie podejrzenie UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorZarządca
  • CommentTime12-07-2018 zmieniony
   
  Na jakiej podstawie zarządca działa we wspólnocie mieszkaniowej? Czy we wspólnocie powołano zarząd - tzn. organ?

  Czy zapoznał się Pan z umową o zarządzanie nieruchomością wspólną? Aby ocenić kompetencje i zakres obowiązków zarządcy należałoby od niej zacząć.

  Czy właściciele lokali przyjęli plan gospodarczy? Jeżeli tak, to czy przewidziano w nim koszty konserwacji wspólnej nieruchomości.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 4. Na jakiej podstawie zarządca działa we wspólnocie mieszkaniowej? Czy we wspólnocie powołano zarząd - tzn. organ?
  administrator osiedla jest równocześnie zarządem

  Czy zapoznał się Pan z umową o zarządzanie nieruchomością wspólną? Aby ocenić kompetencje i zakres obowiązków zarządcy należałoby od niej zacząć.
  nikt tej umowy na oczy nie widział, developer wybudował osiedle, narzucił nam administratora z zarządem i tak już zostało

  Czy właściciele lokali przyjęli plan gospodarczy? Jeżeli tak, to czy przewidziano w nim koszty konserwacji wspólnej nieruchomości.
  tak, w planie gospodarczym są przewidziane koszty konserwacji nieruchomości.

  Tylko nam się wydaję, że płacimy firmie konserwującej nasze osiedle za nic. Co miesiąc biorą ryczałtem pokaźną sumę za tzw. gotowość do remontów + oczywiście za każdą dodatkową naprawę wystawiają dodatkowa fakturę. Pytanie jakie sobie zadaję mieszkańcy czy nie lepiej byłoby np. do wymiany żarówki w lampie wzywamy specjalistę i dopiero za tą usługę płacimy. Bo w tej chwili co miesiąc płacimy za konserwację a co do czego dochodzi to na uzupełnienie głupich śrubek w domofonie czekaliśmy ostatnio tydzień czasu.
  A może taka praktyka to jest normalność i należy się pogodzić, że jesteśmy w majestacie praca rąbani na kasę

  A można wiedzieć jaki ryczałt płacicie w waszych wspólnotach za samą gotowość firmy do napraw konserwacyjnych??
 5. lolekanabolek - podjąć uchwałę zobowiązującą zarządcę, do zrezygnowania z usługi "stała konserwacja". Inaczej się nie da.
  O ryczałcie nic ci nie napiszę, bo wiele, wiele lat temu z tego zrezygnowaliśmy. Ale moja wspólnota to jeden budynek, a nie osiedle.
  "Jak zmusić zarządce do systematycznego przesyłania mieszkancom informacji o stanie faktycznym tj. jakie są podejmowane przez niego czynności, jakie zwiera umowy i z kim" - nie da się. Musisz sam pytać.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego