Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, wp44, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorNeS
  • CommentTime3-08-2018
   
  Witam

  3 lata temu kupiłem mieszkanie w bloku na najwyższym, 3 piętrze. Przy kupnie pytałem jak wygląda sprawa funduszu remontowego, jakie mam obowiązki itd. Dowiedziałem się, że fundusz działa “na gębę”, sprzątanie klatki schodowej i koszenie trawników wg kolejki. Do tej pory wszystko było w porządku, nikt się nie wyłamywał. Ostatnio jednak pojawił się problem. W moim mieszkaniu na jednej ze ścian pojawiła się wilgoć, po każdym mocniejszym deszczu wraca. Niektórzy z sąsiadów nie chcą się zgodzić na wynajęcie ekipy, która ustali przyczynę i usunie usterkę (im na głowę nie kapie).

  Jakie kroki mogę podjąć, aby wspólnota stała się rzeczywistością, chciałbym żeby cały budynek ubezpieczyć i uregulować niektóre kwestie. Z tego co czytałem wspólnota istnieje (blok ma 10 mieszkań). Nie ma jednak zarządu, FR leży na koncie jednej z sąsiadek, z tego co wiem niektórzy czasem nie płacą “bo nie” itd.
 1.  
  Najpierw wspólnota musi wyłonić organ reprezentacyjny czyli zarząd wspólnoty, potem zarząd bierze jeden akt notarialny (a najlepiej od razu kopie wszystkich 10 lokali, jeśli się da i nie ma że RODO) i wyrabia NIP i REGON wspólnoty (a potem pieczątkę), zgłasza też wspólnotę do US na NIP-2.
  Może to już działa w tzw. trybie jednego okienka, do sprawdzenia.

  Potem zarząd idzie do wybranego banku i pyta bankowca jakie papiery ten bank sobie życzy do konta dla wspólnoty, potem z papierami/uchwałami z pierwszego/drugiego zebrania i z pieczątką zarząd wraca do banku i zakłada wspólnocie konto i pani co zbiera FR na swoim koncie przelewa środki. Wypadałoby przed przelewem ustalić salda właścicieli na FR na dzień przelania tych środków, żeby nie było, że ta pani coś wam ukradła z funduszu itp. Lub chociaż ustalić jakiś stan początkowy (BO) funduszu na ten dzień.

  W i zasadzie, mając nadal burdel w finansach, możecie opłacić z tego konta ubezpieczenie OC wspólnoty i NW nieruchomości na pierwszy rok. Formalnie środkami z funduszu remontowego tego się nie robi ale i to da się uchwałą uregulować.

  Dopiero potem czytasz Bazę wiedzy z tego portalu - link powyżej. Potem ewentualnie ustawę, jeśli wytrwasz do tego momentu.

  A potem ewentualnie porządkujesz finanse wspólnoty.

  powodzenia
  •  
   CommentAuthorNeS
  • CommentTime3-08-2018
   
  Dziękuję serdecznie za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań:
  1. Co jeśli nie wszyscy są chętni, żeby to uregulować (na pewno tacy są) ?
  2. Jak praktykuje się zarządzanie wspólnotą ? Zarząd jedno czy kilkuosobowy ? Czy członkowie zarządu mają jakieś ulgi czy robią to charytatywnie ?
  3. Czy wspólnota płaci jakieś podatki ? (w tej chwili płacimy podatek od nieruchomości- każdy indywidualnie w stosunku do udziałów).
  4. Z jakich środków płaci się ubezpieczenie wspólnoty, jeśli nie FR ? Czy na koncie trzeba jakoś wyodrębniać środki ?
  5. Co mam rozumieć pod pojęciem porządkowania finansów ?

  pozdrawiam
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  1. To masz dalej bałagan, jaki masz dzisiaj. Porządkowanie sytuacji we wspólnocie w zasadzie należy do obowiązków właścicieli, ale sankcji ustawa nie przewiduje.
  2. Możliwy jednoosobowy, lepszy dwuosobowy.

  3. Wasza raczej nie płaci. Od nieruchomości płacą właściciele, nie wspólnota. Jeśli zorganizujecie się i będzie wywóz śmieci wspólnie wg deklaracji wspólnoty, to opłata śmieciowa jest parapodatkiem. Od pojedynczych osób z resztą też jest.

  4. Z innych niż z remontówki. Remont to remont, Oc z innych pieniędzy niż na remont. Możecie ten fundusz ewentualnie znieść w ogóle, lub przeznaczyć z niego część środków na inne cele (uchwałą). Np. na niezbędne polisy OC + NW.

  5. Wprowadzenie jakiś najprostszych zasad księgowych, ogólnie mówiąc. Przy najmniej przestańcie zbierać do kapelusza i na prywatne konto.
  •  
   CommentAuthorNeS
  • CommentTime3-08-2018
   
  Co do pytania nr 1 to jest jakiś sposób żeby zmusić tych opornych ? Co jeśli jeden czy 2 sąsiadów powie, że nie, bo nie i już ?
  •  
   CommentAuthort66
  • CommentTime3-08-2018
   
  O sprawach Wspólnoty decydują właściciele, podejmując stosowne uchwały (wymagana większość głosów). Zgodnie z uwl mowa jest o udziale % w nieruchomości wspólnej.
  "Wybrańcy" nie mogą decydować o utworzeniu wspólnoty. Zgodnie z uwl wspólnota powstaje z chwilą wyodrębnienia się pierwszego właściiela.

  Proponuje przeczytać ustawę o własności lokali, jest tam wiele odpowiedzi, które Cię nurtują.
  •  
   CommentAuthorNeS
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  W takim razie jak wybrać zarząd? Jeśli choć jeden z właścicieli nie przyjdzie na zebranie lub jeśli ponad 50% (właścicieli czy udziałów, bo mieszkania mają różny metraż) nie zagłosuje "za" ?

  Co jeśli nikt z mieszkańców nie będzie chciał być członkiem zarządu ?
 2. Pozostanie ustanowić zarząd nieruchomością drogą sądową. Możesz też przepychać przez sąd pojedyncze uchwały, ale na dłuższą metę tak się nie da. Dachu tak nie wyremontujesz.
 3. Wspólnota jest zobowiązana raz w roku do złożenia do US deklaracji podatkowej CIT-8. (podatek dochodowy)
  Płatność podatku następuje raz na kwartał

  Wspólnota winna posiadać ubezpieczenie OC, którego opłat następuje z comiesięcznych zaliczek na tzw. koszty zarządu nieruchomością wspólną.

  Wspólnota prowadzi księgowość na zasadzie "pozaksięgowej ewidencji kosztów". Każdy z oferowanych na rynku programów do prowadzenia zarządzania wspólnot, posiada min. moduł księgowy. Wspólnota zakłada jedno konto w banku, który to może zaoferować dodatkowe subkonta.

  Porządkowanie finansów to w skrócie określenie planu gospodarczego wspólnoty na dany rok, w którym to zostaną określone wysokości opłat na koszty zarządu nieruchomości wspólnej (np. energia elektryczna części wspólnej, sprzątanie, konserwacja i drobne naprawy, przeglądy okresowe, wynagrodzenie zarządu lub i administratora), koszty opłat za media (woda, śmieci, ogrzewanie), koszty funduszu remontowego.
  Wszystkie te opłaty są naliczane dla każdego z właścicieli wg jego udziału % w NW.

  Nowy doklejony: 03.08.18 12:54
  Jeżeli właściciel nie chcą utworzyć tzw. zarządu właścicielskiego, można wybrać firmę zewnętrzną, która to będzie zarządcą wspólnoty. Wybór takiej formy zarządu wymaga notarialnego zaprotokołowania zebrani. Fakt powołania zarządcy wspólnoty zostanie odnotowany w księdze wieczystej wspólnoty.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  NeS:3 lata temu kupiłem mieszkanie w bloku na najwyższym, 3 piętrze. Przy kupnie pytałem jak wygląda sprawa funduszu remontowego, jakie mam obowiązki itd. Dowiedziałem się, że fundusz działa “na gębę”, sprzątanie klatki schodowej i koszenie trawników wg kolejki. Do tej pory wszystko było w porządku, nikt się nie wyłamywał. Ostatnio jednak pojawił się problem. W moim mieszkaniu na jednej ze ścian pojawiła się wilgoć, po każdym mocniejszym deszczu wraca. Niektórzy z sąsiadów nie chcą się zgodzić na wynajęcie ekipy, która ustali przyczynę i usunie usterkę (im na głowę nie kapie).

  To sam wynajmij firmę, która to naprawi , a następnie wystąpisz o regres do pozostałych 9 właścicieli lokali.

  NeS:Jakie kroki mogę podjąć, aby wspólnota stała się rzeczywistością, chciałbym żeby cały budynek ubezpieczyć i uregulować niektóre kwestie. Z tego co czytałem wspólnota istnieje (blok ma 10 mieszkań). Nie ma jednak zarządu, FR leży na koncie jednej z sąsiadek, z tego co wiem niektórzy czasem nie płacą “bo nie” itd.
  postrasz ich, że jak nie naprawią przyczyn zalewania lokalu, to składasz wniosek do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego .

  Z ustawy o własności lokali
  Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

  2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.  Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.

  2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych jest większa niż siedem, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, to ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.
  UoWL ; UoGN ;
 4. NeS:Witam, 3 lata temu kupiłem mieszkanie w bloku na najwyższym, 3 piętrze. Przy kupnie pytałem jak wygląda sprawa funduszu remontowego, jakie mam obowiązki itd. Dowiedziałem się, że fundusz działa “na gębę”, sprzątanie klatki schodowej i koszenie trawników wg kolejki. Do tej pory wszystko było w porządku, nikt się nie wyłamywał. Ostatnio jednak pojawił się problem. W moim mieszkaniu na jednej ze ścian pojawiła się wilgoć, po każdym mocniejszym deszczu wraca. Niektórzy z sąsiadów nie chcą się zgodzić na wynajęcie ekipy, która ustali przyczynę i usunie usterkę (im na głowę nie kapie).
  Jakie kroki mogę podjąć, aby wspólnota stała się rzeczywistością, chciałbym żeby cały budynek ubezpieczyć i uregulować niektóre kwestie. Z tego co czytałem wspólnota istnieje (blok ma 10 mieszkań). Nie ma jednak zarządu, FR leży na koncie jednej z sąsiadek, z tego co wiem niektórzy czasem nie płacą “bo nie” itd.
  Z twojego opisu wynika, że właściciele ułożyli sobie stosunki społeczne wg własnego uznania i jest im z tym dobrze.
  Wniosek, jest taki, że będą w większości niechętni do zmian w myśl zasady 'lepsze, jest wrogiem dobrego'.
  Na twoim miejscu odpuścił bym sobie w tym momencie modelowania ich świata, skoro jakoś ta współwłasność radzi sobie bez ustawy, to widocznie ten model, jest wszystkim na rękę.

  Załatw najpierw swój/wspólny interes - remont dachu, a reszta może wyjdzie przy okazji.
  Obawiam się, że za ekspertyzę i remont będziesz musiał wyłożyć z własnej kieszeni i wystąpić z roszczeniem do sąsiadów. Oczywiście, to, że wspólnota nie jest sformalizowana nie zwalnia współwłaścicieli od ponoszenia odpowiedzialności.
  Takim najistotniejszym elementem odpowiedzialności za współwłasność nieruchomości, jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców i stan techniczny budynku/obiektu.
  Jeżeli właściciele nie zlecają przewidzianych prawem obowiązkowych kontroli technicznych budynku, to bardzo źle, bo w razie zdarzeń losowych, nawet gdy jesteście, budynek, jest ubezpieczony, będzie problem z wypłatą odszkodowania z polisy. Jeżeli takie kontrole są wykonywane, to sprawdź w ostatnim protokole, czy jest wzmianka o stanie technicznym dachu.
  Zarówno barak kontroli, jak i opis stanu technicznego dachu, mogą być doskonałym argumentem w trakcie sprawy sądowej o roszczenia finansowe za poniesione koszty usuwania przyczyn zawilgoceń ściany w twoim lokalu.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  NeS:W takim razie jak wybrać zarząd? Jeśli choć jeden z właścicieli nie przyjdzie na zebranie lub jeśli ponad 50% (właścicieli czy udziałów, bo mieszkania mają różny metraż) nie zagłosuje "za" ?
  Co jeśli nikt z mieszkańców nie będzie chciał być członkiem zarządu ?
  pozostaje zarządca przymusowy .
  Właściciele powinni przestrzegać prawa , zapisów ustawy o własności lokali http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388 na wstępnie...
  Wspólnota Mieszkaniowa to nie "kółko różańcowe" , "śmietanka towarzyska" , tylko odpowiedzialna "firma ", choć, co poniektórym wydaje się można, jak w pierwszym wpisie NeS UoWL ; UoGN ;
 5. KubaP:Właściciele powinni przestrzegać prawa , zapisów ustawy o własności lokali
  A niby kto zmusi właścicieli do powołania zarządu i celebrowania tych różnych ceregieli z uchwalaniem tego czy owego, jeżeli wszyscy tego zarządu mieć nie chcą...?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-08-2018
   
  azygnerski:A niby kto zmusi właścicieli do powołania zarządu i celebrowania tych różnych ceregieli z uchwalaniem tego czy owego, jeżeli wszyscy tego zarządu mieć nie chcą...?
  przecież jeden jest NeS:... co chce aby było z tymi "ceregielami i celebracją" ...
  A Sąd już pozostałym wytłumaczy, że WM to nie jest "śmietanka towarzyska wg azygnerski" ... i trochę zaboli po kieszeni. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorNeS
  • CommentTime3-08-2018
   
  Myślę, że nie jeden, szacuję rozkład sił pół na pół. Mamy się zebrać gdzieś w przyszłym tygodniu i omówić kilka spraw, ciekaw jestem frekwencji i tego ile osób będzie "za". Na tę chwilę wiem dużo więcej, dziękuję wszystkim za wypowiedź i pomoc.
 6. KubaP:przecież jeden jest NeS:... co chce aby było z tymi "ceregielami i celebracją" ...
  A Sąd już pozostałym wytłumaczy, że WM to nie jest "śmietanka towarzyska wg azygnerski" ... i trochę zaboli po kieszeni.
  Jak zwykle czytasz nieuważnie, a ja pytałem o sytuację gdy wszyscy właściciele mają głęboko w poważaniu, to co pisze taki KubaP "Właściciele powinni przestrzegać prawa , zapisów ustawy o własności lokali ".
  Załóżmy ze jest 10 lokali i wszyscy właściciele mają gdzieś uwl, gospodarują wg własnego uznania i świetnie się dogadują bez uwl. Wiem, ze to sytuacja z twoich koszmarów sennych, ale zawsze może się zdarzyć... :shocked:
  NeS:Myślę, że nie jeden, szacuję rozkład sił pół na pół. Mamy się zebrać gdzieś w przyszłym tygodniu i omówić kilka spraw, ciekaw jestem frekwencji i tego ile osób będzie "za". Na tę chwilę wiem dużo więcej, dziękuję wszystkim za wypowiedź i pomoc.
  Bynajmniej nie chcę cię odwodzić od tych ambitnych planów restrukturyzacji wspólnoty, sam wiesz najlepiej co jest dla ciebie priorytetem...
  Pzdr
  AZ
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  No , tak ...cymbalistów było wielu ... tylko na którym weselu ?
  Gnom się znowu odezwał. azygnerski nie cenzuruj moich wypowiedzi, bo jeszcze do tego nie dorosłeś . UoWL ; UoGN ;
 7. KubaP:Gnom się znowu odezwał. azygnerski nie cenzoruj moich wypowiedzi, bo jeszcze do tego nie dorosłeś .
  pisze się cenzuruj... znowu stosujesz niewłaściwie pojęcia których znaczenie jest ci obce
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-08-2018 zmieniony
   
  azygnerski: pytałem o sytuację gdy wszyscy właściciele mają głęboko w poważaniu Załóżmy ze ..
  pisze się cenzuruj... znowu stosujesz niewłaściwie pojęcia których znaczenie jest ci obce
  kazuista się znalazł

  azygnerski: Załóżmy....
  Wiem, ze to sytuacja z twoich koszmarów sennych, ale zawsze może się zdarzyć... :shocked:
  ja nie zakładam, ja się trzymam treści wątku,
  wirtualny świat azygnerski: mnie nie interesuje UoWL ; UoGN ;
 8. KubaP:ja nie zakładam, ja się trzymam treści wątku,
  wirtualny świat azygnerski: mnie nie interesuje
  Właśnie widzę jak jesteś ograniczony :bigsmile:
  Nawet nie liczyłem na merytoryczne argumenty z twojej strony, bo co może reprezentować sobą taki samouk bez podstaw i przygotowania...
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego