Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthoraic71
  • CommentTime2-12-2019
   
  Witam,

  Planujemy w naszej wspólnocie (jeden budynek 6cio piętrowy z prawie 200 lokalami + piętro 0 z przeznaczeniem na lokale użytkowe) zmienić zarząd (obecnie jest nim developer, który wciąż jest częściowym właścicielem)
  Myślimy o 2 osobach w nowym zarządzie (finanse + sprawy techniczne) - ile zwyczajowo płaci się takiemu zarządowi?
  Jakie są Wasze doświadczenia w tej materii?

  Pozdrawiam
  Wojtek
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime2-12-2019
   
  Po pierwsze proponuję 3 osoby, gdy dwie osoby beda przeciwnego zdania to nic nie zrobią. Wynagrodzenie zależne jest od zakresu zadań i czasu pracy.
  •  
   CommentAuthoraic71
  • CommentTime2-12-2019
   
  Dzięki za info.
  Zakres prac jest jak na stosunkowa niewielka wspólnotę bardzo duży - bo jest duży bałagan spowodowany obecnymi rządami Zarządu i faktem, że część budynku jest wciąż nie oddana do użytku i w posiadaniu developera czyli Zarządu powierzonego

  Interesuje mnie nie konkretnie jakie są stawki ale generalnie jaki poziom - czysta symbolika w postaci 500 pln czy kwoty zupełnie innego rzędu?.
  Jak możecie to podajcie jakiś przykład, który mógłby być pkt odniesienia
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime2-12-2019
   
  Powiem ci jak jest u mnie, mamy 3-osobowy zarząd który jednoczesnie pełni zadania zarządcy. Wspólnota jest duża. Mamy na 1/4 etatu osobę ds prawno-księgowych jej zadania to uporządkowanie spraw dot umów itp, bo zarabiamy na wynajmie powierzchni. Był olbrzymi bałagan w tych sprawach. Poza tym pilnuje czy nie przekraczamy planu księgowego w zakresie finansów. 2- ga osoba ds technicznych na 1/2 etatu ma mnóstwo pracy bo poprzedni zarząd nie przeprowadzał żadnych remontów i wszystko się sypie. 3-cia osoba na 3/4 etatu rozlicza właścicieli, robi przelewy, pilnuje spraw bierzących. To tak w wielkim skrócie. Nie podam ile zarabiają, bo to naprawdę zależy od zakresu zadań.
  •  
   CommentAuthoraic71
  • CommentTime2-12-2019
   
  My z wielu względów chcemy mieć administratora (obok 2 osób Zarządu) bo tego wymaga specyfika naszego budynku dlatego niestety nie można Twojego przykładu przełożyć na nasze realia.
  Zarząd to będzie organ czysto monitorujący działania administratora (patrząc realnie to będzie jakiś 1 dzień w tygodniu może 1 na 2 tygodnie jak się sytuacja unormuje)
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime2-12-2019
   
  To w takim razie może być spokojnie 1 osoba
  •  
   CommentAuthoraic71
  • CommentTime2-12-2019
   
  1 osoba by dała rade jakby ogarniała zarówno sprawy ekonomiczne jak i techniczne - tutaj raczej nie ma szans
  Dlatego tez się pytam o wymiar ekonomiczny - pytanie zasadnicze czy takie 2 osoby będą realnym obciążeniem finansowym dla Wspólnoty.
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime2-12-2019
   
  To tylko od Was zależy, ale wierz mojemu doświadczeniu, dwie osoby i dwa różne zdania i co ? Zarząd odpowiada solidarnie bez względu na zakres działania.
 1. aic71 - skupcie się na zmianie s p o s o b u zarządu z powierzonego dewelopera na właścicielski. To może nie być łatwe.
  Jak będziecie mieli już z górki - czyli po notariuszu - to wybierzecie członków zarządu - najlepiej 3 jak radzi drops.
  Potem znalezienie banku o administratora/księgowego.
  Dopiero na końcu będziecie wiedzieli, ile pracy mają członkowie zarządu.
  Może wystarczy zwrot kosztów, może zechcą zajmować się wspólnotą w wolnym czasie, bez wynagrodzenia, może sami określą, ile im to zajmuje.
 2.  
  aic71:Planujemy w naszej wspólnocie (jeden budynek 6cio piętrowy z prawie 200 lokalami + piętro 0 z przeznaczeniem na lokale użytkowe) zmienić zarząd (obecnie jest nim developer, który wciąż jest częściowym właścicielem)
  Myślimy o 2 osobach w nowym zarządzie (finanse + sprawy techniczne) - ile zwyczajowo płaci się takiemu zarządowi?
  Jakie są Wasze doświadczenia w tej materii?
  Dwu osobowy Zarząd może doprowadzić do "pata decyzyjnego" , bo Zarząd jest od podejmowania decyzji , w przypadku rozbieżnych zdań macie pat. ( 1:1 jakby głosowali )
  Najlepszy skład to 3 osobowy mając na uwadze, że to dwaj członkowie podejmują zobowiązania wobec wszystkich właścicieli lokali tworzących daną WM (art.21 UoWL) .

  "Zwyczajowo" jest tak
  Art. 28. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
  Należy przyjąć Regulamin pracy Zarządu WM uchwałą właścicieli lokali , z którego będzie wynikał jasno podział obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych członków Zarządu WM.

  Przy 200 lokalowej WM na wynagrodzenie Zarządu (niezależnie, ile jest osób w Zarządzie WM) przeznacza się ok 2000 zł/m-c oraz dla Administratora ok 5000-6000 zł/m-c (dane z 2019 roku).
  Jeżeli WM ma tzw. pożytki, to tę kasę można przeznaczyć na wynagrodzenie Zarządu WM. ( u mnie tak jest) i nie obciążać kosztami utrzymania Zarządu WM właścicieli lokali.

  aic71: Zarząd to będzie organ czysto monitorujący działania administratora (patrząc realnie to będzie jakiś 1 dzień w tygodniu może 1 na 2 tygodnie jak się sytuacja unormuje)
  Założenia pięknie , ale ...

  Zarząd ma wykonywać obowiązki, które są zawarte w UoWL np. realizować podjęte uchwały, a nie to czego oczekują właściciele lokali, by się pozbyć spoczywających na nich OBOWIĄZKÓW.

  Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

  2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

  3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.


  Od nadzoru i monitorowania są właściciele lokali (art.27 UoWL)

  Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.
  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime3-12-2019
   
  Zgadzam się z Kubą, w kwestii regulaminu zarzadu podwójnie. U mnie mimo podziału prac, przy braku regulaminu zaczyna sie spychologia w przypadku niepopularnych decyzjii.
  Zalecałabym naukę na błędach innych.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego