Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, wp44, Michał, kamil_w, koziorozka, Prezesod13lat, azygnerski, Agnieszka1980, wspolnota2, norbert, lolekanabolek, waleczny, man, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Szanowni Państwo. Proszę o pomoc! Jestem właścicielem (z KW) miejsca postojowego pod budynkiem mieszkalnym (poziom -1) w którym posiadam również lokal mieszkalny (także z KW). Lokal mieszalny ma powierzchnię 50 m2 natomiast MP jest o powierzchni 12 m2. W ostatnim okresie Zarządca nieruchomości dodał to powierzchni LM powierzchnię MP wraz z udziałem w powierzchni wspólnej... Nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby nie fakt, że w związku z tym ponoszę takie same koszty utrzymania powierzchni wspólnej w garażu jak "na powierzchni" gdzie jest zdecydowanie więcej do zrobienia niż w garażu. Czy nie powinno być tak, że koszty utrzymania PW w garażu powinny być ustalone indywidualnie z właścicielami MP?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime10-07-2019
   
  Jestem właścicielem (z KW) miejsca postojowego pod budynkiem mieszkalnym (poziom -1


  Proszę zajrzeć do aktu notarialnego i sprawdzić co się kupowało. I jeśli można proszę to tu przepisać - bez danych wrażliwych.
  Wątpię żeby to było miejsce.
  Prawdopodobnie udział w hali garażowej wynoszący X z prawem do korzystania z określonego miejsca.
  Z kolei hala garażowa ma udział Y w nieruchomości wspólnej.
 2. Zapytaj administratora, na jakiej podstawie administruje garażem, jakie wynagrodzenie pobiera za tę usługę. Być może wszystko jest zawarte w akcie notarialnym.
  Wysokość zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej (nie tej garażowej) i wynagrodzenie administratora, ustala wspólnota. O zaliczkach na utrzymanie garażu i wynagrodzeniu administratora, decydują tylko właściciele garażu, posiadający udział w lokalu garażowym.
  Garaż, podobnie jak mieszkanie, jest lokalem i posiada określony udział w nieruchomości wspólnej... chyba, że nie jest odrębnym lokalem, i stanowi część wspólną nieruchomości.
  Ponadto uważam, że garaż powinien mieć uchwalone niższe zaliczki na utrzymanie NW niż lokale mieszkalne, ale zdania są podzielone
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-07-2019 zmieniony
   
  hellrider: W ostatnim okresie Zarządca nieruchomości dodał to powierzchni LM powierzchnię MP wraz z udziałem w powierzchni wspólnej...

  Nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby nie fakt, że w związku z tym ponoszę takie same koszty utrzymania powierzchni wspólnej w garażu jak "na powierzchni" gdzie jest zdecydowanie więcej do zrobienia niż w garażu.
  Czy nie powinno być tak, że koszty utrzymania PW w garażu powinny być ustalone indywidualnie z właścicielami MP?
  przecież Ty wnosisz zaliczki związane nie z lokalem, bo on nie sprząta Tobie LM czy MP tylko płacisz na utrzymanie części wspólnej zgodnie z art. 12.2 z UoWL

  z UoWL

  Art. 12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
  UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego