Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

azygnerski, man, Prezesod13lat, blazejh, KubaP, koziorozka, nathan0930, Phantos

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorPF
    • CommentTime25-07-2019 zmieniony
     
    Witam,

    czy ktoś orientuje się czy spółdzielnia mieszkaniowa prowadząca działalność gospodarczą jest brana pod uwagę w nowelizacji prawa dotyczącego zamrożeniu cen energii elektrycznej w 2019? Czy powinna wysyłać deklarację z załącznika, czy to nas w ogóle nie dotyczy?


    W celu zachowania cen i stawek opłat za energię elektryczną nie wyższych niż ceny i stawki opłat stosowane w dniu 30 czerwca 2018 r. na okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. wyżej wskazani odbiorcy końcowi powinni spełnić następujący warunek. Zgodnie z treścią art 5 ust. 1b pkt 1 ustawy zmienianej wskazani powyżej odbiorcy końcowi są zobowiązani złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej w terminie 28 dni od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. do dnia 29.07.2019 r. pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

    - Mikroprzedsiębiorcy oraz mali przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646, 1479, 1629, 1633 i 2212)
    - Jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869), czyli: jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime26-07-2019
     
    Dobre pytanie, bo w świetle gros orzeczeń sądów z Sądem Najwyższym na czele, spółdzielnia jest przedsiębiorcą (i to w relacjach i na zewnątrz i wobec spółdzielców).

    Jest na pewno przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

    Nie wiem czy na wszelki wypadek lepiej nie wyślijcie tego oświadczenia?

    Wspólnoty nie wysyłają, ale nigdy nie było wielkich wątpliwości czy wspólnoty są przedsiębiorcami, czy nie. W przy spółdzielniach były.
    •  
      CommentAuthorPF
    • CommentTime26-07-2019
     
    Otrzymałem odpowiedź, że w przypadku taryfy G11 deklaracji składać nie ma potrzeby. Nie wiem czy w przypadku innych jest inaczej.
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime26-07-2019 zmieniony
     
    Możesz tez wyjść na logikę i od tyłu: jeśli spółdzielnia otrzymała już jakieś korekty z tytułu wyrównania cen z okresu styczeń - lipiec br. tzn. że korzystała z zamrożonych taryf. Więc jeśli chce korzystać z zamrożenia do grudnia, to powinna jednak oświadczenie złożyć.

    Mnóstwo przedsiębiorców korzysta z taryfy G11, więc nie ma związku pomiędzy byciem przedsiębiorcą a rodzajem taryfy. Ale może ta informacja być wystarczającą żebyście nie składali.

    Pytasz w złym miejscu , bo wspólnoty problemu z oświadczeniami nie mają. Korekt za prąd nie było, a wspólnoty, zdaje się, zaliczono do tzw. odbiorców końcowych od początku.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego